Žurnalų archyvas

Maršrutas lapkričio 13–16 dienoms

12 lapkričio, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 11 13

„Scanorama’23“: „Moteris iš…“ (Kobieta z…), 16:20
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Naujojo Małgorzatos Szumowskos kartu su Michału Englertu kurto filmo veiksmas nukelia į Lenkijos perėjimo iš komunizmo į kapitalizmą laikotarpį ir pasakoja apie Anelą Vesoli, translytę moterį, kuri beveik pusę savo gyvenimo praleido kaip vyras Lenkijos provincijos miestelyje. Kovodama su konservatyvios bendruomenės socialiniais papročiais, Vesoli turės įveikti visas įmanomas kliūtis, kad taptų tuo, kuo iš tiesų yra, nepaisant daugybės aukų, kurių pareikalaus šis kelias.

Su bilietais.

Kadras iš filmo

„Sutemų valandos“ skaitymai. Ingvild H. Rishøi „Stargeitas: Kalėdų pasaka“, 19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Pagrindinė Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja – tamsoje užsidegti žvakes ir skaityti Šiaurės šalių literatūros kūrinius. Vaikai kviečiami į skaitymus „Auštant“, o suaugę – į „Sutemų valandos“ skaitymus. Šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitės tema – „Kalėdos Šiaurėje“.

Tekstus iš Ingvild H. Rishøi knygos „Stargeitas: Kalėdų pasaka“ skaitys aktorė Edita Niciūtė, o muzikos garsų biblioteką pripildys Roberta Daugėlaitė (klavišiniai) ir Giedrius Balbieris (pučiamieji, elektronika).

Nemokamai.

„Scanorama’23“: „Panelė Kenopsija“ (Mademoiselle Kenopsia), 21:30
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Savo keistai užduočiai visiškai atidavusi vieniša moteris dienas tingiai leidžia milžiniškose apleistose erdvėse. Ji vaikšto po tuščius kambarius, retkarčiais meta žvilgsnį į seniai nebenaudojamą virtuvę ir priima savo vadovo skambučius. Tai panelė Kenopsija – paslaptinga kažkada gyvybės sklidinų patalpų prižiūrėtoja, vaiduokliška esybė, pripildanti jas nejaukos ir melancholijos. Naujasis kanadiečių režisieriaus Deniso Côté filmas – ir performansas, ir meditacija, ir kinematografiškas kvietimas kartu apmąstyti „izoliacijos“ sąvoką, įkūnytą vieno konkretaus asmens.

Su bilietais.

Kadras iš filmo

ANTRADIENIS, 11 14

Skaitymai „Auštant“. Astrid Lindgren „Naujos Emilio išdaigos“, 13:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šančių padalinys, Sandėlių g. 7

Pirmadienį Šiaurės šalių literatūros savaitę atidarius tamsoje, metas susipažinti ir su kitokio pobūdžio skaitymais, skirtais jaunesniesiems knygų mėgėjams. „Auštant“ bus skaitoma ištrauka iš Iš Astrid Lindgren knygos „Naujos Emilio išdaigos“. Šiemet sukanka jau 60 metų, kai Emilis iš Lionebergos linksmina savo gerbėjus įvairiausiose šalyse. Astridos Lindgren sukurtas Emilio pasaulis yra tapęs Šiaurės šalių kultūros paveldo dalimi. Galbūt todėl, kad ir suaugusieji, ir vaikai Emilyje bei kituose Kathulte gyvenančiuose personažuose lengvai atpažįsta save?

Gal skaitymai vyks ir jūsų biblitekoje? Jų sąrašą rasite čia.

Nemokamai.

Baletas pagal „Depeche Mode“ muziką „Kitas pasaulis“, 18:00
Kauno kultūros centro „Girstučio“ padalinys, Kovo 11-osios g. 26

Vienas žinomiausių japonų rašytojų pasaulyje ir grupė, kurios dainas žmonės moka atmintinai, susitinka vienoje scenoje. Baltijos baleto teatro šokio spektaklį „Kitas pasaulis“ įkvėpė tiek keturiasdešimt tris metų anšlaginius koncertus visame pasaulyje rengiantys depešai, tiek dešimtmečiu jaunesnis Haruki Murakami romanas „Negailestinga stebuklų šalis ir pasaulio galas“. Spektaklis – tai etiudai, gimę iš simbolių, filosofijos ir vaizdinių kupinos muzikos. Jos energija provokuoja judesį ir įtraukia šokėjus į šviesų, lazerių ir vaizdo projekcijų pasaulį. Šokėjai tampa belytėmis mechaninėmis būtybėmis, panirusiomis į mutavusias svajones ir sintetinius pojūčius. Jų kuriami personažai įprasmina nepažintus pasąmonės klodus: spektaklis pranašauja ateitį, į kurią nesuvokdama juda didžioji žmonijos dalis. 

