Žurnalų archyvas

Maršrutas lapkričio 18–20 dienoms

18 lapkričio, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 11 18

J. Zikaro gimtadienis, 14:00
J. Zikaro namai-muziejus, J. Zikaro g. 3

Esate pakviesti paminėti vieno pirmųjų profesionalių Lietuvos skulptorių, sukūrusio „Laisvės“ statulą, pirmąsias lietuviškas monetas ir daugelį kitų Nepriklausomybės simboliais tapusių ženklų, profesoriaus, mokytojo, tėvo Juozo Zikaro gimtadienį.

Lankydamiesi jo vardo namuose-muziejuje susipažinsite ar dar kartą atrasite žmogų, kuris savo kūryba ir darbais skleidė meilę Tėvynei, buvo atsidavęs savo mokiniams ir šeimai. Menininko laisvės samprata, pagarba žmogui ir aplinkai atsispindi jo kūriniuose ir išlieka gyva šiandien.

Ekskursijos dalyvių skaičius ribotas, todėl būtina registracija tel. +370 684 84 335

Lietuvos švietimo istorijos muziejaus 100-mečio vakaras, 16:30
Vytauto pr. 52

Muziejus tęsia šimtmečio renginių ciklą! „Tikrąjį“ savo gimtadienį kolektyvas, įkvėptas prieš šimtą metų muziejaus įkūrėjo Vinco Ruzgo rengtų mokomųjų priemonių gamybos dirbtuvių, pakvies ne tik leistis į nemokamą ekskursiją po muziejaus ekspozicijas, bet ir susipažinti su parodos „Naudingi ar nuodingi? XIX a. pab. – XX a. pr. mokomieji plakatai“ plakatuose iliustruotais augalais, muziejuje saugomais herbariumais ir kartu su senųjų fotografijų meistru pasigaminti išskirtinį floristiniais elementais puoštą, cianotipijos būdu įamžintą knygos skirtuką.

Pailsę nuo užsiėmimų, muziejaus ArtDeco salone lankytojai galės pasistiprinti smetoniniais sausainiais ir gardžia žolelių arbata bei pasiklausyti tikrų ir išgalvotų tarpukario istorijų.

Registracija: tel. +370 650 410 18, el. p.: info@lsim.lt

Martyno Bialobžeskio albumo „Sunny. Bit Windy“ pristatymas, 18:00
„Jazz Academy“, Baltų pr. 34

Martyno Bialobžeskio kūryboje susipina keturi pagrindiniai šaltiniai: akademinė, teatro, elektroninė klubinė muzika bei specifinio garso paieškos. Šios skirtingos sritys dažnai veikia viena kitą, trindamos aiškias stiliaus bei žanro ribas. Dar studijuodamas Martynas pradėjo jungti akademinę ir populiariąją muziką, kaip muzikos ir tekstų autorius bendradarbiavo su lietuviškojo techno pionieriais „Exem“, „Sel“, „Happyendless“ ir kt.

„Sunny. Bit Windy“ – tai ambientinės elektroninės muzikos albumas, kuriame minimalistines statiškas ir ramias situacijas keičia ritmingi ir tamsūs tonai. Tai savotiška retrospektyva, kurioje įsipina garso takeliai iš spektaklių, taip pat elektroakustinė kompozicija „CD in C(D)“ elektronikai ir altui, pelniusi Lietuvos kompozitorių sąjungos apdovanojimą, „Primal Beauty“ sukurta rezidencijos Švedijoje metu ir kitos.

Koncertas „Černobylis – pelynas“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Minint Černobylio avarijos dvidešimtmetį Kanadoje gyvenantis graikų kilmės kompozitorius Christos Hatzis sukūrė didingą kantatą „Wormwood (Chornobyl)“, kurios dedikacija – atminti ir perspėti. Atminti įvykusios nelaimės aukas ir perspėti dėl niekur nedingstančios atominės energetikos grėsmės. Kantatos idėja kompozitoriui kilo sužinojus, kad ukrainiečių kalba žodis „čiornobyl“ reiškia „pelyną“ (lot. Artemisia absinthium) bei sulyginus šią reikšmę su apokaliptine knyga „Apreiškimas Jonui“ (tai – paskutinė Naujojo Testamento knyga), kurioje minimas pelynas kaip priemonė, kurios dėka bus išnaikinta didelė dalis žmonijos. 

Atlieka Kauno valstybinis choras, Kauno fortepijoninis trio ir solistai. 

Kauno valstybinio choro archyvo nuotr.

