Paskutinis „Kaunas 2022“ savaitgalis – tai tuzinai renginių visur mieste ir Kauno rajone. Visą programą rasite čia – www.kaunas2022.eu/sutartis, o žemiau publikuojame dalį jos bei kitų miesto įvykių rekomendacijas.
PENKTADIENIS, 11 25
Simpoziumas „Europos idėja“, 09:00
VDU Didžioji salė, S. Daukanto g. 28
„Europos idėja“ – vienas „Kaunas 2022“ uždarymo programos renginių, į kurį suvažiavo intelektualai iš visos Europos bei penkių valstybių – Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Estijos ir Rumunijos prezidentai. Visi drauge aptars, ką šiandien reiškia Europa, europietiška civilizacija ir europietiškos vertybės.
Architektūros paskaitų ciklas: Dr. Aistė Dičkalnytė ir Dainius Lanauskas, 16:30
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2
XX a. tarpukario miestiečių gyvenamojoje aplinkoje persipynė užsienio mados ir tradicijų tąsa. Tam didelę įtaką tūrėjo vieni svarbiausių interjero elementų – baldai. Juos žmonės paveldėdavo, pirkdavo dėvėtus, įsigydavo parduotuvėse, užsisakydavo pas gamintojus ar menininkus. Tarpukario Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, sparčiai vystėsi baldų rinka galėjusi pasiūlyti modernių tarptautinių stilių sekinių, klasikinių baldų, praktiškojo Thonet ir jo kopijų ar savininkų patriotiškumą atspindinčių tautinio stiliaus pavyzdžių.
Dizaino istorikė dr. Aistė Dičkalnytė paskaitoje pristatys tarpukario dvidešimtmečio gyvenamųjų interjerų baldų retrospektyvą, daugiausia dėmesio skiriant stilistinei apžvalgai. Meninių baldų kolekcininkas Dainius Lanauskas paskaitoje papasakos apie savo, daugiau kaip 10 metų trunkančią kolekcionavimo patirtį, atradimus ir iššūkius. Pasidalins tarpukario baldų paieškų ir įsigijimo keliais, sėkmės istorijomis, pristatys savo privačią kolekciją.
Filip Markiewicz parodos „Ultrasocialinis popsas“ atidarymas, 17:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27
Filip Markiewicz yra Lenkijos-Liuksemburgo vizualaus meno atstovas, kurio kūrybinė raiška apima įvairiausias medijas – nuo piešimo, tapybos, muzikos, videokūrinių iki instaliacijos. Paroda „Meno parke“ yra nuosekli tebetęsiamo projekto „Ultrasocialinis popsas“ dalis, čia į unikalią instaliaciją susijungia tapyba, objektai ir garso performansai. Pagrindinis viso to tikslas – išsiaiškinti, kaip veikia šios šiuolaikinės propagandos sistemos.
Paroda yra „Kaunas 2022“ programos dalis.
Luko Kolmogorcevo personalinės parodos „Trauma“ atidarymas, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1
Lukas Kolmogorcevas yra šiuolaikinio meno kūrėjas, baigęs Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetą. Jis dirba prie meninių projektų, dalyvauja tarptautinėse parodose, taip pat yra meno pedagogas, vizualiųjų menų studijos „Kūrybos sala“ vadovas. Parodoje eksponuojamų kūrinių pagrindinė idėja siejama su asmeninio laiko tėkmės ir laikinumo pajautos patirtimis.
„Kaunas 2022“ uždarymas Kauno rajone, 19:00
Raudondvario dvaras, Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno raj.
Raudondvario dvare vyks nemokamas „Ten Walls“ audiovizualinis koncertas po atviru dangumi. Taip pat pasirodys elektroninės muzikos kūrėjai Merimell (Estija, „Tartu – Europos kultūros sostinė 2024“) ir Bulp (Slovakija, „Trenčín – Europos kultūros sostinė 2026“), o parko teritoriją puoš šviesų šou ir „Kaunas 2022“ programos rezultatus Kauno rajone apžvelgianti fotoinstaliacinė paroda.
