Žurnalų archyvas

Maršrutas rugsėjo 19–22 dienoms

19 rugsėjo, 2022, KPK redakcija | Maršrutai

PIRMADIENIS, 09 19

Juozo Brazausko knygos „Legendinė „Konrado“ kavinė“ pristatymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Antrojo leidimo sulaukusioje knygoje pasakojama apie garsiausią tarpukario Kauno intelektualų susibūrimo vietą, buvusią Laisvės alėjoje 45, – „Konrado“ kavinę, kuri yra tarsi to meto simbolis. Tai pirmasis nepriklausomoje Lietuvoje stichiškai atsiradęs Kauno kultūros, meno ir spaudos atstovų neoficialaus bendravimo bei traukos centras, turėjęs pretenzijų į analogiją su Paryžiaus „Rotonda“ bei Krokuvos „Žaliuoju balionėliu“. Į „Konrado“ kavinę rinkdavosi įvairių pažiūrų ir skirtingų kartų rašytojai, dailininkai, teatralai, muzikai, žurnalistai.

Kartu su knygos autoriumi renginyje dalyvaus režisierius Gytis Padegimas, pedagogai Jūratė Jarmalauskienė, Paulius Martinaitis, muziejininkas Stanislovas Petrauskas, aktorė Olita Dautartaitė.

[klausymai], 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Rudeniui žvelgiant per langą Kauno menininkų namai kviečia neįpareigojantiems [klausymams]: „Pasiklausysime kūrinių iš naujų leidinių MATTERS kuruojamoje Kauno menininkų namų skaityklos mediatekoje. Jeigu atsinešite – klausysime ir Jūsų atsineštų kasečių, CD ar plokštelių.“

ANTRADIENIS, 09 20

Festivalis „Išeities taškas“: „Žana“ ir „Vyrsmas“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

„Žana“ – kolektyvinės kūrybos fizinio teatro monospektaklis (vaidina Gintarė Šmigelskytė), nagrinėjantis būseną žmogaus, įstrigusio tarp dviejų galimybių: prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ir įsitikinimus arba jos atsisakyti. Kūrinyje psichologinis jaunos merginos portretas, prisiminimai bei vidinis konfliktas perteikiami pasitelkus fizinio teatro žanrą, kur tekstas yra naudojamas kaip fragmentas, o pats pasirodymas labiau primena performansą, kuriame žiūrovai tampa ne pasyviais stebėtojais, o liudininkais.

„Vyrsmas“ – gatvės šokio spektaklis („Low Air“, Marius Eidrigevičius), nagrinėjantis vyriškumo sampratą, jos priežastis ir pasekmes. Šiame monospektaklyje vaizduojama vyro vidinė kelionė – iš stereotipais grįsto vyriškumo į savęs supratimą ir priėmimą.

Susitikimas su  Ida Daiva Povilaite ir Aldona Tüür, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Renginyje „Duetai. Būti rašytoja“ apie knygas, rašymą ir mokymą rašyti kitus, kūrybinės veiklos derinimą su kitais darbais, debiuto subtilybes, gyvenimą antrajame šalies mieste, autorių lytį ir jaunystės kultą su viešniomis kalbėsis literatūrologė, kultūrinės veiklos organizatorė Agnė Cesiulė.

Slemas #53, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Nebereikia rinktis į kurį iš trijų festivalių varyt, seneliai nereikalauja atvažiuot pomidorų (nes gi dėl jūsų, vaikai, auginam!), į miestą sugrįžo žmonės (ir nors dauguma jų tave erzina, yra šansas, kad kažkur tarp jų yra ta/s, kurios laukei!) Na, o jei mažais džiaugsmais nepavyksta užpildyt giliai viduje atsivėrusios spengiančios melancholijos, belieka išsitraukti nelaimingo kūrėjo beretę ir rudenį paversti eilėmis!

Pirmo rudens slemo vedėjų duetas Jovaras ir Julius Uogelė pažada neleisti melancholijai pasiglemžti jūsų sielų.

