Žurnalų archyvas

Maršrutas rugsėjo 20–23 dienoms

19 rugsėjo, 2021, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 09 20

Petro Vaičiulio fotografijų paroda „Gamtos vilionės“, 9:00 – 19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Aleksoto padalinys, Veiverių g. 43

P. Vaičiulį į fotografiją atvedė meilė gimtajam kraštui, jo žmonėms. Jis sako, kad jo meninei pasaulėžiūrai didelės įtakos padarė sutikti kilnūs žmonės: literatūros mokytojas Vytautas Šulskis, muzikos ir dailės mokytojas Vytautas Motuzas, matematikos mokytojas Feliksas Liaučys, eilėraščius rašę klasės draugai. Pradžioje fotografavo artimuosius, gimines, draugus, nesurežisuotas būties akimirkas, visa tai, kas jam atrodė gražu: rūkus, rasas, žmonių veidus, kapines, kaimo bažnyčias, stebėjosi bažnyčiose esančių paveikslų grožiu.

P. Vaičiulis – aktyvus, ieškantis, nerimstantis, pastabus, turintis savo braižą fotografas. Tačiau jis kuklus ir sako, kad jam dar daug ko reikia mokytis. Jis skaito knygas apie meną, lankosi kitų fotografų rengiamose parodose, stengiasi geriau pažinti gyvenimą. Jo pagrindinis principas – surasti tai, kas gražu, ir parodyti kitiems.

P. Vaičiulio nuotr.

Filmas „Kopa“ (Dune), 10:50 / 14:15 / 18:00 / 20:30
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Pagal vieną garsiausių visų laikų fantastikos knygų – Frank‘o Herbert‘o „Kopą“ – sukurtas filmas pasakoja istoriją apie ypatingomis galiomis apdovanotą Polą Atreidą, kartu su visa savo kilminga gimine priverstą keliauti į tolimą, atšiaurią ir vieną pavojingiausių Visatoje dykumų planetą Arakį, dar vadinamą Kopa.

Režisierius: Denis Villeneuve („Bėgantis skustuvo ašmenimis 2049“, „Atvykimas“, „Sicario: narkotikų karas“)

Kadras iš filmo

Rasos Žmuidienės grafikos paroda „Įkyrios mintys“, 11:00 – 19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Kalniečių padalinys, Savanorių pr. 226

Darbus eksponavo parodose Lietuvoje, Ispanijoje, Italijoje, Japonijoje, P. Korėjoje, JAV, Kanadoje, Anglijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Serbijoje, Makedonijoje, Slovakijoje. Pelnė apdovanojimus tarptautinėje grafikos meno bienalėje „Dry Point“ (Serbija, 2017), prizą ir medalį tarptautiniame Nami Island iliustracijų konkurse (P.Korėja, 2013), apdovanojimą „Bronzinė adata“ tarptautinėje grafikos meno bienalėje „Dry Point“ (Serbija, 2011).

R. Žmuidienės kūrinys

ANTRADIENIS, 09 21

Tarptautinė L. Donskio vardo konferencija, 09:00
VDU Mažoji salė (S. Daukanto g. 28)

Minint penktąsias Lietuvos filosofo, eseisto, pedagogo ir visuomenės veikėjo Leonido Donskio mirties metines, VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos tyrimų plėtros centras organizuoja ketvirtą tarptautinę L. Donskio vardo konferenciją, kurioje pranešimus skaitys žymių muziejų atstovai iš Lietuvos ir užsienio: Vokietijos, Belgijos, Olandijos, PAR, Airijos. Susitikimo tema:  „Sudėtingos dilemos. Muziejų ir viešų vietų vaidmuo prisimenant praeitį“.

Filmo „Pojūčių Šilas“ pristatymas, 17:30
A. Smetonos al. 4 ir Vaidoto g. 26

Ar esate buvę Panemunės šile? Ar teko jame vaikščioti bei pajusti šilą visomis savo juslėmis? O gal Šilas esame mes, žmonės, kurie lankomės jame? Vienas būdų tai sužinoti – užsykti į Dariaus Petrulio sukurto ir panemuniečių įkvėpto filmo „Pojūčių Šilas“ peržiūrą.