Su bilietais.

BBT archyvo nuotr.

Festivalis „Iš arti“: „Aušra Foucault šešėlyje“. Noktiurnas balsams, perkusijai ir aktorei, 18:30
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Dėl COVID protrūkio tarp projekto kūrybinės komandos renginys perkeliamas į sausio mėn. Apie tikslią renginio datą organizatoriai informuos vėliau. Pinigai už bilietus grąžinami jų įsigijimo vietoje. Atsiprašome už nepatogumus.

Festivalio archyvo nuotr.

Filmas „Aš esu Rožytė“, 19:45
„Romuva“, Laisvės al. 54

Dokumentinis filmas „Aš esu Rožytė“ kalba apie grožio gležnumą, žmogaus laikinumą, gyvenimo vaidmens pasirinkimą. Vilniaus Rožytės ir fotografės draugystės istorija, animacijos elementai, teatro personažai bei V. Kernagio dainos sukuria alegorinės pasakos atmosferą ir perteikia filmo metaforinę idėją – „Jei galime pasirinkti gyvenimo vaidmenis, ar gali kas suvaldyti laiką?“. Rež. Neringa Starkevičiūtė.

Su bilietais.

TREČIADIENIS, 11 15

Koncertas „Rudens akvarelė“, 16:00
Kauno miesto muziejaus J. Gruodžio namai, Salako g. 18

Koncerte skambės Julius Engelbert Röntgen, Anatolijaus Šenderovo, Karen Khachaturian, Algirdo Klovos, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Erik Satie ir kitų kompozitorių fortepijoniniai ir kameriniai kūriniai, kuriuos atliks Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijos moksleiviai.

Nemokamai.

Vainiaus Bako eilėraščių knygos „Pasiklydusios kulkos: karo metadienoraštis“ pristatymas, 17:30
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

„Ukrainoje prasidėjus karui, Vainius ėmė rašyti karo metadienoraštį: pasiryžo kasdien sukurti bent po vieną eilėraštį ir paskelbti savo feisbuko paskyroje. Sekiau jo tekstus ir suprasdamas, kad karas greitai nesibaigs, nuogąstavau, kad poetas per plačiai užsimoj. <…> Knyga baigiasi ties 317-a karo diena. Į knygą, dėl leidybos ir finansinių galimybių, pateko maždaug ketvirtadalis Vainiaus iki šiol parašytų karo eilėraščių. Belieka tikėtis, kad kiti irgi nepražus ir atėjus laikui suguls į naujas knygas“, – rašo Gintaras Bleizgys. Knygos sutiktuvėse dalyvaus poetas Vainius Bakas, aktorė Olita Dautartaitė, leidyklos „Slinktys“ vadovas Juozas Žitkauskas, akordeonistai Mangirdas Kundrotas, Vidmantas Landa ir kt.

Nemokamai.

„Scanorama’23“: „Amžinoji dukra“ (The Eternal Daughter), 18:40
„Romuva“, Laisvės al. 54

Rudeniškai atšiaurus ir paslaptingas Joannos Hogg filmas prasideda tirštame, grėsmingame rūke. Pro jį automobiliu braunasi Džulija ir jos pagyvenusi motina (abi sukurtos žiūrovų numylėtinės Tildos Swinton), medžių apsuptu keliu vykstančios į seną viešbutį. Šiame name praėjo Džulijos motinos vaikystė, ir ji visada norėjo vėl jame apsilankyti. O Džulijai tai puiki proga sužinoti detalių apie motinos praeitį, kad ilgainiui sukurtų apie ją filmą. Tačiau vos peržengus slenkstį viskas ima klostytis ne taip, kaip suplanuota.

Su bilietais.

Kadras iš filmo

Koncertas „RECYCLING BASTARDS“, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Tomo Tereko nuotr.

Naujoje koncertinėje programoje ansamblio „Synaesthesis“ atlikėjai Arminas Bižys ir Simonas Kaupinis savitai žvelgia į Lietuvos kompozitorių įrašus, juos interpretuodami, komponuodami ir pritaikydami naujam atlikimui. Ieškodami santykio su Lietuvos šiuolaikine muzika, pučiamųjų duetas sukūrė muzikinį takelį, paremtą įvairių Lietuvos kompozitorių kūriniais, o atlikimo metu muzikantai pasitelkia skirtingas kompozicines technikas bei improvizaciją, sukurdami naują įvairialypę kompoziciją.

Nemokamai.

