PIRMADIENIS, 01 10
Tito Masiulio fotografijų paroda „Laisvės ir kalnų šauksmas“, 09:00–19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Neries padalinys, A. Stulginskio g. 61
Titas Masiulis 1987–1988 m. su turistų grupe bei kurso draugais keliavo į Fanų kalnus (Tadžikijoje), o 1990 m. pavasarį slidinėjo Karpatų kalnuose (Ukrainoje), nepaleisdamas iš rankų fotoaparato FED-2. Jo užfiksuotos fotografijos atspindi ne tik kalnų didybę ir gamtos grožį, bet ir skatina susimąstyti apie amžinąsias vertybes, kurias gynėme 1991-aisiais.
Titas Masiulis žuvo 1991 m. sausio 13-osios naktį Vilniuje prie televizijos bokšto gindamas Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. 2022 m. vasario 6 d. jam būtų sukakę 60.
Ciklo „Exercises“ / „Pratimai“ parodos atidarymas, 18:00
„Tempo“ erdvė, M. Daukšos g. 34
Prie parodos bendrakūrybos prisidėjo kiekvienas renginių dalyvis. Dalyvių atlikti pratimai – įvairios savistabos užduotys; klausimai apie kūno kalbą bei santykį su savo kūnu, lytėjimo pobūdį ir reikšmę, prisiminimus.
Parodoje eksponuojami fotokoliažai, atsakymų fragmentai bei iš jų kurti tekstai, dalyvių atsiųstos nuotraukos. Vaizdo medžiaga iš kiekvieno „Exercises“ renginio bei visi renginių pratimai prieinami nuskanavus QR kodą.
ANTRADIENIS, 01 11
Parodos „16 kasdienybės akimirkų karo laive“ atidarymas, 11:30
Vytauto Didžiojo karo muziejus, K. Donelaičio g. 64
Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgos, šiemet mininčios atkūrimo 30-ąsias metines, visuomenei pristato fotoportretų parodą „16 kasdienybės akimirkų karo laive“. Jubiliejui paminėti skirta nuotraukų paroda visus metus bus matoma skirtinguose Lietuvos kampeliuose, o savo kelionę pradės Vytauto Didžiojo karo muziejuje (čia veiks iki vasario 16 d.)
Atidarymo renginys pakvies lankytojus ne tik pamatyti salėje eksponuojamas karo laivų jūrininkų nuotraukas ir karinių jūrų pajėgų laivų įrangą, bet ir muziejaus sodelyje artimiau susipažinti su karinėmis jūrų pajėgomis, išvysti Garbės sargybos kuopos defile, taip pat renginio programą papildys karinio jūrų pajėgų orkestro pasirodymas. Karinių jūrų pajėgų ir karo laivų įrangos parodos atidaryme taip pat dalyvaus Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys.
Į parodos atidarymo renginį muziejaus lankytojai bus įleidžiami tik su išankstine registracija el. p. registracijavdkm@gmail.com.
Susitikimas „J. Zikaras. Viskas, mano tėvyne, vardan tavęs“, 12:00
J. Zikaro namai-muziejus, J. Zikaro g. 3
J. Zikaro namai-muziejus kviečia sausio 11, 15, 20 ir 26 d. 12 val. į ypatingus susitikimus, kuriuose būsite supažindinami su žmogaus, spinduliavusiu kūrybos šviesą, atsidavimą savo mokiniams ir meilę Tėvynei, gyvenimu, apžiūrėdami atnaujintas gyvenamąsias patalpas, dirbtuvę ir ekspoziciją, per šio menininko kūrybą, bandysite pažinti Lietuvos istoriją, Lietuvą mylėjusius žmones ir XX a. 2 deš. interjerų ypatumus (kambarių išplanavimą ir apstatymą).
Ekskursijos dalyvių skaičius ribotas, todėl būtina registracija tel. +370 684 84 335
Koncertas „Muzikos almanachas. J. Gruodis ir jo mokiniai“, 15:00
Kauno miesto muziejaus Miko ir Kipro Petrauskų namai, K. Petrausko g. 31
Muziejus ir VDU Muzikos akademija tęsia senjorams skirtą koncertų ciklą „Muzikos almanachas“.
