Muziejus nėra vertingų daiktų saugykla, jis nėra kaupykla ir viso ko pilni fondai. Ar bent jau ne tik tai. Taip, čia kaupiamos ir saugomos vertybės, puoselėjama kultūrinė atmintis, tačiau pirmiausia tai vieta būti, patirti, tam tikra prasme, – gyventi žmonėms.
Kai parkai ir skverai, bibliotekos ir kultūros centrai tampa viešosiomis erdvėmis, kur susitinkama, bendraujama, keičiamasi idėjomis, mokomasi, į šią darnią gretą jungiasi ir muziejai, naujoms veikloms išnaudojantys ir savo erdves, ir intelektinį potencialą. Svarbu tik nenuklysti, deramai subalansuoti praeities ir šiandienos dermę.
Tarkime, jūs sukaupėte įdomių artefaktų kolekciją, iš senelės paveldėjote vertingų senienų arba palėpėje radote netikėtų įdomybių lobį.
Parodos muziejuje juk gali būti ne tik mūsų, bet ir jūsų! Kai muziejininkai iš fondų traukia eksponatus, juos aprašo, pristato, lankytojai patiria pažinimo džiaugsmą, tačiau siūlydami savas parodas ar kolekcijas tampa dar ir aktyviais muziejinio vyksmo dalyviais. Maironio lietuvių literatūros muziejus visada atviras pasiūlymams, kurie praplėstų įprastas interesų ribas, jau susiformavusią bendraminčių bendruomenę. Turite sukaupęs įdomybių, kurios sudomintų ir kitus muziejaus lankytojus, siūlykite mums, pasakokite jų istorijas, dalinkitės, ir mes kartu juos pristatykite plačiai auditorijai.
Esate įsitikinęs, kad literatūra yra „sausa“ – vien tekstai ant balto popieriaus lapo ir nieko daugiau.
O mes kviečiame ne tik sužinoti, bet ir patirti, realiai pajusti tai, kas skaitant knygas skleidžiasi vaizduotėje. Muzika, skoniai ir kvapai yra patikimiausi mūsų atminties saugotojai, kurie iš užmaršties gali prikelti, atgaivinti tai, ką jau seniai manėme praradę. Tad jei apsilankymas muziejuje suaktyvins visus jūsų pojūčius, neabejotina, kad ir atmintyje išliks dar labai ilgam. Užsisakę gurmanišką ekskursiją ar edukacinę programą su kvapais, trumpam pamiršite, kad esate muziejuje, nes kvapai ir skoniai nukels į kitą realybę, kurioje žinias, literatūros istoriją ir pasakojimus apie rašytojus praturtina kitos patirtys.
Manote, kad į literatūros muziejų atveda mokytoja, kai tau aštuoneri ar septyniolika, o dabar su literatūros istorija pagaliau jau baigta?
Gali būti, kad kartais muziejuje parodą tikrai norisi aplankyti vienam, įsigilinti ir tyrinėti, prisiminti, ką esate girdėję ir išmokę, tačiau jei čia laiką leisite kartu su šeima, draugais ar kolegomis, apsilankymas taps smagiu nuotykiu, savaitgalio pramoga. Čia vis mažiau eksponatų, kurių gausa greit ima varginti, bet vis daugiau erdvės jų kuriamoms emocijoms – teigiamoms ir net labai įvarialypėms. Įsižiūrėti, pajusti, paliesti, išgirsti patiks ir suaugusiems, ir dar mažiems lankytojams. Muziejuje galima žaisti! Taip, tai pats maloniausias būdas mokytis ir pažinti patiriant teigiamas emocijas, tarsi nejučiomis.
Tarkime, jau žinote, kada vyks jūsų vestuvės, darbo kolektyvo renginys ar knygos pristatymas, o vietos vis neišsirenkate.
Geri pažįstami turi patarimų? O mes kviečiame į muziejų. Juk minėjome, kad čia vyksta tikrasis gyvenimas, laikas nesustojęs. Rašytojų sodų žaluma taps nuostabiausia dekoracijų įsimintiniausiai gyvenimo šventei, romantiškai nuteiks seni senutėliai gotikiniai rūsiai, o muziejaus renginių salėje sutilps visi, kuriuos norėsite pakviesti. Ypatingoms progoms – ypatinga vieta, kurioje šiuolaikiškumas turi ypatingą istorijos dvelksmą.
Laužote galvą, ką padovanoti artimam žmogui, kad dovana negulėtų ir nedulkėtų be naudos.
Dovanokite jam potyrį! Jis nei dulka, nei pasimiršta. Svarbiausia, kad dovana ir palinkėjimas pataikytų tiesiai į širdį, kad ekskursija ar edukacinė pramoga būtų ta, kurios tuo metu labiausiai reikia. Dovanų kuponas padės išvengti bereikalingų dilemų, lengviausiai nudžiuginti, kad siurprizo ir netikėtumo nuojauta vis dėlto nebūtų išsklaidyta. Juk rinkti bus galima iš daugybės pasiūlymų ne tik Maironio lietuvių literatūros muziejuje, bet ir jo padaliniuose. Atradimo džiaugsmas – tiesiog garantuotas.
Viską apie Maironio lietuvių literatūros muziejų, jo veiklas ir pasiūlymus rasite internetinėje svetainėje maironiomuziejus.lt, taip pat feisbuko ir „Instagram“ paskyrose.
Muziejus – aktyviam gyvenimui jau šiandien!