Šeštadienį Kauno IX forto muziejus jungiasi prie Europos muziejų nakties ir savo lankytojus pakvies į šiai vietai, o ir atminties institucijoms apskritai dar nelabai įprastą vyksmą. „Juoda šviesa“ – taip pavadinta audiovizualinė instaliacija. Kaip rašoma projekto pristatyme, Unikalioje vietoje – IX forto gynybinėje sienoje – susijungs įvairūs meno žanrai. Pojūčių kupiną pasivaikščiojimą lydės minimalistinė ambient stiliaus muzika ir technomuzikos garsai, o pro tamsą besiskverbianti šviesa kvies stabtelti – būti čia ir dabar, įsigilinti į save, praverti atminties klodus.
Instaliaciją „Juoda šviesa“ pristato garso ir vaizdo menininkas Marius Antanaitis, bendradarbiaudamas su užsienio elektroninės muzikos kompozitoriais italu Donato Dozzy ir austru Johannes Auvinen (TIN MAN), taip pat instaliacijų kūrėjais iš Lietuvos – MPD, Vytautu Basčiu ir kitais; kūrinio bendraautorė – Monika O. Kalytytė-Antanaitienė. Marius su Monika artėjant ypatingam savo karjeroje savaitgaliui sutiko pasidalinti keliomis mintimis apie tai, kaip jiedu atkeliavo iki „Juodos šviesos“.
Kokia „Juodos šviesos“ priešistorė?
Marius: „Juoda šviesa“, kaip pavadinimas atsirado kartu su elektroninės muzikos renginių serija. Renginiai tuomet vyko įvariosiuose Kauno mieste esančiose vietose, pavyzdžiui, Nacionaliniame Kauno dramos teatre kurį laiką veikusiame klube „Place“. Idėją sugalvojome kartu su draugu ir bendraminčiu, dabar jau amžiną atilsį Andriumi Misiūnu. Po jo išėjimo šis projektas neteko prasmės.
Jau vėliau teko dirbti su Kauno IX forto muziejaus fotografijų leidinio, tada ir užgimė mintis – jei dar kada nors sugrįšiu prie šios renginių serijos, tai galėtų būti šioje lokacijoje. Šiais metais muziejaus administracija susisiekė su manimi norėdami bendrarbiauti kuriant Muziejų nakties renginio programą. Po mūsų susitikimo kareivinių patalpose ir po pasitarimo su kolegomis „Juoda šviesa“ užgimė iš naujo.
Monika: Pamenu Mariaus ir Andriaus veiklas bei renginius, kadangi pati esu kaunietė. Kai Marius papasakojo, jog yra pakviestas prisidėti prie Muziejų nakties, labai nudžiugau ir nedvejodama pasiūliau padėti. Marius jau anksčiau buvo pasakojęs apie „Juodą šviesą“ bei jam reikšmingas jos simbolikas. Padėjau išplėtoti temą, surasti reikalingus klausimus ir jų atsakymus, apjungti sąsajas tarp pavadinimo reikšmės ir visos ekskursijos taškų, pritaikyti visą koncepciją prie IX-ojo forto tiek tiesiogiai, tiek simboliškai, pasiūliau įgyvendinti instaliacijas kurios skirtos įtraukti lankytoją. Plėtojome koncepciją taip, jog ji turėtų tūrį ir formą, jog būtų paprasta, tačiau su potekste kiekvienam individualiai.
Ką jums reiškia ši instaliacija?
Marius: Po ilgo laiko, tai labai įdomus ir reikšmingas grįžimas į kūrybinę veiklą. Instaliacijoje susisiekia man svarbiausios medijos, t. y., muzika ir vaizdas, kurios taip pat jungiasi su kitų menininkų darbais. Asmeniškai pavadinčiau tai sugrįžimu į save. Tai yra neužbaigtos praeities ir dabarties kūrinys, kuris tęs savo kelionę ir ateityje.
