Žurnalų archyvas

Maršrutas lapkričio 29–gruodžio 2 dienoms

28 lapkričio, 2021, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 11 29

Paroda „Kaunas Vaporwave“, 17:00–00:00
Baras „Godo“, Laisvės al. 89

Vaporwave judėjimui būdingos popkultūros imitacijos, neoninės šviesos, retro skaitmeninio meno elementai, kičas. Kauno pastatai, kurių jau nebėra arba jie yra pasikeitę, kelia nostalgiją, o žvelgiant per „Vaporwave Kaunas“ (šį projektą „Kauno pilno kultūros“ puslapiuose pristatėme dar 2018 m.) filtrą, tokios vietos pasirodo forma, kokia niekada nebuvo ir nebus. Tai tarsi iškreiptas prisiminimas, kai esi linkęs į vaikystės vietas žiūrėti per rožinius akinius.

„Vaporwave Kaunas“ iliustrr.

Vakaras dramaturgui Juozui Grušui, 17:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Lapkričio 29-ąją minimos žinomo dramaturgo, prozininko, vertėjo, eseisto, kultūros veikėjo Juozo Grušo (1901–1986) 120-osios gimimo metinės. Šia proga Nacionalinis Kauno dramos teatras, kuriame buvo pastatyti daugybė dramaturgo spektaklių, rengia atminimo renginį Didžiosios scenos fojė. 

Dalyvaus: muziejininkė, J. Grušo kūrybos tyrinėtoja Nijolė Majerienė, Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus, režisierius Jonas Vaitkus, solistė Rita Preikšaitė, akomponiatorė Rūta Blaškytė, NKDT generalinis direktorius Egidijus Stancikas, aktorius Dainius Svobonas.

Vakaro metu bus dalinamasi prisiminimais įžvalgomis, kūrybos epizodais, moderuos – dramaturgė ir poetė Daiva Čepauskaitė. Veiks J. Grušo meno gimnazijos moksleivių paroda, vyks poeto ir dramaturgo bareljefo atidengimas. 

„Baltojo kaspino festivalis“: Diskusija „Knygos kaip smurto prieš moteris prevencijos įrankis“, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Knygos turi galią keisti pasaulį.
Vis dažniau knygose žmogaus teisių kontekste prabyla moterys. Besivaduojančios iš smurtaujančių vyrų padarytų traumų. Pabėgusios iš bet kokias žmogiškumo ribas naikinančių karo zonų. Pasirengusios papasakoti apie ilgus dešimtmečius slėptą prievartos istoriją ir padarytą žalą. Kodėl jos tai daro? Kodėl knygų autoriai imasi šių temų? Ko mes iš jų galime išmokti?

Mintimis apie tai „Baltojo kaspino“ festivalio metu dalijasi lyčių lygybės ekspertė Margarita Jankauskaitė, visuomenininkė ir knygų mylėtoja Dovilė Filmanavičiūtė, o jas kalbina knygų ekspertė, rašytoja Vitalija Maksvytė. Renginio metu bus pristatomos šios knygos: Lucy Delap „Feminizmo istorija“, Don Hennessy „Užvaldytos moterys“, Christine Lamb „Mūsų kūnai – jų karo laukas“, Eve Ensler „Atsiprašymas“, Melinda Gates „Pakilimas“.

Gimtadienio vakarėlis „Šokiai ir šakočiai“, 18:30
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Jubiliejaus proga KMN kviečia į vakarėlį, kuriame netruks nei šokių, nei šakočių. „Ruoškit šventinę nuotaiką ir dovanas, o mes pažadame malonias staigmenas vakarinėje gimtadienio programoje“, – ragina menininkai.

ANTRADIENIS, 11 30

Paroda „Arnold Newman: Masterclass“, 11:00–18:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Po beveik pusės metų pertraukos Kauno fotografijos galerija vėl kviečia lankytojus į naują parodą.

Arnoldas Newmanas (1918–2006) dažnai laikomas pirmuoju fotografu, pasitelkusiu vadinamąjį aplinkos portretą (angl. environmental portraiture), kai fotografas įkomponuoja subjektą paties parinktoje ir kruopščiai kontroliuojamoje erdvėje. Tarp pozuotojų jo fotografijoms – gausus garsių asmenybių būrys: pradedant dailininkais, rašytojais ir muzikantais, baigiant verslininkais, bankininkais ir pramonės lyderiais. Galerijoje išvysite Andy Warholą, Twylą Tharp, Trumaną Capote, Marcą Chagallą, Marilyn Monroe, Pablo Picasso ir Igorį Stravinskį.

Parodos kuratorius – buvęs Musée de l’Elysée Lozanoje direktorius Williamas A. Ewingas. Parodą organizuoja Mineapolyje ir Lozanoje įsikūręs Fotografijos parodų fondas (Foundation for the Exhibition of Photography, FEP).

