Žurnalų archyvas

Maršrutas rugsėjo 12–15 dienoms

12 rugsėjo, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 09 12

„Kultūra į kiemus: Aleksotas“ (visą savaitę)
Įvairios vietos

2022-aisiais tarptautinio pripažinimo sulaukęs projektas „Kultūra į kiemus“ apsilankys daugiau nei 80 kiemų, kurių laukia gyvo garso koncertai, parodos, šokio pasirodymai ir veiklos mažiesiems.

Aleksote kultūra svečiuosis rugsėjo 12–19 dienomis. Rugsėjo 18 d. vyks didžioji Aleksoto šventė „Skrydis laiko erdve“

Paroda „Degta žemė“
VDA KF galerija, Muitinės g. 2

Parodą rengia VDA Kauno fakulteto 4D katedra, minėdama Kauno meno mokyklos įkūrimo 100-metį. Parodoje keramikos studijų istorija atskleidžiama per indo prizmę. Čia pristatomi nuo 1970 m. kurti molinių indų dizaino projektai ir išpildyti servizai, porceliano indai, kurti bendradarbiaujant su dailiosios keramikos gamykla Jiesia, o taip pat konceptualūs meniniai indo sprendimai. Tai 9-oji VDA KF paroda, kuri yra skirta Kauno meno mokyklos 100-mečio minėjimui. 

ANTRADIENIS, 09 13

Festivalis „Išeities taškas“. „Jausmų sonifikacija“, 16:00–18:00
Kauno miesto kamerinis teatras (rūsys), Kęstučio g. 74A

„Jausmų sonifikacija” yra sociomeninis projektas – garso instaliacija – tyrinėjanti jausmų suvokimą per garsus bei subjektyvių jausminių patirčių išgyvenimą kito patirties kontekste. Instaliaciją sudaro keturi abstraktūs garso takeliai skirti meilės, pykčio, džiaugsmo ir liūdesio jausmams atvaizduoti. Juose persipina garsai, kuriuos pasirinko aštuoniasdešimt tyrime dalyvavusių Kauno miesto ir Kauno rajono jaunuolių.

Autorė ir prodiuserė: Justina Kecoriūtė („Prodiusai Colab“)
Garso menininkas: Calum Vaughan (Jungtinė Karalystė)
Scenografija: Artūras Čertovas

Festivalis „Išeities taškas“. Atidarymas: „Šokis objektui ir vaikui“, 18:00
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54

„Šokis objektui ir vaikui“ (idėjos autorė ir choreografė Greta Grinevičiūtė) yra apie santykį su vaiko idėja, su šokiu, su kūrybiniu procesu: prasmės ir tikrumo ieškojimas, bandymas išbūti kūrybos bei gyvenimo buityje. Spektaklis kalba apie lūkesčius ir stereotipus primetamus sau ir kitiems. Kūrybinė komanda kelia klausimus apie visuomenėje savaime suprantamus kanonus kaip vaikų turėjimas, jų laukimas, susilaukimas, negalėjimas ar nenoras turėti.

Atlikėjų archyvo nuotr.

„O kodėl ne atviras mikrofonas?“, 19:00
„O kodėl ne?“, A. Juozapavičiaus pr. 122A

„Kol dar nėra taip itin žvarboka, kol dar keistos būtybės rėkia ir kriokia – prie mikrofono laisvai stoja visi ir visos, o auditorija renka vakaro numylėtinį.

Vyksta du raundai. Kiekviename iš jų dalyviai gauna po 5 minutes atlikti savo kūrybos tekstus (žanras nevaržomas). Nugalėtojas renkamas pagal auditorijos ovacijas. Atviro mikrofono vedėjas – Jovaras Kelpšas“, – rašoma kvietime ir pridedama, kad registracija į atvirą mikrofoną vykdoma paštu jokelpsas@gmail.com.

Arvydo Gudo nuotr.

