Žurnalų archyvas

Naujas puslapis Sugiharos namų muziejaus istorijoje: kviečia prisidėti ir verslo atstovus

30 lapkričio, 2023, Naujienos

2023 m. lapkričio 28 d. Sugiharos namų muziejuje Kauno verslo bendruomenei pristatyta menininkės iš Jungtinės Karalystės Jenny Kagan ekspozicijos atnaujinimo koncepcija. Renginio metu diskutuota apie muziejų vaidmenį edukuojant visuomenę apie tolerancijos ir empatijos vertybių svarbą neramumų ir karo akivaizdoje. Renginyje dalyvavęs Japonijos ambasadorius Tetsu Ozaki pabrėžė tarpkultūrinio bendravimo svarbą taikos siekime.

„Sugiharos namų muziejus yra vienas pagrindinių kultūrinės diplomatijos centrų, šiandien vienijančių Japoniją, Lietuvą ir kitas šalis“, – teigė ambasadorius Ozaki. 

Sugiharos namų muziejus yra vienas iš nedaugelio muziejų Lietuvoje, gimusių iš privačios iniciatyvos ir nėra išlaikomas valstybės. Vienas iš Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ steigėjų, Saulius Garbaravičius, sveikindamas į renginį susirinkusius svečius, pabrėžė, kad būtent dėl to muziejui yra ypač svarbi miesto ir tarptautinės bendruomenės parama.  

T. Biliūno nuotr.

Šiuo metu muziejuje pristatoma pabėgėlių tema yra kaip niekada aktuali. Jenny Kagan, muziejaus ekspozicijos atnaujinimo projekto autorė ir holokausto siaubą patyrusios šeimos iš Kauno palikuonė, akcentuoja muziejaus vaidmenį vienybės ir tarptautinio dialogo skatinime. „Pasaulis yra labai susiskaldęs, tačiau muziejus gali tapti visuomenę vienijančia vieta, o jame perteikiama istorija – vieningo  dialogo pagrindu“, – renginio  metu  sakė J. Kagan. Ekspozicijos atnaujinimo projektas dabartinę, tradicinę ekspoziciją pavers interaktyvia patirtimi, paremta naujausiais istoriniais tyrimais, o žaismo ir atradimo elementais tikimasi į muziejų pritraukti vis jaunesnes auditorijas.

J. Kagan. T. Biliūno nuotr.

Siekiant įgyvendinti ekspozicijos atnaujinimo projektą, kurio biudžetas siekia daugiau nei 130 tūkst. eurų, pateiktos paraiškos tarptautiniam Rothschild fondui, Lietuvos Kultūros tarybai, kitiems užsienio fondams bei ieškoma privačių rėmėjų paramos. Prie projekto dirbanti menininkė Jenny Kagan kauniečiams ir miesto svečiams yra gerai žinoma iš „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programai kurtos parodos „Iš tamsos“ bei kitų projektų, dedikuotų tragiškai žydų istorijai Antrojo pasaulinio karo metais.

Muziejus garsėja savo unikalia istorija, kurią prieš 25 metus pradėjo kurti verslininkas Ramūnas Garbaravičius, kartu su bendraminčiais – a.a. Freddie Opsomer ir prof. Egidijumi Aleksandravičiumi. Tuomet trims bičiuliams kilo mintis įsteigti Sugiharos fondą ir įsigyti namą, kuriame gyveno ir dirbo tūkstančius žydų gyvybių išgelbėjęs Japonijos diplomatas Čijunė Sugihara. Ramūno sprendimas, kuris tuo metu atrodė kiek beprotiškas, metams bėgant įgijo didžiulę prasmę, nes padėjo išsaugoti svarbią istorinę vietą, kuri dabar, jei ne tas prieš daugelį metų priimtas sprendimas, būtų tik paprastu gyvenamuoju namu Žaliakalnio rajone su atminimo lentele. 

Daugiau nei kelis dešimtmečius veikiančiame Sugiharos namų muziejuje yra lankęsi daugybė iškilių asmenybių, tokių kaip LR Prezidentas Valdas Adamkus, pirmasis atkurtos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis, Nyderlandų karalienė Beatričė, buvęs Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe, šiais metais muziejuje lankėsi dabartinis Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida, kas rodo muziejaus svarbą tarptautiniame kontekste.