Žurnalų archyvas

Maršrutas rugsėjo 23–25 dienoms

22 rugsėjo, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 09 23

Koncertas Lietuvos žydų genocido dienai, 18:00
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namai, K. Petrausko g. 31

Minėdami Lietuvos žydų genocido dieną Miko ir Kipro Petrauskų namai ir VDU Muzikos akademija dovanoja koncertą, kuriame skambės V. Ganelino, A. Šenderovo, B Gorbulskio, M. Gebirtig, I. Shpigl, P. Brounoff, L. Pollack, A. Goldfaden, E. Pessen, M. Weinberg, A. Copland, L. Cohen ir G. Kuprevičiaus dainos.

Koncerte dalyvauja profesorių Sabinos Martinaitytės ir Audronės Eitmanavičiūtės studentai Ugnė Matukaitytė, Neringa Bukauskaitė, Juozas Sutkaitis, Emilija Bagdonaitė, Ieva Vaivadaitė, Violeta Šimoliūnaitė, Deimantė Bačiulytė, Ugnė Stražnickaitė, Kristupas Bauža, Paulius Katiliavas. Pianistės prof. Audronė Eitmanavičiūtė, Živilė Kudirkaitė ir Domantė Matulevičiūtė.

Koncerto vedėja prof. Audronė Eitmanavičiūtė. Renginys nemokamas

Fotografo ir architekto Arvydo Čiukšio parodos „never sleeps“ atidarymas, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Kauno kultūrininkams ir miesto bendruomenei žinomas miesto architektūros fotografas, „Kauno pilno kultūros“ bendradarbis. Arvydas Čiukšys kviečia į naktinio Kauno fotografijų parodą „never sleeps“, kuri veiks iki spalio 7 d. „Ramūs pasivaikščiojimai naktį. Gatvių žibintai, rusenančios šviesos languose, antenos, elektros stulpai, automobiliai – naktinio miesto pagrindiniai veikėjai. Tai mano sapnas nemiegant, pradėtas prieš kelis metus ir virtęs į fotografijų seriją „never sleeps“.

Kauno architektūros festivalis. Lietuvos ir Japonijos architektūros parodos „Receptas atsinaujinimui“ atidarymas, 18:30
Kauno centrinis paštas, Laisvės al. 102

2022 m. į Kauno architektūros festivalio programą sugrįžta tarptautinis, profesionalams ir plačiam visuomenės ratui skirtas architektūros projektas, pritraukiantis geriausius Lietuvos ir Japonijos architektus, architektūros mokyklų studentus. „Rytai–Rytai“ yra ilgalaikio bendradarbiavimo projektas, kuris padėjo pamatus iki tol neegzistavusiems Lietuvos ir Japonijos architektūros mainams.

Po dieną „Žalgirio“ arenoje vyksiančio architektūros forumo „Rytai-Rytai 5“ su tema „Atsinaujinimas“ (Pagrindinis pranešėjas – Japonijos architektūros žvaigždė Kengo Kuma), vakare visi sugužės į paštą. Parodoje pristatoma 40 architektūros darbų, kurių autoriai – Lietuvos ir Japonijos architektai.

Kauno video meno retrospektyva, 20:00
„ARTerija“, V. Kuzmos g.

Viešoje meninėje erdvėje vyks įvairialypė vaizdo instaliacijų paroda-peržiūra, susidedanti iš dviejų dalių. Pirmoji dalis – Kauno video meno retrospektyva 2001-2003. Matysite tuo metu organizuotų video meno festivalių „VHS EFEKTAS I / II“ bei „PROBA I / II“, subūrusių jaunuosius Kauno menininkus, video meno rinkinius. Antroji dalis – žvilgsnis į šiandieninę video meno raišką. Išvysite rinkinį „ATSIMERK“, kuriame skirtingi autoriai pateikia pastarųjų kelerių metų video kūrybą.

ŠEŠTADIENIS, 09 24

D. Bieliūnaitės parodos „Kauno menininkų nuotykiai“ atidarymas, 12:00
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 4

Ši komiksų ir iliustracijų paroda pristato Kauno menininkus, tarp jų – tapytoją ir kompozitorių M. K. Čiurlionį, kuris šiame mieste rengė savo parodą, ir garsų gamtininką Tadą Ivanauską. Daugelis šių žmonių savo kūryboje naudojo gamtoje atpažįstamus ženklus ir jaučiamą ritmą.

Parodos autorė Dalia Bieliūnaitė jau aštuonerius metus dirba gide ir edukatore Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Ji kviečia dalintis įkvepiančiomis istorijomis iš menininkų gyvenimo, padeda pažinti liaudies kūrybą ir pasitaikius progai iliustruoja smagiausias ir įdomiausias savo darbo akimirkas. Parodos atidarymo metu vyks edukacinis užsiėmimas su autore, kuri pasakos vaikams kūrinius įkvėpusias istorijas.

