Žurnalų archyvas

Naujoje plokštelėje – pirmąkart įrašyti Giedriaus Kuprevičiaus vokaliniai ciklai balsui ir fortepijonui

21 vasario, 2023, Atlikėjų inf. | Naujienos

Vinilinėje plokštelėje „Metafizinė vandens muzika“ – pirmą kartą įrašyti du iškilaus lietuvių kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus itin retai atliekami vokaliniai ciklai balsui ir fortepijonui „Aštuoni metafiziniai romansai“ ir „Iš niekur dainos“. Juos atlieka mecosopranas Gabrielė Kiršaitė ir italų pianistas Vincenzo De Martino.

Giedriaus Kuprevičiaus vokalinis ciklas „Aštuoni metafiziniai romansai“, nors parašytas 1986-1991 metais, atlikėjų prašymu iš rankraščio buvo perkeltas tik 2021 metais, ruošiantis publikos palaikymo susilaukusiems „Metafizinės vandens muzikos“ koncertams viešose Vilniaus erdvėse – Liubarto tilto estradoje ir Bernardinų sode. Kūrinys drąsiomis muzikinės kalbos priemonėmis atskleidžia balso ir fortepijono dialogą, savarankiškomis linijomis kuriantį mistinį, folkorinį gyvenimo ir mirties pasaulį. Mitiniai gamtos motyvai, muzikiniai dvasios atspindžiai persipina su lietuviškąja poetine metafizika. 

ciklas reikalauja teatralinės muzikinio ir žodinio teksto išraiškos, kiekviena daina yra tarsi atskiras pjesės veiksmas.

„Tuomet, kai visų mūsų sielose noko naujų laikų dvasia ir visi savaip ieškojome tos sielos balsių bei priebalsių, Antano Maceinos, Henriko Radausko, Antano Miškinio, Leonardo Andriekaus, Jono Juškaičio ir Almio Grybausko poetinės gelmės viliojo savo paslaptimis ir jų atodangomis. Aštuoni romansai man tapo tyli ir nuosekli grumtis su savimi senajame ir naujajame laikuose. Romansuose nėra politikos lygiai kaip aukštosios poezijos nėra jokioje politikoje. Taigi, pirmasis mano ramstis buvo ne socialinė tikrovė, bet prigimtinė lietuviškoji metafizika, kuri, deja, nyksta kaip rūkas…“ – sako kompozitorius Giedrius Kuprevičius.

Antrasis vinilinėje plokštelėje įrašytas ciklas „Iš niekur dainos“ – dvikalbės vokalinės muzikos studija, kurioje pakaitomis rusų ir lietuvių kalbomis dainuojamos garsios poetės, bolševikų režimo rezistentės Marinos Cvetajevos eilės kartu su Ramutės Skučaitės vertimu į lietuvių kalbą. Tiršta ir turtinga fortepijono faktūra pasižymintis ciklas reikalauja itin didelės vokalinės ištvermės ir įvairialypės, emocionalios interpretacijos nuo rečitatyvo ar šnabždesio iki fortissimo kulminacijų. Iššūkiu tampa suderinti dviem kalbomis išsakytą poetinio teksto mintį. 

„Marinos Cvetajevos ekspresyvi jausmų raiška, nepalaužiama kova su režimu, liga, emigracija, skurdu, neteisybe, galų gale savižudybė dėl režimo pasekmių ypač dabar man primena, kad nedaug nuo tų laikų pasikeitė. Mes kiekvienas kovojame savo asmeninę kovą, ją nuspalvindami gyvenimo džiaugsmu ir skausmu. „Iš niekur dainos“ man yra tarsi mini spektaklis – ciklas reikalauja teatralinės muzikinio ir žodinio teksto išraiškos, kiekviena daina yra tarsi atskiras pjesės veiksmas, kurioje palaipsniui kovą keičia suvokimas, kad viskas galų gale baigiasi“, – sako operos solistė Gabrielė Kiršaitė.

Koncertas 
„Metafizinė vandens muzika“ Liubarto tilto estradoje, Patiltėje. Ričardo Bertašiaus nuotrauka.

„Giedriaus Kuprevičiaus fortepijoninėse faktūrose  atsispindi jo įvairiapusiška kompozitoriaus, teatro, baleto, kamerinės ir eksperimentinės muzikos kūrėjo asmenybė. Artikuliacijų įvairovė, staigūs dinaminiai kontrastai bei aštrios, sukuriančios įtampą harmonijos įtraukia atlikėją į begalinę naujų vaizdų ir atspalvių paiešką“, – sako pianistas Vincenzo De Martino. 

Vinilinė plokštelė buvo įrašyta įrašų studijoje „MAMA Studios“, garso režisierius Vytautas Bedalis. Viršelio autorius – grafikos dizaineris Ričardas Bertašius. Vinilines plokšeles galima įsigyti parduotuvėse „Vinilo studija“, „Viniloteka“, „Vinylomania“ ir „iMuzika“ Vilniuje bei  „Plokštelių parduotuvė“ ir „LPManija“ Kaune. Taip pat jas bus galima atrasti Vilniaus knygų mugėje, „MAMA Studios“ stende, o vasario 25 dieną 16 val. susitikti ir su atlikėjais. 

Albumo „Metafizinė vandens muzika“ įrašus galima išgirsti ir „Spotify“, „Apple Music“, „Deezer“ bei „YouTube“ muzikinėse platformose. 

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir AGATA.