Žurnalų archyvas

Maršrutas rugpjūčio 1–4 dienoms

1 rugpjūčio, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 08 01

Dailininko iš Ukrainos Seržo Ra tapybos darbų paroda „Tyrumas“, 09:00–19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Aleksoto padalinys, Veiverių g. 43

Parodos autorius baigė Luhansko pedagogikos institutą, dirbo dailės mokytoju meno mokyklose, dalyvavo įvairiose parodose ir pleneruose. 2014 m. jis persikėlė iš Rusijos okupuoto Luhansko į Kyjivą, ten kūrė toliau ir eksponavo darbus vietos galerijose, dirbo interjero dizaineriu. 2022 m. kovo mėnesį, bėgdamas nuo Rusijos kariuomenės puolimo, Seržas kartu su šeima atvyko į Lietuvą, kuria ir gyvena Marijampolėje. Seržas Ra tapo aliejiniais dažais, naudodamas ne tik teptuką, bet ir tapybos peilį, eksperimentuoja kurdamas neįprastą tapybos peiliu techniką. Taip pat piešia pastele. Parodos autoriaus mėgstamas stilius – eksperimentinis impresionizmas, modernizmas, jūros peizažai. Nemažai dailininko darbų yra privačiose kolekcijose Ukrainoje, Lenkijoje, Didžiojoje Britanijoje.

„ConTempo“: „Spiralė / La Spire“, 18:00
Vienybės aikštė

Laukiamiausia vasaros patirtis – visą rugpjūtį Kaune ir Kauno rajone siaučiantis tarptautinis scenos menų festivalis „ConTempo“. Fiziškai nesugebėjome sutalpinti visos jo programos į kalendorių, tad būtinai patyrinėkite ją savarankiškai bei pasitikslinkite pasirodymų laikus bei vietas. O pradėsime nuo „Rhizome“ iš Prancūzijos atgabentos milžiniškos spiralės formos konstrukcijos. Ji patyrusioms akrobatėms tampa įrankiu siekti to, kas gali atrodyti neįmanoma: atsikratyti gravitacijos, svorio, baimės ir metalinėmis gijomis judėti aukštyn, žemyn, šonu. Kiekvienas akrobačių judesys ir įkvėpimas įgauna fizinę ir emocinę reikšmę – pakibusios ore, ant metalinių gijų, jos privalo rasti tolesnį kelią veikti, o galbūt net išgyventi. Kartu su gyvais saksofono muzikos garsais performanse subręsta kontrastinga žmogiškos jėgos, atkaklumo ir pažeidžiamumo sintezė.

Jean-Louis Fernandez nuotr.

UPYNĖS: Kitam Krante. LAIŠKAI KITAM KRANTUI, 19:00
Naujasis pėsčiųjų tiltas į Nemuno salą

Dirbtuvių ciklas LAIŠKAI KITAM KRANTUI yra socialinio upės žaidimo „UPYNĖS: Kitam Krante“ dalis. Įvairiuose Kauno krantuose vyksiančių dirbtuvių metu bus ieškomi nauji kūrybiški būdai pažvelgti į kitą upės krantą bei kuriami įvairūs originalūs kitam krantui dedikuoti laiškai ir siuntos, dalyviai gaus UPYNĖS KVITUS, su kuriais rugpjūčio mėnesį upių paštu galės gauti siuntą iš kito kranto!

TẽKA komanda kviečia susitikti Kauno paupiuose ir sukurti kūrybiškus siuntinius kitam krantui. Kiekvienos dirbtuvės bus skirtingos ir vyks vis kitoje pakrantėje. Dirbtuvių metu taip pat bus priimami ir savarankiškai sukurti miestiečių siuntiniai, jie bus užregistruoti, o siuntėjai taip pat gaus savo UPYNIŲ KVITUS.

