Žurnalų archyvas

Maršrutas spalio 3–6 dienoms

3 spalio, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 10 03

Kārlis Vērdiņš knygos „Vidaus tvarkos taisyklės“ pristatymas, 17:30
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Kārlis Vērdiņš (Karlis Vėrdinis) – vienas ryškiausių dabartinių latvių poetų.
Jo kūrybą puikiai apibūdino kritikė Anda Baklanė: „Jis azartiškai reflektuoja mūsų laiką – žmonių mąstyseną ir įpročius, tradicijas ir institutus. Jo intonacija ir nuoširdi, ir kandi, ir begėdiška, o trivialios buities detalės atskleidžia fundamentalius klausimus.“ 

„Vidaus tvarkos taisyklės“, papildančios verstinės latvių poezijos lentynėlę, sudarytos iš K. Vērdiņio rinktinės „Mes“ („Mēs“, 2012), aprėpiančios 2002–2012 m. kūrybą, taip pat iš apdovanoto rinkinio „Suaugusieji“ („Pieaugušie“, 2015).

Pristatyme dalyvaus autorius Kārlis Vērdiņš, knygos sudarytojas, vertėjas Audrius Musteikis, literatūrogė, dr. Kristina Vaisvalavičienė, literatūros kritikas Martynas Pumputis, leidyklos „Slinktys“ vadovas Juozas Žitkauskas.

Lietuviškų šokių vakaras, 18:00
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 5

„Renginyje laukiame mokančių ir nemokančių šokti, atėjusių su pora ir be poros. Čia pasiduosite polkai, valsui, kadriliams ir įvairiems lietuvių kaimo pasilinksminimuose įprastiems šokiams“, – rašoma kvietime. Po mokymų – vakaronė su gyva muzika, kaip ir kiekvieną pirmą mėnesio pirmadienį.

Diskusija ir tarptautinės jaunimo grupės pasirodymas,18:00
Kauno IX forto muziejus, Žemaičių pl. 75

Nelengva, sudėtinga IX forto praeitis taps šiųmečio tarptautinio meno, edukacijos ir istorijos projekto „Sound in the Silence“ atspirties tašku. Jo dalyviai – 14–18 metų amžiaus mokiniai – atvyks į Kauną, kad tarp istorinės tvirtovės sienų dalyvautų užsiėmimuose ir seminaruose, kuriuos ves edukatoriai ir menininkai.

Tiesioginis ryšys su istorija jaunimui ir jo mokytojams taps įkvėpimu drauge imtis meninės veiklos: jaunieji kūrėjai savo apmąstymus ir pastebėjimus pavers garso, žodžio ir judesio spektakliu. Ruoštis jiems padės: reperis ir prodiuseris Danas Wolfas (JAV), choreografė Katarina Rampackova (Slovakija), performeris Seanas Palmeris (Didžioji Britanija), psichologė Tetiana Krukovska (Ukraina) ir IX forto muziejaus edukatoriai. Jų darbo rezultatą ir pamatysite.

ANTRADIENIS, 10 04

Eglės Lukinaitės-Vaičiurgienės knygos „Ryšys su vaiku, ryšys su savimi“ pristatymas, 17:30
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

„Kalbėsimės, apie ką ši knyga ir koks jos kūrybos bei gimimo kelias. Bei drauge liesime temas apie motinystę ir tėvystę, ryšio kūrimą ir tėvų tarpusavio santykius tampant ir augant patiems kaip tėvams“, – rašoma kvietime. Renginyje knygą pristatys autorė kartu su psichologe-psichoterapeute Sigita Valevičiene. 

Jūratės Sučylaitės knygos „Gelmių šviesa“ sutiktuvės ir parodos atidarymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Girstupio padalinys, Kovo 11-osios g. 24

Esė knyga „Gelmių šviesa“ – tai ne vadovėlis, ne metodinis leidinys, o autorės emocinių išgyvenimų proveržiai, gyvenimo kelio, prasmės, dvasinio sąlyčio su vieno ar kito poeto kūryba ieškojimai. Autorė tiki, kad skaitytojas jausis lyg sutikęs bendrakeleivę, su kuria be jokių įsipareigojimų gera būti, kalbėtis apie gyvenimą ir jausti bendrystę.

Pokalbį moderuos poetė, prozininkė Aldona Ruseckaitė. Koncertuos dainuojamosios poezijos atlikėja Ilona Papečkytė. Renginio partneris – Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyrius. Romo Klimavičiaus sukurtų knygos liustracijų paroda veiks iki spalio 31 d.

