Žurnalų archyvas

Maršrutas rugpjūčio 29–rugsėjo 1 dienoms

28 rugpjūčio, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 08 29

Židrijos Janušaitės paroda „Kiekvienas dalykas pasaulyje yra kosminis tuštumos žiedas“, 10:00–18:00
Kauno kolegijos Menų akademijos „Pelėdų kalno“ galerija, A. Mackevičiaus g. 27

Ž. Janušaitė kuria tapybos, instaliacijos, žemės meno, fotografijos, videomeno srityse, tačiau performanso meno sritis jai artimiausia. Prieš pradėdama studijas Viniaus dailės akademijoje, ji tuometiniame Kauno kolegijos Vienožinskio menų fakultete gilinosi į stiklo specialybę.

Apie parodą „Kiekvienas dalykas pasaulyje yra kosminis tuštumos žiedas“, skirtą Kauno meno mokyklos 100-mečiui, menininkė sako, jog savo darbais vienaip ar kitaip kalbėdama apie tą patį ar kažką labai artimo vienas kitam, leisdama vienai temai švelniai pereiti į kitą, vienam kūriniui išplaukti iš kito, ji atveria budistinės Tuštumos esatį.

Galerijos nuotr.

Paskaita  „Unikalūs 80-ųjų lietuviški sintezatoriai „ARGO A1“ ir „Stringas“, 17:30
Paroda „1972: Pramušti sieną“, Kauno centrinis paštas, Laisvės al. 102

Kauniečių elektronikos inžinieriaus Orūno Urbono ir kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus bendradarbiavimo rezultatas – du instrumentai: monofoninis sintezatorius „ARGO A1“ ir polifoninis styginių sintezatorius „Stringas“. „Stringas“ yra „ARP Solina“, „Farfisa String Orchestra“, „Logan String Melody“, „Eminent 310U“ analogas, tačiau monofoninis „ARGO A1“ yra unikalaus O. Urbono dizaino. Pasak inžinieriaus, koncepcija gimė klausant muziką ir įsivaizduojant, kaip elektroninius tembrus reikėtų atkurti elektrofizikinėmis priemonėmis, o ne kopijuojant vakarietiškus pavyzdžius. Šioje paskaitoje dr. Mykolas Bazaras demonstruos šių sintezatorių galimybes bei lygins su vakarietiškais, panašiu metu gamintais „Moog Minimoog Model D“, „ARP Odyssey“, „Korg MS-20“.

Susitikimas su Mariumi Povilu Eliju Martynenko ir Rimante Kulvinskyte, 18:00
Kalniečių parko skaitykla

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia į ryškų ir spalvingą pokalbį apie laimę. Per daug metų kauptomis sąmoningumo pamokomis dalinsis žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, laimingo gyvenimo būdo platformos „Laimės dieta“ įkūrėja, knygų „Semčiukai“ bei „Laiminga knyga“ autorė Rimantė Kulvinskytė ir rašytojas, aktorius Marius Povilas Elijas Martynenko.

Skaityklos vieta – Kalniečių parke šalia lauko treniruoklių aikštyno. Kalniečių parko skaitykla – „Kaunas 2022“ programos dalis.

ANTRADIENIS, 08 30

Ostralės bienalės menininkų rezidencijų parodos atidarymas, 16:00
„Nemuno7“, Zapyškis, Kauno raj.

Nuo 2016 m. Ostralės bienalė, siekianti pristatyti tarpdisciplininį savo parodų turinį ne tik Vokietijoje, bet ir įvairiose Europos vietose, rengia išvažiuojamąsias parodas. Bendradarbiaujama su tokiais Europos kultūros sostinėmis tapusiais miestais – „Pécs 2010“ (Vengrija), „Wrocław 2016“ (Lenkija), „Valletta 2018“ (Malta) ir „Rijeka 2020“ (Kroatija). Dresdene kūrusi lietuvė menininkė Gabrielė Gervickaitė su dar trimis projekto rezidentais savo kūrybą, įrėmintą jūriniuose konteineriuose, pristatys Zapyškyje, prie Nemuno.

