„Labai paprastas sprendimas isveda i lauka pirmus 10 neramumu kelejus paklupdina ir po kulka i kakta palieka lauke guleti savaitei. Visiems atsisakiusiems valgyt bananu kol neliks nei vieno sonkaulio viska nufilmuoti ir parodyti per youtuba. per diena problemos neliktu like patys namo prasytu ir kiti siena kirsti negalvotu“, – į migrantų krizę reaguoja vis dar anoniminis interneto komentatorius.
„Vatynkas dar užsidėkit, busit kaip is Aušvico“, – savo nuomonę apie Norvegijos paplūdimio tinklininkių sprendimą rungtynių metu dėvėti ne bikinio kelnaites, o šortus – ir tai palydėjusią nuobaudą – išreiškia kitas, šįkart moterų stiliaus, ekspertas. Tikėtina, kad kitu atveju, pavyzdžiui, mini sijoną apsirengusiai merginai tapus prievartos auka, jis sakytų: „Pati kalta, išprovokavo.“
„Tik valstybinėms šventėms! O ne bet kam,kas sumano“, – o tai bene švelniausia neigiama reakcija į eilinę naujieną apie „Kaunas Pride“ eitynes, planuojamas rugsėjo 4-ąją. Visų komentarų kalba netaisyta.
Tokios idėjos, ypač ištrauktos iš konteksto, neatrodo šiuolaikiškai, jos – praėjusių laikų atgarsis. Pavyzdžiui, okupuoti sovietų negalėjome švęsti Kalėdų (tiesa, Lietuvos totoriai, išpažįstantys islamą, sutikdavo susikeisti su katalikais ir dirbti per kūčias), bet paraduose žygiuoti buvo privalu. Dabar – anaiptol. Esame visiškai laisvi rinktis, kaip šiandien rengtis, su kuo žygiuoti, ką valgyti. Ir visgi bijome – nebūtinai stipresnio. Bijome kitokio. Liepiame jam per prievartą valgyti kiaulieną. Bijome, kad teisėta dviejų net mums nepažįstamų žmonių sąjunga kažkaip susilpnins mūsiškę. Kodėl? Nesame užtikrinti savimi, nesijaučiame saugūs? Negerai, tikrai negerai. Kiekvienas turi teisę į gyvybę, laisvę ir asmens saugumą, teigia Visuotinė žmogaus teisių deklaracija.
Galbūt įsiskaitę į šiame „Kauno pilno kultūros“ numeryje publikuojamus pokalbius apie įvairių mažumų teises, kovos dėl jų istoriją ir galimybes, pasijusite saugiau. Galbūt norėsite gilintis toliau. Gal net savanoriauti pradėsite. O gal ir nusispjausite į visa tai, nes tam irgi turite teisę. Bent jau pabandykite nepykti ir nebijoti kitokio – milžiniška tikimybė, kad jūs gyvenate laisviau ir geriau.
Nemokamo žurnalo ieškokite bibliotekose, muziejuose, kavinėse, baruose, galerijose, knygų nameliuose – Kaune ir Vilniuje. „Kaunas pilnas kultūros“ prieinamas ir internetu.