Žurnalų archyvas

Nacionaliniame Kauno dramos teatre – gimtadienis ir teatro kūrėjų pagerbimas 

20 gruodžio, 2023, NKDT informacija, Donato Stankevičiaus nuotraukos | Naujienos

Gruodžio 19 dieną Nacionalinis Kauno dramos teatras minėjo įkūrimo sukaktį, 103-iąjį gimtadienį. Šia proga jau trečius metus teatre vykusiame iškilmingame renginyje „Auksinių Teatro Rūtos šakelių“ garbės ženklais ir premijomis pagerbti labiausiai nusipelnę teatro kūrėjai. 

„Auksinių Teatro Rūtos šakelių“ garbės ženklo ir premijos mecenatai – įmonių grupė „SDG“ (Saugaus darbo garantas) ir jos vadovai Rūta ir Eduardas Jasai. Šis naujojo teatro tūkstantmečio apdovanojimas išskirtinis tuo, kad teikiamas ne tik scenos žmonėms, bet ir užkulisiuose stebuklus kuriantiems teatro darbuotojams už metų pasiekimus ir viso gyvenimo nuopelnus teatro menui. 

Nominantus siūlo patys teatro darbuotojai, o laureatus išrenka speciali komisija, sudaryta iš apdovanojimo steigėjų, teatro ir Lietuvos teatro sąjungos atstovų.

Garbiu auksiniu rūtos šakelės ženkliuku pasipuošė jau 10 iškilių asmenybių. 2021 m. jie įteikti teatro mohikanams – aktorei Reginai Varnaitei, režisieriui Jonui Jurašui, scenografijos ir kostiumų dailininkei Janinai Malinauskaitei, kompozitoriui Giedriui Kuprevičiui bei ilgamečiam pastatymų dalies vedėjui, šviesios atminties, Edvardui Pesliakui.

2022 m. už išskirtinius metų pasiekimus „Auksinėmis Teatro Rūtos šakelėmis“ padabinti: aktorius Dainius Svobonas, generalinio direktoriaus pavaduotoja rinkodarai Agnė Burovienė, vyriausioji siuvėja Janina Necelienė, o už viso gyvenimo nuopelnus apdovanotas ilgametis teatro administratorius Rimantas Štaras bei aktorė Daiva Stubraitė. Praėjusių metų šventę ir apdovanojimus papildė teatre susikūrusio verslo klubo prizas – edukacinė stažuotė jaunajam menininkui Mariui Karoliui Gotbergui. 

Šiųmečių apdovanojimų ceremoniją pradėjęs Nacionalinio Kauno dramos teatro generalinis direktorius Egidijus Stancikas pasidžiaugė dosniais metais, sukurtomis premjeromis, susikūrusiomis teatro žmonių šeimomis, gimusiais vaikais ir likimo ženklais: gimtadienio rytą jis sulaukė viešnios, kuri teatrui padovanojo tarpukario ir karo laikmečio programėles. Būtent pokario sistema neleido kai kuriems kūrėjams sugrįžti į sceną kaip nepatogiems laikmečio asmenims. „Gyvename karo fone, jau esame apsipratę, bet besiruošdami šiai šventei, atsisakėme šventinių papuošimų ir išsiuntėme dovanėles savo bičiuliams į Ivano Franko vardo nacionalinį dramos teatrą Kyjive, kad 600 kūrėjų pajustų taikių švenčių dvasią. Nepavarkime dalintis“, – sakė NKDT generalinis direktorius ir pridūrė: „Ačiū visoms kartoms nuo 1920 metų kūrusioms ir garsinusioms teatrą. 103 metus vykstantis šviesos pasidalinimas yra nenutrūkstamas.“

