Žurnalų archyvas

Maršrutas lapkričio 12–14 dienoms

12 lapkričio, 2021, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 11 12 

13-oji Kauno bienalė „Once Upon Another Time… gyveno jie jau kitaip“
Įvairios vietos

Tris mėnesius truksiantis vienas didžiausių šiuolaikinio meno festivalių regione šiemet turi temą „Once Upon Another Time…gyveno jie jau kitaip“ – kūrėjai skirtingomis meno formomis pasakos žmonių ištvermingumo ir prisitaikymo istorijas. 

Pagrindinė paroda išsidėstys 4-iose Kauno erdvėse: Lietuvos krepšinio namuose, T. Ivanausko zoologijos muziejuje, A. Žmuidzinavičiaus kūrinių, rinkinių muziejuje/Velnių muziejuje ir VDU menų galerijoje „101“. Meninės instaliacijos miestiečių ir miesto svečių laukia ir netikėtose miesto vietose. Visą bienalės laikotarpį susitikimuose su šiuolaikiniu menu ir jo kūrėjais lankytojus lydės profesionali gidų komanda, vyks įvairūs edukaciniai užsiėmimai. 

Pirmoji bienalės atidarymo diena, penktadienis, 13 val. prasidės VDU menų galerijoje „101“ pristatoma ir Artūro Railos kuruojama Europos humanitarinio universiteto studentų performansų programa. Savo kūriniuose jaunosios Baltarusijos menininkės Aliona Makhnach, Darya Karalkova ir Volha Mirenkova kels opius kultūrinius ir tapatybinius klausimus. O į kūrybiškumo labirintus paskaitoje „Naratyvumas mene“ įtrauks austrų filosofas Klaus Speidel. 

18 val. dieną vainikuos didysis 13-osios Kauno bienalės atidarymo renginys Krepšinio namuose. Jį lydės specialiai bienalei sukurtas Indrės Šerpytytės ir Kauno šokio teatro „Aura“ performansas, nagrinėjantis prisilietimo fenomeną.  Likusią atidarymo savaitgalio programą rasite čia.

Susitikimas ir ekskursija po parodą „Gimęs skraidyti“, 19:30
Kino teatras „Daina“, Savanorių pr. 74

Matydami, kad Edmundo Frėjaus kūrybos paroda sulaukė nemažo susidomėjimo, Kauno modernaus meno fondas nutarė ją pratęsti iki lapkričio 14 d., savaitgalio, kuomet prasideda Kauno bienalė. „Kviečiame dar nesuspėjusius aplankyti parodos prisijungti prie ekskursijos su parodos architektu ir kūrybine komanda“, – rašoma kvietime. Sekmadienį 14 val. parodoje vyks susitikimas su kuratore.

Manto Bartaševičiaus nuotr.

Tuvos nacionalinio orkestro koncertas, 20:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

2003 m. Aldar Tamdyn įkurtas ir dabar net 24-is atlikėjus vienoje scenoje buriantis orkestras groja tradiciniais Tuvos bei klasikiniais Vakarų, tradiciniais Rusijos, modifikuotais Tuvos instrumentais. „Tuvan National Orchestra“ nariai yra daugybės išskirtinių Tuvos instrumentų – tokių kaip igil (dvistygis smuikas), khomus (Tuvos žydų arfa), doshpuluur (liaudiška liutnia) ar dünggür (šamanų būgnas) – virtuozai. Be to, orkestro repertuarą puošia įspūdingas senovinis menas – Tuvos gerklinis dainavimas.

Vakarėlis „VHS Kinas” + „VHS Library“, 20:00
Klubas „Lizdas“, Nepriklausomybės a. 12

Naktinis klubas tęsia draugystę su kreivų filmų bendruomene „Kitas Kinas“ ir savaitgalį kviečia pradėti nuo 1993 m. siaubo filmo „Body Melt“ peržiūros tiesiog šokių aikštelėje. Vėliau joje sels ikoninės leidyklos „L.I.E.S.“ įkūrėjas Ron Morelli ir jo kolegos lietuviai.

ŠEŠTADIENIS, 11 13

Tradicinis liaudiškų šokių festivalis „Šoki, trypki 2021“, 14:00
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79

Dėl koronaviruso pandemijos tris kartus su žiūrovais sveikintis negalėjęs tradicinis renginys grįžta ir kviečia drauge paminėti Kauno kultūros centro liaudiškų šokių kolektyvo „Suktinis“ 85-metį! Meno kolektyvai pristatys naujausius ir Lietuvos aukso fondo lietuviškus sceninius šokius bei muziką. Liaudies šokių mėgėjai kviečiami išvysti tautinių šokių grožį ir išskirtinumą.

