Žurnalų archyvas

Pusantrų metų Europoje gastroliuojantis Charkivo teatras į Kauną grįžta su „Žizel“ 

10 lapkričio, 2023, Jolanta Garnytė-Jadkauskienė / NKDT nuotr. | Naujienos

Lapkričio 15 d. į Nacionalinį Kauno dramos teatrą sugrįžta Charkivo Mykolos Lysenko nacionalinis akademinis operos ir baleto teatras (Skhido Opera) su pasaulio scenas užkariavusiu  baletu „Žizel“ pagal Adolphe‘o Adamo muziką. Šis teatras, namus palikęs nuo plataus masto karinės invazijos į Ukrainą, ir atlikėjai yra itin laukiami Lietuvoje.  

Baletas „Žizel“. O. Shakhmatovo nuotr.

Teatro kolektyvas į Lietuvą atvyko jau 2022 metų balandį. Tuomet su Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro pagalba trupė leidosi į turą po Lietuvą. Aplankė ir Kauną: gegužę publikai parodė operą G. Bizet „Karmen“ ir Richardo Vagnerio baletą „Pandoros misterijos“. Apie unikalų turą, kūrybą keliaujant po Europą, kalbamės su teatro generalinio direktoriaus I. Tuluzovo pavaduotoja ir nuo 2022 m. rudens turo vadove Olha Yevdokymova  bei baleto trupės vadove Antonina Vasylieva.

A. Vasylieva. O. Shakhmatovo nuotr.

Charkivas buvo smarkiai bombarduojamas nuo pirmųjų karo dienų. Pasak direktoriaus pavaduotojos O. Yevdokymovos, kovą, mieste pasilikę artistai, koncertavo daugiausiai Charkivo metro, tačiau vadovybė palaikė nuotolinį ryšį su išvykusiais ir taip gimė projektas „Skhid Opera: įveikti atstumą“. „Iš pradžių visiems buvo šokas, atrodė, kad karas baigsis po savaitės ar dviejų, bet praėjo mėnuo, o vadovybė pradėjo rimtai galvoti apie trupės išsaugojimą – prieš karą teatras išgyveno pakilimą; kiekvienas naujas pastatymas buvo techniškai ir kūrybiškai sudėtingesnis nei ankstesnis, tad buvo nedovanotina prarasti tokius pasiekimus“, – prisiminė Olha Yevdokymova.  2022 metų balandžio pabaigoje išvyko solistai, choras, orkestras, aptarnaujantis personalas, dalis su šeimomis – iš viso 250 žmonių, iš jų 20 vaikų. Pirmoji trupės stotelė buvo Lietuva, Daugai, Alytaus rajone. Teatro atstovės ir visi jo žmones yra be galo dėkingi kolegoms iš Lietuvos už pagalbą ir palaikymą. Niekas neplanavo, kad turas užtruks taip ilgai ir niekas negalvojo, kad karas truks taip ilgai.

Laikini namai – Slovakijoje 

Keliaujantis teatro kolektyvas nuo 2022 m. birželio yra apsistojęs Slovakijoje, Gabčikovo miesto humanitariniame centre. Olha Yevdokymova džiaugiasi, kad čia yra įrengtos repeticijų erdvės solistams, chorui baletui, yra salė, kurioje koncertuojama vietos publikai ir ukrainiečiams, kuriuos karas nubloškė į Slovakiją. 

Oleksandro Shakhmatovo nuotr.

