Žurnalų archyvas

Maršrutas spalio 24–27 dienoms

24 spalio, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 10 24

Filmo „Senis prie jūros“ peržiūra ir diskusija, 17:30
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Vytauto g. 21, Garliava, Kauno raj.

Spalio 18-ąją muzikologas, meno ir kultūros istorikas, publicistas, visuomenės veikėjas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas profesorius Vytautas Landsbergis atšventė 90-mečio jubiliejų. Biblioteka kviečia pažiūrėti filmą-portretą „Senis prie jūros“, kurį jubiliejaus proga režisierius Vytautas V. Landsbergis sukūrė apie savo tėvą. Renginio metu taip pat bus pristatyta Vytauto Landsbergio knyga „Laikinas Numas“.

Kadras iš filmo

Koncertas „Jidiš vėl skamba Kaune. Žydų lakštingala iš Laikinosios sostinės“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Koncerte, skirtame kaunietės dainininkės Nechamos Lifšicaitės atminimui ir jos 95-osioms gimimo metinėms, Kauno žydų bendruomenė pakvietė dalyvauti vieną mylimiausių jos mokinių Svetą Kundish (UKR/IL), tikrą šių laikų jidiš muzikos žvaigždę, ir jos muzikinį partnerį bei vyrą, akordeonistą ir pianistą Patrick Farrell (JAV). Koncerte skambės Nechamos Lifšicaitės repertuaro kūriniai, kurie išpopuliarėjo dainininkės dėka ir kuriuos Sveta Kundish išmoko tiesiogiai iš savo įstabios mokytojos. Pasirodys ir grupės „Klezmer Klangen“ nariai Rasa Vaičiulytė (kontrabosas) bei Dainius Buika (klarnetas).

Renatos Rehnstedt knygos „Likimų katilai“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Septyniasdešimtieji, devyniasdešimtieji, dutūkstantieji ar bet kurie kiti metai – žmonių likimai pynėsi, mainėsi ir tebeverda it katile. Laikui bėgant skiriasi tik priemonės ir kūnas, o angelų ir demonų kovos, žmonių jausmai lieka tie patys. Dauguma knygos „Likimų katilai“ novelių herojų gyvena skirtingu laikmečiu, skirtingose vietose. Tačiau visas istorijas vienija likimas, tarsi ant siūlo suvėręs visas 15 novelių.

Renginio metu koncertuos Jurgita Smiltė Jasiulionė (vokalas, pianinas).

ANTRADIENIS, 10 25

Nebyliojo kino vakaras „Immortalis“, 17:00
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namas, K. Petrausko g. 31

„Nusileidus vakaro sutemoms, susipažinsime su trimis kino juostoje atgimusiais 1910–1915 m. klasikiniais siaubo kūriniais, kuriuos įgarsins pianistas, vienintelis profesionalus taperis Lietuvoje Viktoras Orestas Vagusevičius.

Filmų titrų labai nedaug ir jie bus tik anglų kalba. Filmus pristatys kino archyvaras, ankstyvojo kino festivalio „Pirmoji banga“ sumanytojas Aleksas Gilaitis“, – rašoma muziejaus kvietime.

Spalio 25–28 dienomis veiksiančioje parodoje – Kauno miesto muziejaus fonduose saugomi eksponatai, susiję su mirties tematika. 

Tarptautinis kamerinės muzikos festivalis AVANTI.  „Šalom muzika“, 18:00
VDU Didžioji aula, Gimnazijos g. 7

Vytauto Didžiojo universiteto kamerinis orkestras atveria jau vienuoliktąjį sezoną, kuris ypatingas ne tik šventine tarptautinio festivalio „Avanti“ programa, tačiau ir žymi Lietuvos universiteto šimtmetį. Šįkart scenoje – VDU Muzikos akademijos profesorių Sabinos Martinaitytės ir Audronės Eitmanavičiūtės studentai. Skambės litvakų, žydų ir lietuvių kompozitorių darbai.

Spektaklis „Anomalija OM“, 18:00 / 20:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

„Anomalija OM“ (rež.  Eglė Kazickaitė, Greta Gudelytė, „Apeirono teatras“) – tai kelionė į Hado karalystę. Spektaklis įkvėptas mito apie Orfėją ir Euridikę. Mite pasakojama apie įlgesį, kurio vedamas žmogus ryžtasi keliauti į mirusių karalystę ir iš ten susigrąžinti savo mylimąją. Tai savotiškas maldos kelias, kuriame žiūrovas sutiks požemių pavidalus, trigalvius šunis, saugančius vartus, milžinus auginančius gėles, žmones iš meilės neriančius į Sikstą, žalmarges besiganančias dykumoj. 

