Žurnalų archyvas

Mašrutas lapkričio 15–18 dienoms

14 lapkričio, 2021, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 11 15

Petro Vaičiulio fotografijų paroda „Gamtos vilionės“, 09:00–19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šilainių padalinys, Baltų pr. 51

P. Vaičiulis – aktyvus, ieškantis, nerimstantis, pastabus, turintis savo braižą fotografas. Jo pagrindinis principas – surasti tai, kas gražu, ir parodyti kitiems.

P. Vaičiulį į fotografiją atvedė meilė gimtajam kraštui, jo žmonėms. Kūrėjas pradžioje fotografavo artimuosius, gimines, draugus, nesurežisuotas būties akimirkas, visa tai, kas jam atrodė gražu: rūkus, rasas, žmonių veidus, kapines, kaimo bažnyčias, stebėjosi bažnyčiose esančių paveikslų grožiu.

P. Vaičiulio nuotr.

„Sutemų valandos“ skaitymai, 19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Kasmet vykstanti Šiaurės šalių literatūros savaitė kviečia pačiu tamsiausiu metų laiku užsidegti žvakes ir skaityti. Šiųmetės savaitės tema – „Svajonės ir ilgesys“. Tai dalykai, kurie mus jungia ir vienija šiame laikmetyje, paženklintame didesnių atstumų ir užvertų sienų. Knygos visais laikais leisdavo nuklysti į svajones, o per pandemiją tai tapo ypatingai svarbu. Todėl ir Šiaurės šalių literatūros savaitė šiemet kviečia pokalbiams apie svajones ir ilgesį.

Bibliotekoje ištraukas iš Sally Salminen knygos „Katryna“ skaitys Kauno nacionalinio dramos teatro aktorė Inga Mikutavičiūtė. Saksofonu gros Giedrius Fluxus, fortepijonu skambins Roberta Daugėlaitė.

Šiaurės šalių literatūros savaitė yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ sąjungos vykdomas projektas, skirtas skaitymo skatinimui, garsinio skaitymo ir pasakojamosios tradicijos puoselėjimui ir pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra.

„Scanorama“: „Bergmano sala (Bergman Island)“, 18:00
„Forum Cinemas Kaunas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Jauna amerikiečių kino režisierių pora randa prieblobstį vasarai mitinėje Faro saloje. Laukinės gamtos apsuptyje, kurioje gyveno ir kūrė Bergmanas, jie tikisi rasti įkvėpimą savo naujiems darbams. Lėtai slenkant dienoms, salos kerai apsvaigina merginą ir paskandina prisiminimuose apie pirmąją meilę. Ribos tarp tikrovės ir vaizduotės vis labiau blanksta, o jaunuoliai pradeda nesulaikomai tolti vienas nuo kito. Režisierė atiduoda pagarbą kino istorijai ir subtiliai interpretuoja pagrindinę Bergmano kūrybos temą – žmonių tarpusavio santykių slėpinius.

Mia Hansen-Løve yra prancūzų kino režisierė, scenaristė ir aktorė. Jos filmas „Mano vaikų tėvas“ (2009) pelnė Specialųjį žiuri apdovanojimą Kanų kino festivalio „Ypatingojo žvilgsnio“ programoje, o „Ateitis“ (2016), kurį rodė „Scanorama“ – „Sidabrinį lokį“ už geriausią režisieriaus darbą Berlyno kino festivalyje.

Kadras iš filmo

ANTRADIENIS, 11 16

Vakaras „Gimę lapkričio mėnesį“, 17:00
Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namai-muziejus, S. Nėries g. 7

Salomėja Bačinskaitė-Bučienė gimė 1904 m. lapkričio 17 d., jos būsimasis vyras Bernardas Bučas – metais anksčiau, lapkričio 18 d. Na, o dar viena ryški tarpukario asmenybė, Juozas Zikaras – tą pačią dieną, kaip Bernardas, tik 1881 m. Puiki proga vakaro susitikimii, tiesa?

S. Nėries kūrybą skaitys Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorė Inga Mikutavičiūtė. Apie šių metų jubiliatą, B. Bučo mokytoją, skulptorių J. Zikarą pasakos J. Zikaro namų-muziejaus muziejininkė Rasa Jonė Ruibienė. Renginį lydės smuiko melodijos, atliekamos Michailo Bolšūno.

Būtina registracija telefonu 8-37-373606.

Diskusija „Gender Check“, 18:00
Online

Šį rudenį Kauno menininkų namai kviečia atsigręžti į 10-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį – socialinių, politinių ir kultūrinių permainų laikotarpį Lietuvoje bei pasaulyje – ir pristato projektą bei renginių ciklą „Nepadorūs vakarai. Meduje“, dedikuotą tuo metu kūrusioms menininkėms moterims.

