Žurnalų archyvas

Maršrutas rugsėjo 25–28 dienoms

24 rugsėjo, 2023, KPK redakcija | Naujienos

PIRMADIENIS, 09 25

Filmas „Tu man nieko neprimeni“, 11:30 / 18:50
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Tai – intymi meilės istorija, kurioje, ko gero, kiekvienas bent dalele atpažins save ir visą filmą spėlios – įmanomi šie santykiai ar ne? Lietuvos žiūrovams filmo režisierė Marija Kavtaradze taip pat jau puikiai pažįstama – debiutinis jos filmas „Išgyventi vasarą“ sulaukė daugybės simpatijų ir apdovanojimų Lietuvoje ir svetur.


Kadras iš filmo

ANTRADIENIS, 09 26

Paroda „Kasdienybės užrašai. Kitas Juozo Zikaro veidas“
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Juozas Zikaras – vienas žymiausių Lietuvos tarpukario laikotarpio skulptorių, kuriam teko išskirtinė užduotis – sukurti Lietuvos nepriklausomybės simbolius, įprasminančius valstybingumą, tačiau jo skulptūrinis palikimas neatskleidžia viso kūrybinio menininko kelio. Piešiniai – tai J. Zikaro kūrybos dalis, kuri retai matoma ir beveik netyrinėta, tačiau juose atsiveria asmeniniai išgyvenimai, kasdienė rutina, kūrybiniai atradimai bei inspiracijos. 

Projekto „Kaunas tapyboje, tapyba Kaune“ parodos pristatymas, 17:00
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79

Projektas „Kaunas tapyboje, tapyba Kaune“ – tęstinis Kauno miestui skirtas projektas. Kauno kultūros centre projektas organizuojamas jau ketvirtą kartą. Jo metu siekiama aktualizuoti vis skirtingą Kauno kultūros, istorijos, architektūros ar šiandieninių aktualijų temą, šiemet ji – „Nauja“. Simpoziume dalyvavo dailininkai mėgėjai (Kauno kultūros centro dailės studijos „Vaivorykštė“ nariai), dailininkai profesionalai bei dienos centro „Vaikų stotelė“ ugdytiniai.

Gražvydo Jovaišos nuotr.

Filmas „Vilko guolis“ (A toca do lobo), 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Šią peržiūrą Europos kalbų dienos minėjimo proga remia Portugalijos garbės konsulatas Kaune ir Portugalijos ambasada Kopenhagoje.

„Praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje mano senelis buvo paguldytas į psichiatrijos ligoninę, mano dėdė tapo politiniu kaliniu, o mano mama, 11 metų mergaitė, buvo išsiųsta į internatą. Nuo tada savo tėvo ir brolio ji beveik nematė. Šiandien šeimos namai, kuriuose gali slypėti dalis paslapčių, priklauso mano tetai, tačiau mama ten nėra įžengusi nuo senelio mirties 1970-aisiais. Šiame filme noriu išnarplioti savo portugališkosios šeimos paslaptis ir mįsles diktatūros laikotarpiu. Salazaro diktatūros debesis sklaidosi, praėjo 38 metai nuo Gvazdikų revoliucijos 1974-aisiais. Dabar šeimos gali įprasminti savo praeitį, permąstyti prisiminimus ir aptikti naujų tiesų“, – dokumentinį filmą pristato jo režisierė Catarina Mourão.

Seansas nemokamas. Įėjimas laisvas.

Nerijaus Šepečio knygos „Holokausto postsekuliarumas. Tarp kritikos ir supratimo“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Knygoje užsimota postsekuliarybės požiūriu apmąstyti ir aprašyti nacionalsocialistinės Vokietijos vykdyto masinio žydų naikinimo vizijas ir praktikas, jų patyrimą iš apačios, aiškinimus dabartyje, vertinimą iš šono. Dėmesys ypač skiriamas liudytojų balsų paieškai, skaitymui, nacionalsocialistinio savęs ir žydų matymo, jų naikinimo organizavimo ir vykdymo interpretavimui.

Renginyje dalyvaus knygos autorius Nerijus Šepetys – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros istorikas. Jį kalbins Vilniaus universiteto dėstytojas dr. Norbertas Černiauskas. Renginys skirtas Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienai paminėti.

TREČIADIENIS, 09 27

Renginys „Kernavės didikai. XIII–XIV a. istoriniai kostiumai“, 16:00
Kauno miesto muziejaus Pilies skyrius, Pilies g. 17

Renginio metu galėsite pamatyti iš arti keturis Kernavės didikų kostiumus, kuriuos sudaro daugiau nei 60 rekonstruotų aprangos dalių – nuo batų iki ginklų ir kepurių. Projekto autoriai kartu su kostiumais pristatys leidinį „Kernavės didikai“, kuriame aptariama XIII–XIV a. Kernavės didikų istorinių kostiumų rekonstrukcijos koncepcija, pristatomi kostiumų kūrėjai bei pateikiamas detalus pagamintų rekonstrukcijų katalogas su aprašymais. Tokio turinio leidinys, skirtas XIII–XIV a. istorinio kostiumo rekonstrukcijai, pristatomas pirmą kartą Lietuvoje.

