PIRMADIENIS, 11 08
Dariaus Rakausko paroda „KUR?“, 11:00–19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18
Paroda kalba apie miškų kirtimą Lietuvoje. Autorius prisimena godaus vilko frazę, pasakytą barsukui sename animaciniame filme: „tipo kodėl, barsukas, po šia egle namą pasistatei? Dar mano senelis po šia egle gyveno… ir prosenelis! Kur eglynai, ten vilkai! Aišku!?“. Ir išmetė barsuką iš namų. O dabar atėjo žmonės ir iškirto eglynus. Plynai. Tokie tai reikalai. Ir, kaip sakė Kurtas Vonegutas, – nieko nepadarysi.
„Jurgiui Mačiūnui – 90!“, 16:30
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16
Nors galerija paprastai pirmadieniais nedirba, tačiau šia ypatinga proga visų lauks J. Mačiūno Fluxus kabinete.
16.30 val. esate kviečiami į mačiūnišką šventišką edukacinę programą, kuri supažindins su iškilaus kūrėjo idėjomis. Edukacinę programą paruošė ir ves tapytoja muziejaus edukatorė Eglė Velaniškytė.
17.20 val. visi laukiami Paveikslų galerijos terasoje. Kadangi dėl autorinių teisų keblumų, kur bus galima pamatyti filmą Mačiūno bendražygį, vokiečių garsųjį menininką Josephą Beuysą, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų.
Taip pat galerijos terasoje kviesime pasivaišinti kavinės „Kultūra“ paruoštais mačiūniškais batviniais (barščiais), kuriuos maloniai sutiko pagaminti „Kultūros“ šefai.
Koncertas „Jaunieji talentai ir VDU Kamerinis orkestras“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5
Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno krašto fortepijono mokytojų draugija ir Kauno 1-oji muzikos mokykla kviečia pirmadienio vakarą praleisti su simfonine muzika.
ANTRADIENIS, 11 09
Rimo Čiurlionio paroda „Ir šešėliai pagarbina šviesą“, 11:00–17:00
A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, V. Putvinskio g. 64
Galima nustebti sužinojus, kad Čikagoje gyvenančio menininko Rimo Čiurlionio geometrinės abstrakcijos yra įkvėptos gamtos. Tačiau menininkas savo darbuose nesiekia atskleisti gamtos pasaulio organiškumo, o naudoja tam tikrus raštus, persmelkiančius visas gyvybės formas: radialus, fraktalus ir simetrijas. Nepaisant viso to, Čiurlionio paveikslai nėra iliustratyvūs, tiesą sakant, šie motyvai yra visiškai transformuojami ir tampa grynai formalistine kalba. Nukreipdamas žiūrovus nuo gamtos ar net kasdienybės asociacijų, Čiurlionis kuria dialogą, vykstantį vien stačiakampyje. O kūrinio ir žiūrovo santykyje atsiranda tarsi dviejų laukų susitikimas, galintis vienas kitą arba papildyti, arba sunaikinti.
Knygos „Lietuvos totoriai“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57
Kauno apskrities totorių bendruomenės išleistoje knygoje išryškinti kipčiakų genties palikuonių – Lietuvos totorių – tautinės kultūros pagrindai, nusakyta Lietuvos totorių genezė, raida. Knygoje aprėpiama totorių religinė savastis, buitis, tradicijos iškyla kaip vientisas prasmių laukas, per septynis šimtmečius įsišaknijęs Lietuvos istorijoje ir praturtinantis jos dabartį.
Knygos pristatyme, skirtame Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metams paminėti, dalyvaus Kauno apskrities totorių bendruomenės pirmininkas Kęstutis Zenonas Šafranavičius, karo istorikas Arvydas Pociūnas, doc. dr. Jonas Jonušas.
„Kinas kaip terapija“: „Širdys“, 18:30
KKC, Vytauto pr. 79
Justino Krisiūno režisuota istorija rutuliojasi praėjusio amžiaus paskutiniojo dešimtmečio Lietuvoje, toli nuo miesto šurmulio vaizdingame gamtos prieglobstyje įsikūrusioje sanatorijoje. Šios įstaigos gyventojai – stebuklo belaukiantys paaugliai. Jie serga širdies ligomis. Į šią sanatoriją ir patenka Saulius, neblogas bėgikas, netikėtai susmukęs distancijos vidury. Jau pačią pirmąją dieną Sauliui į akį krinta sanatorijos senbuvė, donoro širdies belaukianti Milda.
