A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje, V. Putvinskio g. 64, sausio 9 d., ketvirtadienį, 17 val. atidaroma paroda „Pasikalbėkime“.
XX amžiaus pradžioje Lietuva europietišką madą stebėjo pro rakto skylutę – smalsiai ir su troškimu, tačiau turėdama ribotą prieigą. Šiandien mūsų šalies kūrėjai jau žvelgia pro plačiai atvertą langą, galėdami ne tik neribotai stebėti naujausias tendencijas, bet ir dalyvauti jų kūrime.
Parodoje „Pasikalbėkime“ rodoma šalies mados evoliucija nuo XX a. pr. iki šių dienų. Žvelgiama ir į ateities mados vizijas. Raktinis parodos elementas – veidrodis, kuris simbolizuoja tiek praeities mados atspindžius, tiek dabarties tendencijas ir ateities įžvalgas.
Prasidėjusi dirstelėjimu pro rakto skylutę paroda išsiplečia iki laisvo žvilgsnio pro plačiai atvertą langą į ateitį, kviesdama lankytojus diskusijai, kaip toliau vystysis Lietuvos mada. Vienas esminių parodos tikslų – atspindėti visuomenės socialinį-kultūrinį ir ekonominį gyvenimą, kurį išduoda mados pokyčiai laikui bėgant. Šiame kontekste svarbus vaidmuo tenka drabužiuose atsispindinčioms moterų išlaisvėjimo ir politinio pasipriešinimo okupacijos laikotarpiu idėjoms. XXI amžių reprezentuojančioje parodos dalyje akcentuojamos belytės mados tendencijos, kurios simbolizuoja šiandienos visuomenės siekį kurti lygybės principais grįstą ateitį. Šios tendencijos atspindi ne tik mados pasaulio evoliuciją, bet ir platesnius pokyčius visuomenėje, kur individualumo ir saviraiškos laisvė tampa vis svarbesniais vertybiniais orientyrais.
Parodos kuratorės – Janina Savickienė, Vilma Kilinskienė, Monika Grašienė-Žaltė (VDA)
Parodos organizatorius– Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Partneriai: Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas, Kupiškio etnografijos muziejus, Kauno Eglės galerija, švarumo centras „JOGLĖ“.
Parodos rėmėjas – Vilniaus dailės akademija
Parodos dalyviai: Indrė Makarevičė, Pajauta Kudlinskienė, Indrė Spitrytė – Mikuckė, Milda Grikšaitė, Ieva Šlaičiūnaitė.
Parodos architektė – Sigita Kundrotaitė Savickė
Parodos dizaineris – Jonas Vaikšnoras
Tekstų redaktorė – Aurelija Gražina Rukšaitė
Tekstų vertėja – Palmyra Sakalauskienė
Parodos komunikacija – Vida Labanauskienė, Monika Mastavičiūtė, Aistė Šutaitė
Parodos edukaciniai sprendimai – Justė Kutkienė, Giedrė Grinkevičiūtė
Parodos prieinamumo sprendimai – Rūta Klevaitė
Skaitmeninių vaizdų parengimas – Edgaras Austinskas
Parodos įrengimas – Irmantas Kuskys, Mindaugas Bagdonavičius, Izoldas Smagarauskas
Restauratorė – Lina Bajoriūnė
Paroda veiks: 2025 01 09 – 2025 03 30
Parodos atidarymo renginys nemokamas, kitomis dienomis su muziejaus lankytojo bilietu.