Pirmoje vakaro dalyje laukia interaktyvi ekskursija po Panemunę, kurioje galėsite patirti Šilą visomis savo juslėmis: pajusti, pamatyti, paragauti, užuosti ir išgirsti jus supančią aplinką. Ekskursiją lydės Daiva Nevardauskienė. Būtina registracija, kurią rasite čia: forms.gle/3T1wNrmTgMNb1VJn6

Antroje dalyje „Pojūčių šilą“ pamatysite „K.I.N.A.S Panemunė“ ekrane.

„Išeities taškas: „Juodi bateliai“, 18:30
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Režisieriaus Aivaro Miciaus spektaklis „Juodi bateliai“ gimė iš žaidimo su Sebastian Majewski pjese „eėšinys ir Kairys su kulniuku“, kuri Lenkijos publikai pirmą kartą pristatyta 2007 metais, ir dabarties neapykantos ženklais. Tai siurrealistiškai dokumentinė dviejų Trečiojo Reicho propagandos ministro žmonos Magdos Goebbels batų kelionė. Ji pradeda garsiajame Niurnbergo teisme, kuriame jiems skiriama žiauriausia bausmė – tremtis. Jos pabaiga – mūsų dabartis.

Dainiaus Putino nuotr.

TREČIADIENIS, 09 22

Susitikimas su „Kaunas 2022“ ambasadore Bella Shirin, 16:00
Vytauto Didžiojo karo muziejus, K. Donelaičio g. 64

Rugsėjo 23-iąją minima Lietuvos žydų genocido diena. Minint šią dieną muziejuje organizuojamas susitikimas su menininke, aktyvia visuomenininke, „Kaunas 2022“ ambasadore Bella Shirin. Kaune gimusi, čia grįžusi gyventi menininkė susitikimo metu prisimins tragišką savo gentainių likimą, skurdžią pokario vaikystę, papasakos apie žydų kultūrą prieškario Kaune, savo meilę Kaunui ir gyvenimą atvira širdimi.

Norinčius dalyvauti susitikime kviečiame registruotis el. p. registracijavdkm@gmail.com.

Ratuotas turas po „Kaunas Photo“ lauko parodas, 17:30
Kauno pilis

Fotomeno festivalis „Kaunas Photo“ mini Europos judumo savaitę ir rugsėjo 22 d. kviečia turiningai švęsti Tarptautinę dieną be automobilio dalyvaujant ratuotame ture po festivalio lauko parodas.

„Raginame palikti automobilius, griebti dviračius ar paspirtukus ir atriedėti vieniems, su šeima ar su kompanija prie Kauno pilies, kur 17.30 val. startuos visiems atviras ir nemokamas turas. 1 val. 30 min. trukmės ir 12 kilometrų ilgio nedidelio sudėtingumo maršrutu aplankysime keturias 18-ojo fotomeno festivalio KAUNAS PHOTO programos „Amžius“ fotografijų parodas, įrengtas po atviru dangumi“, – kviečia organizatoriai.

K. Krinickaitės nuotr.

Platformos „on:real“ atidarymas „Reali virtualybė“, 19:00
Online

Lietuva technologijų kraštas? Turime greičiausią internetą pasaulyje? Startuolių, vienaragių ir angelų čia kiekvienam po vieną? Produktyvumo į valias, bet laiko mąstyti apie tai, panašu, nėra. Interneto studijų ir internetinio meno laukai pas mus praktiškai neegzistuoja.

„on:real“ yra platforma ir tyrimas sprendžiantis šią problemą. Platformos tikslas – pristatyti bei aktualizuoti internetinį meną ir humanitarines interneto studijas visuomenės, akademikų bei menininkų tarpe.

Portalo atidarymo proga esate kviečiami jus žaismingai panirti į kelias aktualiausias interneto studijų temas kartu su doc. dr. Ignu Kalpoku, žymiausiu bei produktyviausiu interneto tyrinėtoju Lietuvoje. 

Projekto „Mes taip nesitarėm“ pristatymas, 19:00
„Tempo“ erdvė, M. Daukšos g. 34

„Mes taip nesitarėm“ – tai scenos menų atlikėjo ir kūrėjo Dominyko Vaitiekūno inicijuotas muzikinis projektas, dedikuotas žodžiui „girdėti“. 2021 m. rugsėjį baigiasi beveik metus trukęs pirmasis kūrybinio proceso etapas – tyrimas ir eskizų kūrimas. Projektas ypatingas tuo, kad „girdėjimo“ fenomenas tiriamas analizuojant kurčiųjų santykį su muzika bei domintis, ar egzistuoja technologinės priemonės, padedančios žmonėms, turintiems klausos sutrikimų, išgirsti ir pajausti muziką.

