Žurnalų archyvas

Pažaislyje – koncertas, skirtas paremti Ukrainos jaunuosius muzikantus 

2 rugpjūčio, 2022, Organizatorių inf. | Kaunas 2022, Naujienos

Pažaislio muzikos festivalis ir „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ rugpjūčio 12 d. pakvies į išskirtinį muzikinį projektą „Pasaulio muzikos žvaigždės Ukrainai“, skirtą paremti Ukrainos jaunimo simfoninį orkestrą (YsOU). Orkestro, kuris vienija talentingiausius Ukrainos jaunuosius muzikantus, įkūrėja ir meno vadovė – pasaulinio garso dirigentė ukrainietė Oksana Lyniv. 

Pažaislio vienuolyno didžiajame kieme O. Lyniv kartu su savo tautiečiais – baritonu Andrei Bondarenko, smuikininku Andrii Murza, jauna Lietuvos dainininke Austėja Zinkevičiūte, Kauno miesto simfoniniu orkestru ir Kauno valstybiniu choru atliks programą, skirtą savo Tėvynei. Visos už koncerto bilietus surinktos lėšos bus skirtos minėtam orkestrui.

O. Lyniv Ukrainos jaunimo simfoninį orkestrą (YsOU) įkūrė 2017 m. Orkestro nariai dėl jų šalyje Rusijos pradėto karo buvo priversti palikti Ukrainą. O. Lyniv iniciatyva ir pastangomis su Europos partnerių pagalba  Slovėnijos sostinėje buvo įkurta stovykla „Muzika ateičiai: Ukraina“, kurioje jaunieji menininkai turi visas galimybes tęsti savo muzikinį kelią, taip apsaugodami ukrainiečių kultūrą nuo šiuo metu vykstančio agresyvaus naikinimo.

Ukrainos jaunimo orkestras Bavarijos operoje. Orkestro archyvo nuotr.

Menininkė savo „Facebook“ paskyroje neseniai prisiminė „YsOU“ įkūrimą ir jo pasiekimus šiandiena: „Dabar net sunku įsivaizduoti, kad buvo laikas ir Ukrainos jaunimo simfoninio orkestro nebuvo. O pristatant šią idėją kolegoms, teko išgirsti ir tokių atsiliepimų, kad Ukrainoje niekam jo neprireiks ir šis projektas neįdomus. Mes ne tik gyvuojame jau 6 metus, bet ir tapome tikru, stipriu prekės ženklu, viena ryškiausių Ukrainos jaunųjų muzikantų kolektyvų tarptautinėje arenoje. O šio sezono kvietimas koncertuoti Bavarijos valstybinėje operoje Miunchene  – geriausias to patvirtinimas.“

Ukrainos jaunimo simfoninio orkestro sėkmė paskatino plėtoti veiklą. O. Lyniv pasidalino informacija, jog neseniai „YsOU“ paskelbė konkursą talentingam jaunimui dalyvauti orkestro projektuose. 

„Didžiuojamės ir be galo džiaugiamės galėdami pakviesti tokio lygio menininkus kaip O. Lyniv ir jos kolegas koncertuoti Pažaislio muzikos festivalyje. Kartu su lietuviais ukrainiečiai publikai pristatys įspūdingą programą, kurioje skambės gražiausia muzika nuo ukrainietiškų baladžių, patriotinės muzikos kūrinių iki didžiųjų meistrų – Mozarto, Verdi, Rosinni kūrybos. Šis koncertas neeilinis – jo publikai teks garbinga pareiga prisidėti prie jaunų, talentingų ukrainiečių muzikantų sėkmingos veiklos, kuri negali nutrūkti dėl jų šalyje vykstančio brutalaus Rusijos sukelto karo. O. Lyniv įkurta kūrybinė stovykla „Muzika ateičiai: Ukraina“ privalo gyvuoti, o mes turime prie to prisidėti taip, kaip galime“, – programą ir ypatingą koncerto misiją pristatė Pažaislio muzikos festivalio direktorė Giedrė Mikaitienė.

Ukrainos jaunimo orkestras Bavarijos operoje. Orkestro archyvo nuotr.

O. Lyniv savo šalyje, be nuopelnų ugdant jaunus talentus, dar yra festivalio „LvivMozArt“ įkūrėja ir meno vadovė. Tarptautinį pripažinimą pelniusi menininkė taip pat yra pirmoji italų operos teatro „Comunale di Bologna“ orkestro vyriausioji dirigentė moteris, o nuo 2022 m. ir šio teatro muzikos vadovė, bei pirmoji moteris dirigentė „Bayreuth Festival“ istorijoje. 2020 m. Tarptautiniuose operos apdovanojimuose („International Opera Awards“) ji pelnė „operos Oskarą“ geriausios dirigentės kategorijoje. 

.  

_________________________ 

Pažaislio vienuolyno didžiajame kieme įvyksiantis  muzikinis projektas „Pasaulio muzikos žvaigždės Ukrainai“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022 “ programos dalis.