Žurnalų archyvas

Maršrutas sausio 9–12 dienoms

9 sausio, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 01 09

Lietuviškų šokių vakaras ir projekto „Interaktyvi tradicinių šokių ir kapelos erdvė“ pristatymas , 18:00
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g.

Pirmasis šokių vakaras šiemet ypatingas tuo, jog  muziejus pristatys naują Tautinės muzikos skyriaus projektą „Interaktyvi tradicinių šokių ir kapelos erdvė“. Bus galima išbandyti interaktyvų tradicinių šokių žaidimą bei virtualiai pamuzikuoti, sukuriant savo unikaliai skambančią kapelą. 

 18.00 val. Tautinės muzikos skyriaus ekspozicijoje (L. Zamenhofo g. 12) – projekto „Interaktyvi tradicinių šokių ir kapelos erdvė“ pristatymas ir susitikimas su kūrybine komanda.

19.00 val. Tautinės muzikos skyriaus renginių salėje (L. Zamenhofo g. 4) – lietuviškų šokių vakaras. Dalyvauja: ansamblis „Kauno Bandonija“ (vadovai Algirdas Kasperavičius ir Vilius Marma), Raudondvario kultūros centro folkloro ansamblio „Piliarožė“ kapela (vadovas Vilius Marma), klubo „Papartis“ muzikantai, taip pat Svajūnas Birgiolas (armonika, saksofonas), Paulius Ragauskas (bandonija), Albinas Vaškevičius (armonika), Laura Lukenskienė (smuikas), Deimantas Makrickas (armonika), Vidmantas Paleckis (armonika), Roberta Daugėlaitė (fortepijonas).   

Koncertas „2 po 2“, 19:00
„Jazz Academy“, Baltų pr. 34

Laukia improvizacinės muzikos vakaras su dviem duetais ir dviem garso kolonėlėm.

Klaudija Indriliūnaitė (elektrinė gitara) grojo grupėse „Niranjana“, „Kosmonautic“, „The Last 2 Brain Cells“, pasirodė festivaliuose „Master of Calms“, „Braille Satellite“, „Jauna muzika“, „Muzikos ruduo“, ne kartą – „Vilnius Jazz“, kituose kultūros projektuose. Dažnai su Klaudija koncertuojanti Ina Kovaliova (elektrinė gitara) į savo muzikos instumentą žiūri kaip į pirminį garsinį signalą. Garso bangas ji perleidžia per įvairius erdvinius ir sintezatorinius efektus, o rezultatas dažnai būna netikėtas pačiai Inai. Silvia Leonizo (vokalas, bosinė gitara, dūdelė) domisi laisva muzikos interpretacija ir mėgsta eksperimentuoti su balsu. Kaip kūrėja ji apjungia skirtingus žanrus, gilinasi į naujų muzikinių atspalvių ir elementų paieškas, inspiracijų semiasi iš eksperimentinio džiazo ir laisvosios improvizacijos.

ANTRADIENIS, 01 10

Paroda „Senieji vaikų žaislai. Pamatykite ir pažaiskite“, 11:00–19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Z. Kuzmickio padalinys, Raseinių g. 26

Žaislotekos ketvirtojo gimtadienio proga atidarytoje parodoje galima susipažinti ir pažaisti su senaisiais vaikų žaislais. Lietuvos liaudies buities muziejaus parengtoje ekspozicijoje pamatysite senuosius namų darbo, meistrų padarytus, ir pirktinius, fabrikinės gamybos žaislus, su kuriais iki pat XX a. vidurio žaidė vaikai Lietuvoje.

Su namų darbo žaislais dažniausiai žaidė kaimo vaikai. Juos mažiems vaikams padarydavo tėvai, seneliai, o didesni vaikai pasidarydavo patys. Parodoje galite apžiūrėti medinius, kaulinius, judančius žaislus, lėles ir lėlių namus bei daug kitų įdomių žaislų. 

Parodą, kuri veikia paskutinę savaitę, parengė monografijos „Lietuvos vaikų žaislai“ autorė, muziejininkė dr. Nijolė Pliuraitė-Andrejevienė.

Paroda „Kambariai. Įveikti atstumai“, 09:00–17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Parodos kūrėjos Vytenė Muschick, Gintarė Valevičiūtė-Brazauskienė ir Jurga Graf kviečia į kūrybinę gydytojos ir rašytojos Dalios Grinkevičiūtės (1927–1987) gyvenimo kelionės interpretaciją.

Interaktyvioje multimedijų instaliacijoje, pasitelkus judantį vaizdą, virtualią realybę, animaciją, garso ir kvapo jutimines patirtis, lankytojai persikels į neįprastas erdves ir įveiks atstumus, aprašytus Dalios Grinkevičiūtės tremties memuaruose „Lietuviai prie Laptevų jūros“. Parodos pasakojimas remiasi trimis rašytojos gyvenimo tarpsniais: vaikyste tarpukario Kaune, tremties patirtimi Šiaurėje ir motinos laidojimo scena pokario Kaune. Pasakojimą apibendrina olfaktorinio meno grupės kūrinys – gyvenimo kelio interpretacija pasitelkus kvapus.

