Žurnalo archyvas

Pažaislio festivalyje – operėlės „Muzikos miestas“ vaikams premjera

15 gegužės, 2025, Organizatorių inf. | Naujienos

Birželio 1 d. Pažaislio muzikos festivalyje – operėlės vaikams „Muzikos miestas“ premjera. Kauno filharmonijoje įvyksiantį muzikinį spektaklį kuria jaunieji atlikėjai kartu su profesionalais. Operėlės kūrybinis procesas truko keletą metų, o kompozitorė Silvija Miliūnaitė ir libreto autorė bei režisierė Birutė Mar per tą laiką surengė ne vieną susitikimą, diskusiją ir kūrybines dirbtuves su vaikais.

Pirmoji festivalio iniciatyva sukurti muzikinį spektaklį vaikams, kurį jie patys atliktų drauge su profesionalais, kilo projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ metu, kai sėkmingai buvo pristatyta Rubeno Zahros opera vaikams „Kirana“. 

„Muzikos miestą“ kuria gausus būrys jaunųjų atlikėjų: Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijos mišrus choras „Cantica“, solistai Samanta Aleksandravičiūtė ir Rojus Gustas, jaunieji profesionalai iš VDU muzikos akademijos Aistė Jakaitė, Kotryna Dogadajeva, Paulius Katiliavas, diriguoja Rolandas Daugėla. Operėlės solistams galvos puošmenas kuria taip pat jaunieji menininkai – Kauno Antano Martinaičio dailės mokyklos mokiniai drauge su savo mokytojomis Aida Ragauskiene ir Raimonda Štelmokiene.

Akimirka iš operėlės repeticijos
A. Martinaičio dailės mokyklos mokinio darbas parodai MUZIKOS MIESTAS
Akimirka iš galvos puošmenų kūrimo dirbtuvių

Pagrindinis muzikinės pasakos herojus vaiduokliukas Naktukas, kurį įkūnys solistė A. Jakaitė, netikėtai atklysta į Žemę ir išgirsta, jog ji pilna garsų. Tačiau jos gyventojai, kurie nuolat visur skuba ir yra paskendę kasdienos rūpesčiuose, Žemės muzikos dažniausiai neišgirsta. Žemės garsų pakerėtas Naktukas, deja, negalėjo  susipažinti su vaikais, nes žmonėms buvo nematomas, bet smalsumo vedinas jis Muzikos mieste sutiko didingą Fėją, padykusius vaiduokliukus, mielą seneliukę, linksmąjį muzikos miesto Gidą, ikoniškąjį teatro Sargą ir daug kitų. 

Režisierė B. Mar prisimena spektaklio gimimo istoriją: „Libretą muzikiniam spektakliui kūriau pagal savo knygelę vaikams „Naktukas“, kurią parašyti įkvėpė apsilankymas muzikos mieste Zalcburge. Prieš keletą metų jame, drauge su dirigente Mirga Gražinyte-Tyla, kūrėme du muzikinius projektus. Kas rytą ir vakarą, besiklausydama šio miesto bažnyčių varpų, besigėrėdama senojo miesto architektūra ir dvasia, klausydamasi gatvėse skambančios muzikos, žmonių balsų, pajutau įkvėpimą parašyti istoriją apie mūsų Žemėje esantį stebuklingą Muzikos miestą, į kurį vieną dieną atkeliauja vaiduokliukas Naktukas. Naktukas – iš kitos planetos, ir visa tai, kas vyksta Žemėje, jam netikėta ir įdomu. Kai Pažaislio festivalis pasiūlė parašyti libretą operai vaikams, pirma mintis ir buvo – „Muzikos miestas“. Juk Pažaislio muzikos festivalis vyksta mano gimtajame Kaune, vasarą tampančiame panašiu į Muzikos miestą, kuriame įvairiose erdvėse skamba gražiausia muzika.“

Pasak muziką operėlei kuriančios kompozitorės S. Miliūnaitės, spektaklyje jaunieji žiūrovai turės galimybę pažinti muzikos ir teatro pasaulį, pakeliauti muzikinėje ekskursijoje – išgirsti ne tik šiuolaikinę muziką, bet ir ankstesnių epochų muzikines iškarpas. „Muzikos miestas įvairus – kartais žaismingas, linksmas, net pašėlęs, o kartais liūdnas, svajingas, nostalgiškas ar net dramatiškas ir baugokas“, – kompozitorė pasakoja, kokias miesto nuotaikas atskleis kuriama muzika.

Spektaklį Kauno filharmonijoje lydės ir Kauno Antano Martinaičio dailės mokyklos mokinių tapybos paroda tuo pačiu pavadinimu. 

„Operėlės vaikams kūrybinis procesas yra dalis Pažaislio muzikos festivalio vykdomų edukacinių veiklų. Džiaugiamės, kad „muzikos miesto“ tema taip entuziastingai buvo sutikta mūsų kūrybinio partnerio Kauno Antano Martinaičio dailės mokyklos ir pavirto į puikią jaunųjų dailininkų parodą. O dar smagiau, kad vystant šią idėją užsimezgė bendradarbiavimas su Vaikų architektūros festivaliu ir Nacionaliniu architektūros institutu, kurio dėka gegužės 30–31 d. pakviesime jaunuosius žiūrovus į patyriminę ekskursiją „PAŽAISk miesto muziką“ Kauno valstybinėje filharmonijoje“, – sako festivalio projektų kuratorė Lina Krėpštaitė. „Tikrai žinome, kad Muzikos mieste – Kaune gyvena daug smalsių ir žingeidžių vaikų, tad nekantraujame juos pakviesti atidžiau įsiklausyti į Žemės muziką!“

Didžiausią klasikinės muzikos šventę Lietuvoje – Pažaislio muzikos festivalį – finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė, mecenatas yra „YIT Lietuva“.