ŠEŠTADIENIS, 11 26
Instaliacijos „Tykumos“ lankymas, 12:00–20:00
„Kauno vandenys“, Aukštaičių g. 43
Nėspėjusiems sudalyvauti ketvirtadienio koncerte sudaryta galimybė apsilankyti istoriniame „Kauno vandenų“ rezervuare lapkričio 25 ir 26 dienomis bei pamatyti/išgirsti šį projektą kaip instaliaciją. Patekimo tvarka – gyva eilė, be išankstinės vizito rezervacijos
Lietuvos jaunimo džiazo orkestro koncertas, 15:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1
Lietuvos jaunimo džiazo orkestras – pirmasis Lietuvoje jungtinis į jaunimą orientuotas ir jaunimo saviraiškos poreikius tenkinantis orkestras, suburtas Kauno „Jazz Academy“ įkūrėjo Arno Mikalkėno ir Klaipėdos džiazo orkestro vadovo Kęstučio Sovos iniciatyva. Čia buriasi jaunimas iš visos šalies. Lietuvos jaunimo džiazo orkestrui yra labai svarbu išlaikyti savąjį identitetą, puoselėti kūrybiškumą ir saviraišką per improvizacijos meną. Koncerte skambės „Jazz Academy“ bendruomenės narių Marco Righetto, Dovaldės Ulčinaitės, Austėjos Marijos Kimbartaitės ir Arno Mikalkėno grafinės kompozicijos.
Parodos „Mitinio Žvėries buveinės Kauno modernizmo fotografiniuose pjūviuose“ pristatymas, 15:00
K. Donelaičio g. 60 ir Vienybės a.
Susitikimo su projekto kuratoriumi Mindaugu Kavaliausku ir menininku iš Naujosios Zelandijos Chirag Jindal metu publika bus supažindinta su unikaliu būdu sukurta Kauno modernizmo ikonografija, pasižyminčia nauju požiūriu į fotografijos mediją, bei naktine parodos lankytojų patirtimi.
„Ilgo metro filmas apie gyvenimą“, 17:30
„Romuva“, Laisvės al. 54
Dovilės gyvenimą sukrečia tėvo mirtis. Tačiau gedėti nėra kada, ji turi skubiai organizuoti atsisveikinimą. Norėdama įgyvendinti šią užduotį tobulai, Dovilė rūpinasi kiekviena renginio detale. Ji pati skuba iš morgo į šarvojimo salę, iš kapinių, į gėlių turgų, vis pakliūdama į vieną už kitą kurioziškesnes situacijas. Tačiau makabriški laidotuvių organizavimo iššūkiai jos nepalaužia. Netgi priešingai: užgriuvusių reikalų tvarkymas merginą pradeda veikti kaip savotiška terapija. Rež. Dovilė Šarutytė.
„Kaunas 2022“ trilogijos III veiksmas „Sutartis“, 19:00
„Žalgirio“ arena, Karaliaus Mindaugo pr. 50
Šiuolaikinio Kauno mito trilogija – kelionė per tris didžiuosius Europos kultūros sostinės renginius, stebint kaip miestas virsta iš laikinosios į šiuolaikinę sostinę. Šioje kelionėje kauniečius ir tarptautinę publiką lydi koncertai, parodos, spektakliai ir istorijos – kviečiantys, mokantys, auginantys, sugrąžinantys Kauną į Europos ir pasaulio kultūros kontekstą.
Trilogiją pradėjo seną mąstymą išsprogdinęs „Sukilimas“, pavasarį miestas sutiko su įspūdingiausiu savo istorijoje „Santakos“ savaitgaliu, o Europos kultūros sostinės programą uždarys baletorija „Sutartis“. Tai – poetiška miesto istorija, sudėliota iš faktų, legendų, mitų ir vaizduotės. Efektingas renginys leis mėgautis vizualinių sprendimų, šokio, muzikos ir teatro pripildyta panorama, o virsmą į šiuolaikinę sostinę vainikuos sutarties pasirašymas renginio pabaigoje – Europos kultūros sostinės programos palikimo Kaunui ir Kauno rajonui, jo istorijai, dabarčiai ir ateičiai dalis. Galiausiai, tai – miestiečių meilės sau ir savo miestui prisipažinimas.
„Sutarties“ afterparty: „Mofutheque“, 21:00
Kino teatras „Daina“, Savanorių pr. 74
Specialiai kino menui suprojektuota modernistinė „Daina“ vienai, jau paskutinei „Kaunas 2022“ nakčiai virsta elektroninės muzikos erdve.
Sužadinta funkcionalumo estetika tūryje, plane ir garse – viena iš galimų pastato ateičių vizijų, brėžiama finišuojančios programos „Modernizmas ateičiai“ nusmailintu grafitu.
Didmiesčio folklorą „Mofutheque“ programoje skambins dar statybinėmis dulkėmis kvepiantis KDRK (Žygimantas Kudirka) projektas. Avangardiškai kilpinį savo skambesį apibūdina ir kaip kone naują žanrą, ir kaip garso takelį bėgimui.
