PIRMADIENIS, 02 20
Paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“
Rotušės a.
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus kviečia į keliaujančią parodą, kurioje pristatomos unikalios Lietuvos kino teatrų nuotraukos. Rinkinyje išvysite ir Kauno kino teatrų – „Aušra“, „Daina“, „Pasaka“, „Romuva“ bei senesniųjų – Šančiuose veikusi „Lyra“, Vilijampolėje „Union“ ir Laisvės alėjoje „Kapitol“ – kadrus. Ekspozicija leis nusikelti į praeitį, pasižiūrėti istorinį 1939–1944 m. filmą, pamatyti skirtingų metų kino afišas, susipažinti su kino teatrų brėžiniais, reklama, istorinių įvykių fiksuotojais – kino operatoriais.
Filmas „Poetas“, 12:30 / 18:20
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49
Giedriaus Tamoševičiaus ir Vytauto V. Landsbergio vaidybinis filmas „Poetas“ – tai jaudinanti juosta apie laisvės troškimą, drąsą priešintis nekenčiamam režimui bet kokia, net ir savo gyvybės kaina. Tai tarsi gyva istorijos pamoka, vaizdingai iliustruojanti pasirinkimą, kurį pokario metais privalėjo padaryti daugybė buvusių nepriklausomos Lietuvos karininkų, studentų, mokytojų bei kitų paprastų šalies piliečių.
Juosta, paremta Kosto Kubilinsko ir kitomis biografinėmis pokario asmenybių istorijomis, buvo pripažinta geriausiu Baltijos šalių filmu lapkričio mėnesį Taline vykusiame kino festivalyje „Juodosios naktys“.
ANTRADIENIS, 02 21
Koncertas „Muzikos almanachas: kelionė po muzikinę Europą“, 15:00
Kauno miesto muziejaus Miko ir Kipro Petrauskų namai, K. Petrausko g. 31
Kauno miesto muziejaus Miko ir Kipro Petrauskų namai ir VDU Muzikos akademija tęsia senjorams skirtą koncertų ciklą „Muzikos almanachas“. Šįkart susirinkusiems dainuos VDU Muzikos akademijos prof. Sabinos Martinaitytės ir prof. Audronės Eitmanavičiūtės studentai, tarptautinių konkursų laureatai Emilija Bagdonaitė, Ugnė Matukaitytė, Ieva Vaivadaitė, Kristupas Bauža, Paulius Katiliavas, Tovmas Tovmasyan (Armėnija). Jiems talkins pianistai prof. Audronė Eitmanavičiūtė it Vardan Geodakian (Armėnija).
Koncerto programoje skambės anglų, italų, ispanų, austrų, prancūzų, lenkų kompozitorių vokaliniai kūriniai.
Almanacho sumanytoja ir koncerto vedėja prof. Audronė Eitmanavičiūtė.
Renginys – nemokamas.
Dainos Pupkevičiūtės parodos „migluotie“ atidarymas, 18:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27
Dainos Pupkevičiūtės „migluotie“ yra veikiau dialogas, nei paroda. Garso ir vaizdo medžiaga bei objektai, kurie dalyvauja šiame dialoge, yra nuotrupos, aidai, parafrazės ir refleksijos iš jos šiuo metu vykdomo tiriamojo darbo, kuriame ji gilinasi į žmonių santykį su kitais gyvūnais, augalais ir abiotiniais veiksniais klimato krizės kontekste. Šis dialogas pratęsia nuo 2018 m. Dainos vystomas tyrimines bendrabūvio, rūpesčio ir katastrofų trajektorijas ir praplečia jas naujomis kryptimis.
Daina Pupkevičiūtė dirba tarpdiscipliniškai, balansuodama tarp meno praktikų, kuratorystės, edukacijos ir tiriamojo darbo antropologijos srityje. Ji kuria garsą, video, performansą ir tekstą, kūrybines prieigas pritraukia prie etnografinių metodų ir atvirkščiai – etnografinę medžiagą įtraukia į kūrybinį procesą. Procesai – ir kūrybiniuose, ir tiriamuosiuose darbuose – ją domina labiau, nei baigtiniai objektai.
Vakaras „Bučinys iš Prancūzijos“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5
„Bučinys iš Prancūzijos“ – prancūzų gyvenimo ir bendravimo kultūros įkvėpta programa. Iki šiol savo repertuaru stebinęs ansamblis „Lietuva“ meno gurmanams paruošė ypatingą staigmeną – G. Bizet, C. Debussy, M. Ravelio ir kitų prancūzų kompozitorių kūrinius, atliekamus Lietuvos nacionaliniais instrumentais. Žiūrovus nustebins ne tik lietuviškai skambėsiantys „Karmen“, „Arlietė“ ar „Bolero“ – kartu su muzika bus atliekama šiuolaikinio šokio kompozicija.
