Žurnalų archyvas

Maršrutas spalio 20–22 dienoms

20 spalio, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

10 20, penktadienis

„Jaunųjų platformos“ ciklo startas – Lukrecijos Zigmantaitės kolekcijos „Re-“ pristatymas, 17:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16 

Startuoja naujas parodų ciklas „Jaunųjų platforma“. Galerijos antrojo aukšto erdvės bus skiriamos tik pradedantiems kūrybinį kelią ir jau dalyvaujantiems meniniame gyvenime autoriams. Šio ciklo parodos padės jauniesiems kūrėjams atrasti savo žiūrovą, tapti labiau pastebėtiems, kviesti diskutuoti, o muziejaus lankytojams tai puiki proga susipažinti su jaunųjų menininkų kūryba bei jiems aktualiomis temomis.

Pirmasis cikle – mados ir tekstilės dizainerės Lukrecijos Zigmantaitės kolekcijos „Re-“ pristatymas. Kolekcija „Re-“ atspindi laisvės ir individualumo idėjas, kurios yra tarsi užkoduotos džinso audinyje.

84-ojo Kauno kultūros centro kūrybinio sezono „Erdvė tavo mūzoms“ atidarymas, 18:00
KKC, Vytauto pr. 79

Atidarymui kvies dainomis, šokiais ir teatro elementais papuoštas renginys, kuriame žavės Kauno kultūros centro meno kolektyvai bei studijos.

Renginyje pasirodys keturi mišrūs bei vienas vyrų choras, liaudiškus šokius šokantys vaikai ir suaugusieji, baleto elementus rodysiančios mergaitės ir merginos, suaugusiųjų mėgėjų teatras, sportinius šokius šokančios poros, folkloro ansamblis ir sutartinių giedotojos.

Visą renginio pasirodymą lydės, globos ir gražins menus globojančios mūzos.

Kviečiame į renginį atvykti anksčiau, nes galėsite apžiūrėti prie Didžiosios salės eksponuosiamą dailės studijos tapybos parodą ir nusifotografuoti tekstiliniuose, sezono atidarymui skirtuose fotorėmuose II aukšto fojė.

Nemokamai.

Premjera. Filmas „Pirties seserys“, 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Apsuptos karščio ir dūmų moterys išvaro savo skaudulius. Bendrystėje dalinasi istorijomis apie kūno priėmimą, moters vaidmenį, partnerio paieškas ir patirtą smurtą. Kartu jos iš naujo atranda jėgų gyvenimui. Estiška dūminė pirtis yra įtraukta į UNESCO nematerialios kultūros paveldo sąrašą. Tai – ramybės ir apmąstymų vieta. 

Pasaulinė dokumentinio filmo „Pirties seserys“ premjera įvyko prestižiniame „Sundance“ kino festivalyje. Čia jis buvo apdovanotas už geriausią režisūrą dokumentikos kategorijoje. Juosta yra oficialus Estijos pretendentas siekti „Oskaro“. 

Po seanso apie šį fenomeną pasikalbėti kvies pirtininkė Aušra Šiugždinienė.

Su bilietais.

Kadras iš filmo

Valtornų kvarteto iš Elbės filharmonijos orkestro koncertas, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Kauno miesto simfoninio orkestro bičiulis, dirigentas Vilmantas Kaliūnas, į Kauną pakvietė valtornų kvartetą iš garsiosios Elbės filharmonijos orkestro. Savo profesionalumu išsiskiriantis kvartetas šį vakarą Kauno publikai atliks Roberto Schumanno koncertą keturioms valtornoms ir orkestrui, kuris reikalauja virtuoziškų solistų įgūdžių ir paklūsta ne kiekvienam atlikėjui.

Su bilietais.

Lėlių spektaklis „Šišion“, 18:00
Kauno valstybinis lėlių teatras, Laisvės al. 87A

Trupės archyvo nuotr.

Poetiškas Lino Zubės lėlių spektaklis suaugusiems pasakoja vienos vietinių Klaipėdos krašto gyventojų šeimos, išlikusios po karo, gyvenusios „brandaus socializmo“ laikotarpiu ir Nepriklausomybės pradžioje, šiurpius likimus.

Su bilietais.

