Žurnalų archyvas

Maršrutas rugsėjo 26–29 dienoms

26 rugsėjo, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 09 26

Paroda „Langas į žydų gyvenimą Kaune iki Holokausto“, 11:00–18:00
Kauno įvairių tautų kultūrų centras, Šv. Gertrūdos g. 58

„Istorijų festivalis“ kviečia į autentiškų artefaktų parodą. Parodoje eksponuojami ir kataloge publikuojami įvairūs unikalūs autentiški dokumentai – nuotraukos, medaliai, laiškai, vokai, sąskaitos, vizitinės kortelės, kvietimai ir kt. Paroda, kurios pagrindą sudaro kolekcininko Michailo Duškeso Lietuvos judaikos rinkinys, atveria langą į sunaikintą ir iki Holokausto klestėjusį Kauno žydų bendruomenės gyvenimą. Ji praskleidžia žydų religinio pasaulio uždangą, supažindina su įvairiais politiniais ir visuomeniniais judėjimais, ekonomine ir švietėjiška veikla bei pasakoja apie svarbų žydų indėlį į Lietuvos ekonomiką, kultūrą ir švietimą.

Žydų banko pasažas (neišlikęs) Laisvės al. Nuotr. iš M. Duškeso archyvo.

Koncertas „Svečiuose – Taivano orkestras“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Kaune svečiuosis Nacionalinio Taivano simfoninio orkestro styginių grupės muzikantai ir smuikininkas Robertas Chenas, kurie klausytojams paruošė W. A. Mozarto, F. Schuberto ir A. Piazzollos kūrinių programą. Koncerte taip pat turėsime progą išgirsti Taivano kompozitorės Shih-Hui Chen kūrinio „Fantazija slyvų žiedų tema“ trečiąją finalinę dalį, kurioje labiausiai išryškėja sodri ir elegantiška nanguano – tradicinio Pietų Kinijos ir Taivano muzikos stiliaus, kilusio iš Hanų ir Tangų dinastijų, melodija.

ANTRADIENIS, 09 27

Paroda „Simono Karczmaro štetlo šviesa“, 11:00–17:00
A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, V. Putvinskio g. 64

„Kaunas 2022“ inicijuoto Istorijų festivalio proga S. Karczmaro kūrybos namai ir kuratorė Rūta Ostrovskaja pristato litvako menininko Simono Karczmaro (1903–1982) parodą „Simono Karczmaro štetlo šviesa”.

Štetlas – sumažintas visatos modelis, kurį Simonas Karczmaras nešiojosi visos savo žemiškosios kelionės metu, jo kūryboje įgavo pavidalą, persmelktą vaikystės vaizdinių ir pastebėjimų. Dailininko darbai, apkeliavę pusę pasaulio, šiandien simboliškai sugrįžo į vaikystės namus.

S. Karczmar. „Vestuvės“ (fragmentas)

Dokumentinis filmas „Seeing Daylight“, 18:00
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54

Richardo Shaw režisuotas dokumentinis filmas „Seeing Daylight: The Photography of Dorothy Bohm“ (2018) yra intymus garsios iš Klaipėdos krašto kilusios britų fotografės Dorothy Bohm portretas, kviečiantis į pažintį su daugiau nei šešis dešimtmečius trunkančia ir kelis žemynus apimančią kūrybine mąstysena. Seansas – įžanga į menininkės parodą Kauno fotografijos galerijoje.

Išankstinė filmo „Vesper“ premjera, 19:00
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Viltis – tai, kas veda į priekį net tada, kai atrodo, kad pasaulis žlunga. Nualintoje žemės planetoje trūksta maisto. 13-metė Vesper nenuleidžia rankų – namuose slaugo sunkiai sergantį tėvą, o miško gilumoje imasi biologinių eksperimentų. Pasauliui reikia išradimo, kuris padės išmaitinti žmoniją. Lemtinga pažintis įkvepia Vesper sukaupti jėgas, išmonę ir protą, kad pasiektų savo tikslą. Rež. Kristina Buožytė ir Bruno Samper, mokslinės fantastikos filmas kurtas Lietuvoje.

TREČIADIENIS, 09 28

Dorothy Bohm fotografijų parodos „Regėtas pasaulis“ atidarymas, 18:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Retrospektyvinė žymios litvakų kilmės britų menininkės paroda kviečia į pažintį su daugiau nei šešis dešimtmečius trunkančia ir kelis žemynus apimančia kūrybine mąstysena. Parodoje eksponuojami juodai balti ir spalvoti, skirtingus menininkės kūrybos etapus iliustruojantys, estetiškai įspūdingi ir giliai žmogiški vaizdai, kuriuose užfiksuoti sparčiai besikeičiančio pasaulio žmonės ir kraštovaizdžiai.
Paroda yra „Kaunas 2022“ inicijuoto Istorijų festivalio dalis.