ANTRADIENIS, 08 02

„Kultūra į kiemus“: Žaliakalnis
Įvairios vietos

2022-aisiais tarptautinio pripažinimo sulaukęs projektas „Kultūra į kiemus“ apsilankys daugiau nei 80 kiemų, kurių laukia gyvo garso koncertai, parodos, šokio pasirodymai ir veiklos mažiesiems. Žaliakalnyje kultūra svečiuosis liepos 25-rugpjūčio 4 dienomis. Rugpjūčio 6 d. pasirodymus Žaliakalnyje finalizuos Šokio spektaklis – ekskursija „Pakopa po pakopos“ ir kiti teminiai pasivaikščiojimai.

Valdos Verikaitės personalinė paroda „Iš šerdies“, 10:00–17:00
LDS galerija „Drobė“, Drobės g. 62

Dailininkę Valdą Verikaitę galime laikyti viena įdomiausių kūrėjų Lietuvos šiuolaikinėje stiklo panoramoje. Išlavinti išskirtiniai gebėjimai bei technologiniai įgūdžiai, leidžia Valdai iš kaprizingos, sunkiai įveikiamos, bet nepaprastai estetiškos stiklo medžiagos, sukurti pačius įvairiausius meninius objektus.

Tai – nevienaplanis reginys. Galerijos erdvėje apjungtos fotografijos, apanglėjusios medžio formos, į kurias buvo pučiami stiklo indai, ir skaidrios bei spalvotos stiklo vazos.

„Romuvos“ lauko kinas: „Drąsiau drąsiau (C’mon C’mon)“, 22:00
Lietuvos švietimo istorijos muziejaus kiemelis, Vytauto pr. 52

Šiltoje šeimos dramoje „Drąsiau drąsiau“ aktorius J. Phoenixas atsiskleidžia dar nematytame amplua. Filme jis – svajotojas radijo žurnalistas, kuris keliauja per Ameriką įrašinėdamas vaikų mintis apie šiuolaikinį pasaulį. Nerūpestingas viengungio gyvenimas apsiverčia, kai prie jo prisijungia mokyklinio amžiaus sūnėnas. Šviesūs it Debussy muzika jųdviejų pokalbiai atskleidžia skirtingas pasaulio matymo perspektyvas. Šis nespalvotas Mike Mills režisuotas filmas – odė kiekvieno mūsų vidiniam vaikui.

TREČIADIENIS, 08 03

LIetuviškos klasikos kino dienos, 16:00
„K.I.N.A.S. Panemunė“, Vaidoto g. 26

Rugpjūčio 3-4 d. Lietuvos kino centras kviečia į jau ketvirtąsias Lietuviškos kino klasikos dienas nemokamai žiūrėti mylimiausius, restauruotus ir šiuolaikiniams kino ekranams pritaikytus legendinių Lietuvos kino klasikų filmus visoje Lietuvoje.

Panemunės medinuke per dvi dienas pamatysite tris klasikinius, restauruotus filmus. Trečiadienį – „Suaugusių žmonių žaidimai“ (rež. Ilja Rudas-Gercovskis, Algimantas Kundelis, Marijonas Giedrys, 1968) ir „Maža išpažintis“ (rež. Algirdas Araminas, 1972). Ketvirtadienį – „Adomas nori būti žmogumi“ (rež. Vytautas Žalakevičius, 1959).

Taikutės Švažienės parodos „MOTERIS“ atidarymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18

Savo darbais autorė nori išreikšti moters – žmogaus egzistencijos prasmę ir konceptualiai perteikti atėjimo – gimimo, gyvenimo – pažinimo, išėjimo – mirties momentus. Parodoje bus eksponuojamos dvejos durys, ant kurių pavaizduoti atėjimo ir išėjimo momentai. O tarp jų – GYVENIMAS, kuriame užfiksuotas moters kūno grožis, jos nuotaikos, charakterio pasireiškimai, jos moteriškumas ir motiniškumas. MOTERIS, tarytum žemė, – pilna gyvybinės egzistencijos, kaprizų, norų ir nuotaikų kaitos.

