Jei auginate trimetį ar jaunesnį vaiką, nebenustebinsime žinia, kad nuo 2021 m. lapkričio visiems Lietuvos naujagimiams visuose Lietuvos ligoninių gimdymo skyriuose dovanojamas programos „Knygų startas“ lauknešėlis. „Kaip maža sėklytė gali subrandinti daug gausesnį derlių, taip ir šis nedidelis lauknešėlis kūdikiui bus atspirtis tapti skaitančia, mąstančia, kūrybinga, atsakinga ir pilietiška asmenybe“, – skelbia iniciatyvos autoriai.
Išties, nors iki savarankiško skaitymo kiekvienas vaikas priauga savo tempu, padėti jam, motyvuoti, formuoti skonį galima nuo pat gimimo. Rengdami vaikystei dedikuotą žurnalo numerį pasidomėjome, kaip ankstyvasis skaitymas skatinamas bibliotekose. Specialūs užsiėmimai šeimoms vyksta keturiuose Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos padaliniuose.
„Smalsių mažylių klubas“ Palemone
Kaip pasakojo bibliotekos Palemono padalinio vyriausioji bibliotekininkė Jūratė Remezė, „Smalsių mažylių klubo“ pirminis impulsas buvo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos parengta Skaitymo skatinimo programa: „Įkvėpė ir kitų bibliotekų pavyzdys, o tęsti motyvuoja tai, kad šie mamų ir vaikučių susitikimai pas mus išties labai populiarūs ir reikalingi.“ Anot pašnekovės, mamos – ir vienas tėtis – į Palemono gimnazijoje veikiančią biblioteką susirenka iš šios Kauno dalies, taip pat iš Neveronių.
„Esame turėję vaikučių, kurie pas mus pirmąkart atėjo dar kūdikėliai, 3 mėnesių, bet dauguma pradeda 10–11 mėnesių, kai jau nori bendrauti. Nuo rudens iki kito rudens jie mūsų akyse, galima sakyti, užauga, ir visa karta drauge išeina į darželį“, – apie nuolatinius lankytojus pasakoja bibliotekininkė. Palemono „Smalsių mažylių klubas“ renkasi 11 valandą dienos – anot J. Remezės, pirmoje dienos pusėje mažyliai dar ne tokie pavargę, ir mamos tokiu metu paprastai išeina pasivaikščioti, tad patogu ir į biblioteką užsukti, o po to lauke vaiką pamigdyti.
Ką skaito palemoniečiai? „Sekame rekomendacijas – knygelių leksika turėtų būti paprasta, turėtų būti ritmas ir rimas, tad aš renkuosi eilėraščius, geriausia nelabai ilgus, kad vaikai išlaikytų dėmesį, arba interaktyvias knygeles, kurias galima glostyti, pabelsti ir panašiai“, – sako Palemono bibliotekoje dirbanti specialistė, skaitanti kartu su tėveliais – susėdę ratu visi skaito po eilutę. Prireikia ir vaikų dėmesį traukiančių priemonių, pavyzdžiui, barškučių.
„Matau, kaip jau paaugę, tai yra, klubą išaugę Palemono vaikai prašo tėvelių vėl atvesti į biblioteką, jiems tai tokia pat natūrali laisvalaikio praleidimo erdvė, kaip parduotuvė. Esu tikra, kad jie išmoksta skaityti lengviau ir jaučia didesnį norą skaityti nei tie, kurie pirmąkart pas mus apsilanko septynerių“, – užsiėmimų prasmę vertina J. Remezė.
„Smalsučių klubas“ Dainavoje
Netoli Dainavos parko, kurio mažieji lankytojai su mamomis ir tėčiais buvo pamėgę V. Kudirkos bibliotekos vasaros skaityklą, veikia šios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius. „Esu įsitikinusi, kad vaikams reikia girdėti skaitomas knygas nuo pačių pirmųjų dienų – juk tai ne tik kalbos jausmo ir platesnio žodyno formavimas, bet ir santykio su vaiku kūrimas. Skaitymas kartu su mažyliu visada suteikia teigiamų emocijų ir kuria bendrystę bei saugumo jausmą“, – teigia čia dirbanti vaikų rašytoja Šarūnė Baltrušaitienė. Į „Smalsučių klubą“ 0–2 m. mažyliai renkasi dukart per mėnesį.