Žinia, baletas reikalauja ypatingos formos, kurią reikia išlaikyti kiekvieną dieną. Kaip sekasi rasti tinkamas sąlygas repeticijoms ir motyvacijos? Baleto trupės vadovė Antonina Vasylieva primena, kad taikos metu baleto trupę sudarė aštuoniasdešimt šeši žmonės. Dabar išvykoje yra trisdešimt šeši, keturi artistai dirba Charkive. Dėl saugumo jie koncertuoja įmonėse, pensionuose, ligoninėse. Yra menininkų, susiradusių darbą Europos trupėse, tačiau jiems pavyko suburti pagrindinį baleto trupės stuburą – pagrindinius solistus. „Baletas – sunkus menas, o išlaikyti fizinę formą tam nepritaikytomis sąlygomis labai sunku, bet centre, kuriame gyvename ir dirbame, turime visas sąlygas pilnavertėms repeticijoms. Neseniai mums sumontavo specialias grindis, veidrodžius, aš asmeniškai pirkau šokėjams treniruoklius. Tai labai pagerino rezultatus. Ir, žinoma, laikomės repeticijų grafiko, nes rengiame projektus ir pasirodymus įvairiose Europos šalyse“, – sako A. Vasylieva.

Koncertavo 15-oje šalių 

Per šį laiką laiką teatro artistai aplankė 15 šalių – tarp jų Austriją, Vokietiją, Italiją, Prancūziją. Koncertavo Vatikane. Kokie pasirodymai įsiminė labiausiai? Olha Yevdokymova atvira: „Ko gero, ryškiausi įspūdžiai buvo pradžioje, kai ką tik palikome Ukrainą, kur vyko karas, kur skraidė raketos, kur daugelis paliko šeimas, kai kurių namus sugriovė. Ir, žinoma, neišdildoma, kaip mus šiltai ir nuoširdžiai pasitiko Lietuva skirtinguose miestuose. Dar unikali patirtis – koncertai bažnyčiose. Skambėjo vargonų muzika – solo, vargonai su vokalistais ir instrumentalistais. Mūsų vyriausiasis dirigentas Dmytro Morozovas – žinomas vargonininkas, vienas iš keturių, grojusių Romos Popiežiui. Kai 2023 metų vasarį vėl atvykome į Lietuvą, į mūsų koncertus atvyko žiūrovų iš kitų šalies regionų, – tapome tokie artimi vienas kitam.“ Baleto artistei ir trupės vadovei A. Vasylievai įsiminusi diena, kai baleto trupė po humanitarinio turo pradžios koncerto pirmą kartą nusilenkė Lietuvos publikai. „Kartu su mumis buvo ir mūsų vaikai, nešini Ukrainos ir Lietuvos vėliavomis. Publika plojo atsistojusi, verkė – ir mes nesulaikėme ašarų. Po to buvo daug įsimintinų pasirodymų, bet tada tai buvo pirmas kartas…“, – jautriai pasakoja A. Vasylieva.

Dirigentas Dmytro Morozov. Oleksandro Shakhmatovo nuotr.

Kiekvienas koncertas, baleto spektaklis artistams yra didelė atsakomybė ir šventė. Turo organizatorė sako, kad tarp ryškiausių yra pasirodymas viename didžiausių operos teatrų pasaulyje „Teatro Massimo“ Palerme, Italijoje, Kongresų rūmuose Veimare, Vokietijoje su pagrindiniais pasaulio operos scenos solistais. Dar baleto pasirodymas festivalyje Genujoje, –„Paryžiaus katedra“ buvo rodoma atviroje scenoje ir neseniai vykusios gastrolės dešimtyje Vokietijos miestų. 

Skhid Operos artistus veda nematoma likimo ranka. Berlyne, prestižinėje „House of Radio“ salėje, vykusį koncertą stebėjo garsios akustinių pianinų kompanijos „C. Bechstein“ atstovas. Pasak Olhos  Yevdokymovos, jis stebėjosi aukštu muzikantų lygiu, kurie dirba tokiomis kukliomis sąlygomis ir  padovanojo nuostabų šios kompanijos koncertinį fortepijoną. Kitą sykį orkestro pasirodymo metu prie Europos Parlamento portugalų menininkas Pedro Andrade Nunes, įkvėptas muzikos garsų, nutapė paveikslą „Viltis Ukrainai“ ir savo darbą padovanojo Europos Parlamentui. 

