Žurnalų archyvas

Maršrutas spalio 23–26 dienoms

23 spalio, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 10 23

Filmas „Bilietas. The ticket“, 10:15 / 16:40 / 19:00
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Krepšininkai aikštelėje, verslininkai laisvalaikiu ir laisvės dvasios nešėjai Lietuvoje – tokia 1979–1989 metų Kauno „Žalgirio“ komanda. Istorinės kovos prieš raudonąją armiją, kurių pamiršti negali jas stebėję ir apie kurias turi išmokti naujoji krepšinio fanų karta. A. Sabonis, R. Kurtinaitis, V. Chomičius, G. Krapikas, S. Jovaiša, V. Garastas ir kiti legendiniai krepšinio veidai prisimena sunkias treniruotes, tautiečių palaikymą ir ne visada legalius nuotykius už geležinės sienos. Režisierius Vytautas Dambrauskas.

Su bilietais.

Filmas „Gėlių mėnulio žudikai“ (Killers of the Flower Moon), 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Pagal tikrus 1921 – 1925 metų įvykius paremta kriminalinė saga „Gėlių mėnulio žudikai“, kurioje meilės keliai susikerta su skaudžia išdavyste, pasakoja apie sąmokslą nužudyti beveik šešiasdešimt Oseidžų tautos gyventojų. Martin Scorsese režisuotoje juostoje apie rasizmą, žmogžudystes, išdavystę ir godumą pagrindinius vaidmenis atlieka „Oskaro“ laureatas Leonardo DiCaprio ir Lily Gladstone. Prie aktorių šiame niūriame ir įtampą keliančiame filme taip pat prisijungia Robert De Niro bei Jesse Plemons.

Su bilietais.

Kadras iš filmo

ANTRADIENIS, 10 24

Vakaras „Mane išgelbėjo kūryba“, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Renginyje, skirtame rašytojos Bitės Vilimaitės 80-osioms gimimo metinėms – Lionės Lapinskienės sudarytos knygos „Bitė Vilimaitė: kūryba, laikas, aplinka“ sutiktuvės. Šioje knygoje žinomi šalies mokslininkai ir kiti tyrėjai rašytojos, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno (2003) bei kitų premijų laureatės Bitės Vilimaitės (1943–2014) kūrybą vertina ne tik Lietuvos kultūrinio ir dvasinio gyvenimo, bet ir Europos paveldo kontekste.

Pasak pirmųjų knygos skaitytojų, dabar Bitė Vilimaitė ir jos kūryba atsiveria visai kitaip nei iki šiol įsivaizduota. Susidaryti gerokai išsamesnę ir įdomesnę sampratą apie šią neeilinę rašytoją padeda ir ją pažinojusiųjų atsiminimai.

Nemokamai.

Susitikimas su Johanna Glaza, 17:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Johanna Glaza yra nepriklausoma dainų kūrėja, dainininkė, kilusi iš Lietuvos, šiuo metu gyvenanti Londone. Johanna atliks savo naują kūrinį „Mater Aquilonis“ (lot. Šiaurės Motina). Šį giesmių ciklą įkvėpė šiuolaikinio sakralinio minimalizmo kompozitorių Arvo Pärt, Henryk Górecki estetika bei Johannos meilė Viduramžių vokalinei muzikai. Kūrinys gimė beieškant tylos ir sakralumo kasdienybėje. Kompozitorė atsisako puošnumo, jos muzika lyg karolių vėrinys veriama iš minimalių balso, lyros, kanklių, vargonėlių garsų, kuriuos sujungia tibetietiškų dubenų skleidžiami garsai, panašūs į vėjo atneštą varpų skambesį.

Nemokamai.

Aldonos Ruseckaitės knygos „EMMI“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos „Berželio“ padalinys, Taikos pr. 113B 

„EMMI“ – penktasis Aldonos Ruseckaitės biografinis romanas apie garsias Lietuvos literatūros asmenybes. Autorė remiasi archyvine medžiaga, ją nuosekliai ir atidžiai tyrinėja, romane nemažai panaudota ir niekur neskelbtų faktų, kurie kartu su literatūrine išmone dar labiau priartina prie sudėtingos iškilaus klasiko asmenybės. Šios knygos pavadinimas sudarytas iš keturių pirmųjų Vinco Mykolaičio-Putino gyvenimo moterų vardų raidžių – motinos Magdalenos, sesers Magdalenos, žmonos Emilijos ir mūzos Irenos.

Nemokamai.