V-ojo Vilniaus analoginės fotografijos ir kino festivalio uždarymas, 18:30
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

VAFKF uždarymo dieną – paskutinė galimybė aplankyti festivalio parodą „Pasivaikščiojimas“ bei 16 mm kino projekcijų vakaras. Parodoje eksponuojamos lietuvių ir užsienio menininkų darbai, sukurti tradicinėmis senosiomis fotografijos priemonėmis ir pristatomas klaipėdiečio Raimundo Urbono (1963-1999) ankstyvasis ciklas „Requiem seniems džinsams“ iš privačios Gintauto Trimako kolekcijos.

„Scanorama“. „Kapinynas“, 20:15
„Romuva“, Laisvės al. 54

Apleistame Ignalinos atominės elektrinės, vadinamosios Černobylio elektrinės sesės, valdymo poste rangosi smauglys. Branduolinio reaktoriaus šerdis – monstras, gyvensiantis dar mažiausiai milijoną metų. Režisierė Emilija Škarnulytė nuo etruskų griuvėsių ir paskendusių miestų iki moderniausių požeminių saugyklų fiksuoja pastangas užkasti tai, kas nemiršta. Filme „Kapinynas“ iš skirtingų perspektyvų rodomas branduolinės technologijos poveikis ir energijos ciklas, primenantis amžinąjį sugrįžimą –  dar vieną savo pačios uodegą ryjančią gyvatę.

ŠEŠTADIENIS, 11 19

„Etnosodas“: folkloro dirbtuvės šeimoms, 11:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Z. Kuzmickio padalinys, Raseinių g. 26

Šeštadienių rytais nuo 11 val. į Žaisloteką kviečiamos šeimos su jau paaugusiais vaikais ir jaunuoliais – jūsų lauks pedagogas, folkloro ansamblio „Goštauta“ vadovas ir šaunus tėtis Saulius Lipinskas. Jis supažindins su paslaptingu garsų ir tradicinių instrumentų pasauliu, pamokys dainų, ratelių ir žaidimų.

Folkloro dirbtuvės šeimoms vyks spalio 29, lapkričio 12, 19, 26, gruodžio 3 d. Užsiėmimus galima lankyti visus arba bet kurį pasirinktinai. Dalyvavimas nemokamas.

„Modernaus meno keliais“. Ekskursija „Baltosios obels beieškant“, 12:00
Susitikimo vieta: Kauno chasidų sinagoga, Gimnazijos g. 6

Startuoja naujos Kauno modernaus meno fondo ekskursijos autobusu „Modernaus meno keliais“, kurių metų aplankysite svarbias Kaune kūrusiems modernistams vietas Žaliakalnyje, Ąžuolyne, Centre ir Šančiuose. Ieškosite Samuolio namelio ir baltosios obels iš vienu garsiausių laikomu sukurto lietuviško peizažo Vaisių gatvelėje, apžiūrėsite Šulskio stelas, Strogios skulptūras ir galiausiai aplankysite „Drobės“ galeriją Šančiuose.

Kviečiame registruotis į ekskursiją su gidu. Būtina parašyti savo kontaktus el. paštu info@artkaunas.com
Ekskursijos yra mokamos, kaina: 5 EUR. atsiskaityti galima pavedimu arba vietoje ekskursijos dieną.

Festivalis „Iš arti“ / Baltijos muzikos dienos. SENSUS, 16:00
Kauno Šv. Jurgio Kankinio (pranciškonų) bažnyčia, Papilio g. 7

Latvijos radijo choras – unikalus, apdovanojimus pelnęs profesionalių dainininkų kolektyvas, savo klausytojams pristatantis nepaprastai platų repertuarą, leidžiantį tyrinėti senąją muziką ir klasicizmo galantiškumą, balansuoti romantizmo užplūstančių emocijų jūroje ir azartiškai nardyti į šiuolaikinių kompozitorių muzikinius kalambūrus.

Programoje – Justė Janulytės, Ryčio Mažulio, Žibuoklės Martinaitytės („LRT Klasika“ užsakymu), Toivo Tulev, Arvo Pärt, Mārtiņš Viļums, Krists Auznieks kūriniai.

Koncertas nemokamas.

Premjera. Spektaklis „GOOD GIRLS“, 19:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Remiantis tikromis žmonių iš Jungtinės Karalystės, Lietuvos ir Liuksemburgo abortų istorijomis, režisierės Larisos Faber „GOOD GIRLS“ į abortą žvelgia be apgailestaujančio ir besiteisinančio žvilgsnio. Kodėl abortas visada turi būti graudi istorija? Nors kai kurių šalių įstatymai vis dar nėra abortuoti (sąmoningas kalambūras: Lenkija, Malta – mes žiūrim į jus), kitos laikosi tvirtai. Bet… ar tikrai? Spektaklis atskleis įžūlų ir stereotipus griaunantį požiūrį į dažnai patiriamus, tačiau retai matomus jausmus dėl aborto. Tai šmaikštus, daugiakalbis miuziklas, kuriame nestigs muzikos, šokio ir kitų pasirodymų. Muzikinį spektaklį lydi knyga, kurioje rasite originalias iliustracijas ir istorijas įvairiomis kalbomis.

