Žurnalų archyvas

Maršrutas vasario 14–17 dienoms

14 vasario, 2022, KPK redakcija | Maršrutai

PIRMADIENIS, 02 14

Aklas pasimatymas su „Kino pavasariu“, 18:10
„Forum Cinemas Kaunas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Festivalis kviečia į aklą pasimatymą kine. Žiūrovų laukia meilės ribas praplečiantis ir jos užkulisius tyrinėjantis filmas. Koks jis? Atsakymą išduos pirmosios sekundės užtemusioje kino salėje. Būkite pirmieji, prisilietę prie 2022 m. „Kino pavasario“ didžiajame ekrane.

Koncertas „Gražiausios meilės dainos“, 18:00
VDU Didžioji salė, S. Daukanto g. 28

Šv. Valentino dieną Kaune, VDU didžioje salėje, specialią programą „Gražiausios meilės dainos“ pristato Karina Krysko ir Jeronimas Milius. Pasitelkę profesionalumu garsėjantį Kauno bigbendą, jie jau dabar atidžiai renka dainas naujam koncertui. „Noriu, kad muzikantai scenoje turėtų, ką veikti. Ieškau tokių pasaulinių superhitų, kurie gerai skambėtų būtent su bigbendu. Juk turime visą orkestrą, reikia jį išnaudoti“, – sako J. Milius.

Organizatorių archyvo nuotr.

ANTRADIENIS, 02 15

13-oji Kauno bienalė „Once Upon Another Time… gyveno jie jau kitaip“
Įvairios vietos

Kauno bienalės vadovė Neringa Kulik pabrėžia, jog šių metų parodos tema yra reikšminga ne tik vietos, bet ir globaliu mastu. „Once Upon Another Time… gyveno jie jau kitaip“ – tai nuoroda į pasakojimo, gyvos istorijos svarbą. Retai visą pasaulį vienu metu apima tokia krizė, kurios padariniai – socialiniai visuomenės gyvenimo sferų pertvarkymo rezultatai. Tamsiausiais žmonijos istorijos etapais išlieka gyvos istorijos, iš kurių mes mokomės įveikti gyvenimo mums skirtus iššūkius, surasti išeitį iš sudėtingų situacijų, tikėti šviesios ir taikios ateities vizija. Pristatydami pasakojimus iš įvairių pasaulio šalių – nuo Lietuvos iki Kanados – siekiame atrasti sąlyčio taškus tarp skirtingų (o gal ir ne?) asmeninių ar kolektyvinių patirčių. Man be galo džiugu, kad daugeliui užsienio menininkų Lietuva yra atradimas, o kai kurie mato ją kaip vilties pavyzdį savo gimtosioms (Kosovas, Baltarusija) šalims“, – parodos temą pristato N. Kulik.

Bienalės ekspozicija įsiterpusi į įvairias Kauno vietas, ji vyksta jau paskutines dienas. Programa: http://www.bienale.lt 

M. Plepio nuotr.

Yoko Ono instaliacija „Ex It“, 8:30–15:30
Lietuvos banko rūmai, Maironio g. 25

Lietuvos banko Kauno skyriuje – žymiajame Kauno tarpukario architektūros pastate, pagrindinėje operacijų salėje eksponuojama pasaulinės reikšmės menininkės Yoko Ono instaliacija „Ex It“ (1997). Instaliaciją sudaro 100 skirtingo dydžio medinių karstų su iš jų augančiais medžiais bei sklindantis gyvosios gamtos garso įrašas. Tai paveikus karo pasekmių ar gamtinės katastrofos vaizdinys, gyvybės atsparumo ir gamtos gyvybingumo metafora. Kaip teigia pati menininkė, „Ex It – tai gyvenimas kaip tęsinys“.

Ši instaliacija yra didelės Yoko Ono retrospektyvos, kuri atsidarys Kauno paveikslų galerijoje šių metų rugsėjį, įvadinė dalis. Parodoje pavadinimu „Laisvės pažinimo sodas“ bus gausu kūrinių, pristatančių įvairius Yoko Ono kūrybos laikotarpius ir praktikas: nuo konceptualaus meno ir eksperimentinio kino iki erdvės instaliacijų, objektų ir tekstinių kūrinių. 

AHOY nuotr.