Paroda „Interpretuotas Kauno modernizmas“, 12:00–13:00
Studija „Blank page“, Iljinienės namas, K. Donelaičio g. 19

Modernizmas per dizainą ir vizualiuosius menus – tai metus trukęs projektas, kurį „Kaunas 2022“ užsakymo atliko kuratoriai Laura Serra ir Maxime’as Forest’as, kuratorių kolektyvo ir galerijos „Kolektiv Cité Radieuse“ įkūrėjai, įsikūrę į UNESCO sąrašą įtrauktame Le Corbusier gyvenamajame name Marselyje. Dizaino ir vizualiųjų menų disciplinų santykiui su XX a. architektūra skirtas projektas pakvietė keturis tarptautinius svečius iš Čekijos, Lenkijos ir Ukrainos, kurie su Lietuvos architektais, dizaineriais ir menininkais dalijosi įkvepiančia modernizmo interpretavimo praktika. Atviro kvietimo būdu atrinkti dalyviai buvo skatinami plėsti ir išbandyti naujas praktikas kolektyvinės rezidencijos metu, vykusios 2021 m. spalį Iljinų name Kaune.

Parodą galima aplankyti savarankiškai arba užsisakius ekskursiją, kurios metu pristatomas ir Iljinų namas bei jame įsikūrusi studija „Blank Page“.

„ECCE HOMO: tiems, kurie liko“, 18:30
Kauno IX forto muziejus, Žemaičių pl.

ECCE HOMO (liet. štai žmogus) – apie kančią, (iš)likimą, orumą. Pasitelkiant tapybą, skulptūrą, judesio meną – apie žmogų tragedijos ir nebūties verpetuose.

Rugsėjo 23–24 d. Kauno IX forto muziejus kviečia į Bruce’o Clarke’o (FR) parodą „Tiems, kurie liko“ ir Tebby’io W. T. Ramasike’ės (NL) performansą „Mano kūno fragmentai“. Projektą pristato „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ir Istorijų festivalis.

„Tiems, kurie liko“ metaforiškai perteikia tragiškus istorinius įvykius ir žmonių, išgyvenusių traumines patirtis, būsenas. Parodos atidarymas vyks rugsėjo 23-iąją, minint Lietuvos žydų genocido atminimo dieną, o šeštadienį – susitikimas su autoriumi Bruce Clarke. Po jo – šokėjo ir choreografo T. W. T. Ramasike’ės kartu su tarptautine komanda parengtas performansas „Mano kūno fragmentai“. Japonų šokio avangardinės srovės butoh, ritualo elementų, elektroninės muzikos ir vizualiojo meno sintezė padės išreikšti žmogaus išgyvenimus dramatiškų įvykių sūkuryje bei pasipriešinimą brutalaus režimo terorui.

Kauno šviesų festivalis „13.7 Light Festival“, 20:30
KTU Studentų miestelis

Kviesdami į šviesos ir garso meno festivalį Kaune rengėjai mini ir Lietuvos Universiteto 100-metį. KTU studentų miestelyje esančias erdves nušvies įvairios studentų grupių kurtos šviesų instaliacijos, menininkų ir inžinierių bendradarbiavimo rezultatai. Patys lankytojai turės galimybę prisidėti prie bendros ir unikalios šviesos sistemų instaliacijos ir taip pat tapti festivalio dalimi.

Savaitgalį veiksmas vyks dviejose scenose. Netruks ir muzikos, kurią penktadienį atliks Gabrielius Vagelis, Evgenya Redko ir kiti, o šeštadienį – ir „Solo Ansamblis“. Visą nemokamo festivalio programą rasite čia.

aStrominded nuotr.

SEKMADIENIS, 09 25

Paroda „Takūs kūnai 5/5. Sąsajos“, 12:00–20:00
„Nemuno7“, Zapyškis, Kauno raj.

Trys lietuvių menininkų kūriniai užbaigia „Takių kūnų“ ciklą autentiškomis ekologijos temos interpretacijomis. Šįkart paroda kalbės apie to, kas žmogiška ir nežmogiška simbiozės (ne)galimybes klampiame mikrobų, žmogaus ir šuns ar geologinio laiko kontekste. Mindaugas Gapševičius, Kamilė Krasauskaitė ir Miglė Vyčinaitė pasiūlė po raktinį žodį bendram parodos pavadinimui. 

Festivalis „Išeities taškas“: „Aš, drabužiai, o kas jie?“, 15:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Scenoje – šiuolaikinio cirko pasirodymas („Kanta Company“, Kūrėjas/atlikėjas Kęstas Matusevičius), kuriame susipina absurdiška kasdienybė ir siurrealistinis pasaulis. Šiame pasirodyme išvysite kaip scenoje cirko artisto sukurtas komiškas personažas manipuliuodamas drabužiais paverčia juos mistinėmis būtybėmis ir atsiranda pačiam sunkiai suprantamose situacijose. Nors pradžioje matėme tik vieną žmogų scenoje, galiausiai pasidaro neaišku, kiek būtybių ten egzistuoja. Visa tai perteikiama naudojantis fizine komedija, klounada ir drabužių manipuliacija. 

Filmas „José ir Pilar“ (José e Pilar), 15:30
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54

„José ir Pilar“ vaizduoja portugalų rašytojo, Nobelio literatūros premijos laureato José Saramago ir jo žmonos, ispanų žurnalistės bei vertėjos, Pilar del Rio santykius Saramago romano „Dramblio kelionė“ kūrybos fone. Tai jausmingas pasakojimas apie kūrybinės dvasios tvirtybę, suteikiantis galimybę žvilgtelėti į portugalų rašytojo gyvenimą. Kaip ir pats Saramago, filmas teigia, kad „viską visada galima papasakoti ir kitaip“.

Nemokamas seansas organizuojamas Kauno kino centro „Romuva“, Portugalijos Respublikos garbės konsulo Kaune ir Camões – Portugalijos bendradarbiavimo ir kalbos instituto. Įėjimas laisvas.