Žurnalų archyvas

Naujoje parodoje – J. R. Palio holistinis miesto suvokimas

9 sausio, 2023, Organizatorių inf. | Naujienos

Kauno paveikslų galerijoje, K. Donelaičio g. 16, sausio 12 d., ketvirtadienį, 17 val. atidaroma paroda „Palio miestas: 7 tapatybės dimensijos“. Ta proga organizatoriai kviečia į architekto Jurgio Rimvydo Palio paskaitą ir autorinę ekskursiją po parodą bei jos aptarimą.

Parodoje „Palio miestas: 7 tapatybės dimensijos“ įvairiapusiškai pristatomi architektūros srityje J. R. Palio nuveikti darbai ir futuristinės vizijos bei atkreipiamas dėmesys į jo holistinį miesto suvokimą, idealistinį kūrybinį metodą. Parodoje eksponuojama arti 100 architektūrinių eskizų, futuristinių pasiūlymų Kaunui ir architektūrinių brėžinių. Taip pat eksponuojamos kelios dešimtys machinų, sudarančių unikalią daugiaplanio architekto J. R. Palio kolekciją.

Kas yra Kaunas…?

Energinga, aktyvi ir kūrybinga J. R. Palio asmenybė per keletą dešimtmečių dalyvavo kuriant beveik kiekvieną Kauno kampelį. Jei ne formalių užsakymų, tai bent jau visuomeninių eskizų būdu, teikiant kūrybines dovanas gimtajam miestui. 

J. R. Palio aistra aktyviai diskutuoti apie miestą ir dalyvauti jį kuriant, siekiant geriausio rezultato – puikus įkvėpimo šaltinis kitiems architektams ir ypač jaunajai kartai. J. R. Palys – tarsi raktas, atveriantis akis į alternatyvią, kūrybišką, idealistinę miesto sampratą, tolimą nuo įsigalėjusio vartotojiško požiūrio į architektūrą ir urbanistiką kaip NT plėtros tarnaites.

J. R. Palys geriau nei kas nors kitas skaito „smetoninio Kauno“ urbanistinius metatekstus, verčia juos į šiuolaikinio žmogaus kalbą ir stengiasi sugrąžinti jų turinį, jų esmę, jų prabą į nūdienos apyvartą. Todėl, kad suvokia ir itin vertina 1920–1940 m. Kauno architektūrinę kalbą ir geną. architektūros kultūrą, išmintį ir meistrystę.

Šios savo architektūrinės ideologijos J. R. Palys nuosekliai laikosi visą gyvenimą – ir sovietmečiu, ir audringais virsmo laikais, ir pragmatiškojo atsigavimo periodu.

J. R. Palys kantriai stiprina savo futuristiniais pasiūlymais bei projektais Kauno urbanistinį kūną genetiškai vertingiausia – tarpukario architektūros kraujo grupe.

Turbūt ne veltui J. R. Palio nuostatoms pritarė ir UNESCO, pasiryžusi įtraukti 1920–1940 m. Kauno „optimizmo architektūrą“ į auksinį Pasaulio paveldo sąrašą.

Kas yra Palio miestas…?

Palio miestas – turi matytis, girdėtis ir judėti.

Palio miestas – turi būti protingas, logiškas ir pagarbus.

Palio miestas – turi būti išmylėtas, sluoksniškas ir dizainiškas iki detalių.

Palio mestas – turi būti pagarbus gamtai, istorijai ir dabarčiai.

Palio miestas – turi būti solidarus, bendruomeniškas ir girdėti savo gyventojus.

Palio miestas – turi būti svetingas įvairaus amžiaus ir luomo žmonėms.

Palio miestas – turi patikti, nostalgizuoti ir traukti sugrįžti.

Palio miestas – turi augti, tapti magnetu ir mitu.

Taigi, nenuostabu, kad J. R. Paliui nepakanka įprastinės trimatės erdvės dirbant su miestu ir jį kuriant. Todėl jis pasitelkia 7 dimensijas, tarsi įrankius, konstruodamas savo futuristines miesto vizijas, savo urbanistines utopijas.

1_ Vieta ir lokacija.

2_ Urbanistinė struktūra.

3_ Kontekstualumas ir darna.

4_ Funkcija ir procesai.

5_ Zonavimas ir tankis.

6_ Mastelis, proporcijos ir ritmas.

7_ Vizualumas ir panoramiškumas.

Kėdainių tilto eskizas. J. R. Palio archyvas
Sraigtasparnių bazė S. Dariaus ir S. Girėno aerodrome. A. Karaliaus nuotr.

Jurgis Rimvydas Palys (gimė Kaune, 1941) – neabejotinai vienas ryškiausių XX a. pab. – XXI a. pr. Kauno paveldosauginio lauko architektų. Jo projektai pateko į Kauno ir Lietuvos šiuolaikinės architektūros Olimpą. 

Architektas suprojektavo Vilniaus gatvės Kaune rekonstrukciją į pėsčiųjų gatvę bei gatvės dizaino elementus (su architekte R. Gudiene, 1986), bendrovės „Stumbras“ produkcijos sandėlius (1992), M. K. Čiurlionio tiltą per Nemuną (1990–2007) ir prietilčius, Vytauto Didžiojo (Aleksoto) tilto rekonstrukciją ir dizaino elementus (2006), „Europos“ viešbučio rekonstrukciją ir priestatus (su architektais I. Veilandiene, J. Audėjaičiu, G. Keziu, 2000–2007 m.), Sraigtasparnių bazę Dariaus ir Girėno oro uoste (su architekte I. Veilandiene, 2012), Kėdainių senamiesčio pėsčiųjų tiltą (su architekte I. Veilandiene, 2013) ir kitus reikšmingus architektūrinius objektus bei aibę koncepcinių pasiūlymų Kauno miestui.

J. R. Palys – ilgametis Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto dėstytojas, profesorius.

Pilotas.LT archyvo nuotr.

J. R. Palio apdovanojimai už nuopelnus architektūrai:

1988 – TSRS Ministrų tarybos premija ir medalis už Vilniaus g. Kaune rekonstrukciją.

2005 – Kauno savivaldybės apdovanojimas už M. K. Čiurlionio tilto bei prietilčių ir prieigų prie Nemuno architektūrinius sprendimus.

2006 – Kauno savivaldybės apdovanojimas už Vytauto Didžiojo tilto rekonstrukcijos projektą.

2012 – Architektūros Riterio ordinas, Architektų sąjunga.

2016 – Kauno „Metų architekto“ diplomas, architektūrinis e-žurnalas Pilotas.LT.

2016 – Aplinkos ministerijos Architektūrinis apdovanojimas už Sraigtasparnių bazę Kaune.

2022 – kandidatas į „Architektų žiedą“, Lietuvos architektų rūmų svarbiausiąjį apdovanojimą.

Paroda „Palio miestas: 7 tapatybės dimensijos“ yra sudėtinė projekto „Palio metai: 7 miesto dimensijos” dalis. Projektą vysto architektūrinio e-žurnalo Pilotas.LT redakcija.

Projekto kuratorius: Audrys Karalius.

Projekto vadovas: Almantas Bružas.

Projektą iš dalies remia ir finansuoja Lietuvos Kultūros Taryba.

Taip pat projektą remia architektūriniai biurai DO ARCHITECTS, KANČO STUDIJA, ARCHISPEKTRAS, UNITECTUS, firmos ADMA ir BULTHAUPT bei architektūrinis e-žurnalas PILOTAS.LT.

Paroda veiks iki 2023 04 02

Dalyvavimas renginyje sausio 12 d. yra nemokamas.