Žurnalų archyvas

Maršrutas rugpjūčio 19–21 dienoms

18 rugpjūčio, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 08 19

Simpoziumo „Kritinė indukcija“ II dalis: Kultūros centras, 15:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Simpoziumas „Kritinė indukcija“ yra skirtas miesto erdvių analizei, kritikai ir diskusijai. Simpoziumo metu vyks įvairūs profesionalių miesto tyrėjų, kultūros operatorių ir menininkų atviri pristatymai ir diskusijos su Kauno miesto gyventojais ir svečiais. Simpoziumas vyksta mainų rezidencijų programos „DeMo“ („Kaunas 2022“) apimtyje ir yra baigiamoji rezidencijų dalis.

Penktadienį susitelksite į kultūros darbuotojų misiją, jos pristatymo būdus. Kaip kalbame apie kultūros institucijas, kurioms atstovaujame? Kokiais būdais mūsų institucijos atitinka kultūros centro funkcijas? Edvinas Grinkevičius padės diskutuoti su šiuolaikinio meno organizacijos FRAME programos direktoriumi Jussi Koitela (Suomija), Neįmanomų formų muziejaus programos vadove Giovanna Esposito Yussif (Museum of Impossible Forms, Suomija), Šiuolaikinio meno centro Derry~Londonderry direktore Catherine Hemelryk (Šiaurės Airija) ir Estijos Šiuolaikinio meno muziejaus kuratore Maria Helen Känd.

„ConTempo“: „Pasilik paskutinį šokį man“, 18:00
Prie Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios, Muziejaus g. 1, Zapyškis, Kauno raj

Performanse „Pasilik paskutinį šokį man“ itališko šokio „Polka Chinata“ žingsneliai nukelia į 1900-ųjų metų Boloniją. Šį autentišką, tačiau kurį laiką primirštą šokį pasirodymo kūrėjas Alessandro Sciarroni atrado daugiau nei po šimto metų, kai Italijoje jį praktikavo vos penki žmonės. Kartu su šokio meistru Giancarlo Stagni ir ekspresyviais atlikėjais Gianmaria Borzillo ir Giovanfrancesco Giannini senovinė tradicija ant parketo atgimsta iš naujo.

Claudia Borgia / Chiara Bruschini nuotr.

„ConTempo“: „Bal Trap“, 18:30
Prie Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios, Muziejaus g. 1, Zapyškis, Kauno raj.

„Bal Trap“ – gyvas ir įtraukiantis prancūzų trupės „La Contrebande“ rengiamas žaidimas, kuriame 6 akrobatai atsiduria lyg žaidimų aikštelėje ir nusprendžia žaisti su tuo, kas juos supa: svyravimo lenta tampa suaugusiųjų sūpynėmis, o trapecija, dartai ir balionai – žaismingais elementais. Rizikingas šio akrobatinio šou taisykles nustato patys žaidėjai, siekiantys meistriškai ir su humoru pakilti virš visų pavojų. Jie žongliruoja savo kūnu ir pasiutusiu tempu lyg fejerverkai lėkdami į orą, kuria netikėtas trajektorijas ir akrobatines figūras. Visi prieš vieną, ar visi kartu?

Pažaislio muzikos festivalis. „Johann Sebastian Bach – Motetai“, 19:00
Pažaislio vienuolynas, T. Masiulio g. 31

Kauno valstybinis choras, diriguojamas Roberto Šerveniko, atliks keturis iš aštuonių išlikusių J. S. Bacho motetų: dvigubam chorui parašytus „Singet dem Herrn ein neues Lied“ („Giedokite Viešpačiui naują giesmę“), „Komm, Jesu, komm“ („Jėzau, ateik“), penkiabalsį „Jesu, meine Freude“ („Jėzau, mano džiaugsme“) ir keturiems balsams skirtą „Lobet den Herrn alle Heiden“ („Šlovinkite Viešpatį visos tautos“). Šie vokalinio meno šedevrai skambės taip, kaip buvo įprasta J. S. Bacho tarnystės Šv. Tomo bažnyčioje Leipcige metais – pritariant vargonų pozityvui ir violončelei.

OÏDA III, 19:00
Kauno Tvirtovės VIII fortas, Pryšmančių g. 2C

Trečioji OÏDA eksperimentinės elektronikos garsus atgabena į tamsius Šilainiuose esančio VIII forto sparnus. Gyvus pasirodymus ruošia KiB (LT), Mari-Liis Rebane (EE) ir Masha Kashyna (UA / DE). Koncerto metu skambės Igor Babaiev (UA) sukurtas garso pasivaikščiojimas / garsinis pasakojimas iš fronto zonos. 

Renginį pristato industrinės kultūros platforma „Matters“ ir Kauno menininkų namai.

Magiška tango naktis, 21:00
Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus, Obelynės g., Ringaudai, Kauno raj.