Kino terapijos seansą pristatys Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė Gitana Stasytienė, daug metų dirbusi su elgesio ir mokymosi motyvacijos problemų turinčiais mokiniais bei jų šeimomis, pati susidūrusi su sunkia onkologine liga. Šiuo metu G. Stasytienė savanoriauja Kauno hospiso namuose, bendrauja su nepagydoma liga sunkiai sergančia paciente.
Kino terapijos seansų ciklas yra projekto „Istrigę celiulioide — kinas kaip socialinės integracijos priemonė“ dalis, kuris finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo „Interreg“ lėšų.
„Scanorama“: „Stebuklas Milane (1951)“, 18:10
„Forum Cinemas Kaunas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49
Režisieriaus Vittorio De Sica juodai baltoje juostoje
našlaičių prieglaudoje užaugęs Toto glaudžiasi skurdžiame Milano priemiestyje. Geraširdis vaikinas neriasi iš kailio, norėdamas praskaidrinti niūrų kaimynų gyvenimą, o lūšnyno gyventojai jo pastangomis iš tiesų tampa laimingesni. Netikėtai pasirodęs priemiesčio žemvaldys leidžia benamiams likti savo pašiūrėse, bet sužinojęs, kad kolonijos teritorijoje esama naftos, nusprendžia juos išvyti. Socialinės kritikos ir pasakos elementus jungiantis filmas stebina nežabota vaizduote ir specialiaisiais efektais, o neprofesionalus aktorius ir neįtikėtino fizinio subtilumo komikas Francesco Golisano istorijai apie pokario Italijos skurdą suteikia kerinčio žavesio ir lengvumo.
TREČIADIENIS, 11 10
Ekskursija po J. Zikaro namus-muziejų, 12:00
J. Zikaro g. 3
J. Zikaro namai-muziejus kviečia registruotis į lapkričio 10, 11 ir 13 d. 12 val. suplanuotus susitikimus, kuriuose būsite supažindinami su žmogaus, spinduliavusiu kūrybos šviesą, atsidavimą savo mokiniams ir meilę Tėvynei, gyvenimu, apžiūrėdami atnaujintas gyvenamąsias patalpas, dirbtuvę ir ekspoziciją, per šio menininko kūrybą, bandysite pažinti Lietuvos istoriją, Lietuvą mylėjusius žmones ir XX a. 2 deš. interjerų ypatumus (kambarių išplanavimą ir apstatymą).
Ekskursijos dalyvių skaičius ribotas, todėl būtina registracija tel. +370 684 84 335
Paroda „Vienas motyvas. Skirtingi variantai“
VDA KF galerija „Foje“, Muitinės g. 4
VDA Kauno fakulteto Tapybos katedra kviečia į antro kurso studentų parodą, kurioje, anot prof. Aušros Vaitkūnienės, pristatomi kūriniai sukurti remiantis vienu ir tuo pačiu motyvu. Vienas motyvas – skirtingi požiūriai ir variantai. Skirtingi raiškos būdai pristatomuose tapybos darbuose byloja apie gyvastingą santykį su pasauliu, apie tapytojų nerimastingą būdą ir norą perteikti pamatytą savąją realybę žiūrovui.
Povilo Ventos Kuprio knygos „Potyriai trys“ pristatymas, 17:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Aleksoto padalinys, Veiverių g. 43
Pirmoji Povilo Ventos Kuprio smulkiosios ar trumposios prozos knyga apima autoriaus potyrius, patirtus 2017–2018 metų laikotarpiu. „Potyriai trys“ yra džiaugsmo ir džiugesio, gal ir nerimo knyga. O pabaigus ją skaityti ne vienas skaitytojas paklaus savęs – o apie ką ši knyga? O kas toliau, kai viršelyje pažymėta I.2017-2018? Ar bus II.2019-2020? Niekas nežino. Dar kitas skaitytojas gali ir suabejoti, ar tai literatūra, ar tik autoriaus gražiai pateiktas dienoraštis potyriais, o gal tai smulkiosios prozos miniatiūrų romanas su spėjamu ar įsivaizduojamu veikėju. Paskaitykime.
„Nepadorūs skaitymai. Feminizmo ekskursai“, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56
Kauno menininkų namai kviečia atsigręžti į 10-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį – socialinių, politinių ir kultūrinių permainų laikotarpį Lietuvoje bei pasaulyje – ir pristato projektą bei renginių ciklą „Nepadorūs vakarai. Meduje“, dedikuotą tuo metu kūrusioms menininkėms moterims.