„Pasaulis skamba“: Samba Touré (Malis), 19:00
Terasa „Laukas“, Nepriklausomybės a. 12

Antrąkart į Lietuvą grįžtantis Samba Touré yra vienas geriausių šiuolaikinių Afrikos gitaristų bei vokalistų. Atlikėjo kūryboje harmoningai dera Nigerio upės bliuzas, tradicinės Songajaus temos ir Vakarų kultūros vėjai. Energinga ir tuo pat metu meditatyvi muzika tęsia vėlyvąjį Ali Farka Touré bliuzo palikimą bei yra plačiai vertinama tiek gimtinėje, tiek užsienyje. 

Samba Touré 2018 m. lankydamasis Lietuvoje pristatė albumą „Wande“, užpildytą didžiule šiluma ir skambantį kaip namai. Šiemet šis gitaristas, vokalistas ir kompozitorius pristatys naujausią albumą „Binga“ (2021) – savo asmeniškiausią bei labiausiai įtraukiantį darbą, atliekamą gimtąja songajų kalba.

„ConTempo“. „L’absolu“, 19:30
Steigiamojo Seimo aikštė

Boris Gibé ir jo trupė „Les Choses de Rien“ nepalieka abejingų. Specialiai pastatytame „Silo“ bokšte vykstantis akrobatinis pasirodymas „L’absolu“ yra poetinis šuolis į mūsų sielą. Tai pasirodymas, kuris, keliaujant iš imanencijos į transcendenciją, iš vidaus į išorę, iš tikrovės į vaizduotę, grąžina emocijas į mūsų gyvenimo centrą. Intensyviame ir svaiginančio pavojaus kupiname pasirodyme žmogaus išgyvenimai, troškimai ir būties klausimai susilieja su netikėtais akrobatikos, nostalgiškos muzikos ir optinių iliuzijų elementais. 

Jérôme Vila nuotr.

KETVIRTADIENIS, 08 04

Istorijų festivalis. Interaktyvi Jenny Kagan paroda „Iš tamsos“
Gimnazijos g. 4

Menininkė Jenny Kagan, kauniečių Juozapo Kagano ir Margaritos Štromaitės dukra, užaugo Jungtinėje Karalystėje, apsupta istorijų apie prieškario ir karo metų Lietuvą. Parodoje „Iš tamsos“ ji atgaivina savo tėvų pasakojimus apie jų išgyvenimus Kaune Holokausto metais.

Parodos aplinka – vaizdai, muzika, projekcijos ir kiti elementai – įtraukia žiūrovus į asmenišką ir kartu universalų pasakojimą, kviečiantį tyrinėti savo jausmus ir išgyvenimus atminties, šviesos ir tamsos akivaizdoje.

„Šilainiai [Fortas] Project“: Vyksmas VIII forte
Pryšmančių g. 2C, 17:30

Skandinavai „De Munnfulle“ Kauno tvirtovės festivalyje „Baterija“ svečiavosi 2019 metais ir susilaukė didelės sėkmės. Gera žinia – bičiuliai ne tik grįžta, bet ir pristato tarptautinę premjerą. Net 30 jaunuolių iš Lietuvos, Švedijos ir Norvegijos kuria mitologija paremtą įspūdingą spektaklį. Premjerą Kauno tvirtovės VIII forte lydės muzikos ir šokio pasirodymai, dirbtuvėlės ir ekskursijos. Visa tai – nemokama.

„ConTempo“: „Fugit“, 19:00
Kęstučio g. 58

Tarptautinio pripažinimo sulaukęs Kauną sykį jau sužavėjusios trupės „Kamchàtka“ gatvės teatro spektaklis „Fugit“ – įtaigus ir jaudinantis pasirodymas šiomis dienomis itin skausminga migracijos tema. Jame pabėgimas tampa ir naujo gyvenimo, ir pasipriešinimo siekiu. Šis spektaklis – duoklė tiems, kurie trokšta išgyventi, kurti geresnę ateitį, būti laisvi ir dėl ​​to pasiryžta paaukoti viską, ką turi ir žino. Drąsos pasirinkti bei veikti prireiks ir žiūrovams. Jie taps veikėjais, kurie, vedami tylių personažų, įsitrauks į kelionę po klaidžius miesto vingius.

Julie Melando nuotr.