Kauno literatūros savaitė gegužės 7–11 d. kvies ne tik susitikti su ryškiais užsienio bei Lietuvos rašytojais, bet ir pasinerti į miestą užplūsiančius renginius, aktyvuojančius skirtingus pojūčius. Paragauti iš knygos „nužengusio“ kokteilio, išgirsti, kaip į vieną visumą susijungia Alinos Orlovos dainos, humoristinė tarpukario literatūra ir mėgstamiausia žymaus JAV rašytojo šokių muzika, miesto sode pasinerti į tyliuosius skaitymus, liesti naujus ar skaitytus kūrinius knygų mugėje – Kaune bus kuriama daugiasluoksnė literatūros šventė.
Artėjant penktajai Kauno literatūros savaitei, jos organizatoriai džiaugiasi šiųmetine renginių gausa, kuri atspindi ir globalias tendencijas.
Pasak Kauno literatūros savaitės vadovės, VDU Humanitarinių mokslų fakulteto dekanės Rūtos Eidukevičienės, tiek šio, tiek kitų panašių literatūros festivalių branduolį sudaro ne tik susitikimai su autoriais ar jų knygų pristatymai ir diskusijos su skaitytojais – greta to šiandien literatūrą siūloma patirti dar plačiau.
„Festivalio programa veikia stipriau nei atskirų renginių visuma, todėl visi literatūros festivaliai stengiasi kurti savitą atmosferą, formuoti savo tapatybę ne tik per renginių pobūdį, mums rūpinčias aktualias temas, bet ir per ypatingas erdves, partnerystes. Todėl ir mūsų programoje gausu literatūrinių ekskursijų, iniciatyvų ir įdomybių, knygių susibūrimų, rytinių ir naktinių susitikimų įvairiose erdvėse. Tiesa, organizuojant festivalį svarbu ne tik pati programa, bet ir tai, kas lieka „tarp eilučių“ bei nėra „paruošta“ organizatorių, – tai taip pat daro festivalį patraukliu kiekvienam“, – pastebi R. Eidukevičienė.


Lietuviams puikiai pažįstamas detektyvų rašytojas, knygos „Kalkutos detektyvas“ autorius Abiras Mukherjee gegužės 11 d. ne tik dalyvaus susitikime su skaitytojais, bet ir suteiks galimybę pasijusti jo knygos veikėju. Kultūros kavinės „Godo“ lankytojai Kauno literatūros savaitės metu galės paragauti specialaus kokteilio „Bengal Fizz“, kurį naujausioje savo knygoje išrado pats rašytojas.
Humoru persmelktos A. Mukherjee knygos pasižymi ne tik aštria intriga, bet ir atidžiu žvilgsniu į Indiją, jos tapatybę, atmintį, kolonializmą. Seriją, kurią daugelis skaitytojų lygina su Agatos Christie kūryba, šiuo metu sudaro šešios knygos, iš kurių lietuviškai išleistos penkios (paskutinė knyga – „Žmonių šešėliai“, išleista 2023 m.).
Sekmadienį kultūros kavinėje „Godo“ vyks ir jaukūs „Puspiečiai su autoriais ir knygomis“, kuriuose dalyvaus festivalyje besisvečiuojantys rašytojai, o miesto parke aistringus skaitytojus džiugins bendruomeninių „Tyliųjų skaitymų“ akcija, kurią organizuoja Ąžuolyno biblioteka.
Anot „Godo“ įkūrėjo Manto Urbučio, jo vadovaujamas kultūros baras noriai įsitraukia į įvairias miestietiškas iniciatyvas ir jau ne pirmus metus bendradarbiauja su Kauno literatūros savaite. Pasak jo, tokie ir panašūs renginiai pagyvina miestiečių gyvenimą.