TREČIADIENIS, 09 14

Parodos „Kada buvo… Jūratės Mikulevičienės tapyba” atidarymas, 17:30
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2

Jūratė Mikulevičienė (g. 1954) – įvairių meno mūzų lankoma kūrėja. Kaune įgijusi solinio dainavimo specialybę, 1986 m. pradėjo tapyti, o 1989 m. kaip tekstilininkė tapo tautodailininkų sąjungos nare. Nuo 1994 m. gyvendama Detroite (JAV), įkūrė mėgėjų teatrą, kuriame ne tik režisuoja, vaidina, bet ir kuria scenografiją bei kostiumus. Tapybos parodas rengia nuo 1989 m. – ne tik Lietuvoje, bet ir JAV, vis labiau įtvirtindama savo kaip „šviesiojo Lietuvos naiviojo meno talento“ vardą.

Parodos kuratorė Violeta Krištopaitytė-Jocienė.

Pauliaus Norvilos knygos „nebe“ pristatymas, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

P. Norvila (g. 1985) – poetas, prozininkas. Jau seniai kritikų pastebėtas bei įvertintas dėl savo poezijos, kuri žaidžia būties ir buities temomis, surenka kasdienybės detales ir iš jų žmonių mūsų gyvenimus. „nebe“ – penktoji autoriaus poezijos knyga.

Pokalbį moderuos literatūrologė, kultūrinės veiklos organizatorė Agnė Cesiulė.

Parodos „Raudona“ atidarymas, 18:00
„CulturEUkraine“ centras, Laisvės al. 102

Ganna Bogachuk yra Ukrainos menininkė, dėl karo Ukrainoje šiuo metu gyvenanti Vilniuje, Lietuvoje. Nors ji piešė visą savo gyvenimą, tačiau tik 2018 m. išdrįso save visiškai dedikuoti menui. Parodoje ukrainietės darbai pristatomi kaip vienas meno kūrinys kartu su autentiškais tradiciniais Ukrainos lino artefaktais „rushnyk”.

Šokio teatro „Aura“ spektaklis „Sužeistas elnias“, 18:30
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54

Šokio spektaklį „Sužeistas elnias“ įkvėpė dailininkės Fridos Kahlo to paties pavadinimo paveikslas, simbolizuojantis nusivylimą ir emocijas, kylančias iš fizinių kančių ir negailestingo likimo. Nuolat kęsdama jaunystėje per tramvajaus avariją nepagydomai sužalotos kojos skausmus, kartu su savo vyru Diego’u Rivera menininkė nugyveno išskirtinai spalvingą gyvenimą ir paliko įspūdingą meno kūrinių kolekciją. Spektaklio kūrėjai tikisi, kad jų choreografiniai ieškojimai leis susitapatinti su aistringus santykius puoselėjusia menininkų pora, pasisemti troškimo gyventi bei praturtinti savąjį „aš“.

Teatro archyvo nuotr.

KETVIRTADIENIS, 09 15

Paroda „Moters atvaizdas Kauno meno mokyklos grafikoje“, 11:00–19:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Parodoje eksponuojama daugiau nei šimtas Kauno meno mokyklos mokytojų ir mokinių tarpukario laikotarpio kūrybos pavyzdžių, piešiniuose, estampuose, iliustracijose atsispindi moters traktavimas. Moterį daugiau ar mažiau vaizdavo kone visi garsiausi Lietuvos dailininkai. Šiai parodai atrinkti pavyzdžiai atskleidžiai skirtingus moters įvaizdžius ir bendras požiūrio į moteris tarpukario Lietuvoje tendencijas, gebėjimą moters esatį perteikti savitomis grafikos priemonėmis.

„Europos paveldo dienos“: atidarymas ir ekskursija „Petrauskų namų turtai“, 16:45
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namai, K. Petrausko g. 31

Po atidarymo  lankytojų lauks speciali teminė ekskursija „Petrauskų namų turtai“. Ekskursijos metu bus gilinamasi į čia gyvenusių garsių muzikų namų eksterjero ir interjero detales, jų pokyčius bėgant laikui, vykusias restauracijas ir jų metu išsaugotas pastato vertingąsias savybes. Būtina registracija telefonu +370 696 75 737 arba el. paštu mkp.kasa@kaunomuziejus.lt

Ekskursija yra viena iš Europos paveldo dienomis vyksiančių iniciatyvų. Šiemet visuomenei tvarų kultūros paveldą siekiama pristatyti per sėkmingai įvykdytus ar dar vykstančius kultūros paveldo objektų restauravimo ir tvarkymo pavyzdžius, atkreipiančius dėmesį į kultūros paveldo objektų tvirtumą ir ilgaamžiškumą.

