Žurnalų archyvas

Maršrutas rugsėjo 18–21 dienoms

17 rugsėjo, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 09 18

Europos paveldo dienos: „Tradicijas gaivinanti bendrystė“, 11:00 ir 17:30
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Vytauto g. 21, Garliava, Kauno r.

Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka kviečia į renginį, skirtą Europos paveldo dienoms paminėti. 2023 m. Europos paveldo dienų tema – „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“.

11.00–14.00 val. bibliotekoje rengiamos senųjų amatų kūrybinės dirbtuvės. Įėjimas laisvas, amžius neribojamas. Galėsite išmėginti, kalvystę, šiaudinių sodų rišimą, keramikos dirbinių gamybą.

17.30 val. – susitikimas su Kauno rajono kuriančia bendruomene, kūrybinių darbų parodos pristatymas, grupės „Blooming Vibes“ koncertas.

Visą rugsėjo mėnesį Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje veikia dokumentų ekspozicija „Tradicijų tiltais į bendrystę“.


Austės Kabašinskienės grafikos darbų paroda „Virsmas“, 11:00–18:00
„Parko galerija“, M. Valančiaus g. 6

Filmas „Dovbušas“ (Dovbush), 15:25 / 18:10
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

XVIII amžiaus pradžioje svetima valdžia Karpatų huculams reiškia tamsius laikus. Du broliai Dovbushai tampa opryškos – kalnų nusikaltėliais. Du broliai, deja, tampa priešais – vienam rūpi tik pinigai, kitas – Oleksa – kovoja už savo žmones. Karpatus apima sukilimų banga. Aristokratija naudoja savo karinę galią, kad nužudyti Dovbushą ir sugriauti jo legendą. Tačiau Dovbushas juos pergudrauja. Beviltiški ponai sugalvoja gudrų planą ir puola neįveikiamo nusikaltėlio Achilo kulną – jo meilę vaikystės mylimajai Maričkai. Kas bus tas galiūnas – žudikas, užpulsiantis opryšką, kurio didžiulė jėga ir drąsa įkvėpė liaudį kurti pasakas? Ar klastingas ponų planas sunaikins didvyrį, kuris vienintelis gali išvesti savo žmones į laisvę?

Rež. Oles Sanin. Filmas ukrainiečių kalba su lietuviškais subtitrais.

Kadras iš filmo

ANTRADIENIS, 09 19

Parodos „Paskendęs Nemuno slėnis“ ir „Žydintys sugrįžimai“, 11:00–17:00
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2

Irenos Mikos parodoa „Paskendęs Nemuno slėnis. Skiriama Samylų įlankos šventei Pėdos marių dugne“ skiriama Nemuno slėnyje palaidotiems 35 kaimams,  725 sodyboms, piliakalniams ir bažnyčioms, kurias paskandino dirbtinai suformuotos Kauno marios, atminti. Kauno marios užliejo 66 kvadratinių kilometrų plotą, buvo sunaikinti sielininkų, ūkininkų, miškininkų kaimai, sugriauti žmonių gyvenimai… Irenos Mikos vaizduotės bei minčių, jos vidinės dvasinės savijautos ramybėje nepalieka noras spalvomis prisiliesti prie Lietuvos Nemuno slėnio tragedijos. Taip gimsta ekspresyvioji bei niūrioji saviraiška – spalvojauta bei potėpių kaligrafija. Negailestingoji, prievartinė gyvenimo realybė bei jos sąlygotas saviraiškos tragizmas. Parodoje eksponuojami Apnarų, Laumėnų, Guogų, Šilėnų kaimo motyvai: medžiai, statiniai, ten gyvenusių žmonių figūros.

Muziejininkės, dailininkės Monikos Gineikienės parodoje eksponuojami dekoratyvinės tapybos ant medžio darbai – motyvai nuo skrynių, kurias savo piešiniuose atvaizdavo tuometinės Kauno meno mokyklos dėstytojas Antanas Tamošaitis ir moksleiviai: Paulius Augustinavičius, Juozas Aleknavičius, Alfonsas Dargis, Alfonsas Juškevičius, Kazys Varnelis ir kt. Dailininkai skrynias užfiksavo etnografinių ekspedicijų metu XX a. ketvirtajame dešimtmetyje Lietuvos kaimuose esančiose sodybose. Minimi skrynių piešiniai ir kiti šių autorių piešiniai saugojami Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Liaudies meno skyriaus archyve.