Dalyvių registracija ir klausimai: asta@kmn.lt

TREČIADIENIS, 09 21

Tarptautinė konferencija „Gamta. Žmogus. Miestas“, 9:30
„Žalgirio“ arenos amfiteatras, Karaliaus Mindaugo pr. 50

Landšafto dizaino konferencijos tikslas yra supažindinti Kauno miesto bendruomenę, verslą bei įvairių sričių ekspertus su žaliosios infrastruktūros tema, pasidalinti inovatyviais žalinimo įrankiais ir praktikomis iš Jungtinės Karalystės, Austrijos, Suomijos, Švedijos, Prancūzijos, bei sukurti terpę diskusijai apie Kauno galimybes pritaikyti ir išnaudoti žaliosios infrastruktūros potencialą tvarios miesto ateities kūrimui.

Konferencija „Gamta. Žmogus. Miestas“ organizuojama kaip landšafto festivalio „Magenta“ ir „Kaunas 2022“ renginių dalis.

XIV Tarptautinis folkloro festivalis „Baltų raštai“ (iki rugsėjo 24 d.)
Įvairios vietos

Kauno tautinės kultūros centras Baltų vienybės dienai pažymėti rugsėjo 21–24 dienomis organizuoja XIV tarptautinį vaikų ir jaunimo festivalį „Baltų raštai“. Jis skiriamas Lietuvos jaunimo metams. Festivalio tikslas – stiprinti ir vienyti baltų kultūros vertybių puoselėtojus, kurie tęsia senąsias tradicijas bei populiarina Lietuvos ir Latvijos tautosaką, dainas, šokius, žaidimus bei amatus. 

Kalniečių parko skaityklos sezono uždarymas su Vytautu V. Landsbergiu, 18:00
Kalniečių parko skaitykla

Pirmąjį vasaros skaityklos sezoną Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia užbaigti su knygomis ir muzika. Renginyje laukia puikiai mažiesiems skaitytojams pažįstamų knygų „Obuolių pasakos“, „Angelų pasakos“, „Arklio Dominyko meilė“ ir „Pelytė Zita“ autoriaus Vytauto V. Landsbergio dainų vakaras vaikams ir ne vaikams, kurio metu klausysitės ne tik puikiai visiems žinomų romansų, bet ir naujausių dainų.

Skaityklos vieta – Kalniečių parke šalia lauko treniruoklių aikštyno. Kalniečių parko skaitykla – „Kaunas 2022“ programos dalis.

KETVIRTADIENIS, 09 22

Tarptautinė konferencija „Modernizmas ateičiai. Interpretacijos“, 9:00
„Žalgirio“ arenos amfiteatras, Karaliaus Mindaugo pr. 50

Konferencija simboliškai užbaigia penkerius metus trukusią programą „Modernizmas ateičiai“, kuri yra projekto „Kaunas 2022“ dalis. Bus diskutuojama ne tik apie tai, kokią įtaką paveldui daro subjektyvus laikmečio ar žmonių požiūris bei ideologija, bet ir apie tai, kaip paveldas, ypač modernusis, gali veikti planetą ir žmones, kaip jį išsaugoti ir įprasminti ekologinės krizės laikais, kad jis būtų aktualus ateities kartoms. Šios diskusijos yra itin svarbios ieškant galimos paveldosaugos vizijos, kuri padėtų mums MĄSTYTI APIE ATEITĮ.


Paroda „Amžinai laisva Ukraina“ / „ЗА ВОЛЮ УКРАЇНИ!“, 10:00–17:00
Vytauto Didžiojo karo muziejus, K. Donelaičio g. 64

Pagerbiant ryžtingą Ukrainos kovą už laisvę ir Nepriklausomybę, rugsėjo 22-ąją Vytauto Didžiojo karo muziejuje atidaroma analogų Baltijos šalyse neturinti paroda „Amžinai laisva Ukraina“ / „ЗА ВОЛЮ УКРАЇНИ!“, pasakojanti apie Ukrainos Nepriklausomybės kovas XX a. pradžioje.

