Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55) gegužės 12 d., ketvirtadienį, 17.30 val. vyks humanitarinių mokslų daktarės Jolitos Linkevičiūtės knygos „Pranas Gailius. Paryžiaus sielrankšluosčiai“ pristatymą. Renginį moderuos žurnalistas Sigitas Valadka.
Praną Galių, vieną produktyviausių ir intelektualiausių lietuvių dailininkų, gyvenusių ir kūrusių Prancūzijoje, Lietuvoje dar ilgai reikės atrasti, kad jo kūryba būtų žinoma ne tik galerininkams, menotyrininkams ir siauram jo gerbėjų ratui. Knygoje „Paryžiaus sielrankšluosčiai. Pranas Gailius“ žymiausio pasaulyje Prano kūrybinė biografija pristatoma kur kas platesniam skaitytojų ratui, viliantis, kad įspūdinga jo biografija taps įkvėpimu ne tik tiems, kurie domisi menu. Įsibrovimas į kito žmogaus, ypač dailininko, teritoriją yra intymumo aktas, kurį šiuo atveju patirs skaitytojas, klausiantis: kas yra Pranas Lietuvai, jos dailei ir kultūrai?
„Bet aš nenoriu būti rimtas, noriu durnavoti“, – kartodavo P. Gailius, perėjęs pašaukimo ir įsipareigojimo menui ir kūrybai išbandymą. Penkiolikmetis, atskirtas nuo šeimos ir vienui vienas klaidžiojęs per karą, per pabėgėlių lagerius Vokietijoje ir Strasbūre, per benamystę ir egzistencinę vienatvę tam, kad atrastų ir išpildytų savo žmogiškąją, unikalią misiją. Likimas buvo Pranui maloningas – pradedant nuo mistinės istorijos apie globėju tapusį kunigą Joną Krivicką, kelionę su penkiais frankais kišenėje į Paryžių ir studijas pas Fernandą Léger‘į, kurį laikė vienu žymiausių XX a. tapytojų. „Aš neturiu talento kančiai“, – Pranas kartodavo sau ir kitiems, įklimpęs mene visam gyvenimui. Tai knyga apie žmogaus drąsą, atkaklumą, pasirinkimą, pašaukimą ir ištikimybę sau pačiam. Apie meną kaip Meilę, nes menas toks ir yra: kai vyksta kūrybos žaidimas, visada jame atsiranda erosas – intymus dailininko santykis su savimi. Ir, be abejonės, apie Paryžių, kuriame susitinkama su savimi visam gyvenimui“, – sako knygos autorė dr. Jolita Linkevičiūtė.
„Paryžiaus sielrankšluoščiai. Pranas Gailius“ yra parašyti kaip šešių pamokų ir kelionės Paryžiuje dienoraštis, susitikimas, per asmeninį santykį leidžiantis skaitytojams, kuriems rūpi lietuvių, išsibarsčiusių po pasaulį, kūryba ir jų intelektualinis turtas – apsilankyti tikro dailininko, savo gyvenimą atidavusio menui iš didžiosios M, namuose. Klausytis autentiškos Prano kalbos, matyti jo kūrybinės aplinkos detales ir įgyti gyvenimo išminties. Iš tiesų, tai knyga apie meilę gyvenimui. Tie, kurie yra įsimylėję Paryžių, ras šio miesto vaizdų ir jautrų Airidos Rekštytės knygos dizainą, Gintaro Česonio nespalvotas fotografijas. Gausiai iliustruotą knygą išleido galerija „Meno parkas“.
Įėjimas į renginį nemokamas.