Monografijos „Kalbininkas Albertas Ružė: gyvenimo morfologija ir sintaksė“ sutiktuvės, 17:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Mokslinėje monografijoje „Kalbininkas Albertas Ružė: gyvenimo morfologija ir sintaksė“ apžvelgiami ilgamečio Vilniaus universiteto Kauno fakulteto profesoriaus Alberto Ružės (1936–2021) mokslinės ir akademinės veiklos aspektai, atskleidžiamas jo indėlis į visuomeninį, kultūrinį bendruomenės ir šalies gyvenimą, brėžiami asmeninio gyvenimo kelio vingiai.

Renginyje dalyvaus monografijos autorės – Vilniaus universiteto mokslininkės doc. dr. Rita Baranauskienė, doc. dr. Ilona Mickienė. Trečioji autorė – doc. dr. Virginija Vasiliauskienė (nepriklausoma tyrėja).

„Flamingo trio“ (JAV/Danija) koncertas, 19:00
„Jazz Academy“, Baltų pr. 34

Mažiausioje džiazo scenoje regione – garsą, tekstūrą ir dinamiką tyrinėjantis Chris Heenan (kontrabosinis klarnetas), Adam Pultz Melbye (kontrabosas) ir Christian Windfeld (mažasis būgnelis ir objektai) trio.

Ciklo „Nepadorūs vakarai. Naglis“ videomeno programos peržiūra, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Projektu „Nepadorūs vakarai“ siekiama sukurti erdvę seksualumo diskurso kaitos analizei kultūros kontekste 10-ajame dešimtmetyje. Videomeno programos Estijos ir Latvijos dalių kuratorės – Maria Helen Kand ir Andra Silapetere – įvairiuose archyvuose praleido valandų valandas ieškodamos menininkų/ių darbų, kurie bent kiek atspindėtų 10-tojo dešimtmečio Baltijos šalių ????? dvasią.

Filmo „Vasara baigiasi rudenį“ peržiūra, 19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Lietuvos kino klasika po vasaros atostogų grįžtą į biblioteką su 1981 m. Gyčio Lukšo sukurtu filmu „Vasara baigiasi rudenį“. Psichologinėje dramoje vaizduojamas iš įkalinimo vietų į gimtąją sodybą grįžusio Jakimkaus ir jo našlaičiu tapusio sūnaus Viliaus gyvenimas. Viliui atidėjo šaukimą į armiją, nes reikėjo slaugyti motiną, dabar jis kasa melioracijos griovius ir jam pavyko įkalbėti viršininką, kad priimtų į tą patį darbą tėvą. Kartu jie vyksta kasti melioracijos griovio į tolimą vienkiemį, kurio šeimininkė dar jaunyva našlė Milda, auginanti mažą dukrelę. Jakimkai apsistoja pas ją, žaidžia su mažyle Laimute, kažkaip ir patys toje draugijoje vidujai atšildami. Pagal Romualdo Granausko scenarijų kurtame filme pasakojama gyvenimiška drama apie meilės trikampyje atsidūrusį tėvą ir sūnų, siužete subtiliai įkomponuotos Lietuvos istorinės realijos.

TREČIADIENIS,  09 20

Edukacija „Tradicinis audimas: juostos“, 17:30
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Panemunės padalinys, Vaidoto g. 115

Užsiėmimo metu susipažinsite su vienu iš tradicinių lietuvių liaudies amatų – audimu bei viena svarbiausių tautinio kostiumo dalių – juosta. Edukacija skatina lietuvių tekstilės paveldo ir audimo technikų pažinimą, domėjimąsi lietuvių audinių ornamentika, tautiniu kostiumu, jos metu mokoma patiems nusiausti juostą. 