Filmas „Žiogų respublika“ (Grasshopper Republic), 18:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Daniel McCabe pasakojimas – apie vieną žiogų pilną lauką ir kartu apie visą pasaulį.  Filme rodoma žiogų fermų veikla Ugandoje. Pasak vietinės legendos, jie atkeliauja į Žemę iš Mėnulio. Ūkininkų rankomis surinktos mašinos gaudo žiogų spiečius, o sugautieji išvežami pardavimui. Šis procesas žymi keistą žmogaus ir gamtos santykį, grįstą ir harmonija, ir destrukcija.

„Svirpliai neišspręs visų klimato kaitos, taršos ir mažėjančių pasaulio išteklių problemų, tačiau jie yra sprendimo dalis“ – taip teigia svirplių ūkio ir prekinio ženklo TASTIK įkūrėjai. Prieš seansą maistinių svirplių augintojai iš Lietuvos griaudami stereotipus papasakos apie maistinių svirplių auginimo ir gamybos procesus, supažindins su istoriniais faktais, o renginio pabaigoje suteiks išskirtinę progą paragauti džiovintų svirplių, pagardintų skirtingais prieskoniais bei pasimėgauti skanėstais, pagamintais iš svirplių miltų.

Už bilietą mokėkite kiek norite.

Kadras iš filmo

Slemas #65, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1 

Literatūros edukacijos programa „Trenksmas“ tęsia literatūrinius eksperimentus. Sleme dalyvauti yra trys galimybės: a) klausytoju; b) teisėju; c) dalyviu. Klausytoju tampa kiekvienas(a) atėjęs į slemo renginį. Dalyviu gali būti kiekvienas norintis ir turintis ką pasakyti. Viskas, ką jis turi padaryti, pasiruošti tris tekstus, kurių kiekvieno trukmė iki trijų minučių. Dalyvius vertina komisija, atsitiktine tvarka sudaryta iš salėje esančių žiūrovų.

Nemokamai.

Dariaus Matonio nuotr.

TREČIADIENIS, 10 25

3D autostereogramos „Trimatė pasaka“ pristatymas, 15:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Muziejaus erdves papuošė Loretos Roževičiūtės-Elksnės 3D autostereograma, sukurta pagal M. K. Čiurlionio II paveikslą iš triptiko „Pasaka“, kuriame paslėptas vaikas su piene ir sklendžiantis mistinis paukštis. Išdidintas ir pakeistas kūrinio formatas iš horizontalaus į vertikalų 1,42 x 2,30 m. Toks formatas pasirinktas norint sukurti optinį kilimo įspūdį, tarsi nuaudžiant žemės ir dangaus sujungimą, pertapant ir interpretuojant ritmiškai pasikartojančius M. K. Čiurlionio kūrinių „Pasaulio sutvėrimas VIII“, „Pasaulio sutvėrimas IX“ ir „Pasaulio sutvėrimas XI“ motyvus. M. K. Čiurlionio dailės muziejui sukurta stereograma yra viena iš didžiausių pasaulyje.

Nemokamai.

MIRKT ir aišku: apie medijų ir informacinį raštingumą su komiku Justinu Visicku, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos biblioteka, Laisvės al. 57

Tikybos mokytojas dienomis, komikas naktimis? Taip, naudojant analogiją su superherojais, galima pristatyti Justiną Visicką. Jis yra ir tikybos mokytojas, ir stand-up komikas. Ir šių metų Pasaulinėje medijų ir informacinio raštingumo savaitėje jis rengia specialią programą apie mūsų kasdienybės problemas.

Nemokamai.

Evelyn Wh-ell renginys „Pinklės“ (The Set Up), 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Evelyn Wh-ell yra yra menininkė (-as), rašytoja (-as) ir tyrėja (-as). Dirbdama (-as) su įvairiomis medijomis, įskaitant tekstą, performansą, instaliaciją ir skaitmeninę erdvę, Evelyn tyrinėja translytės tapatybės, kaip naratyvizuotos savasties, spąstus. Reziduodama (-as) Lietuvoje, sostinės „Rupert“, menininkė (-as) įgyvendina rašomąjį ir tiriamąjį trans žanrų tematikos projektą. „Pinklės“ su jo kūrybiniu procesu leis susipažinti artimiau. Iš detektyvinės literatūros, siaubo filmų ir melodramų pasiskolinti žanriniai tropai dažnai sutinkami Evelyn kūryboje. Toks naratyvų mišinys atkreipia dėmesį į sudedamuosius populiariosios reprezentacijos elementus ir jų poveikį tapatybės konstrukcijai. 

Renginys vyks anglų kalba. 

Nemokamai.