Vakaras „Tango. Buenos Aires. Montevideo.“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, E. Ožeškienės g. 12

Tango su Kauno klausytojais ir žiūrovais dalinsis antrą kartą į Lietuvą atvykstantis tango dainininkas Nelson Pino, lydimas Montevidėjaus (Urugvajus) filharmonijos pianisto Leandro Fernandez ir bandonijos virtuozo Nestor Vaz. Be svečių iš Montevidėjaus koncerte dainuos operos solistė Jomantė Šležaitė-Paukštė, Vilniaus tango teatro solistė Egidija Mačiulytė, šoks Europos tango čempionai Alexis Gonzalez ir Rūta Keller, Vilniaus tango teatro šokėjai Emmanuel Riquelme, Ineta Brasaitė, Ieva Konopliovaitė ir kt.

Spektaklis „Kauno pavasaris `72“, 19:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Kūrinys įkvėptas Romo Kalantos ir 1972 m. gegužės vidurio įvykių Kaune, kuomet protesto prieš sovietinę santvarką vardan Miesto sode susidegino 19-metis jaunuolis. Po šio pasiaukojimo akto nuvilnijo jaunimo pasipriešinimo sovietų valdžios ir jėgos struktūroms banga.

Donato Stankevičiaus nuotr.

„Mokumentai“: „Afazija“, 19:00
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54

„Mokumentai“ – tai Kauno menininkų namų organizuojama kasmetinė video meno ir kino filmų peržiūrų bei diskusijų serija. Ji tiria santykį tarp istorijos ir fikcijos ir klausianti, ką mes vadiname politiškai angažuotu kūriniu. Kur galime brėžti ribą tarp propagandos ir politiškumo? „Romuvos“ kamerinėje salėje – Jelenos Juresos filmas „Afazija“ (“Aphasia”, Kroatija / Belgija, 2019 m.). Filmą pristatys filosofas, politinės filosofijos daktaras, Mykolo Romerio universiteto dėstytojas Andrius Bielskis.

„Lokys, liūtas ir šakelė“: filmas „Peteris fon Kantas“, 20:30
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54

Vienuolika filmų iš pagrindinių pasaulio kino festivalių: Kanų prizininkai, šviežiena iš Venecijos, kino meistrų darbai iš Berlinalės. Tokią programą kino platintojų komanda „Lokys, liūtas ir šakelė“ parengė septyniuose Lietuvos miestuose, įskaitant Kauną. 

Stebinti publikos nesiliaujantis prancūzų režisierius François Ozonas atiduoda duoklę vokiečių kino provokatoriui Raineriui Werneriui Fassbinderiui, pateikdamas naują – sodrią, pikantišką ir itin stilingą klasika tapusio filmo „Karčios Petros fon Kant ašaros“ versiją. Šis Berlyno kino festivalio atidarymo filmas – tai vieno enfant terrible mirksnis kitam enfant terrible.

Kadras iš filmo

TREČIADIENIS, 10 05

Ekskursija „Vinco Ruzgo šviesos keliu“, 15:00
Lietuvos švietimo istorijos muziejus, Vytauto pr. 52

Minint Tarptautinę mokytojų dieną, Lietuvos švietimo istorijos muziejus ir Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia pedagogus paminėti profesinę šventę ir leistis į nemokamą ekskursiją „Vinco Ruzgo šviesos keliu“. Ekskursijos metu aplankysite pastatus Kauno centre ir senamiestyje, kur tarpukariu buvo įsikūrę muziejaus ir bibliotekos namai, išgirsite įdomiausias istorijas ir susipažinsite su Vinco Ruzgo, abiejų įstaigų įkūrėjo ir vadovo, garsaus pedagogo, muziejininko, bibliotekininko, gamtininko, visuomenės veikėjo, vadovėlių autoriaus asmenybe.
Ekskursiją ves gidė Ramunė Kerdokaitė-Vlasenkienė.

Į ekskursiją kviečiame registruotis telefonu 8 650 41 018 arba el. paštu info@lsim.lt iki spalio 4 d.

Grafolabo dirbtuvės, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Kiekvieną trečiadienį iki gruodžio 7 d. Kauno menininkų namų skaitykloje – rašytojos Sandros Bernotaitės vedamos dirbtuvės. „Susėsime aplink stalą ir kalbėsimės, dalinsimės patirtimi ir idėjomis, tyrinėsime literatūrą, darysime kūrybos pratybas, atsivesime ir kalbinsime rašytojus“, – rašoma kvietime. Registracija: grafolabas@gmail.com.

OSTRALE bienalės parodos „Srovės nepasroviui“ atidarymas, 18:00
Kauno centrinis paštas, Laisvės al. 102

Dresdene vykstanti OSTRALE bienalė – viena didžiausių Vokietijoje rengiamų šiuolaikinio meno parodų. „Srovės nepasroviui“ – paskutinė keliaujančios OSTRALE bienalės renginių dalis, užbaigianti „Flowing connections“ europinės partnerystės projektų ciklą. Kauno parodą kuravo Patricija Gilytė.