„Visada ieškau, kad knyga būtų ne tik tinkamo ilgio, bet ir tiek pačia istorija, tiek iliustracijomis ir visu apipavidalinimu augintų vaiką. Taip pat dažniausiai stengiamės paruošti su knygele susijusį ir kokį nors visai paprastutį darbuką, kuris lavintų smulkiąją motoriką ir kitus gebėjimus. Dažnai mamos sako, kad būtent čia, bibliotekoje, vaikas pirmą kartą piešė pirštukais ar laikė teptuką“, – apie atsakomybę parenkant skaitinius pasakoja vyresniosios bibliotekininkės pareigas užimanti Š. Baltrušaitienė, kuriai pasirengti užsiėmimui prireikia ir kelių dienų.
Kaip ir Palemone, taip ir Dainavoje knygelės skaitomos ratu, o mamos vaikus pakviečia įsitaisyti ant kelių: „Tai formuoja suvokimą, jog mes su mama skaitome kartu ir tai yra labai smagu. O jei vaikas tuo metu šalia būti nenori, irgi nieko tokio – nors jis tyrinėja aplinką ir savo bendraamžius, skaitymo magija vis tiek veikia. O yra buvę, kad vienai mamai skaitant, kitas vaikas jau ima jai iš rankų knygą ir neša savo mamai, kad dabar ji skaitytų.“
Įdomus „Smalsučių klubo“ efektas – mažuosius atlydėję tėveliai ir patys po šių užsiėmimų pradeda lankytis bibliotekoje, ima knygas ir sau, ir vaikams. Žinoma, yra ir daugiau privalumų suaugusiesiems. „Kai pati auginau savo dar darželio nelankantį sūnų, tos dienos, kai planuodavome kartu kur nors išeiti, man labai patikdavo. Ir į mūsų susitikimus ateinančios mamos labai džiaugiasi, kad gali išeiti, pabendrauti, pamatyti, kaip sekasi vaikui tarp bendraamžių, ir, žinoma, smagiai bei prasmingai praleisti laiką“, – pokalbį baigia Š. Baltrušaitienė.
„Pirmoji draugystė su knyga“ Šančiuose
„Tai Šarūnė pradėjo šį klubą, o aš vairą perėmiau jai išėjus dirbti į Vaikų literatūros skyrių“, – geru žodžiu ką tik mūsų kalbintą kolegę mini Birutė Jonykaitė, dirbanti pernai šimtmečio jubiliejų paminėjusiame bibliotekos Šančių padalinyje. Moteris sako, kad klubo veikla jai atvėrė vaikų literatūros pasaulį: „Pati pamilau tas knygas, jos gražios, malonios vartyti – tiesiog raminančiai, atpalaiduojančiai veikia. Esu dėkinga, kad čia atsiradau, nors iš pradžių šio darbo tikrai bijojau.“
Šančių klube dukart per mėnesį, vakarais, laukiamos šeimos su 3–6 m. vaikais. „Atėjusi radau susidraugavusius vaikus, tarpusavyje bendraujančius tėvelius, ir stengiausi tai išlaikyti. Dabar pirmoji karta jau paaugusi, eina į mokyklą, bet sugrįžta ir pas mus, netgi patys mažesniesiems nori knygelę paskaityti – tapo klubo pagalbininkais“, – pasakoja bibliotekininkė.
klojame pamatą norui išmokti skaityti, o vėliau ir nepamesti. Tiek knygos, tiek kelio į biblioteką.
Į klubą atvažiuoja žmonių ir iš kitų Kauno dalių, pavyzdžiui, Rokų. Ateina ir tarpusavyje kalbančių užsienio kalbomis, galbūt neseniai grįžusių iš svetur: „Bet senbuviai, žinoma, yra šančiškiai, bibliotekos kaimynai.“ Paskaičius knygeles, kurias B. Jonykaitė atrenka iš naujienų ar tinkamas tematiškai, pagal sezoną, vyksta rankdarbių užsiėmimai, tuomet – laikas žaidimams.