P. Galbats nuotr.

SEKMADIENIS, 11 20

William Kentridge paroda „Tai, ko nepamename“, 10:00–18:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

William Kentridge – vienas įtaigiausių šių laikų menininkų – pirmą kartą pristato parodą Lietuvoje ir Kaune, iš kur kyla jo šeimos litvakiškos šaknys. Mes neprisimename dalykų dėl daugybės priežasčių: galbūt tai buvo slepiama nuo mūsų, o gal mūsų galvos buvo perpildytos lengvesnėmis, labiau paguodžiančiomis mintimis, arba dėl to, kad neturime postūmio ieškoti ryšių tarp skirtingų savo ir kitų istorijų, – teigia menininkas, kviesdamas nebijoti užglaistyti atminties įtrūkius, kad aiškiau suprastume tiek dabartį, tiek patys save. Ši paroda – vienas svarbiausių „Kaunas 2022“ įvykių, kuruojamas projekto vadovės – Virginijos Vitkienės.

Rengėjų archyvo nuotr.

„Scanorama“. „Bloga nuo savęs (Sik pyke / Sick of Myself), 13:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Signė ir Tomas yra nepagydomi narcizai. Jie negali pakęsti, kai vakarėlio svečių akys nėra nukreiptos į juos. Kad atsidurtų dėmesio centre, gali griebtis bet ko. Nesumokėti už maistą restorane? Lengvai. Pavogti kėdę iš parduotuvės? Jokių bėdų! Problemos prasideda, kai Tomas surengia kelias sėkmingas parodas ir sulaukia žiniasklaidos dėmesio. Jausdama, kad liko partnerio šešėlyje, Signė karštligiškai ieško išeities ir pradeda gerti baisų šalutinį poveikį turinčius vaistus. Kristoffer Borgli filmas yra baisiai šlykšti ir šlykščiai juokinga satyra apie žmones, kurių niekas nesugebėtų pamėgti. Bet reikia būti aklam, kad neatpažintum juose savęs.

Knygos „Stebint žalsvą girios ošimą“ pristatymas, 14:00
VDU Mažoji salė, S. Daukanto g. 28

Aurelijus Zykas – diplomatas, japonologas, mokslinių bei mokslo populiarinimo publikacijų autorius. Tai debiutinis jo romanas, kviečiantis pasinerti į tikrais faktais paremtą šeimos istoriją, atskleidžiančią kartų likimus ir atminties temas. Tuo pačiu atskleidžiamas sudėtingas Lietuvos nepriklausomybės, gniuždančio Antrojo pasaulinio karo, kaltės jausmu pulsuojančio pokario ir sovietinės ideologijos laikotarpis.

Autorius atvyksta iš tolimosios Japonijos, kur dirba ambasadoriumi. Tai pirmasis jo romano pristatymas ir susitikimas su skaitytojais gimtajame Kaune.

Vytauto V. Landsbergio koncertas „Pusiau rimta vakaronė“, 17:00
Rokų laisvalaikio salė, Nemuno g. 14, Rokai

Vytauto V. Landsbergio kūrybinė veikla jau daug metų spindi Lietuvos kultūros padangėje, jis yra sukūręs daugiau nei dvidešimt kino filmų bei spektaklių, parašęs daug knygų vaikams, kurių ne viena laimėjusi geriausios Lietuviškos knygos vaikams titulą. Vytautas V. savo koncertuose sukuria teatrališką atmosferą. Jų metu menininkas tarp atliekamų dainų įterpia savo kurtų pasakų motyvus, filmų peržiūrą, poezijos skaitymą ir nuoširdų bendravimą su klausytojais.

Šokio spektaklis „Niekur, bet ne čia“, 19:00
„Žalgirio“ arenos amfiteatras, Karaliaus Mindaugo pr. 50

Naujausio trupės „Nuepiko“ šokio spektaklio centre – žmogus ir kasdienės jo transformacijos. Spektaklyje gvildenamas žmogiškosios prigimties ribotumas ir neišmatuojamas noras pažinti save bei pasaulį. Trupės nariai įkvėpimo semiasi iš airių tapytojo Francis Bacono drobių. Nejauki akistata su tamsiąja žmonijos puse ir dažnai tapytojo drobėse atsikartojantis „įstiklinto“ žmogaus motyvas – tampa ir spektaklio „Niekur, bet ne čia“ vedančiąja linija. 

Kūrybinė komanda: Marius Pinigis, Adrian Carlo Bibiano, Andrius Stakelė, Mantas Ūsas (Arūnas Mozūraitis), Mantas Stabačinskas, Vilma Pitrinaitė, Monika Šerstabojevaitė, Aistis Lansbergas.