Renginys skirtas Aukštaitijos metams, jį ves etnologė dr. Dovilė Kulakauskienė. Renginys nemokamas, reikalinga registracija telefonu (8 37) 34 62 98 arba el. paštu panemune@kaunas.mvb.lt.

Dokumentinių filmų peržiūrų ciklas „Common People“: „Anhell69“, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Penktajam (jubiliejiniam!) sezonui sugrįžta dokumentinių filmų peržiūrų ciklas. Jo metu – kvietimas žiūrėti tiek kultinius, dokumentinio kino istorijoje pagarsėjusius, tiek šiuolaikiškai dokumentinio kino žanrą interpretuojančius ir jo ribas trinančius filmus. Trečiąją šių metų ciklo peržiūrą KMN organizuoja kartu su Vilniaus queer festivaliu „Kreivės“, šiemet švenčiančiu 10 metų jubiliejų, ir rodo Theo Montoya film1 „Anhell69“.

Katafalkui skrodžiant Medeljino gatves, jaunas režisierius prisimena savo praeitį žiauriame ir konservatyviame Kolumbijos mieste. Vaidinti pirmajame jo filme jis pasikvietė jaunus Medeljino queer bendruomenės narius. 21 metų pagrindinis veikėjas mirė perdozavęs heroino, kaip ir daugelis režisieriaus draugų. Filmas tyrinėja sunaikintos kartos svajones, abejones ir baimes – bei pastangas toliau kurti.

ŽMONĖS kino premjera: „Tu man nieko neprimeni“, 18:30
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Tai – intymi meilės istorija, kurioje, ko gero, kiekvienas bent dalele atpažins save ir visą filmą spėlios – įmanomi šie santykiai ar ne? Šiuolaikinio šokio šokėja Elena sutinka gestų kalbos vertėją Dovydą. Tarp jų akimirksniu užsimezga švelnus ryšys, jis gilėja, Dovydas ir Elena ima artėti vienas prie kito ir platoniški santykiai pamažu virsta romantiniais. Kai Dovydas atskleidžia esantis aseksualus, jiedu pasiryžta savojo intymumo ieškoti drauge – atrasti savo pačių būdą kurti santykius.

Pasaulinė filmo premjera įvyko prestižiniame „Sundance“ (JAV) kino festivalyje ir jau pirmasis jo pasirodymas buvo sėkmingas – Marijos Kavtaradzės kūrinys pelnė apdovanojimą už geriausią režisūrą.

KETVIRTADIENIS, 09 21

Labirinto augalų sodinimo ir priežiūros dirbtuvės, 13:00
Milikonių bendruomenės pieva, Baltijos g. 2

Dirbtuvių metu sodinsime ir tvarkysime pievoje esančio labirinto augalus. Kartu įrengsime augalų lentelės su aprašymais. Jei niekada nesate sodinęs, bet norite pabandyti ar jei turite sodinimo žinių, bet norite įgyti jų daugiau – šis renginys jums.

Žiniomis apie augalų sodinimą dalinsis, apželdinimo specialistė, Ingrida Vainauskienė. Renginį veda architektų ir urbanistų studija BLUMA. Renginys yra projekto „Žaliuojantys Šilainiai – gamtos pažinimo erdvė“ dalis. Projektas dalinai finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos.

Registracija.

Renginys „Aš esu aukštupio srovė – aš sukuosi verpetais. BIRUTEI PŪKELEVIČIŪTEI – 100“, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Minint 100-ąsias išeivijos rašytojos, aktorės bei režisierės Birutės Pūkelevičiūtės (1923–2007) gimimo metines, nuo 17 val. muziejuje lauks ekskursija po parodą „Didmiesčių sankryža“, kuri skirta Vilniaus 700 metų gimtadieniui ir Birutės Pūkelevičiūtės 100 metų sukakčiai.
Vėliau diskusijoje aptarsite Birutės Pūkelevičiūtės kūrybos vertinimo kaitą, populiariausius ir mažiau žinomus jos kūrinius bei jų aktualumą šiandienos skaitytojui. Diskusijoje dalyvaus literatūrologės dr. Solveiga Daugirdaitė, doc. dr. Žydronė Kolevinskienė, doc. dr. Loreta Mačianskaitė, dokt. Sandra Bernotaitė ir dr. Viktorija Šeina.

