Žurnalų archyvas

Prasideda dalyvius iš viso pasaulio subūrę VDU Lietuvių kalbos ir kultūros kursai

4 liepos, 2024, VDU inf. | Naujienos

„Lietuvių kalba yra viena iš seniausių gyvų indoeuropiečių kalbų, išlaikiusi daug archajiškų bruožų, todėl lingvistai ir kalbų entuziastai dažnai pasirenka jos mokytis. Daug besimokančiųjų turi asmeninių ryšių su Lietuva, jie dažnai nori išmokti lietuvių kalbą, kad galėtų bendrauti su giminaičiais ar draugais lietuvių kalba. O kai kuriems lietuvių kalbos mokymasis yra asmeninis iššūkis“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lituanistikos katedros vedėja docentė Laura Kamandulytė-Merfeldienė. Ji organizuoja jau 25-uosius Lietuvių kalbos ir kultūros kursus, suburiančius dalyvius iš viso pasaulio.

Atidaryme – paskaita, koncertas ir sveikinimai

Liepos 8 d. 12 val. 30 val. VDU Katalikų teologijos fakulteto Didžiojoje auloje (Gimnazijos g. 7) vyks Lietuvių kalbos ir kultūros kursų atidarymas. Šventiniame renginyje dalyvaus Lietuvos kultūros, švietimo ir politikos atstovai, dėstytojai ir kursų dalyviai. Renginio dalyviai turės galimybę išgirsti Seimo narės Dalios Asanavičiūtės ir VDU akademinės bendruomenės sveikinimo žodžius, taip pat paklausyti Europos parlamento nario VDU profesoriaus Liudo Mažylio paskaitos, pasimėgauti šventiniu Dominyko Šimonio (fortepijonas) ir Pauliaus Kaminsko (baritonas) koncertu bei pasivaišinti 25-ojo gimtadienio tortu. 

VDU nuotr.

Šiais metais VDU Lietuvių kalbos ir kultūros kursuose, kurie vyks Kaune ir Vilniuje, dalyvaus apie 80 dalyvių iš 22 pasaulio šalių: JAV, Brazilijos, Argentinos, Kanados, Kolumbijos, Uzbekistano, Azerbaidžano, Ukrainos, Armėnijos, Sakartvelo, Turkijos, Graikijos Indijos, Prancūzijos, Hong Kongo, Lenkijos, Latvijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Vengrijos, Pietų Korėjos, Nyderlandų. Kursai apims lietuvių kalbos paskaitas, sociokultūrinius seminarus, ekskursijas po Lietuvos regionus ir susitikimus su žinomais lietuvių kultūros atstovais ir akademikais.

„Universitete rengiami kursai yra žinomi visame pasaulyje – tarp lietuvių diasporos atstovų, taip pat užsienio universitetuose bei juose įkurtuose Baltistikos centruose. Per 25 metus užmezgėme daug glaudžių ryšių ir su besidominčiais lietuvių kalba ir kultūra esame tapę šeima. Todėl ne vienas dalyvis į kursus atvyksta antrą ar trečią kartą, mokosi ne tik vasaros, bet ir žiemos kursuose, dalyvauja VDU parengtoje nuotolinėje neformalioje studijų programoje, skirtoje lietuvių diasporai ir užsieniečiams, studijuoja formaliose programose. Džiaugiamės, kad galime pasiūlyti ne tik vasaros kursus, bet ir įvairių kitų galimybių mokytis lietuvių kalbos ir pažinti mūsų šalies kultūrą, istoriją ir tradicijas“, – pasakoja kursų vadovė L. Kamandulytė-Merfeldienė.

Pabrėžia tarpkultūrinį dialogą

Šių metų mokymų programa ypatinga tuo, kad ji skirta paminėti ketvirtį amžiaus trunkančią kursų tradiciją, todėl dalyviai galės mėgautis ypatingomis veiklomis, leidžiančiomis pajusti lietuvišką dvasią, tokiomis kaip lietuviškų amatų dirbtuvės, tradicinės muzikos ir šokių vakarai, taip pat bus rengiamas tarptautinis vakaras, kuriame dalyviai galės pristatyti savo šalių kultūrą. 