TREČIADIENIS, 02 16

Vasario 16-osios akto ekspozicija Kaune, nuo 12:00
Istorinė LR Prezidentūra, Vilniaus g. 33

Vasario 16-ąją į Europos kultūros sostinę Kauną atkeliauja ilgai lauktas svečias – Lietuvos Tarybos nutarimas dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, pasirašytas 1918 m. vasario 16 d. Vilniuje.
Dokumentas bus eksponuojamas istoriniuose Prezidento rūmuose Kaune.

E. Virkečio nuotr.

Vasario 16-osios detektyvas, 12:00–17:00
Kauno senamiestis

Kauno miesto muziejus kviečia aktyviai ir smalsiai paminėti Vasario 16-ąją. Kadangi tai diena, nuo kurios matuojame modernios Lietuvos valstybingumą, kviečiame susipažinti su Kauno senamiestyje esančiais ir Laikinosios sostinės epochą menančiais simboliais. Žaidimo metu aplankysite Kauno senamiesčio vietas, kurios žymi miesto ir valstybės technologinį, ekonominį bei kultūrinį progresą. Laukiančios užduotys ne tik leis pademonstruoti savo žinias, bet ir kūrybiškumą – teks pasitelkti savo fotografijos ir net muzikinius įgūdžius!
Vasario 16-ąją Pilies (Pilies g. 17) ir Tautinės muzikos (L. Zamenhofo g. 12) skyriuose ieškokite QR kodo, kurį nuskenavus Actionbound programėle (arba įvedus žaidimo pavadinimą „Vasario 16-osios detektyvas Kauno senamiestyje“) galėsite pradėti detektyvinį žaidimą po Kauno senamiestį.

Vasario 16-ajai skirtas KMSO koncertas, 17:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Į  Kauną atvyksta išskirtinio balso savininkė. Tai – svarbiausiuose pasaulio operos teatruose ir koncertų salėse pasirodantis sopranas Kristin Sampson. Vakaro solistė savo sodraus vokalo galimybes demonstruos atlikdama gražiausias arijas iš operų. O Kauno miesto simfoninis orkestras susirinkusiųjų ausis pamalonins gerai žinomomis orkestrinėmis kompozicijomis. Solistei ir orkestrui koncerte diriguos Lietuvos publikai puikiai pažįstamas maestro Constantine‘as Orbelianas. Programoje – Gražiausios uvertiūros ir arijos iš operų.

C. Orbelianas. Asmeninio archyvo nuotr.

Spektaklis „Alksniškės“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Rašydamas pjesę spektakliui „Alksniškės“, vasarį 70-metį minintis režisierius Gytis Padegimas atsigręžė į istorines asmenybes, išlikusius dokumentinius jų tekstus: Kazio Griniaus atsiminimus, Gedimino Ilgūno ir Alfonso Eidinto monografijas, prezidento sūnaus Liūto Griniaus atsiminimus (išleistus JAV) bei tekstus iš 1926 m. „Varpo“, skirto Prezidentui.

Teatro archyvo nuotr.

Šventinis Lietuvos universiteto šimtmečio renginys, 21:00
„Žalgirio“ arena, Karaliaus Mindaugo pr. 50
(tik transliacija)

Seimas 2022-uosius paskelbė Lietuvos universitetų metais. 1922 m. Kaune įsteigtas Lietuvos universitetas, kuriame pirmą kartą buvo pradėtos universitetinės studijos lietuvių kalba, išaugino Vytauto Didžiojo, Kauno technologijos ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetus. Šiais metais visi trys universitetai suvienija jėgas ir ypatingą sukaktį kviečia sutikti kartu. Lygiai po šimto metų tą pačią dieną rengiamas didžiausias šventinis renginys, žymintis aukštojo mokslo šimtmetį ir Lietuvos universitetų metų svarbą valstybiniame kontekste.

Iškilmingame renginyje, kuris vyks „Žalgirio“ arenoje, bus galima išvysti Lietuvos universiteto istoriją, papasakotą per įvairius scenos ir kino kūrinius, pristatančius šimtmečio kultūrinį ir intelektualinį Kauno gyvenimą. Renginį tiesiogiai transliuos LRT televizija.

Daugiau Vasario 16-ajai skirtų renginių Kaune rasite čia.