KETVIRTADIENIS, 09 23

Lietuvos žydų genocido atminimo dienos minėjimas, 11:00
Kauno IX forto muziejus, Žemaičių pl. 73

Prie masinių žudynių lauko ir monumento nacizmo  aukoms atminti bus pagerbiamas Holokausto aukų atminimas. Kauno Jono Jablonskio gimnazijos mokiniai paskatins prisiminti tragiškus praeities įvykius ir į juos pažvelgti vaikų akimis – gimnazistų lūpomis atgis Lietuvos getuose gyvenusių vaikų prisiminimai. 

Taip pat minėjimo dalyviai turės galimybę susipažinti su Kauno IX forto muziejaus ir „Kaunas 2022“ planuojamu projektu „Ecce homo: tiems, kurie liko“ ir jame dalyvausiančiais menininkais.

Europos kultūros sostinės forumas
Įvairios vietos

Jau forumo išvakarėse, rugsėjo 22 d. vyksiančios spaudos konferencijos metu „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ atskleis kartu su daugybe partnerių ilgai brandintą Europos kultūros sostinės metų programą –  bus vardijami šimtai niekada iki šiol viešai nepristatytų meno ir kultūros projektų bei išskirtinių dalyvių. Pats forumas šiemet bus dedikuotas išsamiai „Kaunas 2022“ programos apžvalgai ir įvertinimui. Renginiuose bus pristatomos ne tik „Kauno 2022“, bet ir kitų Europos kultūros sostinių – „Esch 2022“ ir „Novi Sad 2022“ –  programų detalės.

Edukacinis užsiėmimas „Architekto dirbtuvės“, 17:00
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2

„Edukacijos „Architekto dirbtuvės” metu apžiūrėsime A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje veikiančią parodą „ARNO FUNK[CIONALIZMAS]”, skirtą pačiam namo autoriui – architektui Arnui Funkui. Stebėdami jo projektus, kurtus interjerus ir pačiame muziejaus pastate esančias formas, suplanavimą, susipažinsite su modernistinės ir funkcionalistinės architektūros bruožais. Praktinėje užsiėmimo dalyje gilinsimės į namo eksterjero ir interjero kūrimą“, – kviečia muziejus. Edukacijos dalyvių skaičius ribotas, todėl būtina registracija tel. 8 (37) 79 89 95

V. Pranaitytės nuotr.

Spektaklis „Balta drobulė“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Prabangiame Niujorko viešbutyje liftininku dirba Antanas Garšva, emigrantas ir poetas. Pažabojęs kūrybines ambicijas, jis aukštyn ir žemyn vežioja viešbučio svečius, gatvės praeivius, užuolaidų fabriko jaunimą ir savo prisiminimus. Iš ankšto lifto narvo veržiasi praeities ir dabarties vaizdiniai – vaikystės nuotrupos, gimtųjų namų ilgesys, tardymų siaubas, mylimosios švelnumas, emigranto vienatvė, kūrybinė įtampa ir beprotybė. Klaustrofobiškoje lifto erdvėje ir Antano Garšvos sąmonėje kaunasi poeto polėkis ir beviltiškumas, tobulumo siekis ir neurozė, meilė ir išsižadėjimas. Jono Jurašo režisuota „Balta drobulė“ – lietuvių išeivijos klasiko Antano Škėmos romano inscenizacija, pasakojanti apie dramatišką žmogaus gyvenimą, tai kylantį į svajonių aukštumas, tai besileidžiantį į beprotybės pragarus, up and dawn tarp dangaus ir žemės.

Filmas-koncertas „Oasis Knebworth 1996“, 19:00
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Naujas filmas-koncertas nukels žiūrovus į karštą vasarą prieš 25-erius metus, kuomet Nebvorto parke susirinkę ketvirtis milijono žiūrovų tapo liudininkais ne tik vieno geriausių „Oasis“ pasirodymų, bet ir apskritai vieno įspūdingiausių muzikos įvykių per pastarąjį ketvirtį amžiaus. Nepraleiskite progos dar kartą išgyventi britų legendos šlovės dienas bei pasinerti į užburiančios ir nepamirštamos muzikos sūkurį.