Miuziklas „Good Girls“, 18:30
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Remiantis tikromis žmonių iš Jungtinės Karalystės, Lietuvos ir Liuksemburgo aborto istorijomis, „GOOD GIRLS“ į nėštumo nutraukimą žvelgia be apgailestaujančio ir besiteisinančio žvilgsnio. Kodėl abortas visada turi būti graudi istorija? Nors kai kurių šalių įstatymai vis dar nėra abortuoti (sąmoningas kalambūras: Lenkija, Malta – mes žiūrim į jus), kitos laikosi tvirtai. Bet… ar tikrai? Šmaikštus daugiakalbis spektaklis, kuriame Dievas Tėvas, Dievas Sūnus ir Šv. Dvasia kalba apie abortą gaubiantį tabu.

Su bilietais.


Šokio spektaklis „Sodas 4.12°“, 19:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Kauno šokio teatro „Aura“ spektaklyje „Sodas 4.12°“ gėlių ornamentikoje skleidžiasi žmonijos išgyvenimai ir patirtys. NASA kosmoso platybėse aptiko naują, gėlės žiedo formos ūkų darinį – planetą. Tai ir buvo inspiracija japonų audiovizualinių menų kūrėjui Arai Tatsuru sukurti video instaliaciją „Thermo“. Visatos ir ekosistemos istorijoje dažnai minimos gėlių formos.

Su bilietais.

KETVIRTADIENIS, 10 26

„Nepatogus kinas“. Filmas „Žurnalisto nužudymas“, 14:00
Kauno Vinco Kudirkos „Berželio“ (Taikos pr. 113B) ir Tirkiliškių (Tirkiliškių g. 51) padaliniai
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Bibliotekose galite kartu pasižiūrėti dokumentikos festivalio filmą „Žurnalisto nužudymas“ (rež. Matt Sarnecki). Jauno žurnalisto Jáno Kuciako ir jo sužadėtinės nužudymas sukelia didžiausius protestus Slovakijoje nuo komunizmo griūties. Žurnalisto kolegos, patys akylai saugodami savo gyvybes, pradeda tyrimą. Netrukus jiems pavyksta rasti įrodymų, siejančių nusikaltimą su garsiu verslininku, artimu vyriausybei ir jos premjerui. Po filmo laukia virtualus pokalbis demokratijos tema.

Nemokamai.

Paskaita parodoje „Kasdienybės užrašai. Kitas Juozo Zikaro veidas“, 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

J. Zikaro namų-muziejaus vedėja Rasa Jonė Ruibienė ir parodos „Kasdienybės užrašai. Kitas Juozo Zikaro veidas“ kuratorė dr. Iveta Dabašinskienė pristatys skulptoriaus Juozo Zikaro gyvenimą ir kūrybą studijų metu Vilniuje ir Sankt Peterburge. Paskaitoje bus akcentuojama mokytojų įtaka kūrybos temų pasirinkimui, atskleidžiamos inspiracijos naujiems kūrybiniams postūmiams.

Nemokamai.

„Literatūros savaitės“ klubas. 5-asis susitikimas. Partizanai, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

„Vakarams ilgėjant nedelsiame skaityti ir kviečiame į penktąjį „Literatūros savaitės“ klubo susitikimą „Partizanai“ – šįsyk kalbėsime apie partizanų karo temą grožinėje literatūroje ir aptarsime šią temą apimančius naujausius ir seniau išleistus romanus. Šįkart renginyje diskutuos „Literatūros savaitės“ klubo nariai: MLLM kultūrinės veiklos organizatorė, literatūros apžvalgininkė Agnė Cesiulė, rašytojas Laurynas Katkus, Kauno miesto muziejaus istorikas dr. Simonas Jazavita ir visi renginio dalyviai“, – rašoma kvietime. Knygų sąrašą rasite čia. https://kultura.kaunas.lt/renginys/literaturos-savaites-klubas-5-asis-susitikimas-partizanai/12236?prev=all

Nemokamai.

Roko Jurkaus koncertas „Mėlyno smėlio piramidės“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Gitaristas Rokas Jurkus savo muzikinėse programose švelnumą derindamas su veržlumu atveria poetiškiausius savo mylimo instrumento kambarius. Tarptautiniu mastu vertinamas už išskirtinį ritmo pojūtį, garso gylį ir subtilumą atlikėjas reguliariai koncertuoja didžiosiose Lietuvos ir užsienio koncertų salėse, įgyvendina kūrybinius projektus. Paskutinysis jų – miegamajame įrašytas ir šių metų spalio mėnesį išleistas debiutinis solinis albumas „Mėlyno smėlio piramidės“. Kitas visai neseniai R. Jurkaus išpildytas projektas – didžio Lietuvos menininko M. K. Čiurlionio fortepijoninės muzikos pritaikymas gitarai. Universalųjį gitaristą taip pat galima išgirsti Kauno valstybinio muzikinio teatro orkestre, džiazo muzikos vakarėliuose.

Programoje – Arvo Pärt, Golfam Khayam, Dušan Bogdanović, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Tōru Takemitsu, Jeremy Collins.

Su bilietais.