„Nepatogus kinas“: „Aš labai atsiprašau (I am So Sorry), 18:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Ką turi bendro Fukušima Japonijoje, Semipalatinskas Kazachstane, Černobylis Ukrainoje ir Onkalo Suomijoje? Visos šios vietos pasaulio žemėlapyje išsiskiria tuo, kad yra vienaip ar kitaip susijusios su branduoline energetika. Vieno savičiausių šių laikų dokumentinio kino režisierių Zhao Liango naujausiame filme „Aš labai atsiprašau“ keliaujama po šias ryškiausias „atominės eros“ vietas, akcentuojant specifinius temporalinius režimus: paslėptą praeitį, izoliuotą dabartį ir potencialią ateitį.

Slemas #54, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Prieš nacionalinę atranką į Europos slemo čempionatą Romoje į generalinę repeticiją kauniečius kviečia KMN. „Na, o jei į Romą neplanuojate, ateikit paslemint. Šiaip, rudeniškai, be įsipareigojimų“, – rašoma kvietime.

Slemo #54 vedėjas – Jovaras. Dalyvių registracija ir klausimai: asta@kmn.lt

TREČIADIENIS, 10 26

Paroda „Iš tamsos“, 11:00–18:00
Gimnazijos g. 4

Menininkė Jenny Kagan, kauniečių Juozapo Kagano ir Margaritos Štromaitės dukra, užaugo Jungtinėje Karalystėje, apsupta istorijų apie prieškario ir karo metų Lietuvą. Parodoje „Iš tamsos“ ji atgaivina savo tėvų pasakojimus apie jų išgyvenimus Kaune Holokausto metais.

Parodos aplinka – vaizdai, muzika, projekcijos ir kiti elementai – įtraukia žiūrovus į asmenišką ir kartu universalų pasakojimą, kviečiantį tyrinėti savo jausmus ir išgyvenimus atminties, šviesos ir tamsos akivaizdoje.

Stasio Babono knygos „Požeminė sankryža“ pristatymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Šiemet išleistą prozos knygą (leidykla „Naujasis lankas“) sudaro įvairaus pobūdžio apsakymai ir apysaka „Laisvės karys“. Autorius, gerai pažindamas aklųjų ir silpnaregių žmonių psichologiją ir buitį, meistriškai perteikia jų jausmus, meilės ir artumo troškimą, norą pažinti aplinkinį pasaulį

Pristatyme dalyvaus autorius Stasys Babonas, rašytojas Petras Venclovas, aktorė Olita Dautartaitė, saksofonininkas Ramūnas Dambrauskas.  Moderuos rašytojas, Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus.

Šokio teatro AURA spektaklis „Meilės erdvė“, 18:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Naujasis Ben J. Riepe kūrinys, paremtas originaliu 2007 m. sukurtu spektakliu „amour espace“. „Seniai mąsčiau apie naujos „amour espace“ versijos sukūrimą, todėl pakvietimas atvykti į Kauną ir dirbti su pripažintu šokio teatru AURA bei dešimties šokėjų komanda suteikė mums galimybę leistis į šį nuotykį kartu“, – nurodo autorius.

Spektaklis apjungs gyvą muziką ir sodrią šviesų, garso bei atlikimo atmosferą, kuri suteiks žiūrovams itin juslinę patirtį, bus išryškinti mūsų realybės skaitmeniniame amžiuje elementai ir, palyginus su 2007 m. versija, taip pat atskleistas labiau intuityvus, fizinis ir „gyvuliškas“ atlikimo būdas bei judesys.

AUROS archyvo nuotr.

KETVIRTADIENIS, 10 27

Virtuali paskaita „Temidė akla, bet visuomenė mato: IX forto žudikų teismas Kaune 1962 m.“, 14:00
Online

Spalio 28–29 d. bus minimos 81-osios „Didžiosios akcijos“ metinės. Tai vienos didžiausių žudynių nacių okupacijos laikotarpiu Lietuvoje, kai per vieną dieną netoli IX forto esančiame lauke sušaudyta 9200 Kauno geto žydų.

Paskaitoje istorikas dr. Modestas Kuodis primins apie 1962 m. rudenį Kaune įvykusį viešą teismą. Teisiamieji – sovietų saugumo struktūrų išaiškinti aštuoni buvusio lietuviško Tautinio darbo apsaugos bataliono kariai, kurie nacių okupacijos metais dalyvavo žydų žudynėse IV, VII ir IX fortuose bei kitose Lietuvos vietose. Per paskaitą bus aptariamos baudžiamosios bylos sudarymo aplinkybės, kontekstas, paties teismo proceso pristatymo visuomenei ypatumai.