Lauros Marendi parodos „Darbo laikas“ atidarymas, 18:30
„Hands on Gallery“, K. Donelaičio g. 26-11

Šį kartą analoginės spaudos ir savilaidos studijos „Hands on Press“ lange eksponuojamas studijos antrosios rezidentės, Lauros Merendi iš Estijos, darbas. „Atidarymo metu visko bus daug, tiek daug, kad renginio įprastinę vienos valandos trukmę šįkart pratęsiam dvigubai – oho! – ir kviečiame susiburti bei studijoje/ant šaligatvio pabūti kiek ilgiau, porą valandų. Renginyje pristatysime ne tik galerijos ekspoziciją, bet ir leidinį, vainikuojantį Lauros rezidencijos pabaigą. Žadame ir dviejų dalių garsinę programą, kurioje – kviestiniai svečiai ir meninikės parinkta estiškos muzikinė selekcija.“
Nemokamai.

10 21, šeštadienis

Festivalis S3. Ekskursija „Jurbarko g. ir Kosto Petriko baldų fabrikas“, 15:00
Vilijampolė

„Gražinkime Kauną“ jau trečius metus rengia Vilijampolės istorijos festivalį „S3“. „Šių metų festivalio tema – pramonė. Todėl parinkome pačias įdomiausias ir istorijomis apipintas vietas, visą programą rasite čia. Trečiojoje festivalio ekskursijoje kviečiame jus kartu su gidu Jonu ieškoti kur buvo tarpukaryje garsus Kosto Petriko baldų fabrikas ir kokias istorijas slepia Jurbarko g.“, – rašo organizatoriai.

Su bilietais.

„Nepatogus kinas“. Filmas „Žurnalisto nužudymas“, 17:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Jauno žurnalisto Jáno Kuciako ir jo sužadėtinės nužudymas sukelia didžiausius protestus Slovakijoje nuo komunizmo griūties. Žurnalisto kolegos, patys akylai saugodami savo gyvybes, pradeda tyrimą puikiai žinodami, jog žudikas(i) siekė užtildyti ne tik Jáną, bet ir visą nepriklausomą žiniasklaidą. Netrukus jiems pavyksta rasti įrodymų, siejančių nusikaltimą su garsiu verslininku, artimu vyriausybei ir jos premjerui. Žurnalisto mirtis atveda Slovakiją prie krizės – ar ji tapo šalimi, kurioje su valdžios palaiminimu tiesiog atsikratoma galingiesiems nepatogių žmonių?  Matt Sarnecki filmas.

Apie lietuvišką realybę jums papasakos „Redakcijos“ žurnalistai Birutė Davidonytė ir Ignas Kinčinas: su kuo žurnalistas susiduria savo darbe, koks šiuolaikinis Lietuvos oligarchijos veidas ir kas gina žurnalistą? Pokalbis (40–50 min.) vyks prieš filmo peržiūrą.

Kadras iš filmo

Spektaklis „Hamletas“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Daugybė režisierių kūrė Hamleto portretą, tad ne veltui ši pjesė yra tapusi teatro sinonimu. Kiekviena karta turi savo atsakymą į būties klausimą. Tiek Hamletui, tiek jo bendraamžiams – režisieriui Vidui Bareikiui ir aktoriui Vainiui Sodeikai (Hamletas), teatras ir scena yra vietos ieškoti to, kas yra „ne melas“, su jaunatviška viltimi rasti bent trupinėlį to, kas yra tiesa.

Su bilietais.

D. Stankevičiaus nuotr.

10 22, sekmadienis

Paroda „Antanas Ingelevičius: kūrėjas ir miestas“, 10:00–18:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Parodos uždarymo diena!

Paroda – tai muziejinis tyrimas, vaizduotės pratimas, atviras klausimynas. Kokia iš tiesų buvo kūrėjo, fotografo Antano Ingelevičiaus (1892–1947?) asmenybė? Kodėl jis pasirinko fotografuoti XX a. 3–4 dešimtmečių Kauną kitaip nei kiti to laiko fotografai? Kodėl taip ir nepakliuvo į Lietuvos fotografijos istoriją? Kaip jo darbai 1948 m. atsirado Vilniaus etnografinio muziejaus (dabar Lietuvos nacionalinis muziejus) saugyklose?

