PENKTADIENIS, 10 06
Vlado Putvinskio-Pūtvio 150-osios gimimo metinės „Ne vien ginklu Tėvynę ginti“, 12:00
Vytauto Didžiojo karo muziejus, K. Donelaičio g. 64
Šaulių sąjungos pradininko ir kitaip Lietuvai nusipelniusio asmens gimimo metinėse – diskusija „Priesakai šauliams: gyvenu jais“, kūrybinių rašinių ir poezijos konkurso „Vladas Putvinskis- Pūtvis – Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjas ir ideologas“ apdovanojimai ir Vladui Putvinskiui-Pūtviui atminti skirtų proginių atvirukų antspaudavimas specialiuoju spaudu.
IPMA festivalis. Parodų atidarymai, 16:00 ir 17:00
VDU menų galerija „101“, Muitinės g. 7
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71
Pirmasis fotografijos ir medijų meno festivalis IPMA įsibėgėja ir penktadienį kviečia į atidarymus dviejose lokacijose. VDU Menų fakultete – Nepriklausomas portugalų režisierius Bruno Carnide su DI sukurtas filmas, Gabijos Vėjos Bagdonaitės, Igno Pavliukevičiaus, Danieliaus Šermukšnio instaliacijos.
Dramos teatro erdvėse apžiūrėsite Vitalijaus Butyrino, Vėtrės Antanavičiūtės, Dagnės Petkevičiūtės, Eglės Jasaitytės, Cátia Biscaia, Urtės Serapinaitės, Rimvydo Bankaus darbų ekspozicijas.
Parodos „Meninink* knyga“ atidarymas, 18:00
Kauno menininkų namų skaitykla, V. Putvinskio g. 56-1
Kauno menininkų namai dar visai neseniai pradėjo kolekcionuoti meninink* gamintas, spausdintas, nedideliu tiražu išleistas menines knygas. Tai leidiniai retai randami bibliotekose ar knygynuose. Meninink* knyga – kaip meno kūrinys, kaip paroda, kaip meninio tyrimo fragmentas, kaip įžanga į meninink* kūrybą. Parodoje apžiūrėsite Gabrielės Vetkinaitės, Saulės Noreikaitės, Monikos Janulevičiūtės, Karolinos Rybačiauskaitės, Margaritos Žigutytės, Dovilės Šimonytės, Gerdos Paliušytės ir kitų autorių leidinius. Renginys – savaitgalį vyksiančios „Kaunas Art Book Fair“ dalis.
* – tai Agnės Jokšės pasiūlymo lietuvių kalbos galūnių rašymui panaudojimas
Koncertas „Visi Chopino kūriniai fortepijonui ir orkestrui“, I dalis, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5
Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas meno vadovo ir vyr. dirigento maestro Gintaro Rinkevičiaus, kartu su fortepijono virtuozu Alexanderiu Paley pristato išskirtinį projektą: du ypatingus vakarus, kuriuose skambės visi lenkų kompozitoriaus ir pianisto Frédérico Chopino (1810–1849) kūriniai fortepijonui ir orkestrui. Programoje – Variacijos W. A. Mozarto „Don Žuano“ tema fortepijonui ir orkestrui, op. 2, Lenkiška fantazija fortepijonui ir orkestrui A-dur, op. 13, ir Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 1 e-moll, op. 11. Antrasis vakaras suplanuotas spalio 13 d.
Filmas „Samsara“, 20:15
„Romuva“, Laisvės al. 54
Laosas. Jaunas budistas kiekvieną rytą keliasi per upę. Kitame krante gyvenanti senolė ruošiasi mirti. Jaunuolis skaito jai „Tibeto mirusiųjų knygą“ – gidą, kuris padeda nepaklysti kelyje į reinkarnaciją. Senolės dvasiai palikus kūną jis sušnabžda paskutinius žodžius ir pats pasineria į meditaciją, norėdamas palydėti ją transformacijos kelionėje. Užsimerkiame. Išnirsime jau Tanzanijoje, pas moteris dirbančias jūržolių ūkyje.
