Žurnalų archyvas

Parodoje „The Family of Man“ – paskaita apie humanistinę fotografiją

7 gruodžio, 2022, Kauno fotografijos galerijos inf. | Naujienos

Gruodžio 20 d., 17.30 val.  Kauno fotografijos galerijoje vyks Margaritos Matulytės paskaita „Ginčas su Edwardu Steichenu: ką atveria ir ką nutyli humanistinė fotografija“. Ši paskaita lydi šiuo metu Kauno fotografijos galerijoje pristatomą parodos „The Family of Man“ fragmento ekspoziciją. 

1955 m. Niujorke surengęs parodą „The Family of Man“ ir organizavęs jos pasaulinį turą Edwardas Steichenas suformulavo pagrindinę humanistinės fotografijos misiją – „paaiškinti žmogui apie žmogų ir kiekvienam žmogui apie jį patį“. Amžiaus projekte dalyvavę fotografai pozicionavo humanistinę pasaulėžiūrą, siekė sukurti universalų žmogaus giminės portretą ir atsakyti į esminius egzistencinius klausimus. Tačiau humanistiniuose vaizdiniuose slypintys visiems suprantami kodai ir bendri kultūriniai archetipai yra parankūs įvairioms ideologijoms. Roland’as Barthes’as tokią universalią vizualinę kalbą pavadino adomizmu, kai pasitelkiant išmintį ir lyriką humanizmui bandoma sukurti alibi – pateisinti amžinąsias vertybes, atimant iš jų sprogstamąją galią, keičiančią ir iš tikrųjų tobulinančią pasaulį. Kodėl humanistinė fotografija mus veikia šiandien, kodėl mes ja tikime?

Parodos fragmentas. Miglės Verikaitės nuotr.

Margarita Matulytė yra humanitarinių mokslų daktarė, kultūros tyrinėtoja, fotografijos istorikė. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus vyriausioji tyrėja, Lietuvos kultūros tyrimų instituto vyresnioji mokslo darbuotoja. Monografijų Creating Altreality: The Sovietization of Lithuanian Photography (2021), Camera obscura: Lietuvos fotografijos istorija 1839–1945 (su Agne Narušyte, 2016), Nihil obstat: Lietuvos fotografija sovietmečiu (2011) autorė. Vito Luckaus, Antano Sutkaus, Algirdo Šeškaus, Adaukto Marcinkevičiaus kūrybos retrospektyvų ir kitų fotografijos bei kultūros paveldo publikacijų sudarytoja. Vyriausybės kultūros ir meno premijos (2014), Tarptautinio fotografijos festivalio Rencontres d’Arles premijos už metų geriausią istorinės fotografijos knygą (2015), Lietuvos fotomenininkų sąjungos premijos už reikšmingą profesionalią Lietuvos fotografijos sklaidą Lietuvos ir užsienio auditorijoms, ilgametį indėlį į istorinius tyrinėjimus (2019) laureatė.

Paroda „The Family of Man“ Kauno fotografijos galerijoje veiks iki gruodžio 31 d.

Renginį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.