Koncertuos ansamblio „Lietuva“ orkestras, vadovaujamas vyr. dirigento dr. Egidijaus Kavecko bei karjeros laiptais sparčiai kylančios jaunosios kartos operos solistės: sopranas Ilona Pliavgo ir mecosopranas Aistė Benkauskaitė. Pirmą kartą orkestro programą praturtins ir šokio solo atliks „Auksinio scenos kryžiaus“ ir „Padėkos kaukės“ laureatė, ansamblio „Lietuva“ vyr. baletmeisterė Aušra Krasauskaitė.
Andriaus Kleivos knygos „Ką veikia Japonija“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57
Andrius Kleiva – Paryžiaus politinių mokslų instituto absolventas, tinklaraštininkas ir LRT radijo bendradarbis, pratęsęs studijas viename Tokijo universitetų ir apie tai (bet ne tik) parašęs bestseleriu tapusią knygą „Kaip veikia Japonija“. Antroji jo knyga – tai pokalbiai su žmonėmis, kurie įvairiausiose Japonijos vietose užsiima visiškai skirtingais, bet labai įdomiais dalykais. Tačiau tai ir žvilgsnis ten, kur atvykėlis vargiai pateks, o patekęs – nedaug ką supras. Į japoniškas laidotuves. Į japonišką medicinos įstaigą. Čia ir istorijos apie tai, kaip japonai žiūri į maistą ir ką jie valgo. Kuo jie tiki ir kodėl. Kaip renkasi būstą ir kokie japoniškos kaimynystės ypatumai. Kaip japonai dirba ir ką jie veikia, kai randa laisvo laiko. Tai ne viską išaiškinanti knyga apie šalį, o didelių ir mažų temų rinkinys apie tą pačią kasdienybę, tik kitoje planetos pusėje.
Slemas #57, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1
„Kaukių ir blynų dieną kviečiame nepasiduoti tradicionalizmui ir vietoj kaukių, pašiepiančių tautines mažumas, ar moters milžinės deginimo ateiti į slemą! Čia, kaip visada, galėsite nusimesti visas kaukes ir leisti tekstui parodyti tikrąjį ‘aš’, na o jei jau norisi paužgavėniauti, nelaužant slemo taisyklių ant scenos tilps velnės ir raganiai, gal net ir vienas kitas performatyvus ožys“, – rašoma kvietime.
Slemo #57 vedėjas – Jovaras. Dalyvių registracija ir klausimai: asta@kmn.lt
TREČIADIENIS, 02 22
„Gilių kava“: Kęstučio Navako (1964–2020) gimtadienis. Poezija, skaitymai, prisiminimai, 16:30
Žaliakalnis
„Vakarą pradėsime trumpa ekskursija po Žaliakalnio gatveles, kuriomis vaikščiojo ir poetas K. Navakas. Joje dalyvauti norinčius kviečiame rinktis 16 val. 30 min. „Aukštaičių“ stotelėje Žaliakalnio turgaus pusėje (prie Savanorių pr. 137). Pasivaikščioję 17 val. 30 min. pasieksime Kauno savivaldybės V. Kudirkos bibliotekos „Aušros“ padalinį (Aušros g. 37), kur ir vyks pagrindinė renginio dalis – galite atvykti ir tiesiai į ją. Bibliotekoje atsiminimais apie poetą dalinsis jo bičiuliai, skaitysime ištraukas iš K. Navako knygų“, – prisiminti žaliakalnietį poetą kviečia iniciatyva „Pelėdų kava“.
Filmas „Gyvenimo virtuvė“ (La Vida Padre), 18:15
„Romuva“, Laisvės al. 54
Nenuspėjama ispaniška komedija (rež. Joaquín Mazón) viską, kas atrodytų svarbiausia kiekvieno gyvenime, apvers aukštyn kojomis.
Jauną ir ambicingą virtuvės šefą Mikelį netikėtai aplanko prieš trisdešimt metų dingęs ir žuvusiu laikytas tėvas Chuanas. Negana staigių pasikeitimų asmeniniame gyvenime, šiuo kritiniu savo gyvenimo momentu Mikelis turi perimti dar ir restorano, kuriame dirba, valdymą. Pašėlęs ir sunkiai nuspėjamas tėvas, tikras gyvybingumo uraganas, bet sergantis amnezija, dalinasi su sūnumi visomis savo idėjos ne tik apie maisto gamybą, bet ir gyvenimą.