Pirmieji paskelbti „Metų proveržio“ laureatai. Apdovanojimus, kuriuos įsteigė „Nacionalinio Kauno dramos teatro verslo klubas“, įteikė klubo atstovai Sauliaus Bieliauskas ir Vygandas Blandis. Nuo šių metų rudens klubas veikia pagal asociacijos įstatus, reguliariai renkasi į susitikimus teatre, stebi teatro veiklą, dalinasi patirtimi, užsiima mecenatyste. Klubą sudaro 10 narių: Saulius Bieliauskas (UAB „Celsis“), Vygandas Blandis („Imlitex Holdings“), Eduardas Jasas ir Rūta Jasienė (UAB „SDG grupė“), Žilvinas Karalevičius (UAB „Oro maistas“), Kazimieras Kavaliūnas (UAB „Reklamos arka“, „Alkava“, „Kakela“), Darius Kirvaitis (UAB „Eproma“), Gediminas Kvietkauskas (AB „East West Agro“), Rimantas Meška (UAB „R. Meškos firma“ ), Rimas Varanauskas (UAB „Freda“). 

2023 m. proveržio stipendijomis apdovanoti šviesų operatorius Saulius Laucevičius ir aktorius Motiejus Ivanauskas. Tardamas padėkos žodį Saulius Laucevičius tarė: „Žmonės, kurie kuria šviesą, retai joje būna ir gal nejaukiai jaučiasi joje. Ačiū visai šviesų tarnybai“. Aktorius ir režisierius Motiejus Ivanauskas dėkojo choreografei Emai Stankuvienei, kolegei Agnieszkai Ravdo už partnerystę spektaklyje „Audra“ ir komisijai už įvertinimą. 

M. Ivanauskas
S. Laucevičius

Po to į sceną pakviesti „Auksinių Teatro Rūtos šakelių“ laureatai. Apdovanojimus įteikė mecenatai Rūta ir Eduardas Jasai. Ponia Rūta Jasienė akcentavo, jog atrodytų nesuderinami verslas ir teatras turi labai daug bendro: teatre randama verslo, o ir versle yra krislelis teatro. Ir visur svarbiausias yra žmogus, nesvarbu, kokias pareigas jis beužimtų. Taip pat R. Jasienė palinkėjo visiems sulaukti savo šlovės akimirkos ir atlaikyti užklupusią šlovę. 

Už metų pasiekimus pagerbti: aktorė Agnieszka Ravdo, kūrybinės veiklos organizatorė ir režisieriaus padėjėja Asta Mačiulytė bei vyriausiasis scenos įrengimų operatorius Tomas Kalinauskas. 

Aktorė Agnieszka Ravdo (Maršalkienė) dėkojo už bendrystę, bendruomeniškumą ir komandinį darbą, režisieriaus padėjėja Asta Mačiulytė perdavė padėką teatro žmonėms už palaikymą, o operatorius Tomas Kalinauskas buvo lakoniškas: „Apdovanojimas – ne už kalbas, o už darbus. Labai visiems ačiū.“

A. Ravdo
T. Kalinauskas
A. Mačiulytė

Aidint ovacijoms „Auksinės Teatro Rūtos šakelės“ už gyvenimo nuopelnus įteiktos bei apšvietimo tarnybos vadovui, šviesų dailininkui Vladimirui Šerstabojevui ir aktoriui Liubomirui Laucevičiui. 

V. Šerstabojevas
L. Laucevičius

Vladimiras Šerstabojevas, sukūręs šviesas 150 spektaklių, palinkėjo jaunimui jį pralenkti. Tai, pasak laureato, būtų didžiausia dovana jam. Audringai sutiktas aktorius Liubomiras Laucevičius sakė: „Malonu apdovanojimą gauti šiame teatre, kuris yra teatro lopšys ir iš kurio susikūrė Šiaulių, Vilniaus, Klaipėdos ir kiti teatrai. Džiaugiuosi, kad esu šiame lopšyje ir dėkoju visiems už atsidavimą šiam teatrui.“

Šventę vainikavo pianistų Roko ir Sonatos Zubovų koncertas – pirmą kartą skambėjo kartu atliekamos M. K. Čiurlionio simfonijos „Jūra“ ir „.Miške“.