Žurnalų archyvas

Maršrutas spalio 16–19 dienoms

15 spalio, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 10 16

Vakaras „Vaizduotės praktikos: sielos koliažas“, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Šio susitikimo metu bus gilinamasi į koliažų gamybą, jų paskirtį, paveikslėlių terapijos formas. „Sielos koliažai“ arba kitaip „sielos kortos“ – tai darbas su jūsų pasąmonėje glūdinčiomis subasmenybių dalimis, giluminiu jūsų santykiu su pasauliu ir savimi. Prisilietimas prie šio kūrybinio metodo lavina metaforinį-asociatyvinį mąstymą, atpalaiduoja ir subtiliau supažindinima jus, su jumis pačiais.

Nemokamai.

„Nepatogus kinas“. Filmas „Skambina Pongo“ (Pongo Calling), 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Nors romų bendruomenę Lietuvoje sudaro vos pora tūkstančių žmonių, visuomenės apklausos rodo, kad 2 iš 3 Lietuvos gyventojų turi neigiamą nuomonę apie romus. Ką jauniems romams reiškia augti tokioje šalyje? Kaip bendruomenės nariai randa savo vietą Lietuvoje? Prieš filmo „Skambina Pongo“ peržiūrą kviečiame į pokalbį su romų bendruomenės nare Rumina Rumianceva. Ruminą kalbins Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Jūratė Juškaitė.

Tomaš Kratochvil filmas – apie tai, kaip iš Čekijos į Didžiąją Britaniją emigravęs Pongo tikėjosi pabėgti nuo diskriminacijos prieš romus. Darbe Pongo laimingas, šeimai viskas sekasi puikiai, bet iš gimtosios Čekijos pasiveja tie patys neigiami stereotipai, ir šįsyk jie nuskamba iš šalies prezidento lūpų – šis apkaltina romus tingumu. Pongo imasi rinkti darbščių romų nuotraukas bei vaizdo įrašus ir greitai tampa šiokia tokia internetine sensacija. 

Su bilietais.

Kadras iš filmo

Koncertas „Ugningasis fortepijono genijus“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Klausytojai galės pasimėgauti įspūdingiausiais, virtuoziškiausiais bei netikėčiausiais Romantizmo epochos legendos – Ferenco Liszto kūriniais, atliekamais jaunų, tačiau jau tarptautinėse arenose pasižymėjusių Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos auklėtinių Artiom Tereshchenko, Milanos Kurhan, Kexin Tang, Lilyt Sargsyan, Xichen Wang, kurių dėstytojai – žymūs pianistai Julija Sadaunykaitė, Justas Dvarionas ir Donaldas Račys.

Koncerto programoje skambės ne tik ugningosios kompozitoriaus vengriškosios rapsodijos, tačiau ir lyriškieji Frančesko Petrarkos sonetai bei mąslioji sonata „Perskaičius Dantę“.

Su bilietais.

ANTRADIENIS, 10 17

Jolitos Herlyn knygos „Citrinmedžių vila“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos „Berželio“ padalinys, Taikos pr. 113B

Viena Lietuvos bibliotekose skaitomiausių autorių ne tik pristatys naujausią savo romaną „Citrinmedžių vila“, bet ir kartu su skaitytojais simboliškai paminės savo kūrybos dešimtmetį, per kurį yra išleidusi 12 romanų. Dvyliktasis romanas „Citrinmedžių vila“ – istorija, kuri palies svarbias gyvenimo temas, tokias kaip savęs ir laimės paieškos, moters ir vyro ryšys, vienatvė, kaltė ar atleidimo galia, ir pakvies kartu su veikėjais nusikelti į saulėtąją Italiją.

Nemokamai.

Knygos „Kelias, pingvinai ir aš. „Camino Lituano“ dienoraštis“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57


Rašytojos ir žurnalistės Jurgitos Lieponės knyga veda entuziastų sukurtu piligrimų keliu per Lietuvą. Puslapiuose atgyja autorės 300 kilometrų kelionė pėsčiomis nuo Žagarės iki Kauno, prisimenami ir ankstesni žygiai: ji, „Camino Lituano“ savanorė, šį kelią yra nuėjusi beveik visą, kai kuriuos etapus – po kelis kartus. Tarp įspūdžių įsiterpia sutiktų žmonių istorijos, įdomiausių vietų aprašymai ir patarimai, kaip žengti pirmą žingsnį „Camino Lituano“ keliu. Kodėl pavadinime atsirado žodis „pingvinai“? Taip kartais pavadinami pavargusiomis kojomis krypuojantys piligrimai!