Gruodžio mėnesį paminėjęs kompozitoriaus Juozo Gruodžio gimtadienį, Kauno miesto muziejus kviečia šventes pratęsti su J. Gruodžio ir jo mokinių muzika.
Koncerte skambės J. Gruodžio ir jo mokinių A. Belazaro, A. Budriūno, J. Gaidelio, A. Račiūno, V. Klovos, V. Bartulio, D. Kairaitytės, Z. Bružaitės, R. Martinkėno, V. Ganelino, G. Kuprevičiaus ir kitų kompozitorių dainos, kurias atliks VDU Muzikos akademijos profesorių S. Martinaitytės ir A. Eitmanavičiūtės studentai: V. Šimoliūnaitė, I. Vaivadaitė, P. Katiliavas, K. Bauža, E. Bagdonaitė, V. Džiulna, P. Šatavičius, M. Bytautas, N. Bukauskaitė, U. Matukaitytė, G. Murauskas, R. Jasikas. Akompanuos pianistai K. Kaklauskaitė, D. Matulevičiūtė, Ž. Kudirkaitė, V. Gyodakyan. Koncerto vedėja – prof. A. Eitmanavičiūtė.
Registracija į renginį vyksta tel. +370 696 75 737 ir el. paštu mkp.kasa@kaunomuziejus.lt.
TREČIADIENIS, 01 12
Laisvės gynėjų dienos renginiai, 16:00
Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelis, K. Donelaičio g. 64
Tradiciškai šią dieną pradedame minėti išvakarėse. 16 val. Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje vyks akcija „Neužmirštuolių pieva“, skirta atminti žuvusius už Lietuvos Laisvę.
O 17–21 val. šioje erdvėje vyks akcija prie aukurų „Kartu!“. Take nuo „Laisvės“ statulos iki Amžinosios ugnies (Nežinomo kareivio kapo) suliepsnos 14 aukurų. Skambės patriotinės eilės ir muzika.
Vidinės tylos ir dėmesingumo praktika su Ugniumi Leimontu. Knygos „Esu tyloje“ pristatymas, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8
Ugnius Leimontas – meditacijos, dėmesingumo ir savityros mokytojas, ne vienerius metus mokyklose ir darželiuose mokantis vaikus bei paauglius meditacijos ir savęs pažinimo. Mokytojams Ugnius veda kursus apie dėmesingumo praktikas, kurias šie naudoja klasėse ir asmeninėms reikmėms.
Renginio metu su U. Leimontu kalbėsime ne tik apie knygos sėkmę (jos pirmas tiražas buvo išparduotas per mėnesį), bet ir apie tai, kad Didžiosios Britanijos mokyklose dėmesingumas (ang. Mindfulness) jau treji metai yra privaloma disciplina, o kokia jos perspektyva Lietuvoje. Taip pat gilinsimės apie vidinės tylos paieškas mūsų chaotiškame pasaulyje ir praktiškai išbandysime Ugniaus siūlomus metodus.
Spektaklis „Ne sau žmonės“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71
„Ne sau žmonės“ – tai daugiau negu spektaklis. Tai spektaklis-misija, skleidžiantis pamatines lietuvių humanisto, filosofo, rašytojo Vydūno idėjas. Ugdyti sąmoningų ir laisvų žmonių tautą, jos dvasinę kultūrą – mokslą, meną, dorovę – toks buvo pagrindinis didžiojo mąstytojo siekis. Režisierius Jonas Vaitkus Vydūno asmenybę laiko vienu iš kelrodžių šiandieninėje moralinių vertybių devalvacijoje ir kviečia teatro bendruomenę į žygį meilės, užuojautos, sąžinės, doros puoselėjimo kryptimi. Spektaklis dedikuotas Lietuvos teatro šimtmečiui.
KETVIRTADIENIS, 01 13
Laisvės gynėjų dienos renginiai
Įvairios vietos
Visi kartu, visoje Lietuvoje 8 val. ryte dešimčiai minučių languose uždekime vienybės ir atminimo žvakutes — tai jau tradicinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“.
10 val. prasidės Šv. Mišios Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje. Vidurdienį — kariliono muzikos koncertas. Gėlių padėjimas Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. Dalyvaus Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus kadetai. Vėliau bus vykstama į Petrašiūnų ir Romainių kapines pagerbti žuvusių Laisvės gynėjų Tito Masiulio ir Juozo Vaidoto atminimą. Vakare — renginys VI forte, apie kurį skaitykite žemiau.
Filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“
Kino teatrai
Sausio 13–ąją minėsime 31-ąsias tragiškų įvykių metines. Prisimenant svarbius Lietuvai įvykius, kino teatruose išvysime pasauliniuose kino festivaliuose pripažintą, tarptautiniame kino festivalyje IDFA pagrindiniu festivalio prizu apdovanotą ukrainiečių režisieriaus, istorijos metraštininko Sergejaus Loznicos dokumentinį filmą „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“.
Filme Lietuvos istoriją nuo pirmų Sąjūdžio mitingų iki paskutinio Rusijos kario išvedimo 1993-iaisiais padeda atskleisti ne tik V. Landsbergio pasakojimas, bet ir iki šiol nematyti archyviniai kadrai. Tai filmas apie unikalų lietuvių tautos istorijos momentą, kuris visiems laikams liks įamžintas kino istorijoje. Tai laisvės pamoka visam pasauliui. „Jis svarbus kaip priminimas, kad drąsa yra svarbiausias ginklas net mažos tautos rankose, pajėgus sugriauti blogio imperiją“, – sako režisierius S. Loznica.
Edukacinis užsiėmimas „Šiandien… Sausio 13“, 17:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16
Renginio metu prisiminsime, pagerbsime ir piešime Sausio 13-ąją, taip išreikšdami pagarbą ir patvirtindami atminį – piešimas bus kaip ritualas – apeiga. Tai skaudi ir sunki tema. Tos kelios dienos rodėsi tokios ilgos – apie tai kalbės popieriaus lapas, kurio formatas bus ilga juosta. Jos buvo baisios ir neramios – apie tai kalbės juoda spalva – piešime anglimi. Tačiau tas siaubas buvo ir suteikiantis vilties, nes tai buvo kova ateities ir laisvės vardan – tai balta spalva – piešime paprasta mokykline kreida. Buvo pralietas kraujas – imsim sanginą – molio spalvos kreidinę piešimo priemonę. Kaip tai pavaizduosime? Taip, kaip buvo. Juoda naktis, tankai, kareiviai – grėsmė, baltas sniegas – viltis, televizijos bokštas – tos nakties katedra, miestas ir žmonės. Pasitiesę ir nupiešę tokį ilgą kūrinį, mes būsime kartu, kaip 1991 m. sausio 13-ąją.
Užsiėmimą ves edukatorė tapytoja Eglė Velaniškytė.
Būtina išankstinė registracija tel. 8 684 84388
Knygos „Vieną kartą Prancūzijoje“ pristatymas, 17:30
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Aleksoto padalinys, Veiverių g. 43
Aleksandra M. Aistė gimė Klaipėdoje, tačiau laiko save kauniete. „Vieną kartą Prancūzijoje…“ – pirmasis autorės romanas. Dar dvi istorijos jau pakeliui. „Kadangi esu beviltiška frankofilė, mano kūryboje daug meilės Prancūzijai. Taip pat mėgstu keliauti ir pažinti kitas tautas bei kultūras, lankytis muziejuose ir meno galerijose, kopinėti po kalnus, skaityti,“ – sako Aleksandra M. Aistė.
Renginys „Laisvės liepsna“, 18:00
Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos ekspozicija, VI fortas, K. Baršausko g. 101
„Laisvės liepsna“ pasitiks su išskirtine programa – laužo šviesoje dalyviai galės išgirsti 1991 m. sausio 13-osios liudininko prisiminimus, folkloro ansamblio „Kupolė“ dainas, Lietuvos šaulių sąjungos Vytauto Didžiojo 2-osios rinktinės šaulių priesaiką ir jaunųjų šaulių pasižadėjimą tarnauti Tėvynei, išvysti logistikos aikštelėje eksploatuojamą karinę techniką bei pasivaišinti karšta arbata. Laisvės gyvnėjų dienai skirtame renginyje prisiminimais apie 1991 m. sausio 13-osios įvykius taip pat pasidalins LŠS Vytauto Didžiojo 2-osios rinktinės vadas Vytautas Žymančius.
Norintys dalyvauti renginyje privalo užsiregistruoti iš anksto el. p. registracijavdkm@gmail.com.