Paskaita „Pro alegorijų prizmę: alternatyvi teatro raiška 1970-ųjų Kaune“, 17:30
Paroda „1972: Pramušti sieną“, Kauno centrinis paštas, Laisvės al. 102

7 deš. pab. Kaune susitelkė jauni maištingi teatro menininkai. Tai buvo nauja karta, sugebėjusi sovietinės Lietuvos teatrą (ir save jame) susieti su vėlyvuoju modernizmu, su Rusijos teatriniu pogrindžiu ir Varšuvos, Krokuvos, Opolės, Prahos ir Budapešto alternatyviąja scena. Paryžiaus, Londono ar Niujorko avangardas jiems taip pat buvo žinomas. Jie kūrė spektaklius visuomenėje kėlusius stiprų rezonansą. Apie tai ir apie Modrio Tenisono pantomimos trupės veiklą, atspindėjusią modernią kosmopolitišką atmosferą, kuri Lietuvos kultūroje skleidėsi 7 deš. ir buvo užudsinta 1972 metais, detaliau bus pasakojama įtraukiančioje doc. dr. Edgaro Klivio paskaitoje.

Rimanto Kmitos knygos „Ugnies giesmės“ pristatymas, 18:00
Centrinio pašto prieigos, Laisvės al. 102

Simboliška, kad leidinys pristatomas Centriniame pašte, kur šiuo metu vyksta paroda „1972. Pramušti sieną“, nes būtent apie tą laiką, visuomenę, nepaklusnumą, pasipriešinimą kalba ir naujausia Rimanto Kmitos knyga, pasakojanti apie vieną ryškiausių praėjusio amžiaus Lietuvos poetų Sigitą Gedą. Tačiau ne tik apie jį. Kaip sako R. Kmita, „šis pasakojimas apie maištą, apie kūrybinį pyktį, kovą, konkurenciją, įsitvirtinimą kultūroje, apie derybas ir konfliktus ne tik su kitais, bet ir su savimi. Svarbiausias knygos klausimas – iš kur visa tai ateina, kur Gedos fenomeno šaknys?“

Renginyje dalyvauja autorius R. Kmita, literatūrologė Jūratė Čerškutė ir psichologas Timas Petraitis. Esant blogam orui, susitikimas vyks viduje.

Filmas „Ten, kur gieda vėžiai (Where the Crawdads Sing), 18:30
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54

Kaja Klark (aktorė Daisy Edgar-Jones) savo gimtojo miestelio Šiaurės Karolinoje gyventojams visuomet kėlė prieštaringus jausmus, iš kurių stipriausi – nepasitikėjimas, įtarumas ir panieka. Mergaitė gimė šalia miestelio tyvuliuojančiose pelkėse, kur buvo įsikūrusi jos šeima. Pirmiausiai kelerių metų dukrą paliko motina, tuomet vienas po kito išvyko vyresnieji broliai ir seserys, o galiausiai pradingo ir tėvas. Pragyvendama vien iš to, ką siūlo gamta, Kaja ne tik išgyvena, bet ir išauga į simpatišką ir žvilgsnius traukiančią jauną moterį. Ja ypač susižavi du miestelio vaikinai – geraširdis Teitas ir futbolo komandos pažiba Čeisas (aktoriai Taylor‘as John‘as Smith‘as ir Harris‘as Dickinson‘as). Tad kuomet pelkėse surandamas nužudyto Čeiso kūnas, Kaja iš karto tampa pagrindine įtariamąja. Filmą pagal Delia Owens bestselerį režisavo Olivia Newman.

TREČIADIENIS, 08 31

Elenos Antanavičiūtės paroda „Subjektyvumai“, 10:00–19:00
Kauno menininkų namai, V Putvinskio g. 56

Naujame 2022 m. tapybos darbų cikle menininkė tęsia kūno trapumo, laikinumo ir kūno grožio sampratos sąlygiškumo svarstymus. „Subjektyvumai“ – dailininkės pasakojimas apie savo pasaulį, visų pirma santykį su savo kūnu. Kūno tema amžina vaizduojamojoje dailėje, bet šiuolaikinis kontekstas jai vis suteikia naujų, netikėtų reikšmių.

Ši paroda yra Kauno menininkų namų kuruojamo parodų ciklo „Permainos“ dalis. Juo stengiamasi parodyti permainų poreikį tiek jaunųjų, kylančių menininkų kūrybinės aplinkos gerinimo atžvilgiu, tiek platesnio konteksto prasme, nes kūrėja(s) dažnai klausia apie santykį su aplinka, kuris dažnai būna jautrus, ne visiems apčiuopiamas, bet kviečiantis patirti.

