Žurnalų archyvas

Maršrutas spalio 8–10 dienoms

7 spalio, 2021, Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 10 08

Istorijų festivalis: „Namuose“, visą savaitgalį
Įvairios vietos

Istorijų festivalis yra vienas iš didžiųjų „Kaunas 2022“ programos „Atminties biuras“ renginių, jungiantis istorijų pasakotojus: muziejininkus, teatralus, menininkus, pavienius istorijos entuziastus, profesionalius pasakotojus, vietos bendruomenių aktyvistus ir kitus.

Šiemet festivalis kviečia kalbėti apie namus, kuriuose telpa visas pasaulis, namus, kuriuose gimsta Istorija. Gyvenimo namuose istorijas bus pasakojamos šiuolaikinio meno kūriniuose, aktorių pasirodymuose, naujas patirtis pasiūlys sumuziejinti namai – memorialiniai muziejai ir kitose miesto bei rajono miestelių erdvėse.

Penktadienį programoje – lenkų pasakos, Daukanto gatvės ekskursija, spektaklis „Jaunimas kalba apie karą“, koncertas Didžiosios akcijos Kauno gete 80-mečiui ir ne tik. Šeštadienio akcentas – istorijų pasakotojai „O kodėl ne?“ medinuke. Visa programa: www.istorijufestivalis.eu

A. Aleksandravičiaus nuotr.

Koncertas. Vidmantas Bartulis – „Requiem“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Vidmanto Bartulio (1954–2020) „Requiem“ buvo parašytas Lietuvos kultūros ministerijos užsakymu ir skirtas stalinizmo aukų paminėjimui. Kompozitorius norėjo labiau apibendrinančios dedikacijos, nesusijusios su konkrečiu istoriniu laikotarpiu, tad partitūroje atsirado įrašas „Už laisvę žuvusiems“. Pirmą kartą kūrinys buvo atliktas 1989 m. Vilniaus universiteto kieme, 2011 m. šis didingas kūrinys nuskambėjo Vilniaus ir Pažaislio muzikos festivaliuose.

Trečią kartą naujam skambesiui prikeliamas „Requiem“ turėjo būti dedikuotas Sausio 13-osios įvykių trisdešimtmečiui ir pirmosioms kompozitoriaus mirties metinėms. Dėl pandeminės situacijos ypač daug atlikėjų resursų reikalaujantis projektas ne kartą buvo atidėtas, bet pagaliau jis išvys scenos šviesą, papildytas naujomis išraiškos priemonėmis: įspūdingą muzikinį audinį, atliekamą ryškiausių Kauno muzikinių kolektyvų ir solistų, papildys Arvydo Strimaičio kurtos vaizdo projekcijos, atliepiančios kūrinyje užkoduotą tematiką.

Opera „Turkas Italijoje“, 18:00
Kauno valstybinis muzikinis teatras, Laisvės al. 91

Bendras kauniečių ir Estijos koncertinės įstaigos „Promfest“ projektas XIX a. pradžios Gioachino Rossini operą nuspalvins ryškiomis praeito šimtmečio 90-ųjų estetikos spalvomis, panardins į realybės šou baseiną ir supažindins su savaip pasaulį reginčiais kupidonais. 

Spektaklio metu įveiklintos šiuolaikinės medijos. Šiomis priemonėmis statytojai siekia sukurti paviršutiniškumo, saldaus kičo įspūdį, kuomet operos personažai nebesugeba atskirti realybės nuo fikcijos. Ekranas tampa esminiu ir vieninteliu realybės įrodymu. Tai aliuzija ir į karantininę realybę, kai buvome priversti savo gyvenimus stebėti per ekranus, ne savo noru užsidaryti tarp keturių sienų ir kurti savąjį realybės šou. Tai operos reagavimas į globalią problematiką.

D. Rimeikos nuotr.

Pokalbis „Apie paskutinę Lietuvos vasarą ir istoriko teritoriją“, 18:00
Istorinė LR Prezidentūra, Vilniaus g. 33

Istorinėje Prezidentūroje svečiuosis du žinomi vilniečiai, draugai, kolegos, istorikai, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytojai – doc. dr. Aurimas Švedas ir dr. Norbertas Černiauskas. Bičiuliai pasikalbės apie istoriją, atmintį ir praeitį, apie lietuviškos istorinės dokumentikos žanro ypatumus pristatydami naujausias vienas kito knygas: A. Švedo „Istoriko teritoriją“ (2020, „Aukso žuvys“) ir N. Černiausko „1940. Paskutinę Lietuvos vasarą“ (2021, „Aukso žuvys).

Šis pokalbis – tai kas dvejus metus rengiamo seminaro, skirto lietuvių literatūros vertėjams į užsienio kalbas, programos dalis. Renginį organizuoja Lietuvos kultūros institutas.