Režisierius Lois Patiño pasiūlo žiūrovams naują patirtį. Garsu ir šviesomis jis veda žiūrovus už pažįstamo pasaulio ribų. Žiūrėjimo procesas sugretinamas su gyvenimo, mirties bei atgimimo ciklu ir sukuria unikalią meditaciją. Kartu, tai galimybė suprasti ir pajusti nematomus ryšius, kurie sieja žmones, kultūras, ar tolimus geografinius taškus.
ŠEŠTADIENIS, 10 07
Kauno meno leidinių mugė „Kaunas Art Book Fair“
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2
Mugės metu leidinius pristatys per 20 leidėjų / menininkų / knygynų, vyks kūrybinės dirbtuvės vaikams, knygų pristatymai, paskaitos ir filmų peržiūros. Dėmėsys šiemet skiriamas iliustravimo menui ir šiuolaikinių iliustruotojų kūrybai. Mugė – ir sekmadienį, detalią programą ir dalyvių sąrašą rasite čia.
„Kaunas Blues“ dienos programa, 12:00
Įvairios vietos
Pagrindinė „Kaunas Blues“ scena – Kauno sporto halė, kur vakariniai koncertai su svečiais iš užsienio vyks penktadienį ir šeštadienį. Daugiau apie tai skaitykite čia. Be to, XIX a. menančią bliuzo dvasią naujojo festivalio organizatoriai sieks atkurti Kauno stoties baruose bei kavinėse – čia šeštadienį skambės gyvai atliekama bliuzo muzika, bus galima paragauti įvairaus maisto ir užmegzti naujas draugystes. Į nemokamų dieninių koncertų programą įtrauktos ilgą istoriją bei savo dvasią turinčios unikalios vietos bei rajono naujakuriai. Na, o vėliau vakare, po halės, visi trauks į restoraną „Kastytis“ Šančiuose, kur vyks jam session.
IPMA festivalis. Parodų atidarymai, 13:00
Laikinoji Čiurlionio galerija, A. Mackevičiaus g. 27
Šeštadienį ant Pelėdų kalno, kur jau atidaryta Boris Eldagsen paroda, oficialiai bus pristatytos ir kitos ekspozicijos. Tai menininkų dueto Zane Cerpina ir Stahl Stenslie tyrimai, lietuvių meno tyrėjos Dalios Mikonytės kūrinys, Timotiejaus Rimšos projektas ir Gailės Cijūnaitytės virtualios realybės instaliacija.
Paskaita „Nuo Kubos krizės iki Prigožino: tikroji brolystė ar pasiutęs kolonializmas?“, 17:00
Kauno centrinis paštas, Laisvės al. 102
Kauno bienalė kviečia į paskaitą, kurią skaitys Lektorius: prof. Robert van Voren, politikos mokslų profesorius, VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro direktorius, Žmogaus teisių psichikos sveikatos srityje-FGIP vadovas.
Nuo šeštojo dešimtmečio pabaigos Sovietų Sąjunga prisistatydavo kaip antikolonializmo čempionė, remianti išsivadavimo judėjimus mažiau išsivysčiusiose šalyse ir atnešusi daugybę pokyčių į Varšuvos pakto šalis ir SSRS. Tačiau po „tautų brolijos“ pluta slypėjo rasistinis požiūris. SSRS iširo, o „įpėdinė rusija“ nustojo domėtis šiuo regionu, neskaitant prekybos ginklais ir pilietinių karų bei sukilimų kurstymo. Putinui atėjus į valdžią, rusija vėl susidomėjo regionu ir pradėjo kurstyti „laisvės nuo kolonijinių galių“ pasakojimą, o „Wagner“ grupuotė buvo vienu iš pagrindinių ginklų. Tačiau ar tikrai pasikeitė požiūris į kitas tautybes ir rases? Kas slypi už šio susidomėjimo besivystančiu pasauliu?
Paskaita yra nemokama įsigijus Kauno bienalės parodos lankytojo bilietą.