Susitikimas su žurnalo „Baltas kambarys“ leidėja Luana Masiene, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18

„Pradžioje bus chaosas. Būtent pagal tai ir atpažinsime pradžią. Ir tada atsiras žodis. Kad sukurtų taisykles ir užtikrintų tvarką toje kosminės darnos grandyje, kuri pavadinta gyvenimu. Ir žodžių bus daug. Ir taisyklių daug. Kiekvienam žaidimai, kurį pradėsime žaisti. Pirmiausia tėvų namuose, paskui gatvėje, mokykloje, valstybėje, pasaulyje…“. Apie visa tai: pradžią, pravertas duris, kelią – iš pačios kūrėjos lūpų.

Renginį moderuos menotyrininkė Vilma Kilinskienė iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, kurio rubrika „Čiurlionio portfelis“ jau keletą metų džiugina skaitytojus matematikės ir menininkės, keliautojos, mistikės, rašytojos Luanos Masienės leidžiamame žurnale „Baltas kambarys“.

Žurnalo archyvo nuotr.

Simpoziumo „Kritinė indukcija“ III dalis: „Menas liaudžiai“, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

„Šioje dalyje pakviesime kuratorius(es), organizatorius(es) ir koordinatorius(es), kurie/ios įdarbina save kultūros srityje, ir ypatingai šiuolaikinio meno kontekste, pristatyti savo veiklų spektrą ir aptarti darbo sąlygų ypatumus“, – rašoma kvietime. Trečiadienį savo veiklą pristatys galerijų „Editorial“, „Swallow“, Lentvaryje tris metus gyvavusios šiuolaikinio meno erdvės „Lokomotif“ atstovės. Vakaro metu lauks „Artbooks“ išleistos, Valentino Klimašausko sudarytos knygos „Žodžiai, žodžiai, žodžiai arba Lietuvos menininkų tekstai” pristatymas. Ketvirtadienį kuratorė Neringa Bumblienė skaitys pranešimą „Kuravimas krizių metu: įrankiai, kuriuos turime“.

Simpoziumas „Kritinė indukcija“ yra skirtas miesto erdvių analizei, kritikai bei diskusijai apie miesto ir šiuolaikinio meno santykį. Simpoziumas vyksta mainų rezidencijų programos „DeMo“ apimtyje ir yra baigiamoji programos dalis.

KETVIRTADIENIS, 09 29

„Kaunas 2022“ Litvakų kultūros forumas (ir penktadienį)
VDU Didžioji salė, S. Daukanto g. 28

Europos kultūros sostinė pakvietė po visą pasaulį pasklidusius litvakus trumpam sugrįžti į protėvių žemę ir susitikti Litvakų kultūros forume. Kelias dienas truksiančiame renginyje – turtinga kultūrinė programa ir garsių menininkų, mokslininkų bei kultūros pasaulio atstovų diskusijos. Bus kalbama apie litvakišką tapatybę, atmintį ir kultūros vaidmenį kuriant galimas ateities dialogo vizijas. Diskusijas lydės turtinga kultūrinė programa – koncertai, parodų atidarymai ir kt.

Visa programa: kaunas2022.eu/litvakforum

Tarptautinis dizaino festivalis (iki spalio 22 d.)
Įvairios vietos

Šis festivalis – tarpdisciplininių renginių: parodų, dirbtuvių, susitikimų, konferencijų, instaliacijų viešose miesto erdvėse ciklas, kviečiantis pažinti Kauno dizaino šaknis, Lietuvos šiuolaikinio dizaino kūrėjus, dizaino inovacijas, pažangias užsienio kūrėjų praktikas, skatinantis kelti klausimus apie miesto patogumą ir prieinamumą visiems.

Tarptautinis dizaino festivalis – „Kaunas 2022“ programos „Dizainas laimei“ baigiamasis akcentas.

Visi festivalio renginiai: dizainaskaune.lt

Justino Žilinsko romano „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“ sutiktuvės, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Knygą pristatys autorius Justinas Žilinskas ir leidyklos „Aukso žuvys“ vadovė Sigita Pūkienė, pokalbį moderuos literatūrologė Agnė Cesiulė.

Nuotykinis iliustruotas romanas „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“ paremtas gausia istorine medžiaga ir tikrais liudijimais, rekonstruoja XX a. pradžios lietuvių keliones į Jungtines Amerikos Valstijas. Pasakojimą įvairina gausa grafinių iliustracijų, kurių autorė Vienoje gyvenanti dailininkė, dizainerė Ūla Šveikauskaitė.