Kūryba – didžiausia viltis 

Dažnam sunku įsivaizduoti, kaip galima tiek ilgai gyventi ir  kurti toli nuo namų, galvojant apie karą ir jo pasekmes. Galbūt kūryba, baletas, opera, muzika suteikia didžiausią jėgą? Skhid Operos kolektyvui 2022 metais pavyko surengti 154 koncertus ir pasirodymus 9 šalyse, 2023 metais – 134 koncertus ir pasirodymus 15 šalių. Juos aplankė 127 tūkstančius žiūrovų. Tačiau teatro generalinio direktoriaus pavaduotoja Olha Yevdokymova didžiausiais pasiekimais vadina ne skaičius, nors jie yra įspūdingi, bet moralinę grąžą: „Koks pasididžiavimas apima, kai po koncertų mūsų klausia: „Ar tai tikrai jūsų solistai? Jūsų choras? Jūsų orkestras?“ Gelbsti nuolatinė veikla, kelionės, nenutrūkstamas repeticijų procesas – taip, kaip buvo namuose Charkive. Bet, žinoma, visa tai yra labai sunku.“ Moralinės stiprybės reikia ir baleto trupės vadovei A. Vasylievai: „Jau penkerius metus dirbu meno vadovei ir galiu pasakyti, kad tai yra labai didelė atsakomybė, o dabar ši atsakomybė išaugo dar daugiau kartų. Gana sunku tai protiškai ir fiziškai ištverti, bet mano charakteris tvirtas ir žinau, kad galiu su tuo susidoroti ir įkvėpti šokėjus nepasiduoti.“ 

Ateities planai 

Europoje keliaujanti trupė sulaukia ir artistų iš Charkivo, kurie prisijungia koncertams, o po gastrolių grįžta namo. „Vyksta „Zoom“ konferencijos su Charkivo teatro vadovybe, planuojami darbai, netgi kalbama apie būsimas premjeras, nes visi tikime, kad karas baigsis ir grįšime namo. Svarbu išsaugoti darbingą trupę, svarbiausius žmones – išsaugoti teatrą“, – sako O. Yevdokymova. 

Šiuo metu išvykoje yra 170 darbuotojų, 35 vaikai ir 27 jų šeimų nariai. Ar yra žmonių, kurie išvyko į kitas šalis ar grįžo į Ukrainą? Kai kurie grįžo į Ukrainą – ten giminės, šeimos, labai sunku gyventi atskirai. Artimiausi keliaujančio teatro planai: baletas „Žizel“ Kaune, po to kolektyvas važiuos į baleto festivalį Estijoje. Jau suplanuota naujametinė Štrauso koncertų serija Kroatijoje, pasirodymai Vokietijoje su baletu „Coliukė“, laukia kūrybinės dirbtuvės Vienos muzikos akademijoje ir koncertas su teatro orkestru. 

Antoniną Vasylievą publika Kaune išvys Žizel rolėje. „Man Žizel partija yra ypatinga. Šokiu kalbame apie naivumą, meilę, nuoširdumą ir apie baisią žmogaus išdavystę. Dabar labiau nei bet kada anksčiau karo tikrovėje susiduriu su tuo, kaip greitai krenta šydas, kaip nukrenta kaukės. Ir matau viską taip, kaip yra – matau išdavystę. Tačiau yra nuoširdi meilė ir gerumas, sielos grynumas – tai neleidžia man prarasti savęs ir išduoti savo principų“, – sako baleto profesionalė.  

Po pasirodymo Nacionaliniame Kauno dramos teatre.

Operos ir baleto teatro trupės laukia dar daug išbandymų ir likimo vingių, bet jų misija – supažindinti su Ukrainos kultūra, teatro meniniu lygiu yra neabejotinai unikali. Kaip, kad maždaug prieš šimtą metų ukrainiečių choras keliaudamas per pasaulį išgarsino dainą „Ščedrik“.

Pasirodymo metu Kaune visos už bilietus surinktos lėšos bus skirtos Charkivo Mykolos Lysenko nacionaliniam akademiniam operos ir baleto teatrui.