Spalio 1 d. prasidėsiantis Tarptautinis šokio festivalis AURA atskleidžia ir spalio 6 d. įvyksiantį metų šokio įvykio uždarymo renginį. Stiprų akcentą pamąstymui apie visuomenę, kurioje gyvename, uždės šokio teatras „Okarukas“ kartu su Panevėžio teatru „Menas“ sukūręs šokio spektaklį „Meat Factory“ pagal Jaroslavo Melniko romaną „Maša, arba Postfašizmas“.
Į vizualiai įtaigų šiuolaikinio šokio rūbą įvilktos šios temos: Rusijos fašistinių idėjų įsigalėjimas, karas Ukrainoje ir Gazos ruože, ekstremalių dešiniųjų pažiūrų partijų suaktyvėjimas Vakarų Europoje, nerimas dėl humanizmo krizės pastarųjų geopolitinių įvykių kontekste. Spektaklyje pasakojama propagandos skleidėjo Dimos transformacijos istorija: nuo nužmogėjusio ūkininko, kuris nesusimąstydamas skersdavo tvarte laikomus žmogaus pavidalo gyvulius (storus), iki vyro, pamilusio vieną iš jų – Mašą – ir rizikavusio savo gyvybe priešinantis nusistovėjusiai diktatūrai.
Per žiaurumą į šviesą
Tarpdisciplininio meno lauke veikianti spektaklio choreografė Inga Fontez-Sakurako sako, kad pasirinko šią knygą kaip atskaitos tašką kelti klausimus ir nagrinėti, kur yra riba tarp žmogiško ir žvėriško elgesio: „Abu su Phil Von (choreografės vyras ir spektaklio bendrakūrėjas) esame mokslinės fantastikos žanro mėgėjai, sukūrę ne vieną šio žanro spektaklį, todėl Melniko romanas iškart surezonavo. „Meat Factory“ nesiekia iliustruoti ar inscenizuoti šio romano, spektaklis toliau gvildena ten iškeltas temas kūno kalba.“
Paklausus, ar scenoje matomas kraujas ir gyvulių atributai neatstumia žiūrovų, menininkė primena, kad gyvename žiauriame pasaulyje, o meno pašaukimas – sąžiningai tą žiaurumą parodyti. „Patyrę šoką tampame gilesni ir sieloje įsižiebia šviesa“. Teatrinei patirčiai sustiprinti spektaklyje pasitelkiamas ne tik fizinis teatras, šiuolaikinis šokį su butoh ir flamenko elementais, bet ir elektroninė muzika, vokalas, šviesos ir kinematografinės vaizdo projekcijos.
Šokio pulsas išskirtiniam skoniui
Šių metų AURA 34 programoje pripažinti šiuolaikinio šokio meistrai: festivalio atidarymas prasidės su choreografės Birutės Letukaitės ir kino programos „Lokys, liūtas ir šakelė“ kino ir šokio sinteze, toliau tęsis su žymiausiomis šokio trupėmis, tokiomis kaip Emanuel Gat (Prancūzija), Inbal Oshman (Izraelis), Théâtre du Corps Pietragalla – Derouault (Prancūzija), naktiniu choreografės Sarah Baltzinger spektakliu „Vénus anatomique“. Programoje ir dideli kontrastai: Ievos Jackevičiūtės šokio spektaklis ir dailės paroda vaikams „Paukščiai“ ir vengrų choreografės Mártos Ladjánszki šokio laboratorija suaugusiems, kurioje tiek žiūrovai, tiek šokėjai visiškai nuogi.
Daugiau informacijos apie festivalio programą ir bilietus: www.dancefestival.lt