Paskaita „Dedikacija R. Kalantai“, 17:30
Paroda „1972: Pramušti sieną“, Kauno centrinis paštas, Laisvės al. 102

Koks buvo Romo Kalantos gyvenimas, kodėl santvarka jautriai sureagavo į įvykius, sekusios po R. Kalantos susideginimo ir ką mūsų tautai reiškė ši auka už laisvę – apie tai ir dar daugiau bus galima išgirsti Rimantės Tamoliūnienės paskaitoje. Ši paskaita yra skirta simboliškai užbaigti parodą, pristatančią rezistencinį Kauno fenomeną XX a. 7-9 dešimtmečiais.

Grupės „Solo Ansamblis“ koncertas, 19:00
Terasa „Laukas“, Nepriklausomybės a. 12

„Atvarom su jaunimu iš Ukrainos SadSvit. Kas dar jo nežinot – susipažinkit youtube. Bus karšta, atsineškit savo čili, džiovinsim prieš žiemą“, – lakoniškai prisistato viena įdomiausių šio laikmečio lietuviškų grupių.

„Romuvos“ lauko kino uždarymas: „Vidurnaktis Paryžiuje (Midnight in Paris)“, 21:30
 Lietuvos švietimo istorijos muziejaus kiemelis, Vytauto pr. 52

Kartu su kalendorine vasaros pabaiga „Romuva“ uždaro lauko kiną ir kviečia į išskirtinį renginį. Žiūrovus pasitiks gyvai skambanti akordeono muzika, kurią atliks „(Un)seen Trio“. Pagrindiniu vakaro akcentu taps kino magijos pripildyta Woody Allen režisuota romantiška komedija „Vidurnaktis Paryžiuje“ su žiupsneliu skoningos fantastikos.

Kiemelyje įsikurs „Vino uno“, prekiausiantys išskirtiniais gėrimais bei gurmaniškais užkandžiais, veiks Dovilės El Acroumy paveikslų paroda.

KETVIRTADIENIS, 09 01

Mari Katayama paroda, 11:00–18:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Japonų menininkės mąstysena atsispiria nuo fizinės menininkės išvaizdos ir kūniškų patirčių. Nuo įgimtos blauzdikaulių hemimelijos kenčianti kūrėja, būdama vos devynerių, ryžosi abejų kojų amputacijai. Nuo to laiko, naudodama savo kūną kaip gyvą skulptūrą, ji kuria įtaigius autoportretus, kamerai pozuodama su unikaliai dekoruotais protezais ir savo rankomis siuvinėtais pliušiniais objektais. Kruopščiai surežisuotuose autoportretuose (kuriuos visada fotografuoja pati, naudodama nuotolinio valdymo pultelį arba automatinį laikmatį) menininkė nagrinėja grožio, moteriškumo ir pažeidžiamumo klausimus, kartu kvestionuodama negalios sampratą ir moters kūno reprezentaciją.

Paroda pavadinimu „Mari Katayama“ yra pirmoji tarptautinį pripažinimą pelniusios menininkės personalinė paroda Lietuvoje ir viena didžiausių personalinių parodų už Japonijos ribų.

Rugsėjo 1-osios vaikų festivalis, 12:00
Lietuvos švietimo istorijos muziejaus kiemelis, Vytauto pr. 52

Lietuvos švietimo istorijos muziejus moksleivius ir jų artimuosius kviečia šventinį pusdienį praleisti festivalyje, kurio programoje – nuo animatorių ir vaišių iki taikos ir sveikatos saugotojų prisistatymų.

Filmas „Ne“ (Nope), 21:00
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 50

Nuo tada, kai pasirodė paslaptingas pirmasis režisieriaus Jordan Peele būsimo siaubo filmo „Ne“ (angl. „Nope“) plakatas, kino gerbėjai kupini nekantrumo diskutavo, ką šį kartą jiems ruošia siaubo trilerių „Pradink“ (angl. „Get Out“) bei „Mes“ (angl. „Us“) kūrėjas. „Aš parašiau „Ne“ turėdamas omenyje Daniel [Kaluuya] vaidmeniui – nuolankaus žmogaus, kuriam lemta epiška akistata su dvasių pasauliu.“ – teigia J. Peele. „Daniel vaidyba yra kitokio lygio, tačiau būtent jo šiluma įkvepia publiką net absoliučios beprotybės momentuose. Galbūt regite košmarą, bet kai jis yra ekrane, bent jau turite su savimi brolį, ir tai viskas, ko jums reikia.“

Kadras iš filmo