Muziejaus nuotr.

Filmas „Liūdesio trikampis (Triangle of Sadness)“, 20:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Nepadoriai juokingoje antrą Auksinę palmės šakelę Rubenui Östlundui pelniusioje satyroje (pirmoji skirta už „Kvadratą“) režisierius tai, kas instagramiška, paverčia pragariška. Į glamūrinį kruizą susirenka uberturtuoliai, gražuolė manekenė ir jos deimantinis vaikinas. Prabangiai jachtai nuskendus ir daliai šios kompanijos išsigelbėjus negyvenamoje saloje, vaidmenys socialinėje hierarchijoje apsiverčia aukštyn kojom.

TREČIADIENIS, 01 11

Naglio Ryčio Baltušniko paroda „NAUJINEMATYTINENAUJINERODYTI“, 11:30–18:00
Meno galerija „Drobė“, Drobės g. 62

Personalinėje parodoje dailininkas pristato konceptualius mozaikos technika atliktus kūrinius. Daugiau nei tūkstantmetį skaičiuojanti technologija reikalauja itin daug laiko ir įgūdžių, todėl Lietuvoje yra itin reta. Naglis Rytis Baltušnikas aktualizuoja mozaikos techniką, papildydamas ją šiuolaikiniais vaizdiniais, miesto metaforomis bei pasitelkdamas naujausias technologijas ir apšvietimo sprendimus. Dažnai humoro nestokojančiose N.R. Baltušniko mozaikose vaizdas redukuojamas iki ženklo ar simbolio, kurį neretai papildo tekstas.

Kam bakterijoms kolektyvas? – fluxiškas klausimas, kurio atsakymų kviečiame ieškoti parodoje, o apie jos idėją pats autorius teigia taip: „Kai ima lyti, žmonės traukia skėčius arba slepiasi. Mano darbai lietaus nebijo. Jie kaip autobusai. Tik neturi valytuvų, bet pasirodo. Laiku. Lietus naikina pėdsakus. Net šunys neberanda. Autobusas – randa. Mano Šančiai – raudoni. Tai tik dėl plytų. Norėčiau Mėlyno autobuso prie Vandens.“

Paroda veiks iki sausio 30 d. 

Ekskursija „J. Zikaras. Viskas, mano Tėvyne, vardan tavęs“, 12:00
J. Zikaro namai-muziejus, J. Zikaro g. 3

Apsilankysite ypatinguose namuose, kuriuose būsite supažindinami su žmogaus, spinduliavusiu kūrybos šviesą, atsidavimą savo mokiniams ir meilę Tėvynei, gyvenimu, apžiūrėdami gyvenamąsias patalpas, dirbtuvę ir ekspoziciją, per šio menininko kūrybą, bandysite pažinti Lietuvos istoriją, Lietuvą mylėjusius žmones ir XX a. 2 deš. interjerų ypatumus (kambarių išplanavimą ir apstatymą).

Išgirsite istorijas apie dvi ypatingas moteris – skulptoriaus žmoną Anelę Zikarienę bei dukrą Alytę Zikaraitę, be kurių nebūtų išlikęs šis vienas autentiškiausių Žaliakalnio namukų, tapęs pagarbos ženklu mūsų „Laisvės” kūrėjui, I-osios nepriklausomybės monetų autoriui, ugdžiusiam savo vaikuose ir mokiniuose didelę pagarbą žmonėms – Juozui Zikarui.

Ekskursijos dalyvių skaičius ribotas, todėl būtina registracija tel. +370 684 84 335. Muziejuje atsiskaitoma tik grynais pinigais.

 J. Zikaro darbas „Mirties angelas” XX a. I treč.

Filmas „Salų tyla (Tourment sur les îles)“, 20:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Kolonialistinis antitrileris. Linčiškas postdetektyvas. Apokaliptinė pranašystė. Bene vienintelis pastarųjų Kanų filmas, vertas šedevro vardo. Ispanų vizionieriaus Alberto Serros naujausiam ir ambicingiausiam filmui tinka daug apibrėžimų, bet nė vienas jo neišsemia. Prancūzijos Polinezijos salynus gaubia saulės kaitinama tyla. Nuo karščio pasislėpti galima tik sutemus, kai vietos naktiniai klubai prisipildo politikų, šnipų ir keistuolių. Juose kažkur tarp sapno ritmu virpančių tikrovės klosčių atgimsta atominio karo šmėklos. Šį tropinį limbą prižiūri visada gerai nusiteikęs komisaras De Roleras. Jo mėgstamiausia spalva – balta, jo likimas – amžina paranoja. „Ar vartojate narkotikus?“ – klausia veikėjas vienoje scenoje. Kol yra tokie filmai, narkotikų nereikia.