Šiųmetinė kursų programa ypač pabrėžia tarpkultūrinį dialogą ir bendradarbiavimą. Dalyviai ne tik mokysis lietuvių kalbos, bet ir dalyvaus įvairiose kūrybinėse dirbtuvėse, seminaruose bei diskusijose, kuriuose nagrinės Lietuvos istoriją, literatūrą, meną ir tradicijas. Viena iš šių metų naujovių – kūrybinės meno dirbtuvės, kuriose dalyviai kurs fotografijų apie Lietuvą parodą, o ši bus eksponuojama VDU Menų galerijoje. Pasak L. Kamandulytės-Merfeldienės, lietuvių kalbos mokymasis kartu su sociokultūriniais užsiėmimais kuria nepakartojamą patirtį, kuri praturtina dalyvių žinias ir plečia jų akiratį. Nepamirštama programos dalis bus ir kelionės po Lietuvą.

VDU nuotr.

„Šiemet parengėme ypatingą kelionių programą, leidžiančią atrasti mažiau žinomus, bet ne mažiau įspūdingus šalies perlus. Keliaudami po Dzūkiją aplankysime Merkinę, dalyvausime juodosios keramikos dirbtuvėse, lankysimės vieno iš žymiausių Dzūkijos skulptorių A. Česnulio skulptūrų parke. Architektūros istorikas dr. Marius Daraškevičius kursų dalyvius pakvies pasisvečiuoti Panemunės pilyje, taip pat apsilankysime Rožių festivalyje, kuris vyks Paežerių dvare Vilkaviškio rajone. Keliausime į Vilkiją, kur A. ir J. Juškų muziejuje dalyvausime edukacinėse programose. Gamtą pažinsime žygio po Kauno marių regioninį parką metu, istorijos lobius atrasime kartu su dr. Arvydu Kumpiu, klausysimės doc. dr. Rūsčio Kamuntavičiaus atradimų Pažaislio vienuolyne ir Karininkų ramovėje, taip lankysimės Kauno muziejuose, slaptojoje spaustuvėje „AB“, – šių metų programos išskirtinumą akcentuoja L. Kamandulytė-Merfeldienė.

Lietuvių kalbos ir kultūros kursai vyks visą mėnesį. Po kursų atidarymo šventės studentai mokysis lietuvių kalbos ir dalyvaus kultūriniuose atradimuose VDU Kauno Humanitarinių mokslų fakultete ir VDU Švietimo akademijoje Vilniuje. 

Nauja kalba ir nepamirštami įspūdžiai

Nors lietuviams gali atrodyti keistai, kodėl užsieniečiai nori mokytis tokios sunkios lietuvių kalbos,  L. Kamandulytė-Merfeldienė patikina, kad kiekvienas dalyvis turi savo asmeninių priežasčių: ar tai būtų noras integruotis į šalies visuomenę, ar savo jėgų išbandymas, neretai – grįžimas prie savo lietuviškų šaknų.

„Besimokantieji nori išbandyti savo kalbinius gebėjimus ir išmokti kalbą, kuri nėra tokia paplitusi kaip anglų, ispanų ar prancūzų. Jie mėgaujasi mokymosi procesu ir didžiuojasi pasiekimais. Studentai giria Lietuvos žmones dėl svetingumo ir atvirumo, o mokantis lietuvių kalbos, lengviau užmegzti ryšius su vietiniais gyventojais, susirasti draugų ir integruotis į vietinę bendruomenę. Tai padeda kurti asmeninius ir profesinius santykius, kurie gali būti naudingi ateityje. Kalbos mokėjimas leidžia ne tik keliauti, bet ir patirti keliones, užmegzti autentiškus santykius su vietiniais gyventojais ir geriau suprasti jų gyvenimo būdą“, – pasakoja VDU docentė.

Tai ne tik akademinė, bet ir asmeninė kelionė, todėl kursų organizatoriai tiki, kad ji praturtins kiekvieno dalyvio gyvenimą ir paliks nepamirštamus įspūdžius.