Nemokamai.

„Improdimensija“: Mario Costa kvartetas, 19:00
„Jazz Academy“, Baltų pr. 34

Šių metų „Vilnius Jazz“ dalyviai – tarptautinis kvartetas, atspindintis portugalų džiazo proveržį, iškėlusį būrį improvizacinės muzikos pažibų. Tą proveržį įkvėpė amžių sandūroje Portugalijoje įkurta „Clean Feed“ muzikos įrašų kompanija. Jos išleisti albumai praskynė ir šio kvarteto lyderiui, portugalų būgnininkui Mario Costai kelius į tarptautinę džiazo sceną. Kartu pasirodys trimitininkas Coung Vu ir Liudas Mockūnas (saksofonas).

Su bilietais.

Filmo „Bilietas. The ticket“ premjera, 19:00
Kauno sporto halė, Perkūno al. 5 

Kauno sporto halėje žiūrovai vėl išvys Kauno „Žalgirio“ ir Maskvos CSKA legendines kovas. Tik šį kartą dokumentinio filmo „Bilietas. The Ticket“ pasakojime. Po rež. Vytauto Dambrausko filmo premjeros pokalbis su legendiniais žalgiriečiais, vėliau Eurolygos rungtynių tarp Kauno „Žalgirio“ ir Madrido „Real“ tiesioginė transliacija.

Krepšininkai aikštelėje, verslininkai laisvalaikiu ir laisvės dvasios nešėjai Lietuvoje – tokia 1979–1989 metų Kauno „Žalgirio“ komanda. Istorinės kovos prieš raudonąją armiją, kurių pamiršti negali jas stebėję ir apie kurias turi išmokti naujoji krepšinio fanų karta. A. Sabonis, R. Kurtinaitis, V. Chomičius, G. Krapikas, S. Jovaiša, V. Garastas ir kiti legendiniai krepšinio veidai prisimena sunkias treniruotes, tautiečių palaikymą ir ne visada legalius nuotykius už geležinės sienos.

TREČIADIENIS, 10 18

Literatūrinė-muzikinė kompozicija „Grožio ir šviesos link. Dedikacija Edvardui Grygui“, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Rita Preikšaitė (mecosopranas, Kauno valstybinio muzikinio teatro solistė), Rūta Blaškytė (pianistė, tarptautinių konkursų laureatė) ir Virginija Kochanskytė (aktorė, režisierė) programoje visapusiškai atskleidžia kompozitoriaus Edvardo Grygo paveikslą – įtaigiai kalba jo dainų, muzikos ir laiškų balsu. Tarsi iš įvairių pusių tyrinėdamos E. Grygo kūrybos prigimtį, atlikėjos apnuogina dosnios įkvėpimo žemės subrandintą menininko sielą ir ji skleidžiasi visu sodrumu, gyvybingumu, užburdama klausytojus vaizdinių gelme ir grožiu. Renginys skirtas Senjorų mėnesiui.

Nemokamai.

Juozo Gaižausko ir Emilijos Latėnaitės koncertas, 18:30
Kauno valstybinis lėlių teatras, Laisvės al. 87A

Ypatingų įvykių rengėjai „8 eilė“ kviečia į antrojo savo veiklos sezono pradžią. Laukia tikro garso ir tikro jausmo koncertas, kupinas įsimintinų dainų, nuostabių istorijų ir netikėtų teatrinių improvizacijų.

Su bilietais.

M. Plepio nuotr.

Filmas „Maža, lėta, bet užsispyrus“ (Keiko, me wo sumasete), 20:15
„Romuva“, Laisvės al. 54

Tyli ir apgaulingai trapi Keiko dienomis dirba kambarine, o vakarus praleidžia aptriušusiame Tokijo bokso klube. Ji turi klausos negalią, tačiau ką tik visų nuostabai pelnė pergales pirmose profesionaliose savo rungtynėse. Ruošdamasi trečiosioms, Keiko netikėtai pradeda dvejoti dėl savo sugebėjimų ir pirmą kartą pajunta pralaimėjimo baimę. Įkvėptas tikros boksininkės Keikos Ogasawaros istorijos, Shô Miyake filmas „Maža, lėta, bet užsispyrus“ susitelkia į akimirkas, kurios sporto dramose dažniausiai lieka už kadro.