Paskaita-diskusija „Melagienos Ukrainos karo fone“, 17:30
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Vytauto g. 21, Garliava, Kauno r.

„Nors fiziškai nesame fronto linijoje Ukrainoje, nuolat patiriame informacines atakas, o psichologinių operacijų šūviai nukreipti į mūsų protus ir širdis“, – sako karybos apžvalgininkas, gynybos ir saugumo ekspertas, psichologas Aurimas Navys. Kaip kariauti, kad laimėtume? Kaip atskirti melagingą informaciją? Kaip analizuoti faktus ir ugdyti kritinį mąstymą? Visa tai – paskaitoje-diskusijoje.

Stalo žaidimų vakaras, 17:30
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Ar jus domina strateginiai stalo žaidimai? O galbūt loginio mąstymo? O žaidimai, reikalaujantys greitos reakcijos ir susikaupimo? Jei taip, biblioteka kviečia užsukti, tik nepamirškite užsiregistruoti (kaip tai padaryti, sužinosite čia).

Kauno literatūros savaitė pristato: filmas „Motinos pienas“ (Mātes piens), 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Filmo peržiūra yra Kauno literatūros savaitės rudens programos „Šetenių skaitymai“ dalis. Filmas sukurtas pagal į Kauną atvykstančios rašytojos Noros Ikstenos romaną.

Tai istorija apie trijų kartų moterų likimą ir pastangas išlikti savimi tarybinėje epochoje. Iš pirmo žvilgsnio tai – istorija apie senelę, motiną ir dukterį Sovietų valdomoje Latvijoje 1945–1989 metais. Tačiau giliau tai ir šalies istorija nuo sovietinės stagnacijos iki nepriklausomybės paskelbimo: klampi, pilna įtarinėjimų, nepasitikėjimo, apatijos, bet kartu ir alsuojanti artėjančios laisvės nuojauta.

Kadras iš filmo

Dovilės Zelčiūtės poezijos knygos „Koks tavo vardas“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Autorė kaip ir ankstesniuose lyrikos rinkiniuose lieka ištikima intymiam kalbėjimo būdui, meilės, mirties, gyvenimo geismo temoms. Ir stabteli prie viso, kas, regis, neatimama ir gražu, betgi neapčiuopiamai iliuzoriška. „Šis spektaklis, – rašo Zelčiūtė, – man pats sunkiausias.“ Ir tai – apie meilę! Tad kiek gi tikras yra mūsų gyvenimas, kas jame autentiška, neatimama, koks jo, anot autorės, vardas? Poetė be gailesčio perkelia visus sakralius išgyvenimus į sąlyginį teatro vyksmą. Ir vis dėlto tie išgyvenimai skaitytojui atpažįstami.

Renginyje dalyvaus autorė Dovilė Zelčiūtė, leidyklos „Kauko laiptai“ vyr. redaktorius Viktoras Rudžianskas, knygos dailininkė Inesa Dūdėnaitė, rašytojas, literatūros apžvalgininkas Gediminas Jankus,
aktorė Olita Dautartaitė, poetė, literatūros apžvalgininkė Lina Buividavičiūtė, jaunimo choras „Dorado“ (vadovas ir dirigentas Augustas Kvedaravičius).

Dokumentinių filmų peržiūrų ciklas „Common People“: „The Queen“, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Dokumentinių filmų peržiūrų ciklas „Common People“ (liet. k. „paprasti žmonės“) siekia pristatyti dokumentinius filmus, pasakojančius apie įvairias bendruomenes ar (sub)kultūras. Ciklą lydinčių pristatymų metu skatinama diskutuoti apie filmų turinį ir socialinę problematiką bei dokumentinio kino reiškinį apskritai.

Frank Simon režisuotas „The Queen“ (1968) – ryškus queer istorijos kūrinys, kurį dabar galime pamatyti visu grožiu (2019 m. filmas buvo restauruotas).

Daugiau nei 40 metų prieš itin išpopuliarėjusio televizijos šou „RuPaul Drag Race“ atsiradimą, šis novatoriškas dokumentinis filmas apie 1967 m. vykusį Miss All-American Camp grožio konkursą supažindino žiūrovus su konkurencingu drag karalienių pasauliu. Filmas nukelia mus į užkulisius kartu su konkurso dalyvėmis, kur jos repetuoja, darosi makiažą, apkalba viena kitą ir transformuojasi į unikalias drag personas.

Muzikos ir šokio spektaklis „Šokio simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“, 19:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Ansamblis „Lietuva“ ir „Prabudimo orkestras“ pristato premjerą – šokio ir muzikos spektaklį „Šokio simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“. Spektaklis Vilniaus geto likvidavimo 80-mečiui paminėti sukurtas pagal didelio visuomenės dėmesio sulaukusį Jievaro Jasinskio kūrinį „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“. Jaunosios kartos kompozitoriaus darbas įkvėpė naujam, didesnio masto kūrybiniam sumanymui, kurį įtaigiu judesio pasakojimu, gyvai skambant net kelių orkestrų muzikai įgyvendins režisierė ir choreografė Aušra Krasauskaitė.