Andy Warholas savo studijoje Niujorke © 1973 Arnold Newman / Getty Images

Filmas „Bėgikė“, 18:00
„Forum Cinemas Kaunas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Ką tik geriausiu Baltijos šalių filmu Talino kino festivalyje išrinkta „Bėgikė“ –tai trilerį primenanti meilės drama. Filmo herojė Marija nubunda namie su prakirsta lūpa, jos ranka nutirpusi. Kas nutiko? Kažkur dingęs ir jos vaikinas Vytas, jo „Facebook“ profilyje – jokių naujų įrašų. Tai jau nebe pirmas kartas, kai Marija atsiduria šioje situacijoje ir tai vėl gali blogai pasibaigti, tad ji privalo kuo greičiau surasti Vytą. Ji pasileidžia bėgti ir prasideda parą – nuo ryto iki ryto – trunkanti žadą atimanti Marijos laisvės ir pasiaukojimo drama. Režisierius: Andrius Blaževičius.

TREČIADIENIS, 12 01

Projekto „Bendrakūryba“ baigiamasis renginys, 17:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Kauno menininkų namuose vyks projekto „Bendrakūryba“, vykdyto kartu su Kauno kurčiųjų bendruomene, baigiamasis renginys „Bendrakūryba: Tarp“. Renginyje menininkės Saulė Norkutė ir Šarūnė Pečiukonytė bei kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų bendruomenės nariai pakvies tyrinėti kitokią – praplėstą triukšmo sąvoką.

Renginyje bus pristatomas ir pirmasis Bendrakūrybos projektas „Susipažinkime“: namo galėsite išsinešti menininkės Marijos Stanevičiūtės kartu su bendruomene sukurtą lankstinuką, pristatantį vykdytą tyrimą apie kurčiųjų patirtis, poreikius ir stereotipus apie juos.

Renginys nemokamas, bet būtina išankstinė registracija https://bit.ly/3HPnwtS ir Galimybių pasas.

Giedrės Milerytės-Japertienės knygos „Kai Kaunas buvo Kaunas“ pristatymas, 17:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Aleksoto padalinys, Veiverių g. 43

„Kai Kaunas buvo Kaunas“ – knyga, perkelianti skaitytojus į porą gražių 1938 metų vasaros dienų ir parodanti laikinąją sostinę ano meto valdininko akimis. Tai – savotiška laiko mašina, leidžianti ne tik sužinoti, kaip puošėsi ir ką valgė, kur gyveno ir kaip pramogavo, kuo važinėjo ir kaip atrodė kauniečiai ir miesto svečiai ir kiek kas anuomet kainavo. „Kai Kaunas buvo Kaunas“ – anaiptol ne romanas, o istorinis tyrimas. Tačiau sklandus pasakojimas ir tarsi gyvi ano meto personažai kartais priverčia pamiršti, jog skaitai autentiškais šaltiniais pagrįstą ir autentiškomis fotografijomis iliustruotą istoriją. Svarbiausias Kaunui XX a. laikotarpis atgyja tiesiog akyse ir laikinoji sostinė vėl išgyvena anuometinio savo klestėjimo laikus.

„Baltojo kaspino festivalis“: Paskaita „Marijos Gimbutienės fenomenas“, 18:00
Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25

Paskaitoje bus pristatoma antropologės Marijos Gimbutienės asmenybė, mokslininkės įvairiapusė veikla, dalyvavimas lietuvių išeivijos organizacijose. Remiantis M. Gimbutienės dienoraščiu, artimųjų ir bičiulių atsiminimais paskaitoje bus aktualizuojami svarbūs mokslininkės gyvenimo ir veiklos etapai: studijos ir mokslinė veikla Lietuvoje, pasitraukimas iš Lietuvos, santykiai su lietuviais Vokietijos DP stovyklose, doktorato rengimas ir gynimas Tiubingeno universitete; kelionės į Lietuvą sovietmečiu: paskaitos VU, susitikimai ir susirašinėjimas su motina, giminėmis, kolegomis archeologais; M. Gimbutienės ryšiai su Los Andželo lietuviais.

Paskaitą skaitys Dalia Kuizinienė, Vytauto Didžiojo universiteto Lituanistikos katedros profesorė.

Slemas #45, 19:00
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79

Ką veikti tamsiais rudens vakarais?
Skaityti knygas?
Išbandyti naujus receptus?
Netflix and chill?
Planuoti revoliuciją?
Tvarkyti spintą?
Ruoštis egzaminams?
PLOTI!
BALSUOTI!
SLEMINTI!


Slemas #45 vedėja – Greta Štiormer.
Slemo dizaino autorė – Inga Navickaitė-Drąsutė.