Su bilietais.

KETVIRTADIENIS, 10 19

G. Česonio paskaita  „Miesto fotografinių tyrinėjimų apžvalga ir asmeninė patirtis“, 17:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Paroda „Antanas Ingelevičius: kūrėjas ir miestas“ įrašė autorių į lietuvių fotografų gretas kaip talentingą miesto dokumentalistą. Atradus fotografo palikimą atsidengė ir nematyto Kauno vaizdai: nefasadinio, vis dar medinio, dažnai skurdaus, tačiau labai įdomaus, o kartais net intymaus miesto portretas. A. Ingelevičius jautriai ir atsargiai fiksavo miestovaizdį, pastebėdamas jo erdvėje žmogų ir sujungdamas į vieną estetinę visumą urbanistinį vaizdą ir žmogaus portretą.

Fotografas Gintaras Česonis paskaitoje į A. Ingelevičiaus kūrybą pažvelgs ir tyrėjo, ir kūrėjo žvilgsniu. G. Česonis pristatys A. Ingelevičiaus miestovaizdžio tyrinėjimų atgarsius kitų fotografų kūryboje, taip pat pasidalins ir savo kūrybine patirtimi įamžinant šiandienos Kauno urbanistinį peizažą.

Ši paskaita – Kauno paveikslų galerijoje eksponuojamos parodos „Antanas Ingelevičius: kūrėjas ir miestas“ renginių ciklo dalis.

Kaina: su muziejaus lankytojo bilietu.

Ciklo „Rašytojas ir jo paroda“ vakaras su Antanu A. Jonynu
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Parodos, kuri veiks iki lapkričio 19 d., atidarymo vakarą muziejus kviečia pokalbiui su Antanu A. Jonynu apie literatūrą ir naujausią jo poezijos knygą „153 sonetai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023), ir jo atrinktus bei atsivežtus kelis jam svarbius asmeninius daiktus, pavyzdžiui, patį pirmąjį savo nešiojamą kompiuterį. Renginio metu Antanas A. Jonynas papasakos šių daiktų istorijas, atskleis jų reikšmę poeto gyvenime. Autorių kalbins literatūrologė, kultūrinės veiklos organizatorė Agnė Cesiulė.

Su bilietais.

„Nepatogus kinas“. Filmas „Už utopijos sienų” (Beyond utopia), 18:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Pabėgti iš Šiaurės Korėjos visuomet buvo sunku, tačiau per pastaruosius keletą metų tai tapo beveik neįmanoma. Anksčiau per metus kitose valstybėse būdavo užregistruojami keli tūkstančiai pabėgėlių iš Šiaurės Korėjos. Dabar per metus tokių skaičiuojama mažiau kaip šimtas, nes visos išorinės diktatūros sienos saugomos su įsakymu šauti į bėgančius. Madeleine Gavin filme matome žmones, padedančius bėgantiesiems kirsti sieną su Kinija, ir tai, ką patiria korėjiečiai, paliekantys komunistinę „utopiją“. 

Su bilietais.

Kadras iš filmo

Mato Gavenausko paskaita „Grybai ir jų erdvės“, 18:30
Pop-up galerija „AX-Y“, Maironio g. 2

Paskutinioji pop-up architektūros galerijos A-XY renginių ciklo future lab.01_HYPHA dalis ir Šarūno Petrausko parodos uždarymas. Šioje dalyje esate kviečiami paklausyti chemiko/ mikologo – gamtos tyrimų centro doktoranto, MB „Pjaunu grybą“ tyrėjo Mato Gavenausko paskaitos tema „Grybai ir jų erdvės“. Paskaitoje Matas papasakos apie grybus architektūroje, grybus kaip dizaino objektus ir keletą būdų kaip grybai gali būti panaudojami pramonėje.

Nemokamai, su registracija.