Ką ramią birželio pavakarę šnara senasis sodas? Kiek jis visko liudijęs? Kokius simbolius ir reikšmes jo šakos gobia – žmogaus ir Tėvynės ryšį, neblėstančią viltį, išsaugotą atminimą? Birželio 16 d. (penktadienį) Kauno IX forto muziejus kviečia į meninį vakarą „Birželio sodas“, skirtą Gedulo ir vilties dienai paminėti.
Per Antrąjį pasaulinį karą ir pokariu Lietuvoje vyko dideli gyventojų trėmimai. Skaičiuojama, kad 1940–1953 m. laikotarpiu iš Lietuvos ištremta daugiau nei 130 000 žmonių.
Grėsmės išnykti akivaizdoje buvo svarbu išsaugoti tapatumą, stiprinti dvasią. Kauno IX forto muziejuje sukaupti nebylūs tremties liudininkai – unikalūs smulkieji tremtinių rankdarbiai (siuvinėtos vizitėlės, atsiminimų knygutės-dekoratyvinės širdelės su įrašais, sagės ir kt.).
Šie rankdarbiai – medžiaginis atminties, rezistencijos ir tapatumo įkūnijimas. Juos tremtiniai į Lietuvą parsivežė iš atšiauriausių Sovietų Sąjungos kraštų. Tekstilės dirbiniuose telpa individualios istorijos, sukauptos žinios, jie tampa pranešimu ar ženklu, kurį reikia siųsti ir gauti.
Autentiški tremtinių rankdarbiai ir jų kūrėjų istorijos – muziejuje rengiamos parodos pamatas. Parodoje istorinis žvilgsnis susijungs su meniniu – muziejinės vertybės taps atspirtimi septyniems menininkams: Džiugui Karaliui ir Giedriui Bučui, Mariui Jonučiui, Eglei ir Rokui Kašėtoms, Linai Jonikei, Gretai Kardi-Kardišiūtei.
Jie, įkvėpti tremtyje padarytų rankdarbių, kuria autorinius darbus, kurie bus eksponuojami kaip parodos dalis Kauno IX forto memorialiniame komplekse. Parodos ašimi taps lauko stendai, kuriuose vaizduojamos autentiškų eksponatų fotografijos.
Parodos atidarymas vyks 2023 m. birželio 16 d. 17.00 val. Meninis vakaras „Birželio sodas“ taps simboline jungtimi tarp praeities ir dabarties.
Po kūrinių pristatymo memorialinio komplekso obelų sode pasklis dainuojamosios poezijos garsai. Kūrinius atliks pradedantieji ir jau gerai žinomi dainuojamosios poezijos atstovai Rokas Kašėta, Vytautas V. Landsbergis, Pijus Mašutko, Gabija Petrauskaitė, Aistė Plaipaitė, Domas Ročka, Andrius Zalieska-Zala. Jautrios melodijos skatins ieškoti asmeninių sąsajų su praeitimi, apmąstyti Laisvę.
„Sudygsniuota“ ir toliau bus eksponuojama Kauno IX forto muziejaus teritorijoje. Lankymas nemokamas.