Lapkričio 5 d., šeštadienį Kauno valstybinėje filharmonijoje įvyks simfonijos „Nešantys šviesą“ premjera. Muzikos kūrinys dedikuotas Japonijos diplomatui, vicekonsului Čijunei Sugiharai. Pasaulinė kūrinio premjera Lietuvoje, Kaune, pasirinkta neatsitiktinai. Būtent šiame mieste rezidavo Č. Sugihara.
Japonijos imperijos vicekonsulas Č. Sugihara savo veiklą Lietuvoje vykdė Antrojo pasaulinio karo metais.
Iš pažiūros paprastas žmogus nepritrūko drąsos ir besipriešindamas nacių režimui, rizikuodamas savo gyvybe ir karjera, išgelbėjo daugiau nei 6 tūkst. iš Europos bėgančių žydų, išduodamas jiems Japonijos tranzitines vizas, nors tam neturėjo Japonijos vyriausybės leidimo. Jo drąsa ir humaniškumas buvo neprilygstamas užuojautos pavyzdys didelės tamsos ir blogio metu.
„Nešantys šviesą“ – didelės apimties muzikinis kūrinys, kurio autorė – visame pasaulyje žinoma kompozitorė Lera Auerbach. Kartu su Kauno valstybiniu choru bei Kauno miesto simfoniniu orkestru pirmą kartą šį kūrinį klausytojams pristatys ir violončelės virtuozė Kristina Reiko Cooper.
Diriguos Lietuvos ir viso pasaulio klausytojams puikiai pažįstamas, prestižinių „Grammy“ muzikos apdovanojimų nominantas maestro Konstantinas Orbelianas.
Projektas, kurio iniciatorė japonų kilmės violončelininkė Kristina Reiko Cooper, yra įgyvendinamas gavus didelę „Yad Vashem“ Pasaulio holokausto centro Jeruzalėje paramą.
Pasak K. Reiko Cooper, vizija apie muzikinį projektą, skirtą Č. Sugiharai, kilo pirmą kartą išgirdus jo istoriją.
„Tai doro ir kuklaus žmogaus istorija. Supratau, kad jei ne jo herojiški veiksmai – tūkstančiai išduotų tranzitinių vizų, skirtų prieš tuometinės vyriausybės nurodymus – mano vyras ir trys vaikai šiandien neegzistuotų.
Mano vyro tėvas Irving Rosen taip pat gavo Sugiharos vizą, kuri ir padėjo išgyventi. Taigi, iš Holokausto pelenų ir siaubo jis sugebėjo sukurti naują šeimą ir gyvenimą. Būdama amerikiete ir japone, suprantu, kaip sunku Č. Sugiharai buvo prieštarauti tuometinei valdžiai, nusižengti visoms socialinėms normoms. Tai buvo labai drąsus žingsnis, o tuo pačiu – paprasčiausias dalykas pasaulyje – daryti tai, kas yra teisinga.
Norėjau šį drąsų žmogų pagerbti man artimu būdu – pasitelkiant muziką. Tai buvo mano svajonė, dabar tapusi realybe – įgyvendinti šį projektą per nuostabią L. Auerbach muzikos partitūrą ir švęsti gyvenimą nušviečiant Č. Sugiharos poelgį. Tegul jis ir toliau mus visus įkvepia“, – sakė K. Reiko Cooper.
Kauno miesto simfoninio orkestro vadovas Algimantas Treikauskas akcentuoja, kad Č. Sugihara – Kauno legenda, kuris Lietuvą ir Japoniją susiejo pačiu aukščiausiu lygiu.
„Daug turistų atvažiuodavo į Kaune esančius Sugiharos namus, ir žinia apie juos vis sklido. Su žinoma amerikiečių kompozitore L. Auerbach ir violončelininke K. Reiko Cooper buvome susitikę prieš keletą metus ir kalbėjome apie idėją parašyti simfoniją, dedikuotą Č. Sugiharai.
Simboliška, kad pasaulinė kūrinio premjera vyks Kaune. Po to yra numatytos premjeros Niujorke, Tel Avive, Londone, Varšuvoje“, – sakė A. Treikauskas. Jis mano, kad „Nešantys šviesą“ yra kūrinys, sulauksiantis didžiulio pasaulinio atgarsio: „Vėliau mes šį kūrinį norėsime įrašyti, tad laukia dar daug darbo.“
Simfonija „Nešantys šviesą“ – „Kaunas –Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.