KETVIRTADIENIS, 02 17

Paroda „Kauno tulpės. Liaudies kūrybos įtaka modernizmui“
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

1927 m. nugirstą dviejų Kauno panelių pokalbį perpasakojo dailininko ir dailės istoriko Igno Šlapelio žmona Laura Karužaitė-Šlapelienė: „Praeitą vasarą, vieną sekmadienio rytą, atvažiavo iš kaimo Kaunan į bažnyčią vežimas žmonių, tarp jų buvo viena moterėlė, visai nemadnai apsirėdžiusi, nes jos sijonas namie austas (rodos, žalias, bet kai moteriškė pasijudindavo, tai rodės gelsvas, tai rausvas, tarytum gražiausias šilkas), žiurstas ne kreivo margo rašto dirbtuvės perliukas, bet senas tulpėmis kaišytas audinys, kuris iš tolo mirgėjo. Jos balta plonutės drobės bliuska buvo raudonais užaudiniais papuošta. Įėjusi bažnyčion ši moterėlė atsistojo greta dviejų miestietiškų panelių. Mergaitės pradėjo tarp savęs šnibždėtis: „Kad turėčiau tokį sijoną, tuojau jį išardyčiau ir užtiesčiau mūsų sofą namie. Kaip gražiai ji atrodytų. Po to padaryčiau keletą spalvotų paduškėlių ant jos padėti. Ir štai tau originalus daiktas! O aš iš to sijono padaryčiau staltiesę ir išsiuvinėčiau kraštus tokiomis tulpėmis, kurios buvo ant jos žiursto, tas būtų taipogi gražu!“ Miestietiškos panelės mokėjo įkainoti tikrai gražų dalyką.“

Ši paroda ir yra būtent apie tai, kaip darniai ir gražiai tarpukario miesto kultūra susipynė su gyvybinga kaimo tradicija, praturtino viena kitą ir tapo išskirtiniu to laikotarpio bruožu.

Kartu galėsite aplankyti ir William Kentridge paroda „Tai, ko nepamename“.

J. Prapuolenis. Stalelis, XX a. 4 deš.

Martine Feipel ir Jeano Bechameil (LU) paroda „Rytojaus pasaulio mechanika“
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Martine Feipel ir Jeano Bechameilio duetas (LU) savo kūriniuose leidžia vešėti vaizduotei, nestabilumo ir alogiškumo jausmams, nors kūrinių realybė – kontroliuojamas ir apibrėžtas šiuolaikinis pasaulis. Parodoje menininkai tyrinėja utopijas, formavusias XX a. pasaulėjautą, įkrautą industriją šlovinančių simbolių, kartu kritiškai žvelgia į padėtį, kurioje atsidūrėme. 

„Kaunas 2022“ atidarymo savaitgalį atverta paroda – „Esch 2022“ programos dalis.

AHOY / „Kaunas 2022“ nuotr.

Knygos „Kriūkas“ pristatymas, 17:30
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Renginyje dalyvaus knygos sudarytojai – Nikodemo Krukonio mokiniai: Deimantė Purtokienė, Redas Diržys. Susitikimą moderuos režisierius Vytautas Balsys.

Ekskursija „Kūrę Lietuvai“, 17:30
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2

Minėdami Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, A. ir P. Galaunių namai-muziejus vasario 17 d. 17.30 val. maloniai kviečia apsilankyti pirmojo ir ilgamečio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktoriaus Pauliaus Galaunės ir jo žmonos operos solistės Adelės Galaunienės namuose.

Ekskursijoje ,,Kūrę Lietuvai“ bus pasakojama apie asmenybes, kurios skleidė savo žinias, talentus ir dovanojo Lietuvos kultūrai prasmingus darbus. Apie Adelės Nezabitauskaitės-Galaunienės (1895-1962) indėlį organizuojant Operos vaidyklą, apie intensyvų darbą scenoje ir sukurtus vaidmenis, Pauliaus Galaunės (1890-1988) muziejinę, pedagoginę, menotyrinę veiklą, kolekcijas, laisvalaikio pomėgius, apie antrosios P. Galaunės žmonos Kazimieros Galaunienės gyvenimą, muziejinę veiklą ir pastangas įkuriant A. ir P. Galaunių muziejų. 

Edukacijos dalyvių skaičius ribotas, todėl būtina registracija tel. 8(37) 79 89 95 arba 867280767