„Scanorama“: „Kuris esi danguje (Du Som Er I Himlen)“, 15:30
„Forum Cinemas Kaunas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

14-metė Liza su džiaugsmu ir viltimi žiūri į ateitį. Būdama vyriausioji iš vaikų, ji pirmoji šeimoje ruošiasi iškeliauti į mokyklą – tai planai, kurie jos tėvui atrodo tušti ir ekscentriški. Tačiau kai jos nėščia motina pradeda gimdyti, viskas apsiverčia aukštyn kojomis. Per naktį Lizai reikės iš naivios paauglės tapti suaugusia moterimi ir namų šeimininke. „Kuris esi danguje“ – fantastiško grožio kūrinys, kurio veiksmas vyksta XIX a., bet kritikos strėlės nukreiptos į dabartį. Rež. Tea Lindeburg (Danija).

Poetinis vyksmas „Apie ką visa tai?“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Balio Ivanausko ir Artūro Dubakos režisuotas vyksmas – apie žmones, bėgantį laiką, mirtį ir prasilenkimus laike, mozaikos principu sudėliotas iš eilėraščių bei gyvos muzikos ir šokio intarpų. Eilėraščiai čia virsta asmeninėmis aktorių istorijomis, žvilgsniais į mūsų pačių gyvenimo fragmentus ir pustonius: kasdienišką buitį, švelnią vienatvę, kandumą, trapumą, chaotišką šamaniškumą, vaikiškumą, filosofišką kontempliaciją ir kt.

Programoje daug komizmo, satyros bei asmeniško ryšio su publika. Čia kiekvienas atėjęs, tiek jaunas, tiek senas, suras kažką artimo ir savito.

A. Umbrasaitės nuotr.

SEKMADIENIS, 11 14

„Scanorama“. Filmas „Šaukiniai iš tolimo uosto“, 16:20
„Forum Cinemas Kaunas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Vienintelis Albinos Griniūtės dokumentinio filmo seansas Kaune! Šitame uoste sustoja buriuotojai – pavieniai, šeimos su vaikais, jaunos ir pagyvenusios poros. Tai žmonės, kuriems keliavimas vandenynais yra gyvenimo būdas. Plaukdami per Atlantą jie trumpam užsuka į uostą pailsėti – plauna bures, užtaiso skyles laive, piešia, ieško vienovės su visata. Toli nuo pasaulio problemų, paprastoje kasdienybėje ypač gerai matosi paprasti dalykai: draugystės ir išsiskyrimai, dvasiniai nušvitimai ir praradimai. Sezonas trumpas – uostas ištuštėja. Bet lieka jūreivių piešti piešiniai. Ir kito sezono laukimas.

Kadras iš filmo

JOLITOS ONline personalinė paroda „RA”, 17:00 – 22:00
Baras „Godo“, Laisvės al. 89

JOLITA ONline, sukūrusi ir vieną „Kauno pilno kultūros“ viršelių, savo kūryba nukabino kultūros baro sienas – paroda vyksta visą lapkritį, tad galite užsukti ir kitu jums patogiu metu. „Savo kūrybiniuose darbuose naudoju žvaigždės formą kartais su aštriomis briaunomis, lyg tai visada būtų užkulisiuose“, – sako menininkė. O ką reiškia parodos pavadinimas?

„Egiptiečių mitologijoje Ra yra saulės dievas, simbolizuojantis šviesą ir intelektą. Šviesa – keičianti būsenas. Vos šviesai atsiradus šešėliai tampa nebe tamsos išraiška, bet subtilaus tonų su ryškiomis linijomis šokiu. Lietuvių kalboje yra keletas žodžių, kurie turi savo žodyje„ra“ dalį: ratas, aušra, rasa, ratilas… Šie žodžiai kartu susideda htag ir sukuria naratyvus į šviesą apšviestus objektus žvelgiant.“

Spektaklis „SoDra, Mon Amour“, 19:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Bene aštriausia tema kultūros pasaulyje kiekvieną pavasarį nuo 2017 metų yra „Sodra“ ir jai skiriami mokesčiai. Pagrindinė visų minima bėda ir pasipiktinimas – neaiškus bendravimas. Tad natūralu, jog ši socialine tampanti problema būtų nagrinėjama tiesioginio bendravimo menu – teatru.

Didelio susidomėjimo susilaukusi mintis dar labiau išgarsėjo, kai žmonių buvo prašoma pasidalinti savo patirtimi. Skundų kiekis iš žmonių ir pačios „Sodros“ darbuotojų gynybinio pobūdžio pasisakymai privertė susimąstyti ir pasinaudoti teatru kaip susikalbėjimo platforma.Sociologės Renidos Baltrušaitytės surinktais duomenimis rėmėsi dramaturgė Kristina Marija Kulinič. Ji ir parašė „Teatrono“ statomą pjesę apie žmones, kurie mėgina susitvarkyti savo gyvenimus ir mokesčius vienu metu. Režisierius – Gildas Aleksa.

D. Ališausko nuotr.