Parodos „Prieš… ir po 100 metų“ atidarymas, 18:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Parodos kontekstas – tarptautinė mokslinė konferencija „Menas moderniai šaliai moderniame mieste”. Konferenciją lydinti paroda sudaryta iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkiniuose esančių Kauno meno mokykloje dirbusių pedagogų – menininkų kūrinių ir šiuo metų dirbančių ir kuriančių Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto dėstytojų – menininkų. Ekspozicijoje žiūrovams pristatomi kūriniai, sukurti beveik prieš šimtą metų ir dabar, jau po šimto metų, atskleidžiant kūrybinių principų kaitą ar panašumus plastikos ir technologiniuose sprendimuose. Žiūrovui siūloma susipažinti kaip aplinka ir kontekstas šimtmečio bėgyje keitė ir keičia meno suvokimą ir išraišką, kuri atsispirdama ir tęsdama Kauno meno tradicijas įsipina į pasaulio Didįjį Peizažą.

Petras Lincevičius. „Nevermore / Niekada daugiau“, 2021 m.

Susitikimas su karo ekspertu, knygos „Karo anatomija“ autoriumi G. Petkevičiumi, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Bibliotekos Renginių erdvėje vyks susitikimas su karo ekspertu, Krašto apsaugos tarnybos savanoriu, psichologu, tyrinėjusiu žmogaus elgesį ekstremaliomis sąlygomis įkalinimo įstaigoje, Giedriumi Petkevičiumi.
Susitikimo metu bus pristatyta G. Petkevičiaus knyga „Karo anatomija“ (2021, Alma Littera).

„Šetenių skaitymai“. Susitikimas su rašytoju Jurijumi Andruchovičiumi (Ukraina), 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Kauno menininkų namuose – pirmasis naujo „Kauno literatūros savaitės“ rudens susitikimų ciklo „Šetenių skaitymai“ renginys – susitikimas su Ukrainos rašytoju ir viešuoju intelektualu Jurijumi Andruchovičiumi ir jo paskaita „Pavergta beprotybė: antipasaulis“.

Poetas, prozininkas ir eseistas gimė ir gyvena Vakarų Ukrainoje, Ivano Frankivske. Po Sovietų Sąjungos žlugimo jis ėmėsi radikalaus ukrainiečių literatūros atnaujinimo ir šiandien kartu su poetu Serhijumi Žadanu yra žinomiausias pasaulyje šalies rašytojas. Šokiruojanti ir mąsli Andruchovičiaus kūryba išversta į visas pagrindines pasaulio kalbas, apdovanota daugeliu premijų, o jo romanas „Dvylika ratilų“ išverstas ir į lietuvių kalbą. Susitikimas Kaune – Europos kultūros sostinėje 2022 – autoriaus turnė per kelias šalis (Vokietiją, Italiją, Norvegiją, Lenkiją ir kt.) dalis.

Registracija į susitikimą iki rugsėjo 14 d. vykdoma čia. Vietų skaičius ribotas.

Torunės improvizatorių orkestro koncertas, 20:00
„Kaunas 2022“ vasaros scena, Rotušės a.

Išskirtiniai – ir jau beveik paskutiniai – „Kaunas 2022“ vasaros scenos svečiai rugsėjo 15-ąją atkeliaus iš Kauno miesto partnerio Lenkijoje. Torunės improvizatorių orkestras tikrai negalėjo pasirinkti geresnės vietos savo programai, dedikuotai poetui Adomui Mickevičiui, – juk būtent Rotušės aikštėje esančioje Jėzuitų gimnazijoje jis mokytojavo! Orkestro projekto „Vietos kraštovaizdis: baladės ir romansai. Torunė-Vilnius-Kaunas“ esmė ir yra priminti apie Mickevičiaus „Baladžių ir romansų“ universalumą bei prasmių galybę. Kaip tik šiemet šiam baladžių rinkiniui sukanka 200 metų, o 2022-ieji Lenkijoje paskelbti Romantizmo metais.