Antradienį iklą tęs virtuali diskusija, apžvelgsianti „Gender check“ – vieną reikšmingiausių pastarųjų dešimtmečių parodų Europos meno pasaulyje, pristačiusią post-sovietinio bloko šalių menininkes (-us) Vienos bei Europos publikai. Diskusijoje dalyvaus tarptautinio pripažinimo sulaukusi parodos kuratorė Bojana Pejić (Serbija/Berlynas) bei kultūros kritikė, meno istorikė Katrin Kivimaa (Estija), parodos kontekste veikusi kaip tyrėja. Diskusiją moderuos menotyrininkė, menininkė ir rašytoja Laima Kreivytė (Lietuva), taip pat prisidėjusi prie parodos inicijavimo ir joje dalyvavusi kaip kuratorė.

Virtuali diskusija vyks anglų kalba ir bus transliuojama Kauno menininkų namų bei renginio partnerių regione aktyvių meno ir feministinių organizacijų „Echo Gone Wrong“, „Feministeerium“ ir Latvijos šiuolaikinio meno centro (LCCA) feisbuko paskyrose.

Spektaklis „Pirmeiviai“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Ar kada bandėte įsivaizduoti, kaip atrodė teatro kūrėjų gyvenimas prieš 100 metų ir kaip buvo įsteigtas profesionalus dramos teatras? Į šį svarbų mūsų kultūrai įvykį nukelia pjesė „Pirmeiviai“, kurios autorius režisierius, pedagogas Gytis Padegimas, pasitelkęs sukauptas žinias ir faktus, atkūrė tuometinį laikmetį, jo atmosferą bei profesionalaus Lietuvos teatro pirmeivių portretus ir mintis.

Spektaklis-skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:30
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Kristinos Marijos Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“, buvimą „be 5 minučių 30-ties“, šiandienos pasaulyje pristato kaip tam tikrą problemą: „Mano tėvai tokiu metu jau turėjo dešimtmetį mane, darbus, namą ir šunį, o aš vis dar neišsipildęs „starrt-up’eris“ gyvenantis su dar penkiais tokiais pat neišsipildžiusiais kambariokais“. Įkvėpta nugirsto pokalbio apie gyvenimo tikslus, autorė nagrinėja vadinamojo „neišsipildymo“ būseną ir „niekaip nesibaigiančią vėlyvąją paauglystę“, o atsigręždama į banalias buitines situacijas reflektuoja tam tikrą labai keistą šiuolaikinės stagnacijos fenomeną.

Kūrėjų archyvo nuotr.

TREČIADIENIS, 11 17

Parodų atidarymai, 18:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Net trys progos užsukti į galeriją Kauno senamiestyje. Pirmiausiai, tai tapybos paroda „Pabaisa“ – šviežias skyrius, tiksliau, skyriaus pradžia menininko Dominyko Sidorovo kuriamame „Daiktų manifeste“.

Taip pat trečiadienį –  Chelsea Coon parodos „star-spangled“ („žvaigždėtasis“) atidarymas. Amerikoje gimusi, šiuo metu Melburne gyvenanti menininkė Chelsea Coon savo pirmoje personalinėje parodoje Kaune nagrinės ištvermės ir pertekliaus tematiką.

Taip pat nuo praėjusios savaitės „Meno parke“ veikia menininkės, skulptorės Virginijos Babušytės-Venckūnienės personalinė paroda „Užrašai“.

Chelsea Coon nuotr.

Parodos „Jonas Jurašas. Būties kaina“ atidarymas, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Nacionalinio Kauno dramos teatro fojė Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus atidaro parodą „Jonas Jurašas. Būties kaina“, skirtą legendinio režisieriaus J. Jurašo, palikusio ryškų pėdsaką Kauno, kituose Lietuvos, užsienio teatruose, gyvenimui ir kūrybai.

Parodoje per archyvinius dokumentus, fotografijas, filmuotą medžiagą etc. pristatomas 1967–1972-ųjų Kauno dramos teatro vyriausiasis režisierius J. Jurašas, neeilinio likimo kūrėjas, savo reikšmingais novatoriškais spektakliais sujudinęs sovietinio gyvenimo liūną, dėl politinių motyvų atleistas iš pareigų be teisės dirbti teatre, kartu su žmona priverstas emigruoti iš Tėvynės. J. Jurašas pastatė spektaklių užsienyje (JAV, Kanada, Vokietija, Belgija, Japonija); po Nepriklausomybės atkūrimo dirba ir Vakaruose, ir Lietuvoje. Šiandien J. Jurašo darbų sąraše – per 50 spektaklių.

Ekspoziciją papildys ekskursijos jaunimui ir senjorams, vyks kiti renginiai. Paroda veiks iki 2022 m. vasaros.

Scena iš J. Jurašo spektaklio „Makbetas“. „La Mama“ teatras, Niujorkas, 1977. J. Jurašo archyvo nuotr.