Magiška tango naktis Obelynėje nukels į 1940-ųjų Buenos Aires, tango muzikos „aukso“ amžių, kurs susitiks dramatiški, nostalgiški, aistros ir meilės kupini jausmai, lydimi tango šokio istorijų paslapties ir autentiško tango muzikos skambesio. 

Lotynų Amerikoje ir Europoje žymus bandoneono virtuozas Ariel Ramirez (Argentina) po įspūdingo tarptautinio projekto su Kauno valstybiniu choru bei žiūrovus pakerėjusio koncertinio turo grįžta į Lietuvos sceną su tango ir folkloro virtuozu Dabel Zanabria (Argentina) bei nauju projektu, atskleisiančiu autentišką Argentinos tango žanrą.

ŠEŠTADIENIS, 08 20

Sporto ir meno šventė „Kultūrtonas“, 14:00
Vilijampolė

Kultūros ir sporto! – tokį norą išreiškę Vilijampoliečiai ėmėsi kartu dėlioti finalinio festivalio „Kultūrtonas” scenarijų, kurį išvysti ir patirti Kauno gyventojai kviečiami rugpjūčio 20 dieną. Beveik 5 kilometrus nusidrieksiantis maršrutas nuo Lampėdžio ežero iki Neries krantinės prisipildys kultūrinėmis stotelėmis, kuriose lankytojų lauks performansai, parodos ir kiti siurprizai, paruošti svetingų šio tako kaimynų – verslų, įstaigų ir pačios Vilijampolės bendruomenės.

„ConTempo“. „Babelio bokštas. Planet Earth/Game Over/Reset“, 15:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Interaktyvus teatro nuotykis jaunimui yra keturių Europos teatrų – Norvegijos,  Islandijos, Vengrijos bei Nacionalinio Kauno dramos teatro – bendrai sukurtas spektaklis, pasakojantis fantastinę istoriją apie naujo pasaulio ir naujos žmonių genties kūrimą po visuotinės planetos katastrofos. Hilde Brinchmann režisuojamo spektaklio istorijos išeities taškas – biblinis pasakojimas apie Babelio bokšto statybas, kurias pradėjo vieninga žmonijos tauta, kalbanti viena kalba. Statinys turėjo siekti dangų, tačiau Dievas nubaudė žmones už tokį įžūlumą – sumaišė kalbas.

Spektaklis sukurtas įtraukiančio teatro principais – žiūrovai tampa ir spektaklio dalyviais bei kūrėjais. Jie padalinami į keturias grupes – gentis, turinčias savo kostiumus, kalbą, ritualus. Kiekviena gentis leidžiasi į teatrinę nuotykių kelionę, turėdami tikslą – atrasti tai, kas buvo prarasta.

Spektaklis nemokamas, tačiau reikalinga registracija.

D. Stankevičiaus nuotr.

Pažaislio muzikos festivalis. „Širdies poemos“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Dvi Lietuvos jaunosios kartos atlikėjos – pianistė Onutė Gražinytė ir dirigentė Giedrė Šlekytė kartu su Modesto Pitrėno vadovaujamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru publikai parengė švelnios, jautrios muzikos programą „Širdies poemos“. Maurice‘o Ravelio choreografinė poema orkestrui „La Valse“, Arvo Pärto „Lamentate“ fortepijonui ir orkestrui, Ramintos Šerkšnytės „Vasarvidžio giesmė“ ir Richardo Strausso siuita iš operos „Rožės kavalierius“.

Džiugo Širvio koncertas, 20:00
„Kaunas 2022“ vasaros scena, Rotušės a.

Šių metų vasario mėnesį pasirodė debiutinis Džiugo Širvio albumas pavadinimu „Pastorių vaikai“. Vienuolikoje itin asmeniškų kūrinių atsiskleidžia dar nematyta matematinio roko grupės „jautì“ vokalisto pusė. Dinamiško skambesio albume girdima 70-ųjų įtaka – populiarioji muzika kūriniuose subtiliai derinama su kantri ir alternatyvos žanrais.

SEKMADIENIS, 08 21

UPYNĖS: Kitam Krante tarp Marvelės, Aleksoto ir Centro, visą dieną
Įvairios vietos

„Visą vasarą skirtingose Kauno pakrantėse (Senamiestyje, Šančiuose, Vilijampolėje, Jiesioje, Centre ir Aleksote-Marvelėje) ruošėme, rinkome ir registravome kauniečių laiškus, dovanas bei kitus siuntinius, skirtus kitam upės krantui. Atėjo metas šias siuntas perduoti kituose krantuose gyvenantiems miestiečiams ir užmegzti simbolinį dialogą tarp pakrančių, todėl nuo rugpjūčio 14 d., tris rugpjūčio sekmadienius, UPYNĖS pašto skyrius persikelia į upes – Nemuną bei Nerį – ir pradeda logistinę pašto operaciją, kurios metu kauniečių paruoštus siuntinius plukdysime upe iš kranto į krantą ir įteikinėsime juos socialinio upės žaidimo „UPYNĖS: Kitam Krante“ dalyviams“, – rašoma kvietime.