Knygos „Mano Tėvas Antas. 100 prisiminimų apie Antaną Mončį“ pristatymas, 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Renginyje dalyvaus A. Mončio sūnus, leidyklos „Aukso žuvys“ išleistos knygos autorius Jean‘as-Christophe‘as Mončys (tiesiogiai iš Paryžiaus), menotyrininkė, Vytauto Didžiojo universiteto profesorė dr. Rasa Žukienė, moderuos knygos redaktorė Caroline Paliulis.

Po susitikimo bus rodomas Lino Mikutos filmas „Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“. 

Leidyklos nuotr.

Juozo Tumo-Vaižganto gimimo dienos minėjimas, 17:30
J. Tumo-Vaižganto butas-muziejus, Aleksoto g. 10

„Aš esu gimęs Malaišiuose Svėdasų parapijoje ir valsčiuje Ukmergės apskrityje Kauno gubernijoje 1869 metų rugsėjo mėnesio 8 dieną sen. kalendoriaus, Dievo Motinos gimimo dieną“, – rašė Vaižgantas. Jo gimtadienio proga aukštaitiškas liaudies dainas atliks muziejininkė Gintarė Dabkevičienė. Ištraukas iš Juozo Tumo-Vaižganto kūrinių skaitys edukatorius Remigijus Jakulevičius.

Filmas „Klostės“, 18:00
Kauno kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54

Virš 60 aktorių, dar tiek pat filmavimo padėjėjų ir rekvizito gamintojų, 16 lokacijų, 70 žmonių komanda, kūrusi stop kadro animaciją, keli šimtai kituose filmo procesuose dalyvavusių kauniečių ir 67 minutės magiškos kelionės po miesto istorijas. Tokiais skaičiais galima pristatyti menininkės Aideen Barry režisuotą filmą „Klostės“. Apkeliavusi pasaulį, Kauno modernizmo įkvėpta juosta grįžta namo.

Knygos „ARNO FUNKcionalizmas. Architekto Arno Funko (1898–1957) gyvenimas ir kūryba“ pristatymas, 18:00
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2

Renginyje dalyvaus Marija Drėmaitė (autorė), Vika Pranaitytė (dizainerė), Lukas Mykolaitis (fotografas); moderuos Lina Pranaitytė (projekto vadovė, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus memorialinių muziejų skyriaus vedėja).

Arno Funkas – vienas įdomiausių ir paslaptingiausių tarpukario Kauno architektų. Apie jo gyvenimą išliko mažai žinių, tačiau jo suprojektuoti modernūs elegantiški pastatai pasakoja apie tarpukario Lietuvą, Kauną, jo transformaciją, gyventojus ir kasdienybę.

Ši knyga – tęstinė 2021 m. liepos 1 d. A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje atidarytos parodos „Arno Funk[cionalizmas]“ dalis. Pakviesta kuruoti parodą, prof. dr. Marija Drėmaitė jau tą pačią dieną sugalvojo ir parodos idėją, ir pavadinimą, nes tai buvo nuostabus architekto pavardės ir architektūros stiliaus sutapimas.

Luko Mykolaičio nuotr.

„Šetenių skaitymai“. Susitikimas su Svetlana Aleksijevič, 18:00
VDU Didžioji salė, S. Daukanto g. 28

Nobelio literatūros premijos laureatė rašo apie dramatiškus sovietmečio įvykius ir savosios kartos patirtis – karą Afganistane, Sovietų Sąjungos griūtį, Černobylio katastrofą ir jos padarinius, o pastaraisiais metais išgarsėjo kaip aktyvi Baltarusijos diktatūrinio režimo kritikė. S. Aleksijevič knygos išverstos į daugiau nei penkiasdešimt kalbų. Lietuviškai pasirodė net penkios jos knygos.

Kauno literatūros savaitės ciklas „Šetenių skaitymai” – „Kaunas 2022“ programos dalis.