KETVIRTADIENIS, 09 28

Paskaita paskaitą „Fotografas kaip modernaus miesto klajoklis“, 17:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Meno kritiko ir parodų kuratoriaus dr. Tomo Pabedinsko (Vytauto Didžiojo universitetas)  paskaita yra galerijoje eksponuojamos parodos „Antanas Ingelevičius: kūrėjas ir miestas“ renginių ciklo dalis.

Didelė dalis tarpukario Lietuvos fotografijos atliko reprezentacinę funkciją ir idealizavo atkurtą valstybę. Svarbi vieta to laikotarpio fotografijoje teko ir tuometinei Laikinajai sostinei – Kaunui. Tačiau modernėjantis miestas turėjo ir kitą, „nefasadinę“ pusę, kuri fotografų dėmesio sulaukdavo rečiau. Ją savo nuotraukose įamžino Antanas Ingelevičius, išsiskirdamas iš savo amžininkų fotografų, o šiandieniniam žiūrovui užduodamas klausimą, kaip turėtume vertinti lietuvių autoriaus kūrybą tarptautinės fotografijos kontekste. Ar galime Antaną Ingelevičių laikyti miesto klajokliu, kuris įkūnijo modernios eros fotografo vaizdinį?

A. Ingelevičiaus nuotr.

Skulptoriaus Rimanto Šulskio 80-mečio paminėjimas, 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Rimantas Šulskis (1943–1995) – vienas originaliausių ir įdomiausių skulptorių, kurio kūryba – skulptūros, grafika, piešiniai, išsiskiria mąstymo gilumu bei menine išraiška. Jis išrado ir ištobulino unikalią vario kalstymo techniką, kuri yra originali tiek Lietuvos, tiek pasauliniame mene. 

Renginyje dalyvaus  menotyrininkė ir parodų kuratorė prof. dr. Rasutė Andriušytė-Žukienė, grafikas Edmundas Saladžius.

Festivalis „Baltų raštai“: Gedimino Žilio vakaras „Dievatavimai“, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Lietuvių liaudies dainų ir senosios lietuvių kultūros puoselėtojas, etnomenininkas, baltų vaidila Gediminas Žilys žinomas ne tik populiarios roko grupės „Skylė“ gerbėjams. Muziejuje susirinkusiems  XV tarptautinio vaikų ir jaunimo folkloro festivalio „Baltų raštai 2023“ lankytojams jis pristatys savo solinį albumą „Dievatavimai“.

Herkaus Kunčiaus operečių romano „Šaltasis karas“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Keliolikos romanų, daugybės esė, apsakymų, pjesių ir libretų autorius H. Kunčius naujuoju romanu „Šaltasis karas“ peržengė žanrų ribas – knygą įvardijo kaip operečių romaną. Šią ironišką, fantasmagorišką ir net įžūlią knygą sudaro keturios dalys: herojinė operetė „Trumpa didingos baltų genties istorija“, vesterniška operetė „Traukinio apiplėšimas Bezdonyse“, kriminalinė operetė „Danaja ir Piktadarys“ ir politinė operetė „Perestroika“. Visas romano dalis jungia bendra ašis – Lietuvos istorijos įvykiai, kurių daugelis vyksta XX amžiuje.

Renginyje dalyvaus knygos autorius H. Kunčius ir kompozitorius Giedrius Kuprevičius.

Povilo Ventos Kuprio knygos „Santūrumo upė“ pristatymas, 18:00
Kudirkos viešosios bibliotekos Aleksoto padalinys, Veiverių g. 43

Tai trečioji autoriaus poezija knyga, kurioje dominuoja gamtameldiškumo, meilės, būties nerimo temos. 76 puslapių knygoje skyrių pavadinimai tarsi detalizuoja šio autoriaus intencijas, kurios realizuojamos jautriais, trapiais, o kartais net šmaikščiais mostais. Nuo trieilių trelių – „haikų pagalvėlių“ iki nostalgijos gimtajai tėviškės žemei, kurioje išskirtinis sakralumas suteikiamas Ventai, pavenčiams, pievoms, šventai Ventos upės tėkmei. Autorius kartais poetiniuose apmąstymuose svyruoja tarp tėviškės Ventos miestelyje ir poetinių Kauno vaizdų „gražiausio miesto gražiausioje vietoje Fredoje“. 

Renginyje dalyvaus knygos autorius ir redaktorė Rima Ratkelytė.

Renginių ciklas „future lab.01_HYPHA“, 18:30
A-XY, Maironio g. 2

Startuojanti pop-up architektūros galerija A-XY kviečia į pirmąjį renginių ciklą. Jo metu architektas Šarūnas Petrauskas augins eksperimentinę grybienos erdvinę struktūrą. Taip bus bandoma atsakyti į klausimą – kaip galėtų būti kuriama ateities architektūra. Ciklo metu bus galimybė micelį patirti įvairiais renginių formatais skirtingose erdvėse.