Ekskursija „Žydų gelbėjimas. Žaliakalnis“, 17:30
Susitikimo vieta: Kauno „Saulės“ gimnazija, Savanorių pr. 46

Gražinkime Kauną“ kviečia prisijungti prie atminimo žygio po Žaliakalnį, pagerbiant drąsą ir pasiaukojimą žydų gelbėtojų, kurie gyveno šioje Kauno dalyje. Prisiminsime Pasaulio Tautų Teisuolius Lidiją ir Nataliją Fugelevičiūtes, Nataliją Jegorovą, Heleną Holcmanienę, Olgą Dauguvietienę, Sofiją Binkienę, Vladą Varčiką ir kitus, sustodami prie namų, susijusių su jų gyvenimu ir veikla. Kelionę pradėsime prie Fugelevičių namų Savanorių prospekte, kur prisiminsime jų šeimos istoriją, o baigsime Vydūno alėjoje.

Nemokamai, registracija nereikalinga. 

Ekskursija parodoje „Antanas Ingelevičius: kūrėjas ir miestas“, 18:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Renginio metu sužinosite kokia iš tiesų buvo kūrėjo, fotografo Antano Ingelevičiaus (1892–1947?) asmenybė? Kodėl jis pasirinko fotografuoti XX a. 3–4 dešimtmečių Kauną kitaip nei kiti to laiko fotografai? Kodėl A. Ingelevičius taip ir nepakliuvo į Lietuvos fotografijos istoriją?

Kviečiame moderniu Ingelevičiaus žvilgsniu pasivaikščioti po Kauną prieš 100 metų, o šios kelionės metu diskutuoti ir šiandien aktualiais klausimais apie kūrėjo ir miesto santykį: kaip menininkas kuria miestą ir kaip miestas kuria menininką?

Į ekskursiją kviečiame registruotis iš anksto tel. +370 684 843 88 (darbo dienomis nuo 9.00 iki 16.00 val.)
Kaina: su muziejaus lankytojo bilietu.

Festivalis „Išeities taškas“. „Tylėjimai“, 18:30
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Tylėjimai – Pauliaus Prievelio šokio spektaklis, kviečiantis žiūrovą pasinerti į bėgančių minčių, kurios dažnai kyla prieš užmiegant, kelionę. Olandų kilmės rašytojas, Matthijs Van Boxsel kalbėdamas apie prancūzų ahah ir anglų haha parkų architektūras, išskiria žmogaus patiriamą įspūdį ir harmonijos pojūčio buvimą ir nebuvimą. Remiantis rašytojo mintimis ir abstrakčiais, tačiau gana aiškią intenciją turinčiais įvaizdžiais, atlikėjos tyrinėja bėgančių minčių patirtis ir siekia rasti atsakymą į klausimą: kas yra tyla? Šios paieškos daugiasluoksniame judesyje, dark techno muzikos stiliaus pripildytoje scenoje ir gana tamsių, kartais gerai pažįstamų minčių pasaulyje tampa viso veiksmo ašimi.

Vakaras „Moments of Solace. Vietnam 2023, April“, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Menininkė ir keliautoja Guoda Gelažauskaitė pristatys akimirkas iš savo solo kelionės po Vietnamą. Balandžio mėnesį menininkė į šią šalį išvyko ieškodama vidinės harmonijos bei dvasinės ramybės. Kelionės metu G. Gelažauskaitė meditavo, paktikavo jogą, susipažino su vietos papročiais ir tradicijomis.

Pasitelkdama vaizdo projekcijas ir garso bei šviesos instaliacijas, Guoda kviečia lankytojus atitrūkti nuo kasdieninių rūpesčių ir pasinerti ne tik į nuostabią Vietnamo gamtą bei jautrią vietos gyventojų buitį, bet ir atrasti šios šalies vidinę tylą ir grožį.