„Kai jie vyksta nestandartinėse vietose, tai tampa unikalia kultūros sklaidos forma. Juolab kad tokiu būdu į „veiksmą“ gali pakliūti ir prašalaičiai, čia atrandantys šį tą naujo ir netikėto. Apskritai, mes mėgstame iššūkius, todėl skirtingos partnerystės paįvairina mūsų rutiną, o išgirdę idėją įpūsti gyvybės tik knygoje egzistuojančiam kokteiliui, sutikome ją paversti realybe. Be to, kadangi įprastai duris atveriame vakarais, ruošti jau tradicija tapusius vėlyvus pusryčius-puspiečius – įdomi patirtis visam kolektyvui“, – sako M. Urbutis.
Gegužės 10 d. kauniečius ir miesto svečius stebins trankiausias festivalio renginys „Naktinė kavinė“. Jaukaus vakaro metu bare „Hogas“ skambės Alinos Orlovos dainos, tarp kurių – naujausi kūriniai iš albumo „Nakties atvirukai“, aktorius Saulius Čiučelis (KNDT) skaitys Pulgio Andriušio romaną „Tipelis“, kuriame gausiai figūruoja tarpukario Kaunas, o klausytojų sąnarius išjudins festivalyje besilankysiančio, vieno žymiausių šių laikų JAV romanistų Jonathano Franzeno atrinkta šokių muzika. Tai – vienintelis festivalio renginys, į kurį galima patekti tik su organizatorių kvietimu. Daugiau informacijos apie tai – šioje nuorodoje.
Literatūra alsuos ne tik Kauno centras
Tikrą literatūros šventę Kaune kurs ir daugybė kitų renginių. Skaityti savo kūrinius bus kviečiami ir mokiniai, kurių gegužės 8 d. lauks VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Lituanistikos katedros organizuojamas „Mokslevių slemfestas“, ir suaugusieji.
Pastarųjų kūrybos gegužės 9 d., Kauno menininkų namuose, lauks „Atviras mikrafas“, prieš kurį savo poeziją keturiomis kalbomis skaitys festivalio svečiai. Tai – poetė iš Baltarusijos, disidentė Julia Cimafejeva, lietuviškų-litvakiškų šaknų JAV poetas, VDU dėstytojas Malachi Black, žymi Vokietijos poetė ir prozininkė Judith Zander bei visai neseniai Maironio premija apdovanota poetė Erika Drungytė.
Knygų mylėtojai papildyti savo kolekcijas naujais ar jau skaitytais kūriniais galės gegužės 10 d. – pačiame miesto centre juos trauks bukinistų, antikvarinių knygynų ir nepriklausomų leidyklų mugė „Knygų laisvė“, vyksianti S. Daukanto g. ir Studentų skvere (S. Daukanto g. 28).
Anot ilgametės festivalio bičiulės, knygyno „Kolibris“ bendrasavininkės Jolantos Malakauskienės, šiam knygynui Kauno literatūros savaitės idėja yra ypač svarbi, o „Knygų laisvės“ Jolanta laukia visus metus.

„Šis festivalis – ne tik skaitančiųjų bendruomenės šventė. Šiuo ypatingai kultūrai jautriu laikotarpiu kokybiškai literatūrai turėtų būti teikiama dar didesnė reikšmė. Juk per ją galima pasiekti širdis ir protus, formuoti vertybinį stuburą, stiprinti atsparumo informaciniam triukšmui raumenį.
Tuo pat metu „Knygų laisvė“ yra ne šiaip prekybinė mugė, o galimybė betarpiškai susitikti su autoriais, leidėjais ir skaitytojais. Joje nėra jokios skubos, stumdymosi spūstyse, protokolinių sveikinimo kalbų – visos šypsenos nuoširdžios, diskusijos įkvepiančios, pažintys malonios. Kartais pasvajoju, kaip būtų gera grąžinti bukinistus į Laisvės alėją ne tik per šventes, tačiau ar tuomet „Knygų laisvė“ dar būtų šventė? Juk malonių dalykų laukimas dažnai yra didžioji malonumo dalis“, – sako J. Malakauskienė.
Studentų skvere gegužės 10 d. festivalio dalyvių lauks ir dar daugiau festivalio bičiulių bei jų inicijuojamų veiklų bei aktyvacijų.
Ąžuolyno biblioteka pakvies į jau tradicija tapusį „Aklą pasimatymą su knyga“, kurio metu žmonių suneštos ir supakuotos knygos bus nemokamai dalijamos Studentų skvere.
Lietuvos audiosensorinė biblioteka ragins išbandyti interaktyvią skaitymo patirčių instaliaciją „Knygos prabyla tavaip“, o Maironio literatūros muziejus pasiūlys ir veiklų mažiesiems – čia vaikus stebins pasaka lagamine, Justino Marcinkevičiaus „Voro vestuvės“.
Literatūros netrūks ir kitose Kauno vietose – VDU Pasaulio lietuvių universitetas organizuos kūrybines dirbtuves „How to Adapt Anything“, kurias ves lietuvių kilmės kino profesorius, mokslininkas, dr. Gabriel M. Paletz, o į ekskursiją „Moterų kūrėjų pėdsakai Žaliakalnyje“ pakvies Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka.
Be to, žodžio menu alsuos ir Garliava – Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka garliaviškius įtrauks ne tik į sensorinius skaitymus „Jūratė ir Kastytis“ ar edukaciją „Gedimino laiškai“, bet ir į knygų skirtukų dirbtuves.
Su visa festivalio programa susipažinkite paspaudę šią nuorodą.
Visi susitikimai su autoriais bus su vertimu į lietuvių kalbą, diskusijų forumas vyks anglų kalba. Renginiai, išskyrus „Naktinę kavinę“, nemokami.
Festivalio organizatoriai: Vytauto Didžiojo universitetas ir VšĮ Kauno literatūros biuras.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.
Pagrindinis festivalio partneris – Goethe’s institutas Vilniuje ir programa PERSPECTIVES.
Sukurta su „Kaunas 2022“.