Parodoje iš fotografijų brėžiamas dar nematyto, kaip ir Antanas nepažįstamo, nefasadinio Kauno vizualinis žemėlapis. Šis žemėlapis gyvas – jį sudaro ne tik gatvės, pastatai, upės, kalvos, bet ir žmonės. Fotografijos saugo šių „miesto kūrėjų“ buitį, kasdienes nuotaikas, vietos atmintį.

Su bilietais.

Justės Mocevičiūtės nuotr. – parodą lydėjo susitikimų ir pokalbių ciklas, kuriame dalyvavo ir režisierius Gytis Padegimas. Jo paskaitą galite peržiūrėti čia.

Violetos Bubelytės paroda „Monospektaklis kitaip. II dalis“, 11:00–17:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Violeta Bubelytė dar nuo 1981 m. naudojasi dviem iškalbingiausiais instrumentais: vaizdu ir kūnu. Jei žodžio iš viso nereikėtų, dailės kritika, be abejo, jau būtų spazmingai nugaišusi, ypač instagramo valdymo laikais, tačiau norėdami vaizdo sukeltam jausmui ar nejausmingai idėjai, pagavę už uodegos ir atsukę snukiu į save, pažiūrėti į akis, be žodžio neišsiverstume.

Parodoje „Monospektaklis kitaip. II dalis“ rodomi ir pastarųjų metų Bubelytės darbai, dauguma sukurti naudojant apdorotą skaitmeninę fotografiją. Visi jie atstovauja tam antram etapui, kuris nuo pirmojo skiriasi dar didesne laisve ir žaisme pirmiausia todėl, kad kūnas išlaisvintas nuo jaunystės, kuriai užkraunama tiek daug pareigų: patikti, žadinti, jaudinti, žadėti. Bubelytė niekada nestatė savęs „gražesniuoju kampu“, bet mes patys, šimtmečiais spoksoję į nuogales, grožio filtro sau neišluptume, galime tik pakreipti jį sąmoninguoju kampu. Vyresnėms moterims bent iš dalies duoti atlaidai.

Su bilietais.

V. Bubelytė. Ten, kur baigiasi viskas, 2022

Filmas „Gėlių mėnulio žudikai“, 12:35 / 17:30 / 19:15 / 20:25
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Režisieriaus Martin Scorsese vadovaujamoje istorijoje apie rasizmą, žmogžudystes, išdavystę ir godumą pagrindinius vaidmenis atlieka „Oskaro“ laureatas Leonardo DiCaprio ir Lily Gladstone. Prie aktorių šiame niūriame ir įtampą keliančiame filme taip pat prisijungia Robert De Niro bei Jesse Plemons. Pagal tikrus 1921 – 1925 metų įvykius paremta kriminalinė saga „Gėlių mėnulio žudikai“, kurioje meilės keliai susikerta su skaudžia išdavyste, pasakoja apie sąmokslą nužudyti beveik šešiasdešimt Oseidžų tautos gyventojų.

Pagal „New Yorker“ rašytojo David Grann to paties pavadinimo bestselerį sukurtos kriminalinės dramos „Gėlių mėnulio žudikai“ pasaulinė premjera įvyko 76-ajame Kanų kino festivalyje, kur filmas peržiūros pabaigoje sulaukė devynių minučių stovinčių žiūrovų ovacijų.

Su bilietais.

Koncertas „Laurynui Vakariui Lopui – 75“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

75-metį pasitinkantis Laurynas Vakaris Lopas – žinomas Lietuvos dirigentas, pedagogas bei kompozitorius. Jis kuria įvairių žanrų kūrinius: simfoninius, kamerinius instrumentinius, vokalinius, muziką teatrui, yra parašęs nemažai estradinių dainų ir ypač daug – muzikos vaikams. Jo kūrybai būdingas lakoniškumas, nuosaikaus modernizmo estetika. Muzikinio audinio polifoninė kalba grindžiama polimetrijos, poliritmijos, politonalumo principu, tematinė medžiaga – lietuvių liaudies intonacijomis. 2003 m. už kūrinį „Judas mercator“ L. V. Lopas pelnė I premiją Juozo Naujalio religinių kūrinių chorams konkurse.

Jubiliejiniame koncerte klausytojai turės galimybę artimiau susipažinti su L. V. Lopo chorine kūryba bei pasigėrėti jo interpretuojamais romantinės muzikos kūriniais. Atlieka Kauno valstybinis choras.

Su bilietais.