Žurnalų archyvas

Pas Galaunius – paroda Vilniaus 700 metų sukakties proga 

6 lapkričio, 2023, Organizatorių inf. | Naujienos

A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje , Vydūno al. 2, lapkričio 9 d., ketvirtadienį, 17.30 val. atidaroma nauja paroda „APIE ŽALIŲ BROMŲ MIESTĄ. Vilnius Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkiniuose”.

Ši paroda – pasveikinimas Vilniui 700 metų sukakties proga, paskatinusia perskaityti vizualinį Vilniaus tekstą, pasakojamą muziejaus rinkiniuose saugomų eksponatų.

Ekspozicijoje – arti 200 eksponatų, atkuriančių skirtingų laikmečių Vilniaus istorijos, Vilniaus ikonografinės raidos fragmentus. Tai ir XIX amžiaus Vilnius, kurį parodoje bene išsamiausiai atspindi Pauliaus Galaunės grafikos rinkinys su vyraujančiais litografuotais Vilniaus architektūros ir dailės paminklų atvaizdais, ir XX a. pirmosios pusės miestas, apie kurį išsamiai pasakoja autentiški, miestovaizdį dokumentuojantys Mstislavo Dobužinskio peizažai, rafinuoti Jerzy Hoppeno ofortai, taip pat gausi eksponatų grupė, primenanti ypač jautrią miesto ir visos valstybės istorijos temą – beveik du dešimtmečius trukusią Lenkijos okupaciją. Ekspozicijoje – ir sovietinės okupacijos laikotarpio tapybos, grafikos kūriniai, kurti kontroversiškų suvaržymų periodu, bet nestokojantys drąsaus modernistinio žvilgsnio, kupini koloristinės raiškos ir nuotaikų – savotiškos pasipriešinimo ideologinėms temoms kalbėjimo manieros.

Tai toli gražu nėra nei nuoseklus ir visa apimantis vaizdinis pasakojimas apie Vilnių, nei išsami Vilniaus vaizduojamosios dailės istorijos ar Vilniaus kaip dailės kūrinio objekto genezės studija, greičiau tai miesto, sostinės vizualinės tapatybės, Vilniaus istorijos vaizduose fragmentai, gilinantys, plečiantys mūsų žinias apie sostinę. Kartu – tai ir muziejaus rinkinių formavimo, sudarymo istorijos fragmentų atspindys, dar vienas kartas, proga pasidalinti su visuomene muziejaus saugyklų turtais.

Romantiška, nostalgiška, mitologizuota, įtampos ar nacionalinio naratyvo pagrindu konstruota Vilniaus vizualinė tapatybė skleidžiasi ir tarp žalių miesto bromų veda mus sostinės erdvių ir laiko labirintais pro neatsitiktinai parodos vizualiniam dizainui pasirinktas arkas, simbolizuojančias minčių ir dvasios kilimą link aukštesnių idealų, stiprybę, siekį, virsmą tarp būtojo ir būsimojo laiko.

Parodos organizatorius – A. ir P. Galaunių namai-muziejus

Parodos kuratorės – P. Galaunės rinkinio kuratorė Miglė Banytė, memorialinių muziejų skyriaus vadovė Lina Pranaitytė

Parodos dizainerė – Julija Tolvaišytė-Leonavičienė

Partneriai – Lietuvos centrinis valstybės archyvas, režisierius, operatorius, prodiuseris Juozas Matonis

Paroda A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje veiks iki 2024 m. vasario 29 d.