„Artėja Tarptautinė tolerancijos diena (ji minima lapkričio 16 d., – aut. past.), tad imsimės knygelės apie pelytės ir dramblio draugystę, o praėjusį kartą skaitėme Alice Hemming „Lapų vagį“. Prieš Kalėdas tiks Kęstučio Kasparavičiaus knyga, o kartais idėją pasiūlo ir patys vaikai, visada į tai atsižvelgiu“, – paklausta, kas formuoja klubo „repertuarą“, atsako B. Jonykaitė.
„Tiems, kurie dar ne darželyje“ prie „Trijų berželių“
„Berželio“ bibliotekos skaitytojus pasitinkanti vyresnioji bibliotekininkė Viktorija Lukoševičienė (ji – ir knygstagramerė, turinti paskyrą „Pelėdos skaitiniai“) neslepia, kad mažylių rytmečiai bibliotekoje buvo jos svajonė: „Visada žavėjo bibliotekos kaip visiems atviros erdvės konceptas, be to, tikiu ankstyvojo skaitymo galia, tad norėjosi, kad kuo daugiau žmonių tai išgirstų, atrastų.“
Pandeminiais 2020 metais V. Lukoševičienė tapo mama, tad arčiausiai namų esantis bibliotekos padalinys pasirodė kaip geriausia vieta socializacijai. „Ateidavome tiesiog kartu pabūti, pakeisti aplinką, pavartyti knygelių ir svajojau, kaip būtų smagu, jei čia ateitų ir daugiau bendrystės ieškančių mamų, galėtume suburti savotišką knygų vaikų klubą“, – prisimena tik vėliau vadinamajame „Berželyje“ (ši biblioteka iš tiesų yra prie trijų beržų ir taip anksčiau vadinto prekybos centro) įsidarbinusi moteris.
Mažylių rytmečiai „Tiems, kurie dar ne darželyje“ prasidėjo 2022 m. vasarį, kai atlaisvėjo karantino reikalavimai susibūrimams: „Kuo puikiausiai prisimenu pirmąjį susitikimą, kiek tvyrojo jaudulio ir kiek kiekvienas išsinešėme namo šilumos – išties tikra „mamiška“ Valentino diena įvyko“, – prisimena mama. Anot jos, pirmasis sezonas tiesiog praskriejo – visi skaitė, vaidino, žaidė, tyrinėjo biblioteką, knygeles bei tiesiog buvo kartu, bendrystėje, kol kiti šeimų nariai bei artimieji darbuodavosi.
„Pilna biblioteka mažylių klegesio – tikiu, kad taip formuojasi ir ryšys su knyga, auga naujieji skaitytojai, ir mamos išsineša šilumos širdyse. Mano siela dainuoja, kai į rytmečius sugrįžta mamos su antrais ar net trečiais mažyliais, o į vakarus prisijungia jau pagausėjusios šeimos“, – pasakoja V. Lukoševičienė. Su mažyliais „Berželyje“ skaitomi eilėraščiai bei „literatūriškai sportuojama“, užsiimama rankdarbiais, o su vyresniais jau gilinamasi į teminę literatūrą – kaip sako pašnekovė, pasakas, kurios „kažką paliktų“ galvelėse ar širdyse. Vaikai spėja ir pasigaminti po knygos veikėją, o po to – arbatos išgerti.
„Galima sakyti, biblioteka šeimoms tapo gaiviu kasdienybės gurkšniu ir, svarbiausia, nieko nekainuojančiu. Be abejonės, nubraukiau ašarą, išleidusi „savo“ pirmuosius mažylius į darželį“, – neslepia pašnekovė. Jai, kaip ir kolegėms iš kitų padalinių, smagu, kai į biblioteką sugrįžę vaikai jaučiasi drąsiai, tiesia rankutes pasisveikinti, žino, kur jų knygelės: „Išmokyti vaikus skaityti tikslo neturiu, bet stengiuosi, kad juos sudomintų knygos pasaulis, kad patirtų, jog ir popieriuje gyvena įvairiausios emocijos, jog skaityti nėra nuobodu, o knygų apsuptis skleidžia šiltą ir magišką aurą – manau, kad tokiais susitikimais klojame pamatą norui išmokti skaityti, o vėliau ir nepamesti. Tiek knygos, tiek kelio į biblioteką.“
* * *
Dalyvavimas mažųjų skaitytojų klubuose nemokamas, iš anksto registruotis į juos nereikia. Detalesnės informacijos ir padalinių adresų ieškokite Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos svetainėje.