Ne menkiau savitą formatą „Dainos“ scenoje pristatys muzikos teatrui, šokiui, kinui ir garso meno srityse besidarbuojantis Vladas Dieninis. Solinė jo kūryba – daugiasluoksnė rytietiškais vingiais ir daugiasluoksniais garsovaizdžais sulieta muzika.
„Mofutheque“ įrėmins didžėjai Eivydas K. ir Weevil.
SEKMADIENIS, 11 27
Susitikimas su Liudu Mažyliu ir Vasario 16-osios Aktu, 11:00
Istorinė LR Prezidentūra, Vilniaus g. 33
Prof. Liudas Mažylis kviečia į Istorinę Lietuvos Respublikos Prezidentūrą Kaune, kur jau baigiamas eksponuoti Vasario 16-osios Akto originalas. Renginio metu L. Mažylis pristatys svarbią dovaną Kaunui ir visai Lietuvai – pliene lazeriu išgraviruotą Vasario 16-osios Aktą.
Sekmadienį šio ir daugelio kitų Kauno muziejų lankymas nemokamas!
Animacinis filmas „Kometa Mumių šalyje (Muumipeikko ja pyrstötähti), 11:00
„Romuva“, Laisvės al. 54
Vieną lietingą vakarą Muskratas atvyksta į ramųjį Trolių Mumių slėnį, kad išpranašautų pasaulio pabaigą. Muminukas, Snifas ir Mažoji Miu nusprendžia nukeliauti į Observatoriją Vienišuosiuose Kalnuose, kad sužinotų, ar pasaulio pabaiga iš tiesų artėja. Tai restauruota ir atnaujinta klasikinio 1992 m. Hiroshi Saito animacinio filmo versija.
Ekskursija autobusu „Modernaus meno keliais“, 12:00
Susitikimo vieta prie Gimnazijos g. 6
„Startuoja naujos ekskursijos autobusu, kur aplankysime svarbias Kaune kūrusiems modernistams vietas Žaliakalnyje, Ąžuolyne, Centre ir Šančiuose. Ieškosime Samuolio namelio ir baltosios obels iš vienu garsiausių laikomu sukurto lietuviško peizažo Vaisių gatvelėje, apžiūrėsime Šulskio stelas, Striogos skulptūras ir galiausiai aplankysime „Drobės“ galeriją Šančiuose“, – kviečia Kauno modernaus meno fondas, Europos kultūros sostinės metus paskyręs pastangoms atrasti naujas miesto erdves, alsuojančias meno istorija, mažas gatveles ir mažiau žinomus miesto skverus su skulptūromis.
Būtina registruotis ir parašyti savo kontaktus el. paštu info@artkaunas.com. Ekskursijos yra mokamos, kaina: 5 EUR. atsiskaityti galima pavedimu arba vietoje ekskursijos dieną.
Koncertas „Muzika išgelbės pasaulį“, 15:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55
Olga Nuris (mecosopranas, Ukraina) ir Marija Mirovska (fortepijonas, Lietuva) atliks W. A. Mozarto, C. Saint-Saenso, J. Bizet‘e operų arijas bei lietuvių ir ukrainiečių kompozitorių dainas.
Projekto „Muzika išgelbės pasaulį“ idėja kilo visiems sunkiu metu, norint kreiptis į žmones muzikos kalba, suteikti jiems paguodos ir paramos. Olga Nuris prisijungė prie Ukrainos menininkų plejados, norėdama prisidėti prie kūrybinės misijos vardan taikos.
Sauliaus Petreikio koncertas, 18:00
Kauno valstybinis lėlių teatras, Laisvės al. 87A
Saulius Petreikis – vienas ekspresyviausių Lietuvos kūrėjų, kurio koncertuose stebina gebėjimas sutalpinti gaivališką pirmapradiškumą ir sielos kūrybą. Visi atlikėjo instrumentai – tai tik didingo medžio šakos, kurio šaknys tvirtai siejasi su viso pasaulio tautomis, todėl muzika skleidžia vienybę. Kartais tai eksperimentas, o kartais tvari struktūra, nes atlikėjas kuria nuo archajiško folko iki modernios world muzikos.
Spektaklis „Kauno asamblėja“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 72
2021 m. rugsėjo mėnesį „Porte Parole“ teatras iš Kanados ir Nacionalinio Kauno dramos teatro aktoriai pakvietė keturis paprastus nepažįstamus žmones į bendrą vakarienę. Jie dėstė savo požiūrius, gynė nuomones, įrodinėjo tiesas, ginčijosi, konfliktavo, liejo emocijas ir galų gale ieškojo būdų susikalbėti. Visa tai virto spektakliu, taikliai fiksuojančiu sparčiai besimainantį laiką.