Ciklą pradės skaitymų sesija su Vilniaus universiteto Prancūzų filologijos katedros docentės, literatūros kritikės, tyrinėtojos ir publicistės Eglės Kačkutės-Hagan pristatymu vieno iš kertinių tekstų lietuviškojo feminizmo istorijoje – Karlos Gruodis sudaryta antologija „Feminizmo ekskursai“. Vakaro metu E. Kačkutė-Hagan su dalyviais tyrinės specifinę antologijos ištrauką ir diskutuos, ką „Ekskursai“ žymi lietuviškosios feministinės minties raidoje bei tebėra aktualūs šiandien. E. Kačkutė-Hagan tekstais pasidalins likus savaitei iki renginio.
Į renginį būtina išankstinė registracija: https://cutt.ly/qRB3vs8
KETVIRTADIENIS, 11 11
„Scanorama“ muziejuje, 15:00 / 16:30
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13
Europos šalių kino forumas susidraugavo su muziejumi ir kviečia į lietuviško kino popietes/vakarus. Pirmosios dienos programoje – Marijono Giedrio „Amerikoniškoji tragedija”, I ir II dalys.
Koncertas „Poeto tango ir gyvenimas“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5
Šarnelė – atokus Žemaitijos kaimas ir aistringuoju tango alsuojanti Arentinos sostinė – Buenos Airės. Egzistencialistines problemas analizuojanti poezija ir gyvenimo būtį apdainuojantis nostalgiškas šokis. Kas gali sieti šias, regis, viena kitai priešingas, tarpusavyje kontrastuojančias temas? Atsakymą klausytojai išgirs Kauno fortepijoninio trio ir baritono Giedriaus Prunskaus parengtoje programoje „Poeto tango ir gyvenimas“. Sąsajų liniją tarp naujojo tango ir lyriškosios poezijos brėšiantys atlikėjai atskleis, kad tarp Šarnelės ir Buenos Airių daug bendro. Tai – nesumeluota muzika, begalinis sentimentalumas, ilgesio apraiškos bei gyvenimo prasmingumo paieškos. Koncerto metu skambės menininkų, kurių gimimo šimtmečius minime šiemet, kūryba: Astoro Piazzollos muzika, Vytauto Mačernio eilės ir dainos, sukurtos šio poeto tekstais.
Šeimų aviacijos akademija, 18:00
Online
Lietuvos aviacijos muziejus pradeda naują projektą, dedikuotą Stepono Dariaus 125-osioms gimimo metinėms. Dalyvių laukia pokalbiai apie sklandymo kultūros Lietuvoje ištakas ir tradicijas, pažintis su tarpukario aviatoriais, prisidėjusiais prie kultūros puoselėjimo, o prieš pat Kalėdas – edukacija apie oro susisiekimą, kuris palengvino gyvenimą net Kalėdų seneliui.
REGISTRACIJA: https://forms.gle/1ZSsYbN9kAjrBzqe8
Pirmojo vakaro tema – „Steponas Darius. Lituanica“.
Kauno „Projekcijos“: filmo „Dar po vieną“ aptarimas, 19:00
Online
Kauno „Projekcijos“ – tai nemokamų filmų peržiūrų ir jas lydinčių pokalbių su psichologu ciklas, kurį, kaip atsaką pandemijos sukeltiems emociniams išgyvenimams, medijų edukacijos ir tyrimų centras „Meno avilys“ inicijavo drauge su Kauno visuomenės sveikatos biuru.
Peržiūros ir aptarimai vyksta tiek gyvai, tiek virtualiu būdu. Likus savaitei iki filmo aptarimo, „Meno avilio“ feisbuko paskyroje paskelbiama registracija. Užsiregistravus gaunamas specialus nemokamos peržiūros kodas. Nuo lapkričio 4 d. užsiregistravusiems kauniečiams bus galima pamatyti filmą „Dar po vieną“, o virtualus aptarimas su psichologu Antanu Grižu vyks platformoje „Zoom“.
„Dar po vieną“ pakvies į diskusiją apie alkoholio vartojimą ir to pasekmes. Filmas apdovanotas Europos kino akademijos aukščiausiu įvertinimu už geriausią metų filmą bei geriausią scenarijų. Aktorius Mads Mikkelsen pripažintas geriausiu aktoriumi, o Thomas Vinterberg – geriausiu režisieriumi.
Daugiau informacijos: www.menoavilys.org/projekcijos
Grupės „jautì“ koncertas, 19:00
„Sinagoga Studio“, Vaisių g. 30
„Šaltesni rudenio orai padiktavo nuotaiką, metas nurimti. Grįžtame su akustine programa ir naujomis gerai žinomų kūrinių aranžuotėmis. Paskutinėmis rudenio dienomis albumas „Apreiškimas“ kaip niekad žemiškas ir apčiuopiamas“, – į koncertą kviečia viena įdomiausių šio meto grupių.