Kadras iš filmo

KETVIRTADIENIS, 01 12

Parodos „Palio miestas: 7 tapatybės dimensijos“ atidarymas, paskaita, ekskursija, 17:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Parodoje „Palio miestas: 7 tapatybės dimensijos“ įvairiapusiškai pristatomi architektūros srityje J. R. Palio nuveikti darbai ir futuristinės vizijos bei atkreipiamas dėmesys į jo holistinį miesto suvokimą, idealistinį kūrybinį metodą. Parodoje eksponuojama arti 100 architektūrinių eskizų, futuristinių pasiūlymų Kaunui ir architektūrinių brėžinių. Taip pat eksponuojamos kelios dešimtys machinų, sudarančių unikalią daugiaplanio architekto J. R. Palio kolekciją.

Paroda „Palio miestas: 7 tapatybės dimensijos“ yra sudėtinė projekto „Palio metai: 7 miesto dimensijos” dalis. Projektą vysto architektūrinio e-žurnalo Pilotas.LT redakcija. Kuratorius – Audrys Karalius.

Kėdainių tilto eskizas

Laisvės gynėjų dienai: „Kartu!“, 17:00–21:00
Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelis, K. Donelaičio g. 64

Akcija prie aukurų „Kartu!“ – nuo „Laisvės“ statulos iki Amžinosios ugnies (Nežinomo kareivio kapo) suliepsnos 14 aukurų. Renginio metu skambės patriotinės eilės ir muzika.

Laisvės gynėjų dienai: „Laisvės liepsna“, 18:00
VI fortas, K. Baršausko g. 101

Dalyviai galės išgirsti 1991 m. įvykių liudininko, Vytauto Didžiojo karo muziejaus ginkluotės specialisto vrš. Povilo Butkevičiaus prisiminimus sausio 13 d. Kaune, skambės folkloro ansamblio „Žaisa“ dainos.

Čia vyks ir iškilminga Lietuvos šaulių sąjungos Vytauto Didžiojo 2-osios rinktinės jaunųjų šaulių pasižadėjimo ir šaulių priesaikos ceremonija.

Jono Juodzevičiaus (1947–2020) parodos atidarymas, 18:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Jonas Juodzevičius (1947–2020) paroda skirta priminti, aktualizuoti ar supažindinti su tapytojo, VDA docento kūryba. Kad ir aktyviai kurdamas, Jonas Juodzevičius paskutiniuosius du dešimtmečius retai eksponavo savo darbus. Viešumoje investavęs save į pedagoginę veiklą – ir labai mėgtas studentų –, savo paties meninę veiklą paprastai buvo apibojęs privatumo erdvėmis: paveikslus dažniausiai rodė Šančių dirbtuvių kaimynams dailininkams ar užsukantiems kolegoms menininkams. Susikaupęs keleto šimtų drobių fondas prašyte prašosi atveriamas plačiajam meno mylėtojų laukui.

Parodos kuratorė: Violeta Rudinskaitė-Juodzevičienė.

Arūno Baltėno parodos „Namų tyloj” atidarymas, 18:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

„Važinėdamas po Lietuvą, dažniausiai su užduotimis nufotografuoti architektūros paminklus ar istorines vietas, mintimis nuolat sugrįžtu į atokias sodybas su senomis obelimis ir bijūnais prie lango, pas žmones, gyvenančius toli nuo miestų sumaišties ir tarsi „anapus istorijos”. Labiau nei žymios krašto vietos mane traukia jų namų šviesa ir ramybė. <…> Būta daug situacijų, labai stiprių ir iškalbingų, bet kameros užrakto spragtelėjimas būtų išsklaidęs patiklios artimų žmonių bendrijos palaimą. Bandydamas iš taip arti fiksuoti žmonių gyvenimą, nuolat jausdavausi, tarsi paslapčiom žiūrėčiau pro kažkieno netyčia paliktas praviras duris, ir fotografuodavau tik pajutęs tylų pritarimą, kylantį iš abipusės pagarbos“, – rašo fotomenininkas Arūnas Baltėnas.

Arūnas Baltėnas, Rimdžiūnai, 2012 m., iš serijos „Namų tyloj”.

Spektaklis „Gyvuliai“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

„Paauglystėje patiriama pirmoji meilė, bandymai ją išreikšti ir puoselėti, o kartu su ja –  baimė būti atstumtam. Šiuo laikotarpiu išbandoma ir geriausių draugų ištikimybė vienas kitam. Spektaklyje 8–12 klasių moksleiviams nagrinėjamos atsakomybės prisiėmimo bei neutralumo temos. Kaip jaunam žmogui išmokti atsakyti už savo veiksmus? Kada reikėtų pastovėti už savo įsitikinimus, o kada nusileisti? Kada ir kaip tokias problemas spręsti galėtų padėti suaugę ir ar visada tėvų įsikišimas padeda?“, – klausia pjesės autorė ir spektaklio režisierė Goda Simonaitytė.

Pijaus Čeikausko iliustr.