Knygos „Augau teatre“ pristatymas, 18:30
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Kolega, rašytojas ir poetas  Donaldas Kajokas apie knygą sako: „Dovilės Zelčiūtės „Augau teatre“ – literatūrinė autobiografija, šypsninga pirmosios meilės istorija, autorės intelektualinio, dvasinio brendimo ištakos. Galima skaityti ir kaip tam tikros epochos metraštį, ir kaip romaną, ir netgi kaip atskiras išbaigtas, jaukias noveles.“

Nemokamą renginį moderuos Ramunė Marcinkevičiūtė, ištraukas skaitys Rasa Samuolytė.

Tarptautinis šokio festivalis AURA 32: IŠ ARČIAU, 18:30
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54

Festivalio pristatymo vakaras apjungs vaizdus ekrane, gyvą šokį („Aura“) ir muziką (A. Jasenka) scenoje. Šio vakaro metu organizatoriai artimiau supažindinsime jus su tarptautiniame šokio festivalyje AURA 32 dalyvaujančiomis trupėmis, pristatys Kauno šokio teatro „Aura“ spektaklio „Sprendimas“ (chor. Birutė Letukaitė) I dalį.

„Auros“ archyvo nuotr.

KETVIRTADIENIS, 10 06

Paroda „Jauna Kauno tapyba’22“, 11:30–18:00
LDS Kauno skyriaus galerija „Drobė“, Drobės g. 62

Tai jau penktoji VDA Kauno fakulteto Tapybos katedros rengiama paroda, pristatanti pačius jauniausius, studijas baigusius ar dar tebestudijuojančius tapytojus. Parodoje pristatomi Mantas Kresninkevičius, Pijus Firsunin, Matilda Kalvaitytė, Klaidas Paškevičius, Giedrė Mačiulytė, Deimantė Petkevičiūtė, Benjaminas Ančeris, Lina Pociūtė, Rasa Pilkauskaitė, Kamilė Šliažaitė, Raminta Stasaitytė, Mantas Valentukonis, Rimantė Daniulienė, Lukas Marciulevičius, Lilija Gotautaitė, Ligija Žilinskienė, Danielė Vrubel, Eglė Marcinkevičiūtė, Adelė Urbanavičiūtė, Edvinas Batulevičius, Roberta Dičkutė, Rūta Levulienė, Šarūnas Baltrukonis, Vytenis Mikulevičius.

Kuratorė prof. Aušra Vaitkūnienė.

Eglės Frank knygos „Mirę irgi šoka“ pristatymas, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

„Rašymas man yra būdas legaliai išreikšti savo vidinę tamsą, akies krašteliu žvilgtelint į anapusybę“, – apie save sako Eglė Frank.

Knygos autorę kalbins literatūrologė Agnė Cesiulė. Renginyje dalyvaus ir knygos veikėjas vizualiai interpretuos tango kultūros erdvės „El Tango Club Espacio Cultural“ šokėjos.

Roko opera „1972“, 18:00
Kauno valstybinis muzikinis teatras, Laisvės al. 91

1972 m. gegužės 14 d. Kauno miesto sodelyje devyniolikmetis Romas Kalanta, protestuodamas prieš sovietinį režimą, apsipylė benzinu ir užsiliepsnojęs sušuko „Laisvę Lietuvai!“. 2022-aisiais, minint šio reikšmingo įvykio penkiasdešimtmetį, Kauno valstybinis muzikinis teatras pristatė naują kūrinį – Kipro Mašanausko roko operą apie Kauno pavasario įvykius. Tai meninė laikmečio išraiška, alsuojanti protesto dvasia ir jaunatviška energija bei unikalus muzikinis eksperimentas, apjungiantis dokumentiką ir fikciją, skambant šiuolaikiškai interpretuotai psichodelinio roko klasikai.

„Lokys, liūtas ir šakelė“: filmas „Šventasis voras (Holy Spider)“, 18:20
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54

Dvasine Irano sostine vadinamo miesto gatvėse siaučia serijinis žudikas. Jo aukos – skurdo nualintos moterys, tapusios prostitutėmis. Nusikaltimo įrankis – jų galvas dengiančios skaros, nieko neįtariančioms merginoms virstančios mirties kilpomis. Šią bylą imasi narplioti bebaimė žurnalistė Rachimi. Šį vaidmenį sukūrusi Zar Amir-Ebrahimi šių metų Kanų kino festivalyje pelnė geriausios aktorės apdovanojimą. Tamsus trileris – netikėtas posūkis režisieriaus Ali Abbasi filmografijoje, kurio ankstesnis filmas „Riba“ buvo nominuotas „Oskarui“.