Renginys nemokamas, jame dalyvaujama su galimybių pasu, taip pat būtinos veido kaukės ir registracija atvykus.

ŠEŠTADIENIS, 10 09

UPYNĖS: Kauno krantai. Žemėlapiavimo dirbtuvės, 15:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Vasarą TẽKA komanda kartu su Šančių, Aleksoto ir Vilijampolės bendruomenėmis tyrinėjo šių miesto rajonų pakrantes: rinko prisiminimus, ekspedicijose kūrė psichogeografinius žemėlapius ir kartu diskutavo apie šių pakrančių ateitis. Į klausimus – ką bendruomenėms reiškia upė, koks miesto ir upės santykis, kokia galėtų būti šio dialogo ateitis ir kaip pakrantę suvokia skirtingi bendruomenės nariai – buvo surinkta rašytinė, pieštinė ir sakytinė medžiaga.

Kviečiame pakrančių bendruomenes ir kitus kauniečius į ekspedicijų medžiagos dešifravimo ir kolektyvinių alternatyvių pakrančių žemėlapių kūrimo dirbtuves!

Dalyvavimas renginyje tik su Galimybių Pasais ir išankstine registracija: https://bit.ly/3uq3LT9

Spektaklis „Kandidas, arba Optimizmo mirtis“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Spektaklis liečia jaunosios kartos ambicijų, idealizmo ir jaunatviško maksimalizmo skaudų susidūrimą su realybe, kurioje pragyvenimas, išgyvenimas ir sugyvenimas atima svajonių įgyvendinimo laiką, o vėliau – ir norą. Optimistiškai auklėti būti ypatingais, užkariauti pasaulį ir siekti savo svajonių, nes „viskas įmanoma“, realioje „gyvenimo rinkoje“ atrandame, kad tenka daryti darbus, o ne svajones, pasaulyje išgyventi, o ne jį taisyti. Pastatyme režisierius Gildas Aleksa ir „Teatrono“ trupė mėgina Kandido akimis pažvelgti į šias skaudžias temas per komiškumo prizmę.

Teatro archyvo nuotr.

Kino programa „Lokys, liūtas ir šakelė“: „Lux Æterna“, 20:30
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Režisierius Gasparas Noé mėgstamas dėl savo kino provokacijų. Psichodelinėje juostoje „Lux Æterna“, kurią užsakė mados namai „Saint Laurent“, prancūzų aktorės Charlotte Gainsbourg ir Béatrice Dalle įkūnija pačios save. Jos dalijasi istorijomis apie keistas patirtis filmavimo aikštelėse ir… raganas.

Per savaitę – 11 filmų iš Berlyno, Venecijos ir Kanų kino festivalių: auksinės palmės šakelės laimėtoja, mylimų režisierių Ozono ir Almodóvaro darbai, Tildos Swinton ir Charlotte Gainsbourg vaidmenys, šviežiena iš Venecijos, Berlinalės desertas sinefilams. 

Kadras iš filmo

SEKMADIENIS, 10 10

Muzikinė pasaka „Tegyvuoja karalius“, 14:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Tegyvuoja karalius! Daug kartų pasakose girdėtas šūkis… Bet šiandien mes pasakosime ne apie tą karalių… O apie jo Didenybę muzikos Marša‘lą, kuris galiausiai tapo Karaliumi! Ar kada nors pagalvojame, kaip dažnai gyvenime mus lydi muzika? Vestuvėse, miesto šventėse, įvairiose iškilmėse, kariuomenės žygiavimuose, netgi – laidotuvėse. Muzikinė istorija „Tegyvuoja karalius“ atraktyviai ir spalvingai pasakos įdomiausią istoriją apie įnoringą karalių bei jo kelionę po muzikos šalį. Netikite, kad tai gali būti smagiausias muzikinis nuotykis? Ateikite – sužinosite, išgirsite ir patys patirsite!

Kariliono muzikos koncertas, 16:00
Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelis, K. Donelaičio g. 64

Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje tęsiasi kariliono muzikos koncertai. Kiekvieną spalio sekmadienį 16 val. karilionu skambina Austėja Staniunaitytė-Proietta. Šįkart – koncertas „Romantiškasis karilionas“

Kino programa „Lokys, liūtas ir šakelė“: „Urvas“ (Il Buco), 18:10
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Praktiškai be žodžių nufilmuotas filmas-paveikslas patiks kino kaip meno ir dailės gerbėjams. Pietų Italijos kalnų slėnyje grupė tyrinėtojų leidžiasi į giliausią Europos urvą. Juos stebi romios karvės ir kalnų piemuo. Kuo giliau miestiečiai lenda po žeme, tuo labiau lėtėja piemens gyvenimas. Tai įspūdingai nufilmuota poezija apie gyvenimo ir gamtos gelmes. Režisierius – Michelangelo Frammartino.