KETVIRTADIENIS, 11 16

Parodos „Modris Tenisonas: judesys ir ženklas“ atidarymas, 18:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Modris Tenisonas (1945–2020) – latvių kilmės režisierius, pirmos profesionalios pantomimos trupės įkūrėjas buvusioje Sovietų Sąjungoje (1966 m.). Jo spektaklių forma prasilenkė su tuometiniu oficioziniu meno supratimu, trupės pasirodymai neatitiko nei teatro, nei šokio koncepcijos. Akstinu stabdyti veiklą tapo 1972 m. Romo Kalantos susideginimas – tuo metu muzikiniame teatre kaip tik vyko trupės spektaklis. Režisierius turėjo palikti Lietuvą ir grįžti į gimtąją Rygą. 

Menininkui mirus, liko piešinių, eskizų, baltiškų ženklų tyrimų, taip pat pantomimos vaizdo įrašų archyvas. Modrio sūnus Peteris, ilgą laiką dirbęs kartu su tėvu, tapo jo veiklos tęsėju. Taip pat – šios parodos architektu, dizaineriu ir idėjos autoriumi.

Nemokamai.

Parodos „Drobė dėžutėje“ atidarymas, 18:00
LDS Kauno skyriaus galerija „Drobė“, Drobės g. 62

Dėžutė – svarbių daiktų saugojimo vieta. Dažniausiai jose laikome viską, kas yra panašaus pobūdžio – maistas, papuošalai, įrankiai. Bet ar galima sutalpinti galeriją į dėžutes? 

Tokia idėja kilo norint pristatyti galeriją ir jos menininkus ne tik Kaune, bet ir kituose Lietuvos miestuose ar užsienyje. Esant dideliems transportavimo kaštams, sunku išvežti autorių kūrinius į tolimesnius miestus arba kitas šalis, todėl dėžutės formatas tapo išeitis. Kartu dėžutės taps instaliacija ir taip pagyvins įprastą, tradicinį eksponavimą. Dėžučių instaliacija ir turinys leis artimiau susipažinti su Kauno tapytojais, skulptoriais, tekstilininkais, odininkais ir jų darbais. Ekspozicija žada patenkinti ne tik meninį alkį, tačiau ir praplėsti žinias apie žymius Kauno miesto menininkus, parodyti, kokia įvairi ir didžiulė yra ši bendruomenė.

Nemokamai.

Festivalis „Iš arti“: vakaras kompozitoriui Teisučiui Makačinui, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Kompozitorių Teisutį Makačiną daugelis tapatina su plačiai žinomomis jo estradinėmis dainomis, o dagar klausytojai turės progą pažinti šį kūrėją iš arti ir pasiklausyti jo išties puikios akademinės muzikos. T. Makačino kūrinius klausytojams pristatys saksofono virtuozas Petras Vyšniauskas, smuikininkė Ilona Klusaitė, pianistai Goda Stanionytė ir Mykolas Bazaras. Koncerte žada dalyvauti ir pats, ką tik 85-metį atšventęs, kompozitorius. Jį kalbins bei visą programą moderuos kompozitorė Zita Bružaitė. Šiuo metu atlikėjai aktyviai įrašinėja kompozitoriaus muzikos kompaktinę plokštelę „Teisutis Makačinas. Šokio žingsniu. By Dancing Step“.

Su bilietais.

„Scanorama’23“: „Blogas gyvenimas“ (Mal Viver), 19:00
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Šiame Berlyne apdovanoto portugalų režisieriaus João Canijo filme plika akimi matosi Bergmano šešėlis. Nieko nuostabaus: jis paremtas švedų klasikui itin artimo dramaturgo Augusto Strindbergo pjesių motyvais ir didžiausią dėmesį skiria šeimyninių santykių dinamikai. Iš šiuolaikiniam portugališkam kinui būdingo atstumo jis studijuoja tris kartas moterų, kartu valdančių geriausius savo laikus praeityje palikusį kurorto viešbutį. Kiekviena jų per ilgai kaupė nuoskaudas, kiekviena per ilgai laukė tinkamiausios akimirkos joms išreikšti.

Su bilietais.

„Sheep Got Waxed“ koncertas, 20:00
„OLDMAN Kaunas“, Rotušės a. 20

Senamiestyje svečiuosis grupė, jau 12 metų sugebanti drumsti muzikinius vandenis ir būti itin keista. Gitara, saksofonas ir būgnai akompanuojami įvairių efektų ir skaitmeninės perkusijos, tad trijulės muzika techniškai ir kompoziciškai sudėtinga. Visgi stebinančiai šviežia džiazo, elektronikos ir pankroko kombinacija – draugiška bet kokiai smalsiai ausiai.

Su bilietais.