Sekmadienį paštininkus rasite rasite: Marvelės paplūdimyje – 11-12 val. ir 17-18 val., Aleksoto ir Centro krantuose – 14-16 val. Aleksote jie bus pievoje prie Nemuno, priešais Birštono g. kitoje upės pusėje (patekimas – nuo H. ir O. Minkovskių g., nusileidimas į pievą laipteliais). Centre įsikursiantis pašto taškas – ant naujojo pėsčiųjų tilto į Nemuno salą (priešais gaisrinę).

Parko muzika/ #gROCK, 17:00
Kauko laiptų terasa, Kauko al.

Jau penktą vasarą iš eilės kauniečiai kviečiami muzikaliai praleisti laiką žaliosiose erdvėse – parkuose – su gera ir laiko patikrinta muzika, pagal kurią ne kartą visi šėliojome. Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras „Ąžuolynas“, pasitelkęs orkestro merginų choreografinę trupę kviečia į dar vieną muzikinį pikniką nuostabioje Žaliakalnio erdvėje – Kauko laiptų terasoje. „Grok roką, klausykis roko, gyvenk su roko muzika,“– dirigentas Giedrius Vaznys atskleidžia programos „gROCK“ pavadinimo prasmę.

Queer skaitymai, 17:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Tirpstant paskutinėms vasaros minutėms, į pabaigą eina flamingo dienos: pliuškenantis ežere, glaustantis nuo saulės paraudusiais kaklais ir klykaujant prie scenos pašėlusiame festivalyje. „Queer skaitymams“ knieti išgirsti apie tavo slaptą vasaros romaną, tavyje įvykusią vidinę revoliuciją ar tavo pirmą kartą (gal pagavai savo pirmąją žuvį, o gal…?). Šie skaitymai taip pat ypatingi tuo, jog vasaros įspūdžiais ir kūryba dalinsis ir „Žodžiai-pa-trankos“ kūrybinio rašymo stovyklos dalyvės/iai, tad laukiam nesulaukiam visų, norinčių paklausyti, paskaityti bei pasidalinti (ne)sava kūryba.

Renginio vedėjos: Danielė Liepa Bodrije ir Greta Štiormer. Renginys skirtas LGBTQ+ bendruomenei ir draugams.

Filmas „Ne (Nope)“, 17:15
Kauno kino centras „Romuva“, Laisvės al. 54

Kas yra keistas stebuklas? Atsakymo į šį klausimą ieško izoliuoto Kalifornijos miestelio gyventojai, kurie tapo neįprasto ir šiurpinančio įvykio liudininkai: danguje tvyranti paslaptinga jėga keistai veikia ne tik gyvūnų, bet ir žmonių elgesį. Vienos atokios rančos savininkai – atitolę brolis ir sesuo Džeimsas ir Džilė Haywood, neseniai netekę savo tėvo. Padedami vietinio dokumentininko ir technologijų pardavėjo, jie bando užfiksuoti šį neatpažintą skraidantį objektą.

Režisierius Jordanas Peele („Pradink“, „Mes“), kurdamas siaubo žanro filmus, taikliai komentuoja socialinius visuomenės sluoksnius, rasizmą ir gyvenimą Amerikoje.

Pažaislio muzikos festivalis. Koncertas „Gitaros magija“, 19:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Į magišką koncertą pakvies „Classic BRIT Awards“ laureatas, britų leidinio „The Sunday Times“ „karščiausiu pasaulio gitaristu“ tituluojamas iš Juodkalnijos kilęs Milošas Karadaglićius. Per vieną naktį, iš karto po debiutinio albumo „Mediterráneo“ (2011) pasirodymo, „klasikinės muzikos herojumi“ („The Telegraph“) tapęs atlikėjas klausytojus užburia jame derančia roko žvaigždės charizma ir klasikine elegancija. Programoje – Fernando Sor, Johann Sebastian Bach, Isaac Albéniz, Heitor Villa-Lobos muzika.

Atlikėjo archyvo nuotr.

„ConTempo“. „Signal“ prie Kauno marių, 20:00
Jazminų g. 63, Palemonas

Garso menininkai iš Nyderlandų „Strijbos & Van Rijswijk“ kurs gyvos muzikos peizažą, kuris akimirkai atitrauks nuo skubėjimo ir privers sustoti bei įsiklausyti. Menininkų duetas, savo kūryboje siekiantis pakeisti kasdienes erdves ir objektus netikėtais muzikiniais sprendimais, Kauno miestui pritaikė savo kultinę, modernios klasikos garsų pripildytą operą „Signal prie Kauno marių“. Pagrindiniais instrumentais muzikiniame performanse tampa per 24 garsiakalbius girdimi ir erdvėje išsibarstę sopranų balsai, kurių kompozicija atliepia jausminį dialogą tarp lankytojų, gamtos garsų bei aplinkos.