„Kinas kaip terapija“: „Tėvas (Otac)“, 18:30
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79

Nedidelis miestelis Serbijoje. Padienis darbininkas Nikola yra priverstas atiduoti du savo vaikus socialinei tarnybai po to, kai skurdas ir alkis paskatino jo žmoną pakelti prieš save ranką. Nors vyras stengiasi sukurti tinkamą aplinką šeimai, socialinės tarnybos vadovybė atsisako grąžinti jam vaikus.

Kino terapijos seansą pristatys Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos mobiliosios komandos socialinė darbuotoja Gitana Salickienė dirbusi mokykloje, darželyje, Socialinių paslaugų centre bei keletą metų savanoriavusi su negalią turinčiais vaikais vasaros stovykloje „Viltis“.

Ciklas yra projekto „Istrigę celiulioide — kinas kaip socialinės integracijos priemonė“ dalis, kuris finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo „Interreg“ lėšų.

Cirko spektaklio „107 Ways to Deal With Pressure“ eskizo peržiūra, 19:00
Šiuolaikinio cirko centras „Cirko Sapiens“, Veiverių g. 134

Spaudimas, kad gyvas pasirodymas nebūtų prastesnis, nei jo pristatymas internete. Spaudimas nuolat treniruotis, kad išlaikytum gerą fizinę formą. Spaudimas, kad žiūrovai pamatytų geriausią spektaklio versiją. Apie tokį ir panašų spaudimą šis cirko spektaklis, kurį stato Kaune, po šiuolaikinio cirko centro „Cirko Sapiens“ stogu reziduojanti tarptautinė, šiuolaikinio cirko kūrėjų komanda – „Kanta Company“. Po eskizo peržiūros – diskusija.

Renginys nemokamas, tačiau būtina registracija: https://forms.gle/C8xmTRMtUwGWVYW59

Trupės archyvo nuotr.

KETVIRTADIENIS, 11 18

140-asis J. Zikaro gimtadienis, 17:30
J. Zikaro namai-muziejus, J. Zikaro g. 3

„Vakaro metu prisiminsime skulptoriaus ir jo šeimos gyvenimo momentus, kūrybos palikimą, bus pristatomas šiais metais sukurtas video filmas ,,Juozo Zikaro keliais: 1881-1944“ (autorius – Rytis Titas). Jame keliausime po skulptoriaus biografijai ir kūrybai svarbias vietas. Lankysimės J. Zikaro gimtinėje Paliukuose, Paįstryje, Pumpėnuose, Panevėžyje, Raseiniuose ir Kaune“, – rašoma kvietime į istorinei asmenybei dedikuotą vakarą neseniai atsinaujinusiuose, autentika alsuojančiuose jo namuose.

Koncertas. W. A. Mozarto „Requiem“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Kaune jau antrą kartą svečiuosiantis Lomžos (Lenkija) Vitoldo Liutoslavskio kamerinės filharmonijos orkestras kartu su Kauno valstybiniu choru ir solistais iš Lenkijos atliks vieną žymiausių Wolfgango Amadeuso Mozarto kompozicijų. W. A. Mozarto „Requiem“ spalio mėnesį skambėjo ir tarptautinio kamerinės muzikos festivalio „Sacrum et Musica“ baigiamajame koncerte Lomžos katedroje.

„X Erdvė“: Giedrius Vaznys, 18:00
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyrius, K. Petrausko g. 31

Kauno pučiamųjų instrumentų orkestrui „Ąžuolynas“ vadovaujantis Giedrius Vaznys – jaunas, bet jau garbingų apdovanojimų turintis klarnetininkas ir dirigentas, kuris Lietuvoje bei užsienyje pristato unikalias programas, rengia premjeras, diriguoja įvairiems orkestrams, kurių skambiausias – „Ąžuolynas“ šiais metais minintis veiklos 60-metį. Pokalbį su dirigentu moderuos muziejininkė dr. Aušra Strazdaitė-Ziberkienė. 

Premjera. Spektaklis „Vasaros vapsvos gelia mus net lapkritį“, 19:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Nacionaliniame Kauno dramos teatre kuria jauna, tačiau debiutiniu spektakliu Sakartvele pripažinimą pelniusi režisierė Nino Maglakelidze. Ilgojoje salėje žiūrovus pasitiks jos spektaklis pagal Ivano Vyrypaevo pjesę, kuriame personažus įkūnys puikus aktorių trio: Goda Petkutė, Sigitas Šidlauskas ir Dainius Svobonas.  

Siužetas iš pirmo žvilgsnio primena detektyvinę istoriją – vyras, žmona ir judviejų šeimos draugas mėgina išsiaiškinti, kur pirmadienio vakarą buvo jų bičiulis Markusas. Kiekvienas tvirtina, kad jis buvo su juo, turi akivaizdžių įrodymų ir liudininkų. Kiekvienas stengiasi įtikinti kitus, kad tiesa yra jo pusėje. Kiekvienu iš jų galima patikėti, tačiau Markusas negalėjo būti keliose vietose vienu metu, tad kur gi jis iš tiesų buvo?

D. Stankevičiaus nuotr.