Žurnalų archyvas

Paroda apie dainų šventes Kaune – net keturiose Žaliakalnio erdvėse 

18 birželio, 2024, Kauno miesto muziejaus inf. | Naujienos

Pasitikdamas Lietuvos dainų švenčių šimtmetį, birželio 28 d. Kauno miesto muziejus pristatys urbanistinę parodą „Šimtas metų emocijų, bendrumo, šokių ir dainų“, kurioje pasakojama apie dainų šventes Kaune – nuo Petro Vileišio aikštės iki ąžuolų apgaubto Dainų slėnio. Paroda bus eksponuojama keturiose skirtingose Žaliakalnio erdvėse, o jos atidaryme skambės Lietuvos dainų švenčių Kaune repertuaro kūriniai.

Pirmoji Lietuvos dainų šventė įvyko 1924 m., praėjus dvidešimčiai metų po spaudos draudimo atšaukimo, septintais nepriklausomos Lietuvos valstybingumo metais, Kaune. Šimtametėje tradicijoje keitėsi laikai ir žmonės, Lietuva išgyveno jaunos valstybės ambicijas, pasaulinį ir partizaninį karus, okupacijas, tremtį ir represijas, Sąjūdį ir Nepriklausomybės atkūrimą. Visą tą laiką dainų šventė, tarsi gyvas organizmas, buvo šalia, augo, keitėsi, atspindėjo kultūrinį ir politinį kontekstą.

Pirmosios dainų šventės dalyviai. Nuo dirigento pakylos sveikinimo kalbą sako Kauno miesto burmistras Jonas Vileišis. Aut. Pranas Būdvytis, 1924 m. Kauno miesto muziejus

Parodoje „Šimtas metų emocijų, šokių ir dainų“ pasakojama apie dainų švenčių istoriją Kaune, diskutuojama apie šventės kultūrinį ir politinį kontekstą, repertuaro, tautinio kostiumo ir dalyvių kaitą. Parodos stendai bus įrengti svarbiausiose Kauno dainų švenčių vietose: istorinėje pirmųjų dainų švenčių erdvėje P. Vileišio aikštėje, Kauno sporto halės prieigose, Ąžuolyne virš Dainų slėnio, o taip pat prie Miko ir Kipro Petrauskų namų, taip pagerbiant kompozitorių Miką Petrauską, kurio harmonizuotos lietuvių liaudies dainos „Motuš, motuše” ir „Kam šėrei žirgelį” skambėjo pirmojoje dainų šventėje, Dainų dienoje. 

Paroda rengta bendradarbiaujant su Lietuvos audiosensorine biblioteka. Paroda ir teminė ekskursija yra pritaikytos asmenims su regos negalia, pasitelkiant tekstų įgarsinimą. Parodos tekstai pateikti lietuvių ir anglų kalbomis, o parodos stendai turi interaktyvių elementų, kurie skirti šeimoms su vaikais.

Šokių kolektyvas per Kauno miesto Šokių šventę Sporto halėje. Aut. nežinomas, XX a. II p. Kauno miesto muziejus

Parodos atidarymas vyks birželio 28 d. 18 val. M. ir K. Petrauskų namų kiemelyje (K. Petrausko g. 31), kuriame koncertuos vokalinis ansamblis „Kadujo“, atliksiantis kūrinius, susijusius su Lietuvos dainų švenčių Kaune repertuaru. Po atidarymo vyks ekskursija po parodą. 

Parodos kuratorė dr. Aušra Strazdaitė-Ziberkienė, kokuratorės Irma Grigaitytė ir Deimantė Kondrotaitė. 

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Paroda veiks 2024 m. birželio 28 d. – 2025 m. birželio 3 d. keturiose skirtingose Kauno erdvėse: Miko ir Kipro Petrauskų namų kiemelyje (K. Petrausko g. 31), Pirmųjų Lietuvos dainų švenčių erdvėje (K. Petrausko ir Aukštaičių g. sankirtoje), Sporto Halės prieigose (Ąžuolyno g. ir Paparčių g. sankirtoje) bei Ąžuolyne virš Dainų slėnio.