Džiazo muzikos koncertas „Dviese“, 17:30
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Justės Sakalytės (vokalas) ir Martyno Šiaulio (fortepijonas) džiazo muzikos koncerte laukia daug įkvepiančių, jaudinančių istorijų, kurias apipins savo spontaniškomis improvizacijomis. Koncerto metu skambės tiek klasika tapę džiazo standartai, bosanovos, tiek atlikėjų autorinės dainos.

„Muzikuoti dviese yra nuostabus vyksmas. Ir ypač atliekant džiazo muziką, kuri gimsta čia ir dabar, yra kupina rizikos ir netikėtumų. Tuomet sukuriamas ypatingas tarpusavio ryšys. Įkvepiantis, jaukus, artimas…“, – teigia atlikėjai.

Andrio Kalnozolo romano „Mane vadina Kalendorium“ pristatymas, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Latvių prozininko, dramaturgo, aktoriaus ir režisieriaus Andrio Kalnozolo (g. 1983) romanas „Mane vadina Kalendoriumi“ – unikalus naujausios latvių literatūros tekstas, kuris, pasirodęs Latvijoje 2020 m., iš karto tapo kultiniu, dideliais tiražais leidžiamu, ekranizuojamu ir inscenizuojamu kūriniu, lyginamu su „Forestas Gampu“.

Knygą pristatys ir aptars vertėjas Laimantas Jonušys, latvių literatūros tyrinėtoja Laura Laurušaitė ir rašytojas Deividas Preišegalavičius. Pokalbį moderuos literatūrologė Agnė Cesiulė.

Ekspozicijos „Menų fakultetas 100-metyje: kūryba kuria kultūrą“ atidarymas, 18:00
VDU Menų fakultetas, Muitinės g. 7

Lietuvos universiteto šimtmečio proga Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakultete atidaroma ekspozicija „Menų fakultetas 100-metyje: kūryba kuria kultūrą“ (kuratoriai Milda Gineikaitė ir Rimgaudas Barauskis). Parodos ekspozicija įvairiomis išraiškos formomis pasakoja apie Menų fakultetą kaip Universiteto šimtmečio dalį ir akcentuoja dėstytojų, absolventų ir studentų kūrybą.

Atidaryme dalyvaus VDU Muzikos akademijos Džiazo katedros ir VDU studentų kūrybinės grupės „Declamationes“ studentai, VDU menų galerijos „101“ savanoriai – taip siekiant simboliškai sujungti universitete dėstomus menus ir kultūrines studentų iniciatyvas.

„Common People“: „Nuosėdos (Sediments)“, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Tęsiasi Kauno menininkų namų ir platformos „Kitas kinas“ inicijuojamas individo ir bendruomenių santykį su aplinkos erdve tyrinėjančiū dokumentinių filmų peržiūrų ciklas „Common People“.

„Sediments“ (rež.  Adrián Silvestre) – šešių translyčių moterų kelionė ne tik po neįprastus mažo Ispanijos miestelio kraštovaizdžius, bet ir kelionė po savo vidinį pasaulį. Filmo peržiūrą lydės Vaidos ir Aei iš 2021 m. pabaigoje įsikūrusios trans žmonių teisių ir savitarpio pagalbos asociacijos „Trans Autonomija“ pokalbis apie bendruomenės svarbą trans žmonėms Lietuvoje.

Istorijų pasakojimo vakaras: antgamtiniai reiškiniai, 19:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Biblioteka  kviečia visus, mėgstančius pasakoti ir klausytis, drauge pavakaroti ir pasidalyti pasakojimais apie tai, kas nematoma ir nepažinta. Sakoma, kad Vėlinių laikotarpiu mūsų pasaulio realybė tarsi išretėja, ir būtybės, kurios paprastai būna nematomos, pastebimos kur kas lengviau.

Ar žinot, kad kas trečias žmogus yra susidūręs su kažkuo nepaaiškinamu, bet retas, kuris drįsta apie tai prabilti? Tebūna šis vakaras būtent apie tai: antgamtinius reiškinius, keistus ar mistinius nutikimus ir jūsų asmenines patirtis arba šiurpiausias jūsų skaitytas istorijas. O ar jūs buvote bibliotekoje sutemus? Pats laikas… Jums patiks.

Norinčius pasakoti, biblioteka kviečia registruotis čia. Norintiems klausytis registracija nereikalinga.