KETVIRTADIENIS, 12 02

Parodos „Moder… kas? Kauno modernizmas ir architekto profesija“ atidarymas, 17:00
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2

Tai kvietimas į architektūrinę kelionę, susipažįstant su vienais žymiausių Kauno miesto tarpukario pastatais ir architekto profesija.Šiuo laikotarpiu Kaune pastatyta apie 6 tūkst. naujų pastatų. Kauno modernizmo architektūra įrašyta į UNESCO preliminarųjį sąrašą. Tai yra unikalus architektūrinės, urbanistinės ir istorinės raidos pavyzdys, išsiskiriantis tarp viso pasaulio modernizmo pastatų.

Parodoje derinama žaisminga patirtis ir praktinė edukacija. Ekspoziciją sudaro trys dalys: Modernizmo miestelis, Vyr. architekto kambarys ir Maketų kambarys. Pirmame kambaryje galima susipažinti su modernizmo architektūra ir tarpukariu, Vyr. architekto kambaryje – sukurti savus projektus, o Maketų kambaryje – statyti miestus, namus ir kurti jų maketus. Parodos idėjos autorė ir rengėja – architektė Eglė Januškienė („Mažasis architektas“).

Koncertas „Kauno bigbendui – 30!“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

„Jazz Up!“, – tokiu šūkiu nusimesti nerimo pančius kviečia energingasis Kauno bigbendas (vyr. dirigentas Jievaras Jasinskis), naujausia kompaktine plokštele įsukantis savo 30-mečio jubiliejų. Lietuvos džiazo ikona tapęs kolektyvas kartu su ryškiausiais šalies džiazo kūrėjais pristatys albumo numerius.

„Kauno bigbendas. Jazz Up“ kompaktinėje plokštelėje improvizaciniai solistų epizodai lygiareikšmiai varžosi su bigbendu. Ikoniškojo saksofono ir bigbendo jungtį vainikuoja Kauno bigbendo vyriausiojo dirigento, kompozitoriaus ir trombonininko Jievaro Jasinskio kūrinys „Sax soli“, specialiai skirtas Kauno bigbendui ir laukiamai kompaktinei plokštelei.

Sandros Bernotaitės knygos „Akys chimeros“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Trečiasis Sandros Bernotaitės romanas pasakoja apie tikrą įvykį vieną konkrečią dieną – 1939 m. liepos 25-ąją. Antrojo pasaulinio karo išvakarėse iš Kauno prieplaukos į Gelgaudiškį garlaiviu „Klaipėda“ išjuda jungtinė lenkų ir lietuvių kultūros atstovų grupė. Tikrų istorinių įvykių fone – žaižaruojanti to meto kasdienybė ir sudėtingo likimo rašytojų kompanija.

Renginys – tarptautinio projekto „Europos „Emocijų bibliotekos“: naujas būdas pritraukti auditorijas ir palaikyti socialines transformacijas Europoje“ dalis. Projektas dalinai finansuojamas pagal ES programą „Kūrybiška Europa 2014–2020“ ir Lietuvos kultūros tarybos.

Video meno programa „Nepadorūs vakarai“, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Kauno menininkų namai metams baigiantis kviečia atsigręžti į 10-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį – socialinių, politinių ir kultūrinių permainų laikotarpį Lietuvoje bei pasaulyje – ir pristato projektą bei renginių ciklą „Nepadorūs vakarai. Meduje“, dedikuotą tuo metu kūrusioms menininkėms moterims. 

Projekto, pavadinto pagal Eglės Rakauskaitės 1996 m. performansą-video instaliaciją „Meduje“ tuo pačiu pavadinimu metu analizuojami šio permainingo dešimtmečio lyčių vaidmenų ir seksualumų klausimai, taip pat tiriamos feminizmo judėjimų apraiškos mene Lietuvoje bei kaimyninėse postsovietinėse šalyse. Gruodį ciklą pratęs Rytų Europos regiono menininkių sukurtų video darbų peržiūrų vakaras.

„Ministry of Echology“ koncertas, 20:00
„Sinagoga Studio“, Vaisių g. 30

„Paskutinį sykį grojome Kaune 2020 pradžioje. Tuomet pristatėm albumą „Mixed feelings“, Dabar atvykstame su gabalais tikrinamais naujam albumui. Praėjusį sykį buvom prieš karantiną, dabar atvarom atbuvę 2. Tada buvom 7-se, dabar, ups – 6-se. Ir viskas nuolat keičiasi. Labai pasiilgom Kauno, Sinagogos pasiilgom, grot norim, pagrot norim, dubo norim, bačkos norim, jūsų norim, važiuot norim, kartu norim. Labai jau. Nežinom, kur baigsis vakaras tą vakarą“, – kviečia aidų ministrai be portfelių.

Grupės archyvo nuotr.