Šokio spektaklis „Ištrintos durys“, 18:30
„Romuva“, Laisvės al. 54
Birutės Letukaitės šokio spektaklis „Ištrintos durys“ savo idėja ir techniškumu sužavėjo ne tik Lietuvos, bet ir Italijos publiką. „Dėl kitų mes save dekonstruojam, prarandam, kuriam iš naujo. Mes tampame patys sau svetimi ir pasimetę savyje. Kiekvienas gali ateiti į mūsų atvirą pasaulį, bet ar kiekvienas gali jį saugiai palikti?“, – retoriškai klausiama žiūrovų.
KETVIRTADIENIS, 02 23
Paroda „Palio miestas: 7 tapatybės dimensijos“, 10:00–18:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16
Parodos tikslas – įvairiapusiškai pristatyti Jurgio Rimvydo Palio architektūros srityje nuveiktus darbus ir futuristines vizijas bei atkreipti dėmesį į jo holistinį miesto suvokimą, į jo idealistinį kūrybinį metodą bei platų regos lauką. J. R. Palio asmenybės pavyzdžiu piešiamas nuoseklaus, visuomeniško ir nenuilstančio architekto vaidmuo šiuolaikinio miesto formavime. Juk kūrėjas per savo karjerą dalyvavo kuriant beveik kiekvieną Kauno kampelį. Jei ne formalių užsakymų, tai bent jau visuomeninių eskizų būdu, teikiant kūrybines dovanas gimtajam miestui. J. R. Palio aistra aktyviai diskutuoti apie miestą ir dalyvauti jį kuriant, siekiant geriausio rezultato – puikus įkvėpimo šaltinis kitiems architektams ir ypač jaunajai kartai.
Grupinė paroda „Giria“, 11:00–17:00
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2
Po mįslingu akronimu GIRIA slepiasi penki žymūs lietuvių menininkai: Gustas Jagminas, Ina Budrytė, Romanas Averincevas, Irena Mika (ji tapo parodos kuratore) ir Algirdas Judickas. Menininkai susibūrė tapytojos Inos Budrytės iniciatyva, tarsi atgaivindami seniai primirštą tradiciją – vienytis į tam tikras grupes. Neįsipareigoję taisyklėms ar manifestams dailininkai grupinėje parodoje „Giria“ atranda bendruomenišką santykį, analizuoja, ką reiškia kurti ir būti drauge su kitais, ir išlieka ištikimi savo pasaulėjautoms.
Grupė neatsitiktinai pasirinko parodą pristatyti A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje. Vieni iš jų savo darbus dedikuoja operos solistei ir pedagogei Adelei Galaunienei ir Vasario 16-osios minėjimui, kiti remiasi profesionalios muziejininkystės pradininko, dailėtyrininko, pedagogo, grafiko ir kolekcininko Pauliaus Galaunės asmenybe ir jo kultūriniu palikimu, atkreipia dėmesį į žmogaus ir gamtos, žmogaus ir visuomenės santykius.
Premjera. Spektaklis „Baseinas. Be vandens“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A
„Baseinas. Be vandens“ – savo paties santykį su menu nagrinėjančiam jaunam žmogui skirtas spektaklis (rež. Jonas Kuprevičius). Marko Ravenhillo pjesė kūrėjų interpretacijoje prabyla apie XXI a. jauną žmogų ir nagrinėja kolektyvinės kaltės ir pavydo temas. Spektaklis klausia, ar jaunas žmogus išties geba prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ir už kuriamus tarpusavio santykius – čia kalbama apie tai, kiek tiesos nepasakome kitiems, kaip naudinga tą tiesą pasakyti, ją išgirsti bei kas nutinka, kai kas nors nutylima.
Koprodiuseris – Lietuvos muzikos ir teatro akademija.
Premjera teatre vyks ir vasario 24, 25 d.
Filmas „Salos vaiduokliai“ (The Banshees of Inisherin), 20:50
„Romuva“, Laisvės al. 54
„Geras draugas – tarsi keturlapis dobilas: sunku rasti, laimė turėti.” – airių patarlė.
Du draugai atsiduria aklavietėje, kai vienas iš jų staiga be jokios aiškios priežasties nutraukia jų visą gyvenimą trukusią bičiulystę. Net pagrasina kaskart nusirėžti pirštą, jei buvęs draugas mėgintų su juo bendrauti. Iš to kylančios pasekmės kelia nerimą ne tik jiems, bet visai salos bendruomenei. Vienam tai tiesiog pabaiga. Kitam tai tik pradžia.
Ši drama pirmą kartą nuo 2008 m. kriminalinės komedijos „Reikalai Briugėje“ suvienija „Oskaro“ laureatą režisierių Martin McDonagh su kino žvaigždėmis Colin Farrell ir Brendan Gleeson.