Monika: Man ši instaliacija reikšminga dėl temos, pojūčių simbolikos ir pačios lokacijos. Tai yra įdomi kūrybinė patirtis, bei galimybė apskritai būti jos dalimi, prisidėti savo mintimis ir darbais. Labai graži sąsaja yra su Tarptautine šviesos diena, kuri minima gegužės 16-ąją, kelios dienos po Muziejų nakties. Reikšminga „Juodos šviesos“ tema apie šviesą kaip šaltinį ir toliau nei tai, apie praeitį, dabartį, apie tave. Ši audiovizualinė instaliacija dar yra savotiškas tyrimas.
Idėjiškai buvo svarbu neperžengti ribų, nepridėti netinkamo konteksto vietos atžvilgiu.
Kaip susibūrė instaliaciją įgyvendinanti komanda?
Marius: Pirmiausia tai aš bei mano žmona ir renginio bendrautorė Monika, kuri padėjo sudėlioti, bei įprasminti šią audiovizualinę instaliaciją. Kita dalis komandos tai yra iš anksčiau pažįstami muzikos kūrėjai iš užsienio, kurie prisidėjo kuriant muzikinį rinkinį, kuris vėliau bus išleistas vinilo plokštelėje. Trečioji grupė – menininkai iš Lietuvos, bičiuliai, kurie yra žinomi savo srities profesionalai, padėję įgyvendinti LED ir kitas apšvietimo instaliacijas. Taip pat pakvietėme prisidėti itin talentingą, bei renginiui papildomos vertės pridedančią grupę „Lazy Diamonds Underground“, kuri surengs gyvą pasirodymą. Techniškai instaliacijas įgyvendinti padėjo ir fantastiški gyvenimo bedražygiai, kurie taip glaudžiai susiję su muzikinio formato renginiais.
Monika: Marius viską paminėjo, mano pasiūlymas buvo pakviesti „Lazy Diamonds Underground“, dėl jų skambesio, ir mums tinkamo formato. Labai norėjosi gyvo pasirodymo.
Instaliaciją sudarys ne viena dalis. Kuri iš jų jums asmeniškai yra artimiausia?
Marius: Visos instaliacijos dalys yra vienodai svarbios, tačiau asmeniškai išskirčiau muziką, kadangi man ji pati svarbiausia, nuo jos viskas ir prasidėjo.
Monika: Viena artimiausių manau mums visiems yra mėlynas, vėliau geltonas, tuneliai ir jų žinutė kiekvienam, šios spalvos, jų simbolika yra be galo artimos ir aktualios tiek forto kontekste, tiek ir šių dienų pasaulyje.
Kokie iššūkiai kilo dirbant su instaliacija tokioje istoriškai įkrautoje vietoje?
Marius: Pagrindinis iššūkis buvo sujungti visas instaliacijos dalis į vieną. Taip pat iššūkis buvo pati lokacija, neįprastos ir gana sudėtingos patalpos, prie kurių reikėjo adaptuotis bei pagal jas dėlioti visą ekskursiją. Dar viena labai svarbi dalis buvo pačio forto reikšmė, jo istorija, mums buvo svarbu nepamiršti jo palikimo, jo svorio ir jautrumo.
Monika: Idėjiškai buvo svarbu neperžengti ribų, nepridėti netinkamo konteksto vietos atžvilgiu. Taip pat kaip ir su kiekvienu svarbiu renginiu, didžiausias iššūkis – kad jis pavyktų, kad paliestų ir sujudintu lankytoją.
–
Kauno IX forto muziejus šeštadienį, gegužės 13 d. instaliaciją „Juoda šviesa“ kviečia lankyti 19–23 val. Instaliacijos lankymas vyks gyvos eilės principu. Esant dideliam lankytojų skaičiui, galimi srauto ribojimai. Paskutiniai lankytojai įleidžiami 23 val. Daugiau informacijos.