Festivalis „Lokys, liūtas ir šakelė“. Filmas „Kritinė zona“ (Mantagheye bohrani), 20:00
„Romuva“, Laisvės al. 54
Šis jauno Irano režisieriaus Ali Ahmadzadeho filmas – tarytum maištas ne tik prieš dabartinį šalies režimą, bet ir primestą kino kalbą, slopinančią bet kokį laisvės impulsą. Tačiau politika šiame filme lieka už kadro. Pirmame plane netrūks juodojo humoro, gimstančio iš beviltiškos būsenos, nutrūktgalviško greičio ir nuostabaus operatorinio darbo, sustiprinančio svaigulio būseną ir alternatyvios realybės bei laisvės iliuziją. Kartu tai duoklė Irano kino meistrams – Abbasui Kiarostami bei Jafarui Panahi. „Kritinė zona“ Lokarno kino festivalyje pripažintas geriausiu festivalio filmu.
SEKMADIENIS, 10 08
Fantastinė operetė „Girių karalius“, 12:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A
Minėdami kompozitoriaus Miko Petrausko 150-ąsias gimimo metines, bendradarbiaujant su Kauno miesto muziejumi, „Kauno santaka“ ir ansamblis „Ainiai“ iš fondų atrinko ir prikėlė naujam gyvenimui fantastinę operetę. Ji sukurta pagal Vlado Putvinsio vienaveiksmę dramą „Nežudyk“, kurioje mistinė būtybė – Girių Karalius – priverčia Medžiotoją nebekirsti girių ir nebežudyti gyvūnų. Mat būtent pastarieji alkani ir pasirengę suėsti mažesnį už save. Tačiau net ir juos – zuikius, lapę, vilką, mešką – Girių Karalius moko svarbiausio – gerbti gyvybę. Šioje ryškioje silpnesniųjų ir stipresniųjų priešpriešoje visi mokosi elgtis taip, kaip nori, kad su jais būtų elgiamasi nepaisant to kuris stipresnis, greitesnis, aukštesnis ir t. t., o varžymuisi, kuris geresnis ribų nėra ne tik pas mažuosius, bet ir pas suaugusiuosius – todėl muzikinis spektaklis „Girių Karalius“ skirtas tiek mažiems tiek dideliems.
Spektaklis-ekskursija „Pakopa po pakopos“, 12:00
Kauko laiptai
Paskutinį kartą šį rudenį unikaliu būdu patyrinėti Žaliakalnį kviečia kauniečių itin pamėgtas šokio spektaklis-ekskursija „Pakopa po pakopos“. Spektaklio sumanytojai teigia, kad šiai unikaliai patirčiai nebaisus net lietus. „Juk keliausime laiku“, – šypsosi spektaklio režisierė ir idėjos autorė Indrė Puišytė-Šidlauskienė.
Spektaklis „Dorianas“, 15:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71
Robertas Wilsonas – vienas svariausių mūsų laikų teatro kūrėjų, pakeitęs žiūrovų suvokimą apie vyksmą scenoje. Jo kūriniuose dera šokio, performanso, architektūros, tapybos, muzikos ir dramos elementai. Spektaklio pasakojimas supintas iš rašytojo Oscaro Wilde‘o, jo personažo Doriano Grėjaus ir anglų tapytojo Franciso Bacono gyvenimo motyvų. Visi jie vertino grožį, jaunystę, gyvenimo malonumus, siekė išorinės tobulybės ir gyveno egocentriškai. Amerikiečių rašytojas Darryl Pinckney istorijas sujungė į asociatyvų Dainiaus Svobono ir Manto Zemlecko transliuojamą srautą, kuriame susipina prisiminimai, išgyvenimai, apmąstymai ir jausmai. Roberto Wilsono režisūra, judesio architektūra ir šviesų magija sukuria tobulą reginį, žavintį precizika ir meistryste.
Filmas „Devintas žingsnis“, 15:20 / 19:30
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49
Po neramaus dešimtmečio, Lino (akt. Valentin Novopolskij) gyvenimas pagaliau pamažu tvarkosi. Dalyvaudamas gydančioje dvylikos žingsnių programoje, jis dabar yra ties devintuoju – prisiimti atsakomybę už padarytas skriaudas bei atsiprašyti anksčiau įskaudintų žmonių. Pagrindiniai žmonės šiame sąraše – jo paties šeima. Tai debiutinis režisierės Irmos Pužauskaitės filmas, kurio scenarijaus autorė – Eglė Vertelytė.