Žurnalų archyvas

Maršrutas sausio 14–16 dienoms

13 sausio, 2022, Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 01 14

Parodos „Vladimiras Dubeneckis. Modernybių dialogai“ atidarymas, 14:00
VDA Kauno fakulteto galerija, Muitinės g. 2

Parodą rengia VDA Kauno fakulteto Architektūros katedra, minėdama Kauno meno mokyklos įkūrimo 100-metį. Eksponuojami darbai įkvėpti architekto-dailininko Vladimiro Dubeneckio, meno mokyklos profesoriaus.

Savo kūryboje Dubeneckis buvo nenuilstantis praeities ir modernybės sintezuotojas, praeitį perkuriantis pagal laikmečio specifiką, Lietuvos valstybinius poreikius bei ekonominių sąlygų realybę. Jis studijavo Lietuvai būdingą architektūrą, tačiau nekopijavo praeities statinių, bet juos perdirbdavo retro-futuristiniu žvilgsniu.

Paroda veiks iki vasario 4 d. Parodą apžiūrėti galite darbo dienomis iš anksto suderinus atvykimą el. paštu kaunofakultetas@vda.lt arba Tel. nr.: +37061837109.

Mildos Gailiūtės parodos „Pilka“ atidarymas, 17:00
A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, V. Putvinskio g. 64

Mildos Gailiūtės (g. 1984 Kaune) parodos „Pilka“ tapybinis naratyvas konstruojamas iš kelių pastarųjų metų patirčių. Šį kartą autorė sąmoningai siekia išvengti susitapatinimo su konkrečia vieta. Parodoje eksponuojama kūryba kalba apie vaizdus, kurie atveria emocijas ir išgyventas asmenines istorijas. Žinant autorės pozityvumą, tikėtina, kad paroda galėtų vadintis ir kitaip, tačiau būtent šis pavadinimas tiksliausiai apibrėžia autorės santykį su spalva. Daugeliu atvejų tapytoja Milda Gailiūtė ir monochromija (suvaldytas vienspalviškumas) keliauja kartu tarsi lygybės ženklas.

Paroda veiks iki vasario 13 d.

Teatralizuota oratorija „13“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Ansamblis „Lietuva“ pristato premjerą – oratoriją „13“, skirtą įprasminti svarbią 1991-ųjų naktį ir pagerbti tuos, dėl kurių šiandien esami laisvi. Specialiai šiam projektui muziką kūrė tarptautinio garso latvių kompozitorius Ēriks Ešenvalds, kurio kūriniai žinomi ir atliekami visame pasaulyje. Kartu su „Lietuvos“ choru, šokėjais ir nacionalinių instrumentų orkestru scenoje pasirodys choras „Vilnius“, Vilniaus universiteto kamerinis orkestras bei žiūrovų įvertinti solistai – aktoriai Vladas Bagdonas ir Vytautas Rumšas pakaitomis, folkloro atlikėja Rasa Serra, operos solistė Jovita Vaškevičiūtė, neįtikėtinu talentu stebinantis, jauniausias projekto solistas Teodoras Lipčius ir kiti. 

Vakarėlis „Tarp dviejų aušrų“, 23:55
Klubas „Lizdas“, Nepriklausomybės a. 12

„Per visą dekadą pas mus viešėjo daugiau negu keturiasdešimt svečių iš viso pasaulio žemynų ir tik dviems svečiams nepavyko pasiekti tikslo – atsitiktinumas ar ne, tačiau pas mus niekados taip ir neatvyko Berlyno rezidentai Virginia ir Ryan Elliott. Todėl dabar, likus vos vienai stotelei iki 10-to gimtadienio, mes prie savo užstalės abudu minėtus svečius ir sodiname“, – rašė šokių kultūros tyrėjų grupės „Tarp dviejų aušrų“ atstovai. Visgi Virginią vakarėlyje keičia Berlyno niujorkietė Gabrielle Kwarteng – bet šokiai tikrai bus.

ŠEŠTADIENIS, 01 15

Paroda „Moder… kas? Kauno modernizmas ir architekto profesija“, 11:00–17:00
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2

Tai kvietimas į architektūrinę kelionę, susipažįstant su vienais žymiausių Kauno miesto tarpukario pastatais ir architekto profesija.Šiuo laikotarpiu Kaune pastatyta apie 6 tūkst. naujų pastatų. Kauno modernizmo architektūra įrašyta į UNESCO preliminarųjį sąrašą. Tai yra unikalus architektūrinės, urbanistinės ir istorinės raidos pavyzdys, išsiskiriantis tarp viso pasaulio modernizmo pastatų.

Parodoje derinama žaisminga patirtis ir praktinė edukacija. Ekspoziciją sudaro trys dalys: Modernizmo miestelis, Vyr. architekto kambarys ir Maketų kambarys. Pirmame kambaryje galima susipažinti su modernizmo architektūra ir tarpukariu, Vyr. architekto kambaryje – sukurti savus projektus, o Maketų kambaryje – statyti miestus, namus ir kurti jų maketus. Parodos idėjos autorė ir rengėja – architektė Eglė Januškienė („Mažasis architektas“). 

A. Čiukšio nuotr.

Urtės Jasenkos parodos „Moteris yra Ragana“ atidarymas, 13:00
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 12

Pastaraisiais metais dailininkė Urtė Jasenka daug domėjosi baltų mitologija, lietuvių liaudies sakmėmis ir pasakomis. Sukauptos žinios atsispindi menininkės kūryboje. Nauji personažai, temos ir specifinės iliustracijos sukėlė didžiulį žmonių susidomėjimą, susižavėjimą ir dar sykį patvirtino, kaip svarbu atsigręžti į savo tautos šaknis. Vis dėlto mitologija yra pagrindinis šaltinis kultūrai pažinti. Ji atskleidžia, ką mūsų protėviai galvojo apie pasaulį, kaip suvokė praeitį, dabartį ir ateitį, save ir gyvenimą. Lietuviai turi širdyje glūdinčią archetipinę atmintį, kuri pasireiškia ir yra labai juntama net ir kasdieniame gyvenime.

Paroda veiks iki kovo 5 d.

Spektaklis „Kafka Insomnia“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Vizualinis gyvos muzikos spektaklis paaugliams ir suaugusiems pasakoja sapniškai realistišką čekų rašytojo Franco Kafkos vienos nemigos nakties istoriją. Sapnavimas būdraujant – tai kūrybos metodas, gyvenimo būdas, ligos padarinys ar pagrindinė Kafkos literatūrinio pasaulio genialumo sąlyga? 

Spektaklis yra vizualinių eksperimentų teatro „Kosmos Theatre“ bei Kauno miesto kamerinio teatro koprodukcija. Spektaklio kūrybinę grupę sudaro režisierius Žilvinas Vingelis, kompozitorius Andrius Šiurys, dailininkė Paulina Simutytė ir vaizdo projekcijų dailininkas Kornelijus Jaroševičius.

Teatro archyvo nuotr.

Gyvas garsas: „Liūtas“, 20:00
„Godo“, Laisvės al. 89

„Akis žiūrėdama nepasisotina,ausis girdėdama neprisipildo.Kas buvo, vėl bus;kas įvyko, vėl įvyks.“
Liūtas sugrįžta į Kauną. Visiems, kurie dar nepažinoarba tiems, kurie jau pasiilgo.Vito ir Tatjanos l i ū t a s – istorijaatgimstanti mūsų sielų fotolaboratorijose.
Eginas, Gediminas, Irmantas ir Andrius – keturi grupės liūtai,kurių gyvenimai ir muzikinės istorijos jau daugiau neidešimt metų pinasi tarp Kauno ir Vilniaus miestų.Kviečiame ateiti ir pasiklausyti.“

SEKMADIENIS, 01 15

Tarptautinė paroda „MagiC Carpets Landed“, 12:00–17:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Kauno bienalė ir keturiolika Kūrybiškos Europos platformos „Stebuklingi kilimai“ partnerių kviečia į parodą, tapusią vienu pagrindinių vizualiojo meno renginių, atidarančių „Kaunas 2022“ programą. Paroda, pristatanti atrinktus tarptautinių menininkų, kartu su vietos bendruomenėmis sukurtus darbus, įsikurs Kauno paveikslų galerijoje, Kauno geležinkelio stotyje ir įvairiose viešosiose miesto erdvėse. 

„Stebuklingų kilimų“ platformos rezultatus pristatančią parodą kuruoja profesorė, menotyrininkė, kuratorė ir Romoje įsikūrusio „Latitudo Art Projects“ meno vadovė Benedetta Carpi de Resmini. „Tai daugiaprasmis renginys, kuriuo siekiama permąstyti parodos kaip santykio kūrimo idėją. Meno kūriniai tampa bendrų veiksmų įrankiais, interpretuojančiais mūsų šiuolaikinę visuomenę, didinančiais bendrą supratimą ir atsakomybę bei plečiančiais jos ribas skirtingomis kryptimis,“ – teigia platformos pavadinimą ir koncepciją sukūrusi kuratorė. 

Filmas Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“, 16:50
„Forum Cinemas Kaunas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Kino teatruose pagaloau galima pamatyti pasauliniuose kino festivaliuose pripažintą, tarptautiniame kino festivalyje IDFA pagrindiniu festivalio prizu apdovanotą ukrainiečių režisieriaus, istorijos metraštininko Sergejaus Loznicos dokumentinį filmą „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“.

Filme Lietuvos istoriją nuo pirmų Sąjūdžio mitingų iki paskutinio Rusijos kario išvedimo 1993-iaisiais padeda atskleisti ne tik V. Landsbergio pasakojimas, bet ir iki šiol nematyti archyviniai kadrai. Tai filmas apie unikalų lietuvių tautos istorijos momentą, kuris visiems laikams liks įamžintas kino istorijoje. Tai laisvės pamoka visam pasauliui. „Jis svarbus kaip priminimas, kad drąsa yra svarbiausias ginklas net mažos tautos rankose